Izglītība & Karjera

27.dec 2019
Jau ceturto reizi decembrī notika Pasaules izglītības nozares samits – šoreiz Igaunijā, Tallinā. Pasākuma moto bija: «Mācīšanās datu laikmetā». Diskusijas galvenokārt koncentrējās uz datu izmantošanu izglītības sistēmas pilnveidošanai, kā arī nākotnes risinājumu meklēšanu.
 
23.dec 2019
Šodien Latvijā skolēniem sākas ziemas brīvlaiks, liecina valdībā apstiprinātajiem noteikumi par mācību gada sākuma un beigu laikiem 2019./2020.mācību gadā.
 
22.dec 2019
Nacionālajā attīstības plānā no 2021.gada līdz 2027.gadam (NAP2027) plānots, ka finansējumu zinātnei un pētniecībai 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP) varētu sasniegt 2027.gadā, liecina NAP2027 pirmā redakcija.
 
21.dec 2019
Izglītības iestāžu vadītājiem ir pienākums pirmssvētku dienās noteikt pedagogiem saīsinātu darba laiku, atgādina Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA).
 
19.dec 2019
Lai modernizētu studiju programmas un praksē ieviestu zinātniskas izstrādnes, sadarbības līgumus parakstījuši būvniecības uzņēmums SIA "Igate būve", koka būvkonstrukciju ražotājs SIA "IKTK" un Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU), informēja uzņēmumu pārstāvji.
 
19.dec 2019
Pasaules izglītības nozares samitam, kas norisinājās 9. līdz 10. decembrī Igaunijā, Tallinā, vadmotīvs bija Mācīšanās datu laikmetā. Proti, kā datu izmantošana un mākslīgais intelekts maina izglītību? Kādi ir riski un iespējas? Vairāki šā pasākuma dalībnieki uzsvēra: šobrīd izglītība atrodas krustcelēs, tāpēc jātiek skaidrībā: uz kurieni doties? Tāds arī ir mans pirmais jautājums Igaunijas izglītības un zinātnes ministrei Mailisai Repsai. Jāpiebilst, ka viņas vadītā ministrija bija viena no pasākuma rīkotājām. Un vēl viens būtisks fakts: starptautiskajā skolēnu zināšanu novērtēšanas pētījumā PISA 2018 Igaunijas 15 gadus vecie skolēni uzrādīja labāko rezultātu Eiropas valstu vidū gan matemātikā, gan lasītprasmē, gan dabaszinībās.
 
19.dec 2019
Latvijas tautsaimniecības veiksmīga attīstība globalizācijas un digitalizācijas laikmetā daudzējādā ziņā būs atkarīga no cilvēku prasmēm un to piemērotības darba tirgus un sabiedrības vajadzībām. Tas jo īpaši ir būtiski, kad, pastāvot jaunu cilvēku emigrācijai un zemiem dzimstības rādītājiem, arvien samazinās darbspējīgo iedzīvotāju skaits. Viens no pasākumiem situācijas uzlabošanai – stiprināt pieaugušo tālākizglītību, norādīts Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ziņojumā Latvijas prasmju stratēģija: novērtējums un rekomendācijas.
 
18.dec 2019
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosina augstskolas turpmāk iedalīt divās lielās grupās: universitātēs un augstskolās, kas savukārt tiktu iedalītas četrās apakšgrupās. Tāpat ieteikts noteikt stingrākas prasības universitātes statusa piešķiršanai: sākot ar studentu skaitu līdz pat studiju programmām un akadēmiskajam personālam.
 
17.dec 2019
Latvijas augstskolas audzē ārvalstu studentu skaitu, fokusējoties uz teju neizsmeļamo studētgribētāju daudzumu no Indijas. Problēma tā, ka indiešu vidū ir arī viltus studenti, kuru vienīgais mērķis – ar studiju palīdzību nopirkt uzturēšanos Eiropā.
 
