VCA poliklīnikas aicina laicīgi vakcinēties pret gripu, jo visiem bezmaksas vakcīnas nepietiks

© f64.lv, Andrius Ufartas

"Veselības centru apvienības" (VCA) poliklīnikās sākta vakcinācija pret sezonālo gripu. Pērn individuāli Rīgā, Liepājā, Daugavpilī, Talsos, Bauskā pret gripu VCA poliklīnikās vakcinējās 9000 iedzīvotāju. Izmantojot VCA mobilā vakcinācijas punkta pakalpojumus, vēl daudzi saņēma šo vakcīnu darbavietās.

"Saslimšanai ar gripu lielākā aktivitāte katru gadu vērojama janvārī, februārī, bet labāk pret to vakcinēties jau laikus - oktobrī, novembrī -, ņemot vērā arī to, ka vakcīnas iedarbībai nepieciešamas vismaz 10 dienas. Vakcinēties pret sezonālo gripu var arī vēlāk rudens beigās, ziemas sākumā, bet pašreiz to darīt nozīmīgi, jo līdztekus gripai cirkulē arī citi vīrusi. Īpaši bīstami ar gripu saslimt ir gados vecākiem cilvēkiem un maziem bērniem, kā arī hronisku slimību (cukura diabēta u.c.) pacientiem. Iedzīvotāji var vienlaikus vakcinēties gan pret gripu, gan pret iespējamo saslimšanu ar Covid-19 vai, piemēram, difteriju, ja tas nepieciešams pēc vakcinācijas kalendāra. Jāapzinās, ka katra saslimšana imunitāti grauj, bet vakcīnas to spēcina. Aicinātu uzticēties ārstu viedoklim par nepieciešamību vakcinēties pret gripu, tādējādi aktīvi piedaloties sabiedrības veselības veicināšanā. Ja ir šaubas par vakcīnas nepieciešamību, jākonsultējas ar ģimenes ārstu. Jāņem vērā, ka gripai iespējamas komplikācijas, turklāt ik gadu ir arī letāli gadījumi. Gripa var izrādīties īpaši bīstama, ja ir hroniskas slimības.

VCA poliklīnikas "Aura" direktore Anita Kamenščikova norāda, ka pēc Slimību profilakses un kontroles centra apstiprinātā plāna VCA poliklīnikas saņēmušas mazāk vakcīnu - tas nozīmē, ka visiem vakcinēties gribētājiem ar piešķirto bezmaksas vakcīnu pret gripu skaitu var izrādīties par maz.

Vakcinācijai pret sezonālo gripu bez ģimenes ārsta nosūtījuma var reģistrēties visas pilngadīgās personas. Ja ir vēlme saņemt vakcīnu arī pret Covid-19, jābūt pagājušam gadam pēc iepriekš saņemtās vakcīnas; senioriem šis laiks ir pusgads.

Visi bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem ieskaitot, ar hroniskām slimībām slimojoši bērni vecumā no 2 gadiem līdz 17 gadiem, grūtnieces, seniori no 60 gadu vecuma un vēl citas iedzīvotāju grupas tiek vakcinēti ar valsts apmaksātu sezonālās gripas vakcīnu.

Lai saņemtu valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, personām, kas pieder pie noteiktām veselības grupām, kuras norādītas 2000.gada 26.septembra Ministru kabineta noteikumos Nr. 330 "Vakcinācijas noteikumi", ir nepieciešams uzrādīt ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījumu vakcinācijai, kur norādīta attiecīgās hroniskās slimības diagnoze. Cilvēkiem, kuri pieder pie šīm veselības grupām, saslimšana ar gripu ir īpaši bīstama.

Gripas vakcīnas ir drošas, efektīvas (ņemot vērā, ka neviena uz pierādījumiem balstītā ārstēšana nedod 100% garantiju) un pasargā ne tikai vakcinēto, bet palīdz aizsargāt arī vājākos sabiedrības locekļus: vecāka gadagājuma cilvēkus, cilvēkus ar imūnsistēmas traucējumiem un bērnus, kuri vēl ir pārāk mazi, lai paši saņemtu vakcīnu.