Veselība

9.jun
Iestājoties karstam un saulainam laikam, arvien vairāk palielinās saules iedarbība uz mūsu ādu un ar to saistītie riski. Dodoties atpūsties pie dabas un ūdeņiem vai arī vienkārši atrodoties ārpus telpām saulainā laikā, nedrīkstam aizmirst par aizsardzību no saules – gan sev, gan īpaši piedomājot par bērnu ādas veselību. Padomos par ādas aizsardzību dalās BENU Aptiekas piesaistītā eksperte ārste-dermatoloģe Lauma Valeine un BENU Aptiekas skaistuma konsultante Natālija Gavriļčenko.
 
8.jun
Lai uzturētu smadzenes formā un skaidra domāšana būtu arī vecumdienās, ir vērts pildīt īpaši šim nolūkam paredzētus vingrinājumus. Tos vēlams veikt ne tikai senioriem, bet ikvienam pēc 25 gadu sasniegšanas. Kā trenēt smadzenes, stāsta sabiedrības veselības speciāliste Ineta Meldere, kas senioru festivālā “Zelta ritmi” vadīs lekciju “Skaidra domāšana līdz 120 gadu vecumam”.
 
8.jun
Lai arī par putekšņu alerģiju vairāk tiek runāts pavasara sākumā, diemžēl tās aktivitātes sezona turpinās līdz pat septembrim, vasarā īpaši aktualizējoties alerģijām no pļavas zālēm un nezālēm. Kā atpazīt alerģiju, nesajaukt to ar saaukstēšanos un sevi pasargāt, konsultē eksperte, Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centra alergoloģe Signe Puriņa un farmaceite Kristīne Bohane.
 
8.jun
Šī gada 30. maijā Zāļu valsts aģentūra (ZVA) ir apturējusi zāļu “Rigvir šķīdums injekcijām” reģistrāciju. Tiesa, kā liecina informācija Veselības inspekcijas mājaslapā, tad atsevišķiem pacientiem pieļaujama šo zāļu lietošana.
 
8.jun
Svarīgi atcerēties par ietekmi uz ādas veselību un onkoloģisko slimību risku, ko izraisa pārmērīga uzturēšanās ultravioletajos (UV) staros, atgādina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKS) speciālisti.
 
6.jun
Lai ieviestu vairākus uzlabojumus grūtnieču veselības aprūpē, šodien, 6.jūnijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos.
 
5.jun
Maija beigās tika saņemts Itālijas Veselības ministrijas padotības iestādes ziņojums, kā arī ražotāja "Regenyal Laboratories SRL" steidzams drošības paziņojums par medicīniskas ierīces viltojumu, kas varētu atrasties arī Latvijas tirgū, uzzināja Veselības inspekcijā.
 
5.jun
Tā­dā ne­pa­stā­vī­gā kli­ma­tā kā mū­sē­jais kar­stums ir vien­lai­kus gai­dīts un ne­gai­dīts. Cil­vē­ki, ku­ri mīt kon­ti­nen­ta vi­die­nē, apmek­lē­jot Lat­vi­ju, brī­nās – kā tas var būt, ka vie­nu die­nu pūš vējš, līst lie­tus un ter­mo­metrs rā­da 15 grā­du, bet nā­ka­ma­jā die­nā sta­biņš jau tu­vo­jas 30 grā­du at­zī­mei un sau­le kar­sē pil­nā spa­rā? Bet tā nu tas ir, un, kad kar­stās die­nas at­kal klāt, jā­do­mā, kā sa­dzī­vot ar lai­ka ap­stāk­ļiem, lai ne­no­da­rī­tu sev pā­ri un to­mēr bau­dī­tu va­sa­ru, kas ta­ču ir tik īsa.
 
4.jun
Infekciju slimību izplatībā parasti vērojami uzliesmojumi. Epidemiologu uzmanības centrā pašlaik ir masalas. Slimība, kas vēl nesen uzskatīta par izzudušu Eiropā, pēdējā gada laikā Eiropas Savienībā prasījusi jau vairāk nekā 80 saslimušo dzīvības. Saslimušo skaits Eiropā mērāms tūkstošos.
 
2.jun
Vasara ir aktīvs laiks, kad daudz labprātāk nododamies sportiskām aktivitātēm un vēlamies baudīt kustības prieku. Diemžēl ir situācijas, kad mūsu aktivitātes ierobežo tāds nepatīkams faktors kā sāpes locītavās, visbiežāk ceļos. Kas izraisa locītavu sāpes un kādas ir ārstniecības un profilakses iespējas? Skaidro BENU Aptiekas piesaistītais ekspertes, ortopēds traumatologs Medicīnas centrā ARS un Aizkraukles veselības centrā Jānis Dobelnieks un BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa.
 
1.jun
Valsts asinsdonoru centrs (VADC) jūnijā dosies 40 izbraukumos, informēja centra pārstāvis Jānis Vecvagars.
 
1.jun
Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par prasību uzrādīt zāļu efektivitāti medikamentu aprakstos.
 
1.jun
No sliktas pašsajūtas, saaukstēšanās, aizlikta deguna, sāpoša kakla vai paaugstinātas temperatūras nav pasargāts neviens un jo īpaši grūtnieces. Ja sieviete, kura nav mazuļa gaidībās, jau pie pirmajiem saslimšanas simptomiem var tos novērst, droši lietojot medikamentus, tad grūtniecēm jābūt īpaši piesardzīgām un iespēju robežās pašsajūta jāuzlabo ar dabīgām metodēm. Kā parūpēties par veselību, nenodarot pāri sev un mazulim, skaidro sertificētā farmaceite Mārīte Šukele.
 
