Veselība

5.aug
Sāp, dedzina, spiež kuņģi - kuram gan nav gadījies piedzīvot šīs nepatīkamās sajūtas pēc brangākas maltītes vai pat bez redzama iemesla! Slikta dūša, vēdera pūšanās, vēdera izejas traucējumi un citi nepatīkami simptomi ir izplatīti labsajūtas traucēkļi, taču var izrādīties itin vienkārši novēršami, nedaudz parūpējoties par savu gremošanas sistēmu. Kā to izdarīt? Ieteikumus sniedz “Euroaptieka” farmaceite Ieva Zvagule.
 
5.aug
Vasaras saule saistās ar pozitīvām emocijām - atpūtu, siltumu un gaismu, kuras citos gadalaikos tik ļoti pietrūkst. Tāpēc saprotama ir vēlme vasaras mēnešos smelties sauli maksimāli daudz un intensīvi, taču jāatceras arī par tās ietekmi uz ādas veselību un onkoloģisko slimību risku, ko izraisa “cepšanās” jeb pārmērīga uzturēšanās ultravioletajos (UV) staros.
 
5.aug
Sievietes ikdienā intensīvi domā par savu veselību un labsajūtu, toties dažkārt jūtas neērti apspriest pat ar savu ārstu jautājumus, kas saistīti ar intīmo veselību it īpaši pēc dzemdībām. Ar padomiem, kā jaunajām māmiņām ne tikai atrisināt urīna nesaturēšanas problēmas, bet arī atjaunot maksts tvirtumu komfortablākai ikdienai un pilnvērtīgai dzīves baudīšanai, dalās ginekoloģe un dzemdību speciāliste dr. Inta Dinsberga un aptieku tīkla Apotheka farmaceite Alīna Fleišmane.
 
4.aug
Ikvienam zināms, ka mazkustīgs, sēdošs dzīvesveids var radīt nepatīkamas sekas - palielinātu ķermeņa masu un dažādas slimības. Viena no tām ir hemoroīdi. Šī ir diezgan delikāta problēma, par kuru liela daļa cilvēku kaunas runāt, tādēļ vēršanās pie ārsta notiek tikai tad, kad slimība jau progresējusi. Par to, kā izvairīties no hemoroīdiem un ko darīt, ja slimība tomēr piemeklējusi, plašāk stāsta "Euroaptieka" farmaceite Ieva Zvagule.
 
4.aug
Šogad vasara mūs lutina ar saulainu un karstu laiku, un visi steidz izbaudīt to, iegūstot sen kārotu zeltaino iedegumu. Uzturoties ilgstoši saules staros, jāņem vērā, ka saules ultravioletā starojuma intensitāte ir ļoti spēcīga un augsta, tādēļ ir ļoti svarīgi zināt, kā pareizi rīkoties un kopt ādu pārmērīgā karstumā. Dove zīmola vadītāja Kertu-Kai Põldvere sniedz padomus, kā rūpēties par savu ādu, lai vasaras karstumā tā saglabātos gluda, maiga un mitrināta.
 
4.aug
Ārsti ir ievērojuši, ka vīrieši pret savu veselību mēdz izturēties vienaldzīgi un nepievērst pienācīgu uzmanību simptomiem un ārstu ieteikumiem. Arī reproduktīvā veselība nav izņēmums, tāpēc Neauglības ārstēšanas kampaņa, ko biedrība "Taureņa efekts” īsteno sadarbībā ar atbalstītājiem, sniedz ieteikumus ikvienam vīrietim, kas vēlas tikt pie sava bērniņa. Kampaņas ietvaros konsultē Klīnikas EGV urologs Andris Ābele.
 
4.aug
Vasara ir laiks, kad ādas kopšanai ir jāpievērš īpaša uzmanība. Siltā un saulainā laikā ādai nepieciešama ne vien atbilstoša aizsardzība un mitrināšana, bet lielāka uzmanība jāpievērš arī tās tīrīšanai. Par svarīgākajiem ikdienas ādas kopšanas aspektiem vasarā stāsta BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, Veselības centra 4 Dermatoloģijas klīnikas metodiskā vadītāja, dermoveneroloģe Linda Kapteine un BENU Aptiekas farmaceite Ilze Priedniece.
 
