Izglītība & Karjera

16.jun
Divarpus mēnešus Latvijā mācības skolās notika attālināti. Un daudziem pedagogiem, skolēniem un vecākiem šā gada mācību gada beigu posms bija izaicinājumiem piesātināts. Arī Rīgas Juglas vidusskolas kulturoloģijas un sociālo zinību skolotājs, Neatkarīgās izglītības biedrības biedrs, Kultūras pedagogu biedrības valdes loceklis Ļevs Rusilo piekrīt – bijuši neskaitāmi šķērsli ko pārvarēt, taču vienlaikus viņš uzsver, ka šāda mācīšanās pieeja bija vērtīga prakse ikvienam un daudzas iestrādes būtu jāsaglabā arī tad, kad skolās atgriezīsies ierastā rosība, jo valstī noteiktā ārkārtas situācija lika mācības organizēt tā, par ko gadiem jau runāts, bet reāla rīcība daudzās skolās izpalika.
 
16.jun
Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), kas šogad svin 70. jubileju, ir Latvijas augstskolu reputācijas topa līdere un viena no modernākajām augstskolām Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. Deviņās fakultātēs vairāk nekā 9000 studentu apgūst 68 medicīnas, veselības aprūpes un sociālo zinātņu studiju programmas. Tās ļauj kļūt par augsti kvalificētiem ārstiem, zobārstiem, fizioterapeitiem, ergoterapeitiem, farmaceitiem, sabiedrības veselības speciālistiem, audiologopēdiem, mākslas terapeitiem, uztura speciālistiem, psihologiem, politologiem, diplomātiem, žurnālistiem, komunikācijas un multimediju speciālistiem, juristiem, antropologiem un citiem darba vidē pieprasītiem profesionāļiem.
 
16.jun
Latvijas Studentu apvienība (LSA) maija beigās savā „Facebook” lapā publicēja kāda studenta skaudru stāstu – viņš bija uzsācis medicīnas studijas, ticis budžetā. Tā kā vecāki nevarēja viņu finansiāli atbalstīt, viņš pieteicās studējošā kredītam, lai segtu ikdienas tēriņus. Viņa sapņiem par iegūtu izglītību un darbu Latvijā šobrīd treknu svītru ir pārvilkusi Covid krīze. Finansiālie apstākļi kļuvuši arvien spiedīgāki, darbu jaunietim bez pieredzes un kvalifikācijas šobrīd ir grūti atrast. Viņš salūza un pameta mācības, tagad apsver domu doties prom uz ārzemēm. LSA veiktā studentu aptauja rāda – līdzīgā situācijā nonākuši daudzi studējošie. Aplēses liecina, ka Covid-19 izraisīto finansiālo grūtību dēļ aptuveni 10 000 varētu pārtraukt mācības, tikpat daudzi – paņemt akadēmisko gadu.
 
15.jun
Centrālās statistikas pārvaldes un Izglītības un zinātnes ministrijas apkopotie absolventu nodarbinātības dati pierāda, ka Latvijas augstskolu absolventu nodarbinātība ir augsta, kā arī demonstrē augstākās izglītības nozīmi - gan indivīdam, gan visai sabiedrībai kopumā. CSP un IZM apkopotā informācija būs vērtīgs informācijas avots augstskolām, pilnveidojot studiju kvalitāti.
 
15.jun
Lai gan 2017.gada absolventi pabeidza 53 dažādas augstākās izglītības iestādes, tieši puse absolvēja vienu no četrām lielajām valsts universitātēm, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) apkopotie 2017.gada absolventu monitoringa dati.
 
15.jun
2022.gadā trūks aptuveni 16 000 jauno dabaszinātņu, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) un inženierzinātņu speciālistu, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veiktās aplēses, balstoties uz 2017.gada absolventu monitoringa datiem.
 
12.jun
Obligāti kārtojamo centralizēto eksāmenu sesija noslēgusies bez būtiskiem pārkāpumiem, pavēstīja Valsts Izglītības satura centra (VISC) pārstāve Liene Bērziņa.
 
12.jun
Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) tomēr organizēs vasaras izlaidumus klātienē, ņemot vērā, ka Ministru kabinets pieņēma lēmumu atcelt ārkārtējo situāciju Latvijā, kā arī apstiprināja vairākus pulcēšanās atvieglojumus, taču radi un draugi uz to nevarēs ierasties, liecina paziņojums RSU mājaslapā.
 
