Veselība

27.nov
Pēdējā gada laikā ginekologu apmeklējuši 50 % Latvijas sieviešu, pēdējoreiz pirms 1 līdz 2 gadiem pie ginekologa bijuši 27 %, savukārt pirms 3 gadiem vai senāk – 23%, liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Sertificēta ginekoloģe Vija Plūme skaidro, ka katrai sievietei pie ārsta būtu ieteicams doties reizi gadā, bet, ja sūdzību nav, pieļaujama arī vizīte vienreiz 2 gados. Tomēr, neskatoties uz plaši pieejamo informāciju, joprojām liela daļa sieviešu – katra ceturtā – ginekologu apmeklē nepietiekami bieži, pakļaujot savu veselību nopietnam riskam.
 
25.nov
Atbild optometriste Kristīne Detkova.
 
23.nov
Psihiatrijas jomai, jo sevišķi bērnu psihiatrijai, pēdējā gada laikā pievērsta īpaša uzmanība, taču ar to vien problemātiskākos jautājumus psihiatriskās palīdzības nodrošināšanā atrisināt nevar. Psihiatru pieejamība un atalgojums, multiprofesionāļu komandas darbs arī reģionos, pacientu ar psihiskām saslimšanām ārstēšana un sociālais atbalsts – virkni risināmu jautājumu psihiatri iezīmējuši Veselības ministrijas izstrādātajā rīcības plānā, tomēr šis plāns diemžēl pagaidām nav apstiprināts.
 
23.nov
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca ir pārtraukusi transplantācijas pakalpojumu sniegšanu ārzemniekiem, kas saistīts ar bažām par reputācijas riskiem. Taču vienlaikus ir aktualizējusies cita problēma – transplantācijai piemēroti orgāni reizumis paliek neizmantoti, jo ne visiem potenciālajiem recipientiem šī efektīvā ārstniecības metode tiek piedāvāta. Ārstniecības iestādēm ir izdevīgāk pelnīt ar ilgtermiņa pacientiem.
 
22.nov
Ierobežojot sociālo tīklu lietošanas ilgumu līdz 30 minūtēm dienā, cilvēks izdara lielu pakalpojumu savai garīgajai veselībai, konstatējuši Pensilvānijas universitātes pētnieki, raksta HuffPost.
 
22.nov
Laiks, kuru bērni pavada, raugoties dažādos ekrānos, ietekmē viņu miega ilgumu mazāk, nekā pieņemts domāt, atsaucoties uz Oksfordas universitātes Interneta institūta datiem, norāda The Telegraph.
 
22.nov
Ja ikviens cilvēks tiešām vēlētos sekot mūsdienu uztura speciālistu ieteikumiem – ēst mazāk gaļas, bet vairāk augu valsts produktu, tas nebūtu iespējams, jo dārzeņu un augļu gluži vienkārši nepietiktu, ziņo Reuters.
 
22.nov
Naktssvece (Oenthera biennis) ir savdabīgs divgadīgs lakstaugs, kurš savus dzeltenos ziedus atver tikai tad, kad vakarā sāk krēslot vai arī laukā ir apmācies. Saules gaismā zieds aizveras, sačokurojas un novīst. Poētiski raksturojot, naktssvece ir augs ar laimīgas sievietes starojumu, ar mirdzuma noslēpumu.
 
22.nov
Klāt gadalaiks, kad dabiskā dienasgaisma ir pārāk vāja, lai nodrošinātu visu nepieciešamo apgaismojumu mūsu acīm. Nepietiekams apgaismojums rada tām pastiprinātu slodzi, kas ilgtermiņā var novest gan pie redzes pasliktināšanās, gan pie galvas sāpēm, reiboņiem un pat sliktas dūšas. Tādēļ ir ļoti svarīgi, lasot, strādājot ar datoru vai jebkādā citā veidā piepūlot acis, nodrošināt pietiekamu un pareizu apgaismojumu.
 
22.nov
Daba vienam cilvēkam devusi stiprākas un vingrākas locītavas, citam tikušas vārgākas, bet jebkurā gadījumā locītavu veselību ir vieglāk saglabāt, nevis vispirms to sabojāt un pēc tam pūlēties atgūt. Ja, pamostoties no rīta vai pieceļoties kājās pēc ilgāka darba ar datoru, locītavās jūtams stīvums, tas nozīmē, ka pienācis laiks tām pievērst lielāku uzmanību un apspriest situāciju ar savu ārstu.
 