2.aug
Karstais un saulainais laiks licis cilvēkiem krietni biežāk iegriezties aptiekā pēc saules aizsargkosmētikas un vērsties pēc padomiem veselības uzturēšanai. BENU Aptiekas apkopotā informācija liecina, ka pieprasījums pēc saules aizsargkosmētikas pieaudzis par nepilniem 40%, savukārt, saskaņā ar BENU Aptiekas farmaceites Zandas Ozoliņas teikto, pieprasījums pēc padomiem un konsultācijām karstuma dēļ ir teju dubultojies.
 
2.aug
Mūsdienas uzskats, ka grūtniecības laikā sieviete nevar vai nedrīkst aktīvi nodarboties ar sportu, ir bezcerīgi novecojis. “Šajā dzīves posmā ārsti šodien ne tikai sievietēm neaizliedz (ar izņēmumu – grūtniecība ar sarežģījumiem), bet arī rekomendē aktīvi trenēties, jo vingrinājumi uzlabo pašsajūtu, saglabā emocionālo stabilitāti un sievietes ķermeni sagatavo dzemdībām. Svarīgākais ir izvēlēties pareizo sporta veidu un pietiekamu skaitu vingrinājumu,” stāsta 4F zīmola vēstnese, pieredzējusi ārste, uzturzinātnes speciāliste un sertificēta fitnesa trenere Laila Siliņa.
 
2.aug
Mediķu algu palielināšanai piešķirtais finansējums būs atkarīgs no politiskās gribas, tomēr, tā kā valdības prioritāte esot veselība, Veselības ministrijai nav bažu, ka nauda ārstu un māsu algu palielinājumam būs un tā būs plānotajā apjomā.
 
1.aug
Ar medicīnu profesionāli nesaistītam cilvēkam jēdzieni reanimācija un intensīvā terapija nereti izsaka vien to, ka nu ir tiešām ļoti slikti. Ja kāds tuvinieks «ielikts reanimācijā», kā tautā saka, tad nemaz negribas iedziļināties formulējumos. Un tomēr tos der zināt un saprast, kas tad īsti ir reanimācija un ko dara intensīvās terapijas speciālisti.
 
31.jūl
Šogad C hepatīta ārstēšanai no valsts budžeta atvēlēti 15 miljoni eiro, taču pusgada laikā izlietoti vien seši miljoni eiro. Tajā pašā laikā Latvijā joprojām ir spēkā pacientu «prioretizēšana» – ārstēšanu ar moderniem medikamentiem var saņemt tikai pacienti, kuriem aknu bojājumi C hepatīta dēļ ir smagāki.
 
30.jūl
Pašreizējā situācijā Latvijā nav iespējams nodrošināt aprūpi pacientiem ar hroniskām slimībām atbilstošās aprūpes slimnīcās vai aprūpes nodaļās daudzprofilu slimnīcās tādā apjomā, kādā būtu nepieciešams.
 
29.jūl
Sviests kulinārijā jau izsenis ir bijis īpaši iecienīts, un mūsdienās tas ir kļuvis par daudzu cilvēku neatņemamu uztura sastāvdaļu. Tam ir patīkama garša un smarža, un sviests labi der gan kā biezinātājs mērcēm un kūkām, gan kā garšu papildinājums vienkāršiem kartupeļiem ar dillēm. Taču sviests satur daudz kaloriju, un savu ēdienkarti vēlams daudzveidot, sviestu aizstājot arī ar citām garšām. Par to, ko izmantot sviesta vietā, stāsta uztura speciāliste Olga Ļubina un Rimi Gardēdis Normunds Baranovskis.
 
29.jūl
Nav tāda viena konkrēta vecuma, kad bērns vai pusaudzis var sākt lietot kontaktlēcas, svarīgākais noteikums - viņš pats tās spēj ielikt un izņemt, kā arī atbilstoši kopt, norāda Manaslecas.lv optometriste Sarmīte Gžibovska.
 
29.jūl
Jebkurā vecumā cilvēkiem ir ieteicams pievērst uzmanību tam, ko lieto savā uzturā. Taču līdz ar gadiem, arvien lielāka uzmanība ikdienā ir jāpievērš izvēlētajiem pārtikas produktiem, kuri ietekmē ne tikai veselību, bet arī pašsajūtu. Organisms pēc 50 gadu vecuma vairs nespēj tik efektīvi kā jaunībā pārstrādāt neveselīgo pārtiku un strauji uzņemt nepieciešamos vitamīnus. Ja vēlies uzlabot imunitāti, saglabāt možu ķermeni un asu prātu, ieklausies Liepājas Apotheka farmaceites Terēzes Jankovskas padomos, kurus produktus izvēlēties savā ikdienas maltītē.
 
