Pasaulē

5.apr
Krievijas prezidents Vladimirs Putins 31. martā parakstījis dekrētu par pavasara iesaukšanu militārajā dienestā. Saskaņā ar to, pavasarī armijā plānots iesaukt 160 tūkstošus cilvēku vecumā no 18 līdz 30 gadiem, kas ir augstākais skaitlis kopš kara sākuma ar Ukrainu un par 10 tūkstošiem cilvēku vairāk nekā pagājušajā gadā. Turklāt jauniesaucamie tiks iesaukti neatkarīgi no viņu veselības stāvokļa, vēsta “Radio Brīvā Eiropa”/”Radio Brīvība” savā portālā "currenttime.tv".
4.apr
Igaunijas galvaspilsēta Tallina ir paziņojusi par plāniem ierobežot gan nomas mini mopēdu stāvvietas zonas, gan ātrumu. Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad Igaunijas galvaspilsētas ielās parādījās Latvijas uzņēmuma "Ride Mobility" sarkanie mini mopēdi, papildinot Igaunijā jau pieejamos "Bolt" un "Tuul" e-motorolleru pakalpojumus, ziņo Igaunijas nacionālā raidorganizācija ERR savā interneta portālā "news.err.ee".
4.apr
Pieaug skepse par Ukrainas mierizlīguma sarunu izredzēm. ASV prezidents Donalds Tramps vairs neuzstājas ar optimistiskām prognozēm par nenovēršamām kara beigām. Rietumu plašsaziņas līdzekļos dominē viedoklis, ka tuvākajos mēnešos nebūs iespējams vienoties. Arī Trampa līdzgaitnieki to atzīst. Baltā nama amatpersonas izsakās, ka Tramps ir neapmierināts ar Ukrainā karojošām pusēm, kas neizrāda vēlmi noslēgt pamieru.
3.apr
Krievija gatavojas sākt pilna mēroga karu ar NATO – par šādu iespējamību nesen paziņoja Vācijas federālais izlūkdienests. Šo iespējamību pastiprināja arī ziņa, ka Krievijas diktators Putins gatavojas no 1. aprīļa līdz 15. jūlijam armijā iesaukt 160 000 pilsoņu vecumā no 18 līdz 30 gadiem. Vai drīz varam sagaidīt okupantu pūļus pie Latvijas robežas? Jautājums ir skarbs, taču pamatots. Tomēr jāatgādina, ka militārā kontingenta papildinājums Krievijā notiek divas reizes gadā, tā ka šis ir vienkārši kārtējais iesaukums.
3.apr
Eirobirokrātija sākusi apjaust Krievijas plaša mēroga hibrīdkara briesmas un tā iespaidā spiesta sarosīties. Politiķi sāk apzināties, ka ES amatpersonu nespēja vienoties par saskaņotu rīcību Krievijas agresijas apturēšanai palielina apdraudējumu riskus. Tā kā ES netiek iesaistīta lielvalstu ģeopolitiskā trīsstūra ASV–Ķīna–Krievija saspēlē, tas iedrošina Kremli audzēt agresijas apmērus pret kaimiņvalstīm.
30.mar
Jaunais Igaunijas iekšlietu ministrs Igors Taro (“Eesti 200”) intervijā Igaunijas Nacionālajai raidorganizācijai ERR ("news.err.ee") atklājis, ka studiju gadi Krievijā viņam ir devuši ieskatu par to, kā tur darbojas sabiedrība un varas struktūras.
30.mar
Ģenerālprokuratūra Viļņas apgabaltiesai nodevusi lietu, kurā nepilngadīgs Ukrainas pilsonis, kurš darbojies Krievijas interesēs, apsūdzēts par ļaunprātīgu dedzināšanu tirdzniecības centrā "Ikea" Viļņā pagājušā gada 9. maijā, vēsta Lietuvas ziņu portāls "respublika.lt”.
29.mar
Polija var rēķināties ar aptuveni 20 miljardiem eiro (100 miljardiem Polijas zlotu) kā daļu no jaunā Eiropas Savienības (ES) mehānisma, kura mērķis ir apbruņot Eiropu. Šī nauda tiks novirzīta vietējai militārajai rūpniecībai un, kā atklāja Polijas finanšu ministra vietnieks, arī zemūdenes iegādei, raksta Polijas ekonomikas ziņu portāls "wnp.pl".
29.mar
Jauni un dārgi stacionārie fotoradari uz Somijas autoceļiem bieži vien nedarbojas vai arī tie tikai imitē darbību – tie var būt tukšas kastes vai tajos iekšā var būt viltota kamera, kas, skatoties no braucošas automašīnas, izskatās kā īsta. Policija apgalvo, ka tai nav pietiekami daudz laika un cilvēkresursu, lai nodarbotos ar ātruma pārsniegšanas gadījumiem, ziņo Somijas nacionālā televīzija YLE savā interneta portālā "yle.fi".
28.mar
Eiropas Eiropas tirdzniecības un ekonomiskās drošības komisārs Maroš Šefčovičs, Francijas ārlietu ministrs Žans Nols Barro un vairāk nekā 40 dažādu pasaules valstu lielo uzņēmumu vadītāji Pekinā tikās ar augstāko Ķīnas Tautas republikas vadību, lai apspriestu sadarbības iespējas.
28.mar
Saskaņā ar Somijas enerģētikas uzņēmuma "Fortum" ziņojumu, bez subsīdijām jaunas atomelektrostacijas būvniecība nav rentabla. Somijā jauna atomelektrostacija varētu tikt būvēta tad, kad elektroenerģijas cena Centrāleiropā būtu aptuveni divas reizes lielāka par cenu Somijā, ziņo Somijas nacionālā televīzija YLE savā portālā "yle.fi".
