Veselība

12.dec
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē šodien augstos toņos diskutēja par to, vai medikamenta "Rigvir" pārreģistrācija 2009.gadā bija pamatota, tomēr komisijas sēde noslēdzās bez jebkādu lēmumu pieņemšanas vai skaidrojuma, ko komisija ar iegūto informāciju plāno iesākt.
 
12.dec
2017./2018. gada sezonā tika reģistrēts 91 nāves gadījums, kura iemesls bija gripas infekcija, vēsta Slimību profilakses un kontroles centra dati.
 
12.dec
Cukura diabēts ir viena no visizplatītākajām hroniskajām slimībām un bīstams sirds un asinsvadu slimību veicinošs riska faktors. Saslimstība ar otrā tipa cukura diabētu pasaulē un arī Latvijā turpina strauji pieaugt. Tā cēlonis ir mazkustīgs dzīvesveids, palielināts ķermeņa svars, populācijas dzīvildzes pagarināšanās. Par slimības norisi, tās sekām un to, kā otrā tipa cukura diabēta pacientiem veidot veselīgu ēdienkarti, stāsta Krista Lesiņa, interniste, rezidente kardioloģijā (Rīgas Stradiņa universitāte, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca).
 
12.dec
Analizējot vairāk nekā 50 recepšu un bezrecepšu zāļu, tostarp valsts kompensēto medikamentu, cenas, Starptautisko Inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) secinājusi, ka Latvijā gandrīz visos gadījumos lieltirgotāju un aptieku zāļu cenu piecenojumi ir augstāki nekā Igaunijā un Lietuvā. Zāļu cenu Latvijā ietekmē arī pievienotās vērtības nodoklis (PVN), kas ir augstāks ne tikai kā Lietuvā un Igaunijā, bet arī virknē attīstīto Eiropas valstu.
 
11.dec
Kad daba īsti nezina, kā uzvesties, un savas domas maina ik pēc dažām dienām, piedāvājot te aukstu, te pat mēreni siltu laiku, arī cilvēka organisms var apjukt un iekrist kāda vīrusa skavās. Lai arvien tuvāk nākošos Ziemassvētkus nevajadzētu pavadīt siltā gultā, nevis pie bagātīgi klāta svētku galda, ir vērts jau laikus ikdienas ēdienkartē iekļaut kādu malku imunitāti stiprinošu dzērienu.
 
10.dec
No nākamā gada 1.janvāra nosūtījumu sagatavošana e-veselības sistēmā kļūs obligāta, tomēr Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas biedru sapulcē secināts, ka nevienam no sapulces dalībniekiem pēdējās nedēļas laikā nav izdevies e-nosūtījumu izrakstīt, informēja asociācijas prezidente Sarmīte Veide.
 
10.dec
Pagaidām ir pāragri spriest par arodbiedrības atbalstu virsstundu skaita palielināšanai, aģentūrai LETA teica Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris.
 
10.dec
Visiem Stradiņa slimnīcas pacientiem, kuri stājas slimnīcā uz plānveida operācijām pirms paredzamās hospitalizācijas, jābūt vakcinētiem pret gripu, liecina paziņojums Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mājaslapā.
 
10.dec
Lielākā daļa finansējuma, kas nepieciešama, lai palielinātu mediķu darba samaksu par 20% no nākamā gada, ir atrasta, bet līdz pilnu 87 miljonu eiro atrašanai vēl jāstrādā, šodien žurnālistiem apgalvoja veselības ministre Anda Čakša (ZZS).
 
10.dec
Aizvadītajā nedēļā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā kādai aptuveