Izglītība & Karjera

8:30
Iepriekšējās politiskās apņemšanās kārtējo reizi palikušas uz papīra – dzimstība Latvijā sarūk jau ceturto gadu pēc kārtas, bet rindas uz bērnudārziem tikpat kā ne, jo īpaši Rīgā, Pierīgā un atsevišķās lielajās pilsētās. Bet varbūt Jurim Pūcem ir atbilde, kā viņa teritoriālā superreforma, kas visiem Latvijas iedzīvotājiem sola uzlabot pašvaldību sniegto pakalpojumu kvalitāti, risinās šo nebeidzamo problēmu? Kāds labāks variants par lauku iztukšošanās pastiprināšanu ar migrāciju uz Rīgu, Pierīgu vai par ārzemēm.
 
6:30
Satversmes tiesa izvērtēs jaunās prasības par valsts valodas lietojumu privātajās mazākumtautību skolās. Attiecībā uz valsts skolām tiesa jau pavasarī lēmusi, ka pāreja uz mācībām latviešu valodā ir tiesiska. Tomēr tas neliedz Kremļa ietekmes aģentu grupai izvērst jaunu kampaņu pret Latvijas valsti, citastarp arī pieprasot pedagogiem pārkāpt likumu un runāt ar skolēniem krieviski.
 
12.nov
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātajām prasībām par minimālo skolēnu skaitu klasēs neatbilstu 164 jeb lielākā daļa vidusskolu, liecina valdības darba kārtībā iekļautās prezentācijas dati.
 
11.nov
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja nosūtījusi vēstuli Valsts prezidentam Egīlam Levitam, mudinot viņu rīkoties, lai jaunā partiju finansēšanas modeļa ieviešana tiktu atlikta līdz nākamās Saeimas ievēlēšanai, pastāstīja arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga.
 
9.nov
Piekto Pasaules diktātu latviešu valodā šogad rakstījuši 2054 cilvēki, kas ir par 25% vairāk nekā pērn, apliecināja pasākuma rīkotāju pārstāvis Raimonds Grants.
 
9.nov
Sestdien, 9.novembrī, plkst. 12.15 vienlaikus Latvijā un visā pasaulē piekto gadu pēc kārtas norisināsies pasaules diktāts latviešu valodā. Tekstu īpaši šim nolūkam ir radījusi rakstniece Nora Ikstena, Rīgā Gaismas pilī to diktēs aktieris Vilis Daudziņš. Lai rakstītu diktātu klātienē kādā no desmit Latvijas pilsētām - Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī, Jēkabpilī, Rēzeknē, Cēsīs, Jelgavā, Bauskā, Rīgā -, turklāt galvaspilsētā varēs izvēlēties vienu no četrām iestādēm, interesentus aicinām pieteikties lapā www.raksti.org, bet rakstīt diktātu tiešsaistē varēs tajā pašā vietnē bez iepriekšējas reģistrācijas.
 
8.nov
Ceturtdien, 14.novembrī, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) tiksies ar augstskolām, nozaru ministrijām un Latvijas Studentu apvienību, lai atklātu sarunas par nākamā gada budžeta vietu sadalījumu augstskolās.
 
7.nov
Latvijas Universitātes (LU) rektora pienākumu izpildītājs Indriķis Muižnieks ir izvairīgs par notiekošajām sarunām ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) tiesvedības jautājumā.
 
7.nov
Latvijas Universitāte (LU) un Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) pirmo reizi iekļautas prestižā pasaules universitāšu reitinga "Times Higher Education" sociālo zinātņu vērtējumā, ieņemot 601+ vietu.
 
6.nov
Latvijas Studentu apvienība (LSA) šodien nosūtījusi izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai (JKP) vēstuli, kurā aicina viņu uz tikšanos ar studējošajiem, lai pārrunātu Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) priekšlikumus izmaiņām budžeta vietu piešķiršanas kārtībā un reflektantu uzņemšanas kritērijos, pastāstīja apvienības sabiedrisko attiecību vadītāja Evelīna Puzo.
 
6.nov
Baltijas drošības fonda organizētās Jauno līderu mobilitātes programmas ietvaros Teksasas A&M universitātes starptautisko attiecību maģistrantūras studenti profesores Gabrielas Marinas Torntones vadībā apmeklēja Latviju, pētot valsts starptautisko stāvokli un drošību.
 
6.nov
Stipro lietavu dēļ Salacgrīvas iedzīvotājiem bažas par dzeramā ūdens kvalitāti un applūstošajiem pagalmiem, atzina Salacgrīvas ostas kapteinis Normunds Tiesnesis.
 
6.nov
V pasaules diktātam latviešu valodā rakstīšanai klātienē pieteikušies jau 794 cilvēki. Diktāts notiks 2019. gada 9. novembrī plkst. 12.15 pēc Latvijas laika vienlaikus Latvijā un visā pasaulē.
 
5.nov
Latvijas Universitātes (LU) rektora vēlēšanu lietā tiks iesniegti papildus pierādījumi, otrdien pēc valdības sēdes sacīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).
 
5.nov
Skolas gadu sākumā man bija klases biedrs un labs draugs Eduards Melnis, lai gan visi skolēni tāpat kā pieaugušie viņu sauca par Gaiļa Edveri. Viņam bija divas māsas, kuras ikdienā sauca: Gaiļa Veronika un Gaiļa Genofefa, bet māti – Gaiļa Anna.
 
4.nov
Grozījumi Izglītības likumā, kas paredz Ministru kabinetam deleģēt tiesības noteikt minimālo skolēnu skaitu izglītības iestādēs, ir izņemti no budžeta paketes un tiks skatīti atbildīgajā Saeimas komisijā trīs lasījumos. Pret šā jautājuma izskatīšanu steidzamības kārtā iebilda daudzi nozarē strādājošie. Arī Latgales pašvaldības, kas nesen tikās ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), lai pārrunātu skolu tīkla optimizāciju, uzsver: par kvantitatīvajiem kritērijiem pamatskolās nav ticis diskutēts. Ja tie tiktu pieņemti tādi kā šobrīd, tas būtu genocīds lauku skolām.
 
4.nov
Līgums ar advokātu biroju Eversheds Sutherland Bitāns par 9999 eiro Latvijas Universitātes rektora Indriķa Muižnieka atcelšanai no amata noslēgts pēc ministres Ilgas Šuplinskas iniciatīvas; līgums publiskots ministrijas mājaslapā novēloti, pārkāpjot likumu, – secināms no pašas ministres parakstītās vēstules Neatkarīgajai.
 
31.okt
Rīgas Tehniskā Universitāte (RTU) ievērojami ierobežojusi indiešu, šrilankiešu un uzbeku krāpniecības iespējas, kuri vēlas izglītības aizsegā nokļūt Eiropas Savienībā (ES) darba meklēšanas nolūkos. Turpmāk RTU mācībspēki brauks uz šīm Āzijas valstīm klātienē atlasīt studentus un novērtēt viņu zināšanu atbilstību universitātes prasībām, - vēsta LNT Ziņas.
 
30.okt
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) no nākamā gada budžeta paketē iekļautajiem grozījumiem Izglītības likumā izņems punktus, kas paredz noteikt minimālo skolēnu skaitu izglītības iestādēs, trešdien, debatējot par 2020.gada budžetu, solīja IZM parlamentārā sekretāre Anita Muižniece (JKP).
 
30.okt
Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie grozījumi Izglītības likumā paredz, ka Ministru kabinets (MK) ir tiesīgs noteikt minimālo pieļaujamo skolēnu skaitu pamatizglītības un vidējās izglītības pakāpē, kā arī noteikt kvalitātes kritērijus vidējās izglītības pakāpē. Tikai pēc Izglītības likuma grozījumu pieņemšanas ministrija kopā ar sociālajiem un sadarbības partneriem uzsāks darbu pie jaunu MK noteikumu izstrādes, diskutējot par konkrētu minimāli pieļaujamo bērnu skaitu katrā no izglītības pakāpēm. Tāpēc šobrīd publiskajā telpā izskanējušās bažas par privātskolu darbības pastāvēšanu ir nepamatotas, jo diskusijas par iespējamo minimāli pieļaujamo skolēnu skaitu privātskolās vēl nemaz nav sāktas, norādīts ministrijas pārstāvju sagatavotajā informācijā medijiem.
 
29.okt
Kāpēc Rēzeknes novadam un Latgalei vajadzīga L.Rancānes Makašānu Amatu vidusskola?
 
29.okt
Tieši tobrīd, kad domājam, ka pasaulē viss jau ir izdomāts, notiek visnegaidītākās pārmaiņas – tiek radītas arvien gudrākas datorsistēmas, mākslīgais intelekts ir jau gluži ikdienišķa lieta, tradicionālos materiālus aizvieto modernas tehnoloģijas – pasaule mainās. Un jāmainās arī tiem lielumiem, kuri gadu desmitiem ir uzskatāmi par nesatricināmiem un mūžīgiem. Mainās arī enerģētikas nozare, a/s Sadales tīkls. Kā tas mainās un kādus darbiniekus uzņēmums gaida nākotnē, noskaidrojām sarunā ar uzņēmuma personāla vadības un administratīvo direktori Ingu Bukovsku.
 

Rīgas namu pārvaldnieks