Izglītība & Karjera

2.sep
Latvijas Universitātes (LU) rektora pienākumu izpildītājs Gvido Straube negrasās uzdot pilnveidot tiesā bez virzības atstāto LU pieteikumu, ar kuru tika apstrīdēts valdības lēmums rektora amatā neapstiprināt Indriķi Muižnieku.
 
2.sep
Sākot jauno mācību gadu, Latvijas iedzīvotāji, kam ir skolas vecuma bērni, vidēji tērē līdz 150 eiro, lai iegādātos skolai nepieciešamās preces - gan mācību grāmatas un kancelejas preces, gan skolas somu un apģērbu, liecina interneta pētījumu un tehnoloģiju uzņēmuma Gemius veiktā iedzīvotāju aptauja. Salīdzinot ar pagājušo gadu, šogad pieaudzis respondentu skaits, kas iepirkušies internetā, tāpat 7 procenti vecāku preces skolai pirkuši ārzemēs.
 
2.sep
Latvijā radītā mūzikas mācību lietotne "Solfeg.io" piedāvā skolēniem ar tehnoloģiju palīdzību apgūt mūziku latviešu tautasdziesmas etnogrupu "Tautumeitas", "Auļi" un "Raxtu Raxti" pavadībā, kuru paredzēts izmantot gan skolas mācību stundām, gan ikvienam muzicēt gribošajam bez vecuma ierobežojuma, sacīja "Solfeg.io" autore Lauma Kazaka.
 
2.sep
Šogad visā Latvijā likvidētas 14 izglītības iestādes, savukārt vēl aptuveni 50 izglītības iestādes pirms jaunā mācību gada ir reorganizētas, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) informācija.
 
2.sep
Jaunajā akadēmiskajā gadā Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) un Latvijas Universitātē (LU) pieaudzis pirmkursnieku skaits, turpretī pārējās lielākajās augstskolās tas saglabājas nemainīgs, noskaidrots augstskolās.
 
2.sep
Administratīvā rajona tiesa trūkumu novēršanai bez virzības atstājusi Latvijas Universitātes (LU) prasību par Ministru kabineta lēmumu, ar kuru tika nolemts rektora amatā neapstiprināt Indriķi Muižnieku.
 
2.sep
«Latvijas izglītības sistēmai ir drauds sabrukt tuvāko gadu laikā,» bez patosa, tomēr ar nepārejošu sāpīgumu teic Lūcijas Rancānes Makašānu Amatu vidusskolas direktore, gleznotāja Gundega Rancāne. Piektdien Valsts prezidents Egils Levits bija uzaicinājis Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas (LIVA) locekļus – tostarp Gundegu Rancāni – uz sarunu par skolu tīkla reformu un kompetenču izglītības ieviešanu. Gundegā pēc sarunas parādījās cerības. Varbūt tāpēc, ka viņa labi atcerējās savas mātes – skolas bijušās direktores Lūcijas Rancānes – teikto pirms aiziešanas Mūžībā: «Meit, nosargā mūsu skolu.»
 
2.sep
Šodien jauno mācību gadu sāks aptuveni 215 000 skolēnu, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) provizoriskie dati.
 
2.sep
Pirmo skolas dienu Latvijā nevar nepamanīt – jau no agra rīta pilsētu ielās un uz lauku ceļiem redzami saposti bērni ar ziediem rokās. Šodien skolas durvis pirmklasnieka statusā ver aptuveni 20 tūkstoši skolēnu visā Latvijā.
 
2.sep
Valsts prezidents Egils Levits jaunajā mācību gadā skolotājiem un universitāšu pasniedzējiem novēl izturību un entuziasmu, savukārt skolēniem un studentiem - neaizmirst dzīvi ārpus izglītības iestādes.
 
2.sep
Kopš RTU Inženierzinātņu vidusskolas izveides dažādu skolu topu ilggadējai līderei – Rīgas Valsts 1. ģimnāzijai – uzradusies nopietna konkurence. Pērn Neatkarīgās veidotajā 100 labāko Latvijas skolu topā Inženierzinātņu vidusskolai pat izdevās aizsteigties solīti priekšā ģimnāzijai un kāpt uz augstākā pjedestāla, iegūstot topā 1. vietu. Šogad ģimnāzija atguvusi savas līderpozīcijas.
 
1.sep
No šodienas pedagogu zemākā mēnešalga pieaug līdz 750 eiro un minimālā atalgojuma paaugstināšana attieksies uz aptuveni 50 000 skolotāju.
 
