Izglītība & Karjera

12.dec
Patlaban palikušas tikai septiņas internātskolas, un tām no nākamā gada valsts līdzekļus uzturēšanas izdevumiem plānots vairs nepiešķirt. Pašvaldības ir satraukušās par tālāko šo izglītības iestāžu nākotni, jo nespēs segt visus to tēriņus. Saeimas atbildīgā komisija solās meklēt risinājumu, lai vēl nākamgad tiktu noteikts pārejas periods un nodrošināta šo skolu finansēšana.
 
11.dec
Šobrīd aptuveni 7,5% darbspējīgo Latvijas iedzīvotāju vecumā no 25 līdz 64 gadiem ir iesaistījušies pieaugušo izglītībā, tādējādi pilnveidojot savas profesionālās iemaņas, apgūstot jaunas prasmes. Latvija gan mērķē uz to, lai šī iesaiste būtu vismaz 15%, informē Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktore Līga Buceniece. Taču speciālistu pieredze liecina: jo gados vecāks cilvēks, jo mazāka vēlme atsākt izglītošanās procesu, pat neskatoties uz to, ka darba tirgus pieprasa mainīties, to nedarot, cilvēks sevi pakļauj bezdarba riskam.
 
11.dec
Nataļja Karpušina augstāko izglītību ir ieguvusi psiholoģijā, tāpēc pirmajā brīdī, ieraugot viņas CV, ir neliels izbrīns: viss līdzšinējais darba ritējums ir saistīts ar optikas nozari, kurā 18 gadu laikā Nataļjai izdevies sasniegt vērā ņemamas virsotnes, no pārdevējas kļūstot par direktori. Taču, kā uzsver Nataļja, šāds izglītības segums ļāvis labāk izprast un uzrunāt klientus, atrast kopīgu valodu ar darbiniekiem.
 
6.dec
Ceturtdien, 6. decembrī, plkst. 12.15 Latvijas Zinātņu akadēmijas Portretu zālē atklās Cicerona balvu pasniegšanas ceremoniju. Akadēmiķis Jānis Stradiņš, kurš ir Cicerona balvas žūrijas priekšsēdētājs kopš 1999. gada, norādījis, ka šī balva atspoguļo, kādas personības un kādi veikumi viena gada laikā ir bijuši plašākas sabiedrības atzinības vērti, sabiedrību saliedējoši, Latviju uz priekšu virzoši. Cicerona balva ir sabiedriskās cieņas balva. Katru gadu žūrijai ir tiesības pēc nepieciešamības izveidot jaunas Cicerona balvas nominācijas.
 
4.dec
Kopš seniem laikiem jūrnieku profesija saistās ar piedzīvojumiem, romantiku un smagu darbu tālu prom no mājām. Ne visiem, sākot mācības Latvijas Jūras akadēmijā vai Jūras akadēmijas Jūrskolā, ir pilnīgs priekšstats par nākamo darbu – to iegūst pirmajās praksēs.
 
4.dec
Gandrīz 40 augstākās izglītības iestādēs, ieskaitot arī to filiāles, drīzumā sāksies ziemas uzņemšana.
 
3.dec
Turpmāk augstskolām un koledžām, uzņemot studentus, konkursa atlasē būs jāņem vērā nevis divu centralizēto eksāmenu (CE), kā bija līdz šim, bet visu trīs obligāto centralizēto eksāmenu (OCE) rezultāti, arī – matemātikā. Augstskolas gan uzskata, ka tām jāļauj pašām noteikt, kuru mācību priekšmetu vērtējumi tiktu noteikti kā atlases kritēriji, jo ne visās mācību iestādēs matemātika ir būtiskākais atskaites punkts.
 
2.dec
Sestdien Saldū glābēji no kāda dīķa izcēluši cilvēka mirstīgās atliekas, kas bija iesalušas ledū.
 
1.dec
Šodien Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) sāksies ziemas uzņemšana.
 
1.dec
Latvijas Universitātes Paula Stradiņa medicīnas koledža aicina pieteikties mediķus profesionālās kvalifikācijas celšanai, apgūstot zināšanas un praktiskās iemaņas, lai varētu atpazīt un izvērtēt kardiopulmonālās sistēmas funkciju izsīkuma draudus vai izsīkuma pazīmes pieaugušajiem, informēja Veselības ministrijā.
 
28.nov
Pedagogu atalgojuma sistēma jāsakārto pēc iespējas ātrāk, problēmas risināšanai izvirzot arī īstermiņa mērķus, trešdien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē uzsvēra komisijas priekšsēdētājs Kaspars Ģirģens (KPV LV).
 
28.nov
Labklājības ministrs Jānis Reirs (V), kurš vienlaikus ir arī 13.Saeimas deputāts un kuram tagad uzticēti arī izglītības ministra pienākumi, centīsies pabeigt iesāktos darbus saistībā ar izglītības satura regulējuma papildināšanu un akreditācijas kārtību, sacīja pats Reirs.
 
27.nov
Valdība otrdien tomēr lēma nesamazināt skolās mūzikas stundu skaitu, savukārt kora tradīciju attīstības veicināšanai izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) mudināja izvērtēt iespēju kā vienu no nosacījumiem izglītības iestādes akreditācijai noteikt kori.
 
27.nov
Valdība otrdien, 2018.gada 27.novembrī, apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) pilnveidoto vispārējās pamatizglītības mācību saturu un mācīšanās pieeju, kas skolēnos attīstīs 21.gadsimtam svarīgās kompetences un skolā iegūtās zināšanas un prasmes spēs veiksmīgi pielietot dažādās dzīves situācijās. Laikmeta un sabiedrības pieprasītās pārmaiņas izglītībā skolās pakāpeniski ieviesīs jau no 2020.gada 1.septembra.
 
27.nov
Gundars Strazdiņš kopš 2012. gada ir frīlanceris, tas ir, cilvēks, kas pats izvēlas savu nišas produktu vai pakalpojumu, kuru sniedz uzņēmumiem, iesaistās dažādos projektos, nepiesaistot sevi ilgtermiņā nevienam konkrētam darba devējam, tādējādi saglabājot savu neatkarību.
 
22.nov
Turpinoties diskusijām par Eiropas Savienības nākamo daudzgadu budžetu, vienai nozīmīgai pozīcijai tajā ir izredzes uz grandiozu kāpumu. Pētniecības un inovācijas programmā Apvārsnis ieplūdīs vismaz simt miljardi eiro. Vienīgā nelaime, ka ar iepriekšparedzamu gultni Rietumeiropas virzienā, kas nav īsti labvēlīgi Latvijai.
 
22.nov
Par jauno Liepājas domes priekšsēdētāju ceturtdien ārkārtas domes sēdē ievēlēts deputāts Jānis Vilnītis (LRA), nomainot 21 gadu šajā amatā pavadījušo Uldi Sesku (Liepājas partija).
 
22.nov
Šodien plkst.16 Bastejkalnā, Rīgā, notiks Krievu skolu aizstāvju štāba organizēta zibakcija pret skolu slēgšanu, informēja pasākuma organizatori.
 
22.nov
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotās jaunās pirmsskolas izglītības vadlīnijas un programmu paraugi beidzot ir apstiprināti valdības sēdē un tiks ieviesti, sākot ar nākamo mācību gadu. Pedagogi gan tos melns uz balta, kā arī mācību un metodiskos materiālus ieraudzīs tikai pavasarī. Pamatizglītības standartu gan vēl saskaņo, lai drīzumā prezentētu Ministru kabinetā.
 
21.nov
Valdība trešdien, 2018.gada 21. novembrī, apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavoto noteikumu projektu par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un pirmsskolas izglītības programmu paraugiem, kuras pirmsskolas izglītības iestādes sāks ieviest no 2019./2020. mācību gada.
 
21.nov
No 2019.gada 1.jūlija tiks reorganizētas divas Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) padotībā esošās valsts koledžas, tās pievienojot universitātēm - Rīgas 1.medicīnas koledža turpinās pastāvēt kā Latvijas Universitātes (LU) aģentūra, savukārt Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledža kļūs par Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) aģentūru, šodien lēma valdība.
 
20.nov
Pirms mēneša klajā nākušais plāns, pievienot Rīgas 1. medicīnas koledžu Latvijas Universitātei (LU), nevis Rīgas Stradiņa universitātei (RSU), izraisīja otrās sašutumu. RSU uzskata, ka tieši tā ir vadošā medicīnas zinātņu augstskola, kuras pārziņā jābūt šīs nozares mācību iestādēm. Savukārt LU atsaucas uz jau vairākus gadus ilgušo ciešo sadarbību ar koledžu un pašas mācību iestādes vēlmi – pievienoties LU. Ir gan arī trešais viedoklis, ka koledžai jāsaglabā patstāvība.