29.jūl
Vasara ir pilnbriedā, un pilnā sparā rit arī atvaļinājumu un aktīvās atpūtas laiks. Daudzi to izbauda ārpus telpām, ceļojot, pastaigājoties, nakšņojot teltīs un atpūšoties dārzā kopā ar draugiem un ģimeni. Svaigs gaiss, saule un dabas tuvums ir lieliski enerģijas avoti, taču jāatceras, ka tiem ir kāds nepatīkams blakusefekts – gada siltajos mēnešos aktīvi rosās ērces. Kā izvairīties no bīstamajiem kukaiņiem un ko darīt, ja ērce tomēr piesūkusies?
 
29.jūl
Šogad labie laikapstākļi mūs īpaši lutina, tādēļ strādājošie arvien vairāk novērtē atvaļinājumus un labprāt tos plāno garākus. Bet, ja tas nav iespējams, tad cenšas izmantot vakarus un nedēļas nogales, lai izbaudītu sauli un atpūtu dabā. Kā vislabāk organizēt atvaļinājumus un vasaras režīmu darbavietā - savā pieredzē dalās Ziemeļvalstu vadošā IT uzņēmuma “Visma Enterprise” personāla vadītāja Ineta Juškēviča.
 
29.jūl
Latvija šobrīd ieņem līderpozīciju jaunatklāto HIV gadījumu skaitā Eiropas Savienībā - turklāt gandrīz 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši. Tas nav nekas, ar ko Latvija varētu lepoties, un, meklējot iemeslus šādai situācijai, diemžēl jāsecina, ka liela daļa atbildības par to jāuzņemas skolām un valsts izglītības sistēmai. Veiksmes stāsts ir gadījumi, kad par HIV ar jauniešiem runā gan vecāki, gan skola, gan ģimenes ārsti un citi veselības jomas speciālisti, taču realitāte ir citāda - vairāk nekā puse jauniešu par seksualitātes jautājumiem nav runājuši ar vecākiem, bet HIV ir vēl retāk sastopams temats vecāku sarunās ar bērniem. Turklāt pirms pāris gadiem veikts pētījums apliecina, ka arī vecāku zināšanas par HIV nav pietiekamas. Tātad - pat, ja vecāki runā ar bērniem, ir jautājums - vai sniegtā informācija ir pareiza. Tādēļ tieši skola jaunietim bieži vien ir vienīgā vieta, kur gūt informāciju par šo infekciju un zināšanas par veidiem, kā no tās izvairīties.
 
28.jūl
Mūsdienu dinamiskajā darba vidē ir viegli sastapties ar stresu, motivācijas trūkumu, pārslodzi, nespēju koncentrēties un citiem faktoriem, kas nenoliedzami ietekmē cilvēka dzīves un darba kvalitāti. Nelielās devās tas nav kaitīgi, taču šāds ilgstošs stāvoklis nenāk par labu mūsu organismam. Padomus, kā atpazīt un risināt šādas problēmas, sniedz Elita Burmistrova, Transocom Worldwide Latvija uzņēmējdarbības vadītāja un stresa pārvaldības programmas veidotāja, kas uzņēmuma darbiniekiem ikdienā palīdz tikt galā ar stresu.
 
28.jūl
Vairāk nekā puse jeb 57% Latvijas iedzīvotāju dārzeņus ēd tikai reizi nedēļā vai pat vēl retāk, liecina Snapshot veiktā aptauja pēc “Maxima Latvija” pasūtījuma. Vitamīniem bagātos rāceņus, kolrābjus un kāļus vismaz vienu reizi nedēļā ēd vien 10% Latvijas iedzīvotāju.
 
28.jūl
Katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs (9 %) pārmērīgi aizraujas ar virtuālo vidi. Visbiežāk šī atkarība novērota jauniešiem 18 – 24 gadu vecumā, kuru vidū tā raksturīga katram piektajam (21 %), liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Vismazāk virtuālās vides izklaides interesē vecāka gadagājuma cilvēkus – iedzīvotājus 55 – 74 gadu vecumā (4 %).