1.sep
Valsts izglītības satura centrs (VISC) rosina augstskolas neuzņemt reflektantus, kuri uzrādījuši zemus rezultātus centralizētajos eksāmenos.
 
1.sep
Sagaidot Latvijas Universitātes (LU) simtgadi, īpaši būs arī LU Jauno studentu svētki “LU Gadsimta Aristotelis” – lielākie studiju gada atklāšanas svētki ikkatram LU studentam, kuri notikš šodien, 1. septembrī.
 
1.sep
Šodien stājas spēkā noteikumu projekts par pāreju uz mācībām latviešu valodā vidējās izglītības posmā, bet normas, kas attiecas uz mazākumtautību izglītības programmu īstenošanas izbeigšanu, stāsies spēkā pakāpeniski.
 
30.aug
30. augustā Valsts prezidents Egils Levits Rīgas pilī tikās ar Latvijas izglītības vadītāju asociācijas valdi, lai pārrunātu aktualitātes saistībā ar skolu tīkla reformu, latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas nozīmi un pedagogu profesijas prestiža veicināšanu.
 
30.aug
No Latvijas Universitātes (LU) aizgājušais Administrācijas vadītājs Ansis Grantiņš, LU rektora biroja vadītāja Alma Eihentāle, Studiju attīstības un pārvaldības pilnveides programmas vadītāja Jūlija Stare un Akadēmiskā centra attīstības programmas vadītāja Gunta Rača kompensācijās saņems ap 53 000 eiro.
 
30.aug
Diskusijā par izglītības reformas īstenošanu būtisks ir jautājums par izglītības kvalitātes stiprināšanu un saglabāšanu, kas būtu īstenojama arī mazākajās Latvijas skolās jeb saimes skolās, šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" atzina Valsts prezidents Egils Levits.
 
30.aug
Pirms četriem gadiem valdība paaugstināja akcīzes nodokli alkoholam, lai iegūtos līdzekļus novirzītu skolēnu brīvpusdienām, bet tagad tiek darīts pilnīgi pretēji – samazināta akcīze stiprajam alkoholam un atņemta nauda bērnu pusdienām. Acīmredzot valsts nonākusi dziļā krīzē, ja grābstās gar bērnu pusdienām. Finansiālā vai morālā?
 
30.aug
«Jaunkomunistu reitings ir tik zems, ka viņiem bija nepieciešama vismaz kaut kāda uzvara,» piepilinot indes kausā manāmu līdzjūtības devu, pauda kāds sociālo tīklu iemītnieks. Runa, protams, bija par tautā iemīļoto Jauno konservatīvo partiju (JKP), kas guvusi savai būtībai atbilstošu mīļvārdiņu – jaunkomunisti. Un tā – pēc parunāšanās kā vīram ar vīru – valdība otrdien nolēma, ka tomēr neapstiprinās demokrātiski ievēlēto Indriķi Muižnieku Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā. Spiediens no jaunkomunistu puses bija pamatīgs – varam iedomāties, cik smagus argumentus izmantoja bezkompromisu tiesiskuma sludinātāji, lai nedēļas laikā koalīcijas partijas piespiestu mainīt savas domas uz pretējām.
 
30.aug
Šobrīd no valsts budžeta pusdienas tiek apmaksātas visu izglītības iestāžu pirmo četru klašu skolēniem. Pašvaldības gan var nodrošināt ēdināšanu par brīvu arī citu klašu skolēniem un arī pirmsskolai. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosina šo pienākumu uzlikt uz pašvaldību pleciem, bet tās uzskata – tādā gadījumā IZM būtu jāuzņemas kāda cita funkcija, piemēram, maksāt algas pirmsskolas pedagogiem.
 
30.aug
Koktēlnieks un Lūcijas Rancānes Makašānu amatu vidusskolas pasniedzējs ir ļoti pieredzējis un daudzpusīgs skolotājs. Šajā ciemā dzīvoja mani radi, un man visai daudzus gadus bija iespēja gan vērot skolu, gan diskutēt ar Rancānu ģimeni. Es domāju, ka tagadējā skolas direktore, Lūcijas un Antona meita, gleznotāja Gundega Rancāne godam turpina vecāku iesākto. Skolā ir labs skolotāju kolektīvs, un skolu es subjektīvi uzskatu par izcilu. Bet šajā intervijā es pamatā gribēju zināt Antona domas par skolotāja un skolēnu attiecībām šodien.