16.dec 2019
Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) un Latvijas Studentu apvienībai (LSA) nav vienprātības par to, kā mazināt studējošo atbirumu, pēc tikšanās ar izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku (JKP) pauda LSA pārstāve Evelīna Puzo.
 
16.dec 2019
Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā neapstiprinātais Indriķis Muižnieks savā mierizlīguma piedāvājumā strīdā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) ir norādījis, ka atteiksies no iespējamās atlīdzības, ja tiks apstiprināts rektora amatā, liecina Muižnieka izstrādātais mierizlīgums.
 
15.dec 2019
Šogad pirmo reizi Valsts izglītības satura centrs (VISC) piedāvā izglītības iestādēm izvēlēties diagnosticējošo darbu matemātikā 3.klasei pildīt tiešsaistē, joprojām saglabājot iespēju to veikt arī rakstveidā.
 
14.dec 2019
Ar 2020.gada 31.jūliju tiks likvidēta Izvaltas pamatskola, kurā šajā mācību gadā mācās 17 skolēni, informēja Krāslavas novada Izglītības pārvaldes vadītāja Lidija Miglāne.
 
11.dec 2019
Ja politiķi sāks izstrādāt grozījumus likumos, kas paredz izslēgt no tiem pantus par atalgojuma grafiku, kā arī bāzes finansējumu zinātnei un augstākajai izglītībai, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) rīkos protesta akcijas, tā šodien nolēma LIZDA Padome.
 
10.dec 2019
Arī pēc izmaiņām doktorantūras modelī normatīvajos aktos būs noteikts, ka promocijas darbu izstrāde un aizstāvēšana notiek latviešu valodā, šodien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēdē norādīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāra vietnieks, Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs.
 
10.dec 2019
Vaboles vidusskola Daugavpils novadā šogad svin savu simto dzimšanas dienu. Skolas kolektīvam izdevies sarūpēt dāvanu jubilejā: Draudzīgā aicinājuma fonda skolu reitingā lauku vidusskolu grupā balva – Lielā pūce – par augstiem sasniegumiem centralizētajos eksāmenos. Arī iepriekšējos gados skola turējusies saraksta augšgalā. Priecīgo noskaņojumu gan aizēno bažas par vidusskolas nākotni – vai mazais skolēnu skaits 10. līdz 12. klasēs ļaus saglabāt esošo statusu?
 
10.dec 2019
Pārtraucot studiju un studējošā kredītu dzēšanu, ir pārkāpti tiesiskās paļāvības principi, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" šādu viedokli pauda Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga.
 
5.dec 2019
Šovakar partijas "Latvijas Krievu savienība" (LKS) kopā ar Krievu skolu atbalsta štābu rīkotajā gājienu no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ēkas uz Brīvības pieminekli, lai aizstāvētu izglītības pieejamību krievu valodā, piedalījās vairāk nekā 500 cilvēku.
 
5.dec 2019
Trešdien, 11. decembrī sasaukta LIZDA Padomes sēde, kurā paredzēts lemt par protesta akcijām. LIZDA kategoriski iebilst aicinājumam svītrot no likumiem pantus par atalgojumu un bāzes finansējumu.
 
5.dec 2019
Tā kā Izglītības un zinātnes ministrija (turpmāk – Ministrija) ar Indriķi Muižnieku sazinās, izmantojot plašsaziņas līdzekļus, un tiešas sarunas par administratīvā līguma noslēgšanu pašlaik nenotiek, esmu spiests Ministrijai sniegt atbildi tādā pašā veidā.
 
4.dec 2019
Izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinkas (JKP) izteiktie četri varianti, kuros būtu iespējama jaunu rektora vēlēšanu rīkošana ir vispārīgās frāzēs aprakstīts piedāvājums pārkāpt spēkā esošas tiesību normas, norādīja amatā neapstiprinātais Latvijas Universitātes (LU) rektors Indriķis Muižnieks.
 
3.dec 2019
Latvijā ir visaugstākais skolēnu pāridarījumu īpatsvars starp Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) un Eiropas Savienības valstīm, liecina "OECD PISA 2018" pētījuma rezultāti.