31.mai
Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka Rīgā un noteiktos Latvijas reģionos jau vairāk nekā mēnesi pieejami pieci jauni cukura diabēta pacientu apmācības kabineti, kuros pacientiem ar cukura diabētu no valsts budžeta līdzekļiem tiek nodrošinātas apmācības par cukura diabēta paškontroli, insulīna uzglabāšanu un injekciju veikšanu, komplikāciju riska samazināšanu, kā arī veselīga uztura plānošanu un fiziskajām aktivitātēm.
 
31.mai
Latvijai jāseko attīstīto valstu praksei un onkoloģijas jomā jāievieš uz rezultātu balstīts aprūpes modelis. Tas ļautu daudz efektīvāk izmantot ierobežoto valsts finansējumu vēža ārstēšanai, jo maksāts tiktu nevis par ārstēšanas kvantitāti, kā patlaban, bet gan kvalitāti, uzskata Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA).
 
30.mai
Kustība ir dzīvība – šis populārais sakāmvārds attiecas uz visām vecuma grupām, tostarp uz senioriem. Izvēloties fiziskas nodarbības atbilstoši savai sagatavotībai, vecumam, veselības stāvoklim un pašsajūtai, ieguvējs būs ikviens. 150 minūtes fizisko aktivitāšu nedēļā palīdz saglabāt un uzlabot asinsvadu un elpošanas sistēmas funkcionālās spējas, stiprina ķermeņa muskulatūru un kaulus, uzlabo izturību, var palīdzēt novērst un samazināt aptaukošanos un uzturēt optimālu ķermeņa svaru. Tāpat tās var uzlabot psiholoģisko labsajūtu un samazināt stresu un nemieru, nomāktības un vientulības sajūtu.
 
30.mai
Vasaras brīvlaiks teju jau klāt! Tomēr veldzējošās peldes, spēles brīvā dabā, pastaigas mežā un pikniki var sagādāt arī zināms raizes. Kā rīkoties, ja nelaime piemeklējusi pašu vai draugu, stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes students Mareks Marčuks.
 
29.mai
Desmit procenti jauniešu Latvijā ikdienā pārmērīgi aizraujas ar filmu un seriālu skatīšanos, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss. Eksperti norāda, ka atkarība no filmām un seriāliem negatīvi ietekmē gan garīgo, gan fizisko veselību, taču pats bīstamākais šajā vecuma posmā ir atkarības radītā sociālā trauksme – cilvēks zaudē sociālās prasmes, kļūst noslēgts, savukārt tas rada problēmas, veidojot karjeru un ģimeni.
 
29.mai
Gulēt dienas vidū ir mazu bērnu un vecu cilvēku privilēģija? Bet snaudiens reizēm uzmācas neaicināts arī citiem. Biežāk ar uzmācīgu miegu nākas kauties tiem, kuri veic sēdošu darbu, savukārt fiziskas aktivitātes laikā cilvēks, ja vien nav neizsakāmi pārguris, no miegainības ir pasargāts. Tradicionālie līdzekļi miega aizgaiņāšanai ir kafija, kāds saldums, sejas noskalošana aukstā ūdenī, piecelšanās un izstaipīšanās, vēl labāk – iziešana svaigā gaisā. Taču pastāv vēl viens risinājums: vienkārši uz īsu brīdi nosnausties, ja ir tāda iespēja. Daudzos gadījumos tā nāk par labu gan veselībai, gan darba kvalitātei.
 
29.mai
61% Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā nav apmeklējuši zobārstu, bet 78% higiēnistu - atklāts jaunākajā “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksā”. Mutes veselības eksperti norāda, ka pusaudžiem un pieaugušajiem speciālistus ieteicams apmeklēt reizi pusgadā, pieļaujamā robeža ir reizi gadā, bet ne retāk. “Cilvēki diemžēl joprojām mēdz maldīgi domāt, ka pie zobārsta jādodas tikai tad, kad sākušās zobu sāpes, bet higiēnista apmeklējums ir luksus procedūra,” skaidro Slimību profilakses un kontroles centra Galvenais speciālists zobārstnieciskās aprūpes jautājumos Andis Paeglītis.
 
29.mai
Periodiski sāp galva, bet ārsts nav atradis nekādu veselības problēmu, kas to varētu veicināt? Izskaidrojums galvassāpēm var būt tik vienkāršs, ka par to pat neiedomājamies.
 
28.mai
Dzemdes mioma ir visbiežāk sastopamais labdabīgais reproduktīvās sistēmas audzējs sievietēm. Tā var skart līdz pat 50% sieviešu, turklāt daļa par miomu nemaz nenojauš, jo pusē gadījumu mioma norit bez simptomiem. Taču mioma var radīt arī virkni nepatīkamu sūdzību un būt viens no iemesliem, kas kavē grūtniecības iestāšanos. Par to, kāda ir miomas saistība ar neauglību un kādas ir mūsdienīgas ārstēšanas iespējas, tostarp medikamentozas, stāsta ginekoloģe Liāna Gavare.