27.mar
Kara laikā Ukrainā cilvēkiem daudz laika jāpavada civilās aizsardzības patvertnēs. Tur vajadzētu būt ērtībām, lai cilvēkiem būtu spēks meklēt patvērumu tajās atkal un atkal. Krievijas uzbrukumi kaimiņvalstīm Somijai iemācījuši, ka mūsdienu karā civilās aizsardzības patvertnēm ir jābūt lietojamākām, tur jābūt pamata ērtībām, piemēram, elektroenerģijas avotam un internetam, ziņo Somijas nacionālā televīzija YLE savā interneta portālā "yle.fi".
27.mar
Lai arī ASV prezidents Donalds Tramps ar dīvainiem, divdomīgiem un pat skandaloziem paziņojumiem nāk klajā vai ik pārdienu, īsts skandāls vārda klasiskajā izpratnē atgadījies tikai tagad. Par to ASV medijos šonedēļ runā bez apstājas no visiem iespējamiem aspektiem. Lai arī tas it kā mūs tieši neskar, šis skandāls ļauj uz vairākām lietām paraudzīties ar svaigu skatu.
26.mar
Kas notiks, ja Krievija uzvarēs karā pret Ukrainu? Cik lieli ir jauna kara draudi pret NATO? Viens no slavenākajiem vācu militārajiem analītiķiem, profesors Karlo Masala no Bundesvēra universitātes par to uzrakstījis grāmatu "Ja Krievija uzvar", ziņo Vācijā bāzētā raidorganizācija "Deutsche Welle" (DW) savā interneta portālā "dw.com".
24.mar
Somijā tiks izveidots 300 veikalu tīkls, kuram būs jāstrādā ikvienos krīzes apstākļos, vai tie būtu plūdi vai karš. Uzticamu veikalu elektroapgāde tiks nodrošināta ar ģeneratoriem vismaz trīs dienas. Pirmie veikali darbu sāks jau šajā pavasarī, ziņo Somijas nacionālā televīzija YLE savā interneta portālā "yle.fi".
24.mar
Pasaule piedzīvo lielas, var pat teikt fundamentālas pārmaiņas. Lai gan parasti šādas pārmaiņas tiek uztvertas kā kaut kā jauna, labāka sākums, šoreiz tās, iespējams, var nest tik smagas sekas, ka bail pat domāt. Tās varbūt pat salīdzināmas ar antīkās civilizācijas, Senās Romas ziedu laiku sabrukumu mūsu ēras piektajā gadsimtā.
23.mar
Vairāki dalībnieki no Rumānijā izveidotās grupas "Vlada Impalera pavēlniecība", kurai ir arī sava militarizēta struktūra, apsūdzēti valsts nodevībā, Rumānijas valsts varas gāšanas plānošanā sadarbībā ar Krievijas aģentiem un spiegiem, liecina “Radio Brīvā Eiropa”/”Radio Brīvība” rīcībā esošie Rumānijas prokuratūras dokumenti, raksta "rferl.org".
23.mar
Atbilstoši Lietuvas Lobēšanas likumam Lietuvas parlamentāriešiem ir jāpublisko sava darba kārtība, jo sabiedrībai ir jāzina, ko politiķi dara un vai viņi vispār ko dara. Noskaidrojies, ka marta pirmajā nedēļā trešdaļa no Lietuvas Seima deputātiem nemaz nestrādāja – daži svinēja kapusvētkus, bet citi tikās ar lobistiem, vēsta Lietuvas interneta medijs "kauno.diena.lt".
22.mar
Zinātnieku grupu, kurai mēnešiem ilgi bija jāstrādā kopā attālā Antarktikas pētniecības stacijā, satricinājis notikums, kad viens no komandas locekļiem tika apsūdzēts fiziskā uzbrukumā otram, ziņo Apvienotajā Karalistē bāzētā raidorganizācija BBC savā interneta portālā "bbc.com".
22.mar
Video lietotne "TikTok" bērniem iesaka videoklipus, kuros sniedz konkrētus padomus, kā kaitēt sev un izdarīt pašnāvību. Daudzi bērnu vecāki joprojām neizprot, ko piedāvā "TikTok", domājot, ka tur skatāmi tikai jauki kaķu video. Eiropā tiek pētīts, vai lietotne nerada draudus jauniešu veselībai, ziņo Somijas nacionālā televīzija YLE savā interneta portālā "yle.fi".
21.mar
Ukrainai tagad ir sava raķete, paziņojis prezidents Volodimirs Zelenskis. Tā trāpa 1000 kilometru attālumā. Kādi ir šie ieroči un vai tie aizstās Rietumu ieročus, skaidroja Vācijas sabiedriskās raidorganizācijas "Deutsche Welle" (DW) interneta portāla “dw.com” žurnālisti.
21.mar
ASV prezidenta Donalda Trampa uzsāktie “tarifu kari” ir pamatīgi šokējuši visu pasauli. Kanāda uz to reaģē ar sarkastiskiem jokiem, Meksikā ir drūma nolemtība, Eiropa un Latvija skatās ar šausmām, gaidot 2. aprīli, kad Tramps nāks klajā ar jaunām idejām par tarifu piemērošanu visām pasaules valstīm. Neviens neko nesaprot. Analītiķi redz, ka “tarifu karu” lielākā ieguvēja var iznākt Ķīna.