Ekonomika

12:32
Pērn būtiski audzis iedzīvotāju īpatsvars, kuriem palielinājušies ienākumi, liecina jaunākā “Maxima mazumtirdzniecības kompass” aptaujas dati. Personīgie ienākumi 2018. gadā auguši 46% Latvijas iedzīvotāju, kas ir par 12,1% nekā 2017. gadā. Visvairāk ienākumu pieaugumu jutuši tieši gados jaunākie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 24 gadiem (53,9%) un vecumā no 24 līdz 34 gadiem (52,4%).
 
9:12
Pagājušās sezonas vietējie dārzeņi no Latvijas veikalu plauktiem šogad varētu pazust agrāk nekā ierasts, kas saistīts mazākām ražām sausuma dēļ, atzina aptaujātie eksperti.
 
7:22
Cik zināms, tad topošās valdības deklarācijā ir «paredzēts izvērtēt un reformēt lielo ostu pārvaldības modeli, kā prioritāro risinājumu paredzot to pārveidošanu par valsts kapitālsabiedrībām». Vienlaikus tiek solīts, ka attiecībā uz lielo ostu kapitālsabiedrībām tiks piemēroti «OECD valsts kapitālsabiedrību pārvaldības principi», paredzot «palielināt valsts ietekmi lēmumu pieņemšanā».
 
Vakar, 19:51
Krišjāņa Kariņa topošā valdība deklarējusi nodomu «izvērtēt un reformēt lielo ostu pārvaldības modeli, kā prioritāro risinājumu paredzot to pārveidošanu par valsts kapitālsabiedrībām».
 
Vakar, 14:00
Šveices kalnu kūrortā Davosā šodien darbu uzsāks kārtējais Pasaules ekonomikas forums (WEF), kas ilgs līdz piektdienai. Par foruma galveno tēmu pasludināta gatavošanās Ceturtajai industriālajai revolūcijai, ar ko saprot lielāku robotu un mākslīgā intelekta lomu tautsaimniecībā. Taču pavisam noteikti pārrunāti tiks arī citi pašlaik svarīgi jautājumi, sākot ar globālās ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos un tirdzniecības kariem, beidzot ar gaidāmo Brexit un populistisko spēku panākumiem vēlēšanās vairākās valstīs. No politikas smagsvariem Davosu ar savu klātbūtni gan pagodinās tikai Vācijas kanclere Angela Merkele un Japānas premjers Šindzo Abe.
 
Vakar, 9:40
Piena pārstrādes koncerna "Food Union" koncepts Ķīnā paredz šajā tirgū koncentrēties uz tirdzniecību internetā, sacīja "Food Union" finanšu direktors Eiropā un "Rīgas piena kombināta" valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs.
 
Vakar, 9:00
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija atbalstījusi veselības aprūpes reformas pasākumu īstenošanai nepieciešamo finansējuma pārdali. No Eiropas Komisijas atļautās budžeta deficīta atkāpes veselības aprūpes budžetam papildus piešķirs 154,2 miljonus eiro.
 
Vakar, 8:02
Ekonomikas ministra amatam virzītais Ralfs Nemiro (KPV.LV) nav iecerējis straujas pārmaiņas nozarē, izņemot obligātā iepirkuma komponentes (OIK) likvidēšanu. To viņš solīja šorīt intervijā Latvijas Radio.
 
Vakar, 5:30
Topošā valdība sola padarīt darbaspēka nodokļus un darbaspēka izmaksas Latvijā par konkurētspējīgākajām Baltijā, vienlaikus plānojot paaugstināt minimālo algu, kas uztrauc uzņēmējus.
 
21.jan
Eiro ieviešana piecu gadu laikā Latvijai ļāva parāda apkalpošanas izdevumus samazināt par 66 miljoniem eiro, sacīja Finanšu ministrijas (FM) Tautsaimniecības analīzes departamenta Makroekonomikas nodaļas vadītāja vietniece Ieva Vēja.
 
21.jan
Tikai nedaudz vairāk kā puse jeb 52% Latvijas iedzīvotāju tirdzniecības vietās spēj atšķirt vietējos piena produktus no importētajiem, liecina Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) un pētījumu centra SKDS veiktais pētījums. Ar mērķi informēt cilvēkus par to, kā atpazīt vietējo produkciju, un aicināt to izvēlēties, LOSP plāno īstenot sabiedrības informēšanas kampaņu “Godīgs piens”. Tās atklāšana paredzēta 25. janvārī plkst. 11.00 Zemkopības ministrijā.
 