22.nov
"Neskatoties uz biedējošo nosaukumu (tas ietver sevi vārdu "ķīmija"), šodien ķīmiskais pīlings ir visizplatītākā kosmetoloģijas procedūra. Pirmie ķīmiskie pīlingi parādījās jau pirms 20 gadiem, un tie patiešām ir bijuši "mēreni bīstami" un agresīvi, bet jau tajā laikā bija arī diezgan efektīvi. Pieredzējušo kosmetologu rokās ķīmiske pīlingi ir kļuvuši par īstu "kaujas ieroci". Tie ietekmēja ādas kvalitāti, uzlabojot tās stāvokli, iedarbojās uz esošajām problēmām, nevis vienkārši "glāstīja" ādu, izmantojot patīkami smaržojošu kosmētiku "- sniedz īsu ieskatu pīlinga vēsturē Ludmila Stavro – Freiberga, pieredzējusi kosmetoloģe.
 
21.nov
Sirds slimību riska mazināšanās cilvēkam, kurš atmetis smēķēšanu, prasa ilgāku laiku, nekā domāts līdz šim, raksta BestLife.
 
21.nov
Latvijas Neatliekamās medicīnas speciālistu asociācija aicina veselības ministri Andu Čakšu (ZZS) sniegt informāciju par paveikto un turpmākām aktivitātēm ārkārtas medicīniskās situācijas novēršanai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālajā centrā, informēja asociācijas vadītājs Rafaels Ciekurs.
 
21.nov
Ņujorkā darbojas fitnesa studija, kuras telpās valda izteikts vēsums, lai palīdzētu vingrotājiem atbrīvoties no lielāka kaloriju daudzuma, vēsta CNBC.
 
21.nov
Mikroelements selēns ir viena no dabas spēcīgākajām neaizstājamajām uzturvielām, kas nepieciešams daudzām svarīgām norisēm cilvēka organismā.
 
20.nov
Veselīgs dzīvesveids ir nozīmīgs ikviena cilvēka dzīves kvalitātei, taču atsevišķas diagnozes liek īpaši domāt par to, kādus produktus iekļaut ēdienkartē. Viena no šādām saslimšanām ir diabēts – veselīgs uzturs ir neaizstājams 1. tipa diabēta pacientu veselības un pašsajūtas saglabāšanā, turklāt tas var novērst saslimšanu ar 2. tipa diabētu. Tomēr tam, kas liekams uz šķīvja, nevajadzētu būt apgrūtinājumam vai raisīt nepatīkamas emocijas. Ieteikumos, kā izvēlēties piemērotu uzturu, dalās farmaceite Zane Melberga un ārste, uztura speciāliste Lāsma Plociņa.
 
20.nov
Latvijā gripas aktivitāte līdz šim bijusi zema – kopš gripas sezonas sākuma laboratoriski apstiprināti divi gripas saslimšanas gadījumi – abos gadījumos A tipa gripa. Slimību profilakses un kontroles centra ziņojums par gripas izplatību liecina, ka Eiropas reģionā un pasaulē kopumā šosezon izplatās tieši A tipa gripa – tā atklāta 84 procentos no visiem laboratorijā pārbaudītajiem vīrusa paraugiem.
 
20.nov
Valdība trešdien tomēr lems par Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta izsaukumu, kurus nevar uzskatīt par neatliekamiem, maksas paaugstināšanu. Noteikumi paredz maksu pacelt par 16 eiro.
 
18.nov
Veselības inspekcija (VI) atgādina, ka nekāda veida kosmētiskās injekcijas nedrīkst veikt personas bez atbilstošas izglītības un kvalifikācijas.
 
16.nov
Pirms gaidāmajām valsts svētku brīvdienām, no 17. līdz 19. novembrim, Nacionālais veselības dienests (NVD) iedzīvotājiem atgādina par medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām.
 
16.nov
Brīdis, kad sievietei piedzimst bērns un viņa to pirmo reizi pieliek pie krūts, ir ļoti īpašs notikums gan mātei, gan bērnam. Mātes piens pēc savas bioloģiskās vērtības ir unikāls, jo tā sastāvs spēj pielāgoties mazuļa vecumam un zīdīšanas stadijai. Tomēr mātes piena sastāvu spēj ietekmēt arī uzturs, tāpēc jaunajai māmiņai jāpievērš uzmanību tam, vai ēdienreizēs tiek uzņemtas visas nepieciešamās uzturvielas.
 
15.nov
Vien katrs 14. vīrietis (7 %) 45 – 54 gadu vecumā pēdējā gada laikā ir apmeklējis urologu, turklāt 50 % respondentu šajā vecuma grupā pie speciālista nav bijuši nekad, liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Latvijas Urologu asociācijas biedrs, sertificēts urologs Alvis Laukmanis norāda, ka šāda statistika ir satraucošs rādītājs, jo tieši vīriešiem pēc 45 gadu vecuma jāpievērš pastiprināta uzmanība reproduktīvajai veselībai, vismaz reizi gadā ierodoties uz profilaktisku pārbaudi.