11.jun
Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), pielāgojoties valstī noteiktajiem pulcēšanās ierobežojumiem, Lielais izlaidums 24.jūlijā notiks Latvijā vēl nebijušā - drive-in jeb auto - formātā brīvā dabā. Izlaidumā aptuveni 1500 absolventu ieradīsies automašīnās, saņems diplomus un baudīs viņiem veltīto koncertu.
 
11.jun
Satversmes tiesa (ST) ir atzinusi par Satversmei neatbilstošu normu, kas prasa privāto augstskolu un koledžu studiju programmas īstenot valsts valodā.
 
10.jun
Topošo studentu ērtībai Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) šovasar parūpējusies par iespēju visus uzņemšanas soļus spert digitāli. Lai to izdarītu, augstskola aicina laicīgi pieteikties elektroniskajam parakstam jeb eParakstam. Tā iegūšanai atkarībā no izvēlētā veida var būt nepieciešams no divām līdz piecām dienām. RSU arī atgādina, ka eParaksta iegūšanai vajadzīgi internetbankas piekļuves dati, tāpēc augstskola aicina topošos studentus, jo sevišķi nupat vidusskolu absolvējušos jauniešus, šo jautājumu risināt laikus.
 
10.jun
Izlaidumos līdz 30.jūnijam drīkst piedalīties līdz 300 personām, ja tie norisinās ārtelpās, savukārt līdz 100 personām, ja tie norisināsies iekštelpās, trešdien preses konferencē informēja Izglītības kvalitātes valsts dienesta Uzraudzības departamenta direktors Juris Zīvarts.
 
10.jun
Izglītības ministre un izglītības nozare sēž katrs savā ziloņkaula tornī. Un kāpt lejā nedomā. Izskatās, ka nolēmuši pat nesarunāties, tikai sabļaustīties dažādās platformās, sākot no medijiem un beidzot ar Saeimas komisiju.
 
10.jun
Starptautiskā pasaules universitāšu reitingā "QS World University Rankings 2021" iekļuvušas trīs universitātes no Latvijas - Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Latvijas Universitāte (LU).
 
9.jun
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plāns no Augstskolu likuma izslēgt Augstākās izglītības padomi (AIP) liecina par varas koncentrāciju ministrijā, šodien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē pauda AIP priekšsēdētājs Jānis Vētra.
 
9.jun
Valsts Izglītības satura centram (VISC) nav ziņu, ka šodien latviešu valodas centralizētā eksāmena norisē būtu konstatēti kādi būtiski pārkāpumi, pavēstīja centra pārstāve Liene Bērziņa.
 
9.jun
Starptautiskajā augstskolu reitingā "U-Multirank" kopumā iekļuvušas 20 Latvijas augstskolas, taču augstākie sasniegumi ir Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai (RTA).
 
9.jun
Šobrīd turpinās latviešu valodas eksāmens 12.klašu skolēniem un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem, neskatoties uz problēmām saistībā ar elektrības atslēgumu, kas radās avārijas rezultātā "Augstsprieguma tīkls" elektrotīklā.
 
5.jun
Likumprojektā par Augstskolu likuma grozījumiem izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) vietām ir gatava piekāpties nozares piedāvātajiem priekšlikumiem.
 
5.jun
Šodien notiks vienotie iestājpārbaudījumi, lai pretendētu uz uzņemšanu trīs Rīgas valsts ģimnāziju 10.klasē.
 
4.jun
„Man te pie sienas bija Arņa Rītupa un Ulda Tīrona bilde, bet es to nomainīju pret Lāčplēsi, jo tagad vajag cīņas garu, filozofijai vairs nav vietas,” rāmi smaidot un veroties uz gleznu savā rektora kabinetā, saka Kristaps Zariņš. Lāčplēsis ir saulains, viņš ir no zelta, viņš raugās uz mums mierīgi, un vēsais ziemas fons saskan ar atsvešinātību, kāda jāpiedzīvo šajos laikos.
 
3.jun
Zinātnei, augstskolām un citiem Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vienreizējiem, terminētiem pasākumiem piešķirs 27,41 miljonus eiro, izriet no Finanšu ministrijas ziņojuma par pasākumiem Covid-19 krīzes pārvarēšanai un ekonomikas atlabšanai.