Izglītība & Karjera

6.jūl
Aizvadītajā gadā konstatēti 40 gadījumi, kad bērni izglītības iestādē piedzīvojuši vardarbību no pedagogu un skolu darbinieku puses, liecina Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) darbības pārskats par 2019.gadu.
 
6.jūl
Lai arī augstskolu pārstāvji sēdē pauda atšķirīgu viedokli, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija pirmdien atbalstīja augstskolu profesoru ievēlēšanu atklāti.
 
6.jūl
Lielākai daļai valsts augstskolu rektoru ienākumi turpina palielināties – dažiem pieaugums gada griezumā pat vairāki desmiti tūkstoši eiro. Viņu ienākumus neveido tikai alga par augstskolas vadīšanu, vairumam ir citi avoti, kas padara maku vēl biezāku.
 
5.jūl
Valdošās koalīcijas politiķiem tādi jēdzieni kā „atklātība”, „caurspīdīgums”, „demokrātija” un „tiesiskums” ir derīgi tikai tad, kad tie jālieto kādās priekšvēlēšanu reklāmās, arī uzstājoties televizorā. Tiklīdz uzmanīgāk paraugāmies uz šo kungu un dāmu praktisko darbību, paveras skaudra kontrasta aina. Darbi ir tieši pretēji tiem principiem un vērtībām, kas tiek lozungotas.
 
4.jūl
Noslēdzies kārtējais mācību gads, un daļa skolēnu šobrīd ir svarīga jautājuma priekšā - kur turpināt mācības? Skolas un karjeras izvēle ne vienmēr ir viegla, tāpēc "CONSULTO" izaugsmes konsultante un biedrības "Good mood art" vadītāja Marta Rubīna sniedz pāris ieteikumu, kas varētu šo lēmumu atvieglot.
 
3.jūl
Lai saglabātu statusu arī nākotnē, trīs reģionālās universitātes – Liepājas Universitāte, Daugavpils Universitāte un Latvijas Lauksaimniecības universitāte – nolēmušas apvienoties. Ideju atbalsta Izglītības un zinātnes ministrija, savukārt Latvijas Rektoru padome aicina pievērst uzmanību, ka šīs augstskolas nedrīkst pazaudēt savu individualitāti, vēsta ReTV.
 
3.jūl
Koalīcija piebremzējusi Jaunās konservatīvās partijas mēģinājumu bez kāda konkursa uzdāvināt no valsts budžeta vienu miljonu eiro Žila Verna Rīgas franču skolai – privātai mācību iestādei, kurā mācās ārzemju diplomātu, Jūrmalas jaunbagātnieku, pašmāju politiķu un ierēdņu bērni. Tā kā mācību maksa skolā svārstās ap 5000 eiro gadā, vismaz dekoratīvs konkurss šādas dāvanas pasniegšanai būs jāorganizē.
 
26.jun
Šonedēļ Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Padome apstiprināja Latvijas pievienošanos EKA asociētās dalībvalsts statusā, kas Latvijas zinātniekiem un uzņēmējiem pavērs jaunas iespējas sadarbībai ar Eiropas kosmosa industriju cilvēkkapitāla izmantošanai augsto tehnoloģiju jomā, aģentūru LETA informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).
 
25.jun
Transporta un sakaru institūts (Rīga, Latvija) un Rietumanglijas Universitāte (Bristole, Lielbritānija) pasludināja stratēģisko partnerību. Augstskolas ir uzsākušas akadēmisko un zinātnisko sadarbību, tajā skaitā dubultā diploma studiju programmu izstrādi. Gaidāms, ka pirmā no šādām programmām studentiem tiks atvērta jau šoruden. Augstskolu partnerība tika atzīmēta ar svinīgu pasākumu 19. jūnijā, to apmeklēja goda viesi – Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons, Latvijas Republikas ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs un “Accenture Latvia” vadītājs un IT izglītības fonda valdes priekšsēdētājs Maksims Jegorovs.
 
25.jun
„Ar Šuplinskas un viņas ierēdņu radīto likumprojektu ir tā, ka šķiet: šie cilvēki vienkārši nesaprot, ko sacerējuši,” mūsu sarunas beigu akords ir kā... beigu akords. Pēdējo vērtējumu tiešāk pateikt vairs nevar. Un to pauž Rektoru padomes ģenerālsekretārs Jānis Bernāts, kurš ir kompetentākais augstskolu „reformas” kritiķis un kurā ieklausās visi, kas sajūt Izglītības ministrijas ievārītās putras nelabo garšu. Jācer, ka viņā ieklausīsies arī Saeimas deputāti, kuriem būs jāiet cauri Augstskolu likuma grozījumu brikšņiem, kurus sagatavojusi Ilga Šuplinska (JKP) un Izglītības ministrija.
 
