Veselība

31.jūl
No šā gada 1.jūlija C hepatīta pacientiem vairs nav mēnešiem ilgi jāgaida atbilde no Nacionālā veselības dienesta, un ir iespējams saņemt e-recepti valsts kompensētiem medikamentiem uzreiz pēc vizītes pie infektologa un visu izmeklējumu veikšanas. Speciālisti norāda, ka tagad, kad C hepatīta ārstēšanas kārtība Latvijā ir sasniegusi Eiropas līmeni, ir jāpievēršas nākamajam uzdevumam - pacientu atrašanai sabiedrībā. Latvijā šobrīd ir aptuveni 40 tūkstoši C hepatīta pacientu, un lielākā daļa no tiem nezina, ka ir inficējušies, informē Ilva Ogle.
 
31.jūl
Nav pieņemams mediķu atalgojuma reformai noteiktais termiņš, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja tiesībsargs Juris Jansons.
 
31.jūl
Lai arī mirstība no alkohola lietošanas un saindēšanās Latvijā pēdējos gados samazinājusies, tomēr nesamazinās grādīgo dzērienu pārmērīga lietošana un pieaug alkohola izraisīto slimību skaits. Veselības ministrija alkoholisma samazināšanas plānā ir iekļāvusi vairākus pasākumus, lai veicinātu pieejamību ārstēšanai tiem cilvēkiem, kuri sirgst ar alkohola atkarību.
 
30.jūl
Latviešu basketbolista Jāņa Timmas bijusī sieva Sana atbildēja uz fanu jautājumiem, atklājusi, ka arī viņa ir mākslīgi uzlabojusi savas krūtis. 
 
30.jūl
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārsti, pielietojot mazinvazīvo torakoskopijas metodi, pirmo reizi Latvijā veikuši operāciju jaundzimušajam ar barības vada atrēziju, informēja BKUS pārstāve Una Grenevica.
 
30.jūl
Ar katru gadu aug Latvijas iedzīvotāju interese par ekoloģiskiem produktiem. Pēc nozares apskata "Maxima mazumtirdzniecības kompass" datiem par pārtikas produktu kvalitāti, to respondentu skaits, kuri cenšas iegādāties pārsvarā ekoloģiski audzētu pārtiku, no nepilniem 12% 2017.gadā pieaudzis līdz pat 15% šogad.
 
30.jūl
Jau daudzu gadu garumā Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca Ventspilī mērķtiecīgi attīsta vairākus darbības virzienus, veidojot augsta līmeņa veselības aprūpes centrus, kas nepieciešami lielam skaitam Kurzemes iedzīvotāju un speciālistu pieejamībā kalpo kā laba alternatīva Rīgai, bet dažos virzienos pat rada nopietnu konkurenci Rīgas klīniskajām universitāšu slimnīcām.
 
29.jūl
Lietuvā aizvadītajā diennaktī inficēšanās ar jauno koronavīrusu apstiprināta 16 cilvēkiem, trešdien paziņojis Nacionālais sabiedrības veselības centrs (NVSC).
 
29.jūl
Veselības ministrija (VM) piedāvā lēzeni celt ārstu atalgojumu, ikgadēji to palielinot par 11,5%, līdz 2027.gadā tas sasniegs 3833 eiro tagadējo 2003 eiro vietā, trešdien iepazīstinot ar jauno mediķu atalgojuma modeli, pavēstīja VM valsts sekretāres vietnieks Āris Kasparāns.
 
29.jūl
Lai izskaustu C hepatītu Latvijā, pēc Pasaules veselības organizācijas aprēķiniem, līdz 2030. gadam ir jāpanāk, ka 60 procenti pacientu ir izārstēti un 90 procenti inficēto zina par savu diagnozi. Hepatīta pacientu apvienība uzskata, ka Latvijā būtu laiks ieviest nacionālu skrīninga programmu, lai pārbaudītu pēc iespējas plašāku iedzīvotāju skaitu un, atklājot C hepatītu, uzsāktu savlaicīgu ārstēšanu.
 
28.jūl
Ik gadu 28.jūlijā tiek atzīmēta Pasaules hepatīta diena, lai informētu par slimību un pievērstu uzmanību tās milzīgajai izplatībai visā pasaulē. Kā izplatās vīrusa hepatīti un kā varam pasargāt no tiem savas aknas? Skaidro infektoloģe un hepatoloģe Ieva Tolmane un farmaceite Zanda Ozoliņa.
 
27.jūl
Veselības indeksā par Latvijas iedzīvotāju veselību noskaidrots, ka cilvēki arvien labāk vērtē savu veselību. Taču vienlaikus atklāts, ka 55 procenti iedzīvotāju ārstēšanās procesā nelieto visus ārsta izrakstītos medikamentus.
 
27.jūl
Šāgada aprīlī stājās spēkā jaunā kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība, par ko pacientu viedoklis nav viendabīgs – no izpratnes un piekrišanas līdz lielam izmisumam. Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens intervijā Neatkarīgajai atzīst, ka desmitā daļa pacientu, kuri lieto kompensējamos medikamentus, atzīst, ka viņi nesaprot, kas ir jaunā zāļu sistēma, un tā ir radījusi problēmas ārstēšanās procesā.
 
26.jūl
Latvijas vasaras mainīgajos laikapstākļos apsaldēt muguru ir pavisam vienkārši. Ja zināms, ka pie sāpēm nav vainīgs nekas cits kā aukstums, ir veidi, kā mugurai palīdzēt. Diemžēl cilvēki bieži neatšķir, kad muguras sāpju iemesls ir saspringuši muskuļi, bet kad iemesls ir daudz nopietnāks – apsaldētas jeb iekaisušas nieres. Rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” neiroloģe Elīna Malkiela stāsta, cik līdzīgi ir abu saslimšanu simptomi, bet cik atšķirīga to ārstēšana, savukārt farmaceite Amanda Ozoliņa skaidro, kas jāņem vērā, lietojot pretsāpju medikamentus.
 
25.jūl
Ar gadiem nāk ne tikai viedums, bet arī pirmās novecošanās pazīmes. Lai arī cik ļoti mēs vēlētos savu jaunību uzturēt pēc iespējas ilgāk, saglabājot ādas maigumu, tvirtumu un skaidru acu skatienu – novecošanās ir dabisks fizioloģisks process. Vasara ir laiks, kad savu sejas ādu jo īpaši pakļaujam priekšlaicīgas novecošanās riskam, tāpēc farmaceite Zane Melberga skaidro, kādi faktori paātrina ādas priekšlaicīgu novecošanos un to, kā aizkavēt vecuma radītās izmaiņas sejas ādā.
 
24.jūl
Pieaugušajam miegā jāpavada vidēji 7–9 stundas, bet, aprunājoties ar saviem tuviniekiem, būsiet pārsteigti, cik daudzi sūdzas par miega grūtībām. Par bezmiegu var runāt vien tad, ja miega traucējumu epizodes atkārtojas vismaz trīs naktis nedēļā 1–3 mēnešus ilgā laika periodā. Taču ir četras bieži sastopamas situācijas, kuras atstājot bez vērības, palielinās arī risks, ka bezmiegs var piezagties nepamanīts, skaidro ārste, psihiatre Nātālija Bērziņa. Savukārt farmaceite Ivanda Krastiņa stāsta, kādi dabīgi līdzekļi var palīdzēt noskaņoties miegam.
 
24.jūl
Ļaujoties sēņošanas prieka pozitīvajai apmātībai, kas pamazām pārņem Latviju, jābūt gataviem sastapties arī ar kādu ērci. Kā šo tikšanos padarīt iespējami nekaitīgāku – par to farmaceite Linda Fevraļeva.
 
24.jūl
No apmulsušas jaunas sievietes, kura neredzēja jēgu dzīvei un vakaros sevi mierināja ar ceptām siermaizēm, viņa kļuva par tādu, kura izveidoja jaudīgāko sevis pilnveidošanas skolu, kas palīdz piepildīt sapņus un dzīvot laimīgāk. Tas nebija viegls un īss ceļš. Bet katrs klupiens, puns un sasitums bija tā vērts. Tāpēc tagad viņa palīdz citiem iet šo ceļu, lai tas būtu vieglāks un saudzīgāks. LAURA DENNLERE. Oficiāli – Uguns skolas radītāja un vadītāja. Taču es gribētu teikt – laimīga sieviete, kuras mērķis ir palīdzēt pēc iespējas vairāk cilvēkiem sasniegt savu virsotni – būt laimīgiem.