21.jan
2019. gada 1. janvārī stājās spēkā izmaiņas mājsaimniecībām noteiktajos dabasgāzes tarifos. Līdz 2018. gada 31. decembrim mājsaimniecību ikmēneša kopējais maksājums bija atkarīgs tikai no patēriņa apjoma un spēkā esošajiem tarifiem par patērēto dabasgāzi (mainīgā daļa). Bet no 2019. gada 1. janvāra ir ieviesta sadales sistēmas operatora AS “Gaso” fiksētā maksa par pieslēgumu. Tādējādi turpmāk kopējo maksājumu par dabasgāzi veidos divas daļas - mainīgā un fiksētā. Mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto tikai ēdiena gatavošanai, kopējais rēķins par gāzi varētu pieaugt par 2,14 eiro. Tas ir maksimālais pieaugums, ko savos rēķinos redzēs klienti tikai ar nulles patēriņu. Klientiem, kas dabasgāzi izmanto mājokļa apkurei - 1400 kubikmetru gadā un vairāk, kopējais mēneša maksājums par dabasgāzi pat samazināsies.
 
21.jan
Latvijā nabadzības riskam 2017. gadā bija pakļauti 446 000 jeb 23,3 procenti iedzīvotāju, kas ir par 1,2 procentpunktiem vairāk nekā 2016. gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2018. gadā veiktās iedzīvotāju aptaujas dati. Šo iedzīvotāju rīcībā esošie ienākumi bija zem nabadzības riska sliekšņa, tas ir, zem 367 eiro mēnesī.
 
21.jan
Pasaules 26 bagātākajiem cilvēkiem pieder tikpat daudz, cik pasaules iedzīvotāju nabadzīgākajai pusei, pirmdien paziņoja starptautiskā humānās palīdzības organizācija "Oxfam" dienu pirms Pasaules ekonomikas foruma, kas notiks Šveices kalnu kūrortā Davosā.
 
20.jan
Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) jeb "Brexit" sarunu iznākuma ietekmi, kas šogad viens ir no centrālajiem notikumiem Eiropā, eksportējošie pārtikas ražotāji tuvākajā laikā, visticamāk, neizjutīs, komentējot nozīmīgākās tendences, kas šogad ietekmēs pašmāju pārtikas ražotājus, atzina "Cido grupa" pārstāve Inese Lielpinka.
 
20.jan
Lai gan līdzšinējās ciešās ekonomiskās attiecības starp Eiropas Savienību un Lielbritnāniju pēc tās izstāšanās no savienības kļūs vājākas, Latvijas Banka turpinās sadarbību ar Apvienoto karalisti zelta rezervju glabāšanā, tā ziņo LNT raidījums TOP10.
 
20.jan
Pamatīgu ažiotāžu sociālajos tīklos sacēlusi piektdienas vakarā notikusī evakuācija tirdzniecības parkā (t/p) "Alfa", Rīgā. Izdzirdot paziņojumu apmeklētājiem pamest telpas pa speciālajām evakuācijas izejām, izrādījās tās ir slēgtas.
 
19.jan
Pagājušā gada 11 mēnešos no Latvijas uz citām valstīm izvesti 2,208 miljardi cigarešu, kas ir par 3,6% mazāk nekā 2017.gada 11 mēnešos, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.
 
19.jan
Aizvadītais gads nozīmīgākajiem Latvijas tranzīta uzņēmumiem bijis ļoti veiksmīgs: Rīgas brīvostā apstrādāts 36,4 miljoni tonnu dažādu kravu, kas ir par 8,2% vairāk nekā 2017.gadā.
 
19.jan
Pagājušā gada 11 mēnešos no Latvijas izvesti 166,8 miljoni litru alkoholisko dzērienu, kas ir par 3% vairāk nekā 2017.gada 11 mēnešos, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.
 
19.jan
Tallinā un Viļņā pagājušajā darba nedēļā pieaugušas degvielas cenas, taču Rīgā tās nav mainījušās.
 
18.jan
Saruna ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) priekšsēdētāju Jāni Endziņu par to, kāpēc ir rekordaugsts likvidēto uzņēmumu skaits; kāpēc samazinās ārvalstu investīciju apjoms; kad tiks likvidēts OIK un kāpēc šoreiz tas varētu izdoties; ko uzņēmēji gaida no jaunās valdības un kādā veidā varētu atrisināt sasāpējušo darbaspēka trūkuma problēmu.