24.jun
Topošo studentu ērtībai Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) ir parūpējusies par iespēju visus uzņemšanas soļus spert digitāli, tāpēc universitāte aicina studētgribētājus laikus iegūt elektronisko parakstu, liecina paziņojums RSU mājaslapā.
 
19.jun
Satversmes tiesa (ST) šodien atzinusi, ka norma, kas nosaka, ka pirmsskolas izglītības iestādēs galvenā ikdienas saziņas valoda ir latviešu, ir atbilstoša Satversmei, pavēstīja ST pārstāve Ketija Strazda.
 
17.jun
Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Padome nolēmusi aicināt Saeimas deputātus un tiesībsargu Juri Jansonu vērsties Satversmes tiesā (ST) par atalgojuma kāpinājuma nenodrošināšanu augstskolās, vienlaikus arī plānojot protestu.
 
17.jun
Ja epidemioloģiskā situācija nepasliktināsies, plānots, ka mācības skolās septembrī atsāksies klātienē, trešdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš (JKP).
 
16.jun
Saeima šodien konceptuāli atbalstīja neviennozīmīgi vērtētos grozījumus Augstskolu likumā.
 
16.jun
Latvijas Kultūras akadēmija programmu “Kultūras mantojuma pārvaldība un komunikācija”* veidojusi saskaņā ar aktuālajām pasaules tendencēm – moderni pārvaldības procesi, ilgtspēja, mantojuma tiesību aspekti, resursu piesaiste un menedžments, digitalizācija un tehnoloģiju iespējas, lai mantojumu padarītu pieejamu un saistošu. Tāpat būtiski ir veicināt intelektuālu diskusiju par mantojuma interpretāciju un mūsdienīgu skatu komunikācijā, lai mantojums tiktu ieraudzīts, sadzirdēts un sajusts.
 
16.jun
Iespēju vasaras brīvlaikā pastrādāt algotu darbu izmanto daudzi pusaudži, tā viņiem ir iespēja gan nedaudz piepelnīties, gan gūt pirmās darba iemaņas. Pieteikšanās brīvajām vakancēm jau sākusies.
 
16.jun
Lai stiprinātu latviešu valodas ilgtspēju, lingvistisko kvalitāti un konkurētspēju pasaules valstu kontekstā, 2018. gada decembrī starts tika dots apjomīgam valsts pētījumu programmas projektam „Latviešu valoda”, kas ilgs trīs gadus.
 
16.jun
Rīgas valsts tehnikums (RVT), kas ir dibināts 1919. gada 29. decembrī, visu 2019. gadu aizvadīja simtgades zīmē. Simtgades jubilejas gads noslēdzās ar svinīgo pasākumu Rīgas Latviešu biedrības namā 2019. gada 13. decembrī
 
16.jun
Par sievieti inženierzinātnēs saruna ar Nadeždu Spiridovsku, Transporta un sakaru institūta (TSI) Zinātniski pētnieciskās nodaļas pētnieci un Matemātisko metožu un modelēšanas katedras docenti.
 
16.jun
Divarpus mēnešus Latvijā mācības skolās notika attālināti. Un daudziem pedagogiem, skolēniem un vecākiem šā gada mācību gada beigu posms bija izaicinājumiem piesātināts. Arī Rīgas Juglas vidusskolas kulturoloģijas un sociālo zinību skolotājs, Neatkarīgās izglītības biedrības biedrs, Kultūras pedagogu biedrības valdes loceklis Ļevs Rusilo piekrīt – bijuši neskaitāmi šķērsli ko pārvarēt, taču vienlaikus viņš uzsver, ka šāda mācīšanās pieeja bija vērtīga prakse ikvienam un daudzas iestrādes būtu jāsaglabā arī tad, kad skolās atgriezīsies ierastā rosība, jo valstī noteiktā ārkārtas situācija lika mācības organizēt tā, par ko gadiem jau runāts, bet reāla rīcība daudzās skolās izpalika.
 
16.jun
Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), kas šogad svin 70. jubileju, ir Latvijas augstskolu reputācijas topa līdere un viena no modernākajām augstskolām Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. Deviņās fakultātēs vairāk nekā 9000 studentu apgūst 68 medicīnas, veselības aprūpes un sociālo zinātņu studiju programmas. Tās ļauj kļūt par augsti kvalificētiem ārstiem, zobārstiem, fizioterapeitiem, ergoterapeitiem, farmaceitiem, sabiedrības veselības speciālistiem, audiologopēdiem, mākslas terapeitiem, uztura speciālistiem, psihologiem, politologiem, diplomātiem, žurnālistiem, komunikācijas un multimediju speciālistiem, juristiem, antropologiem un citiem darba vidē pieprasītiem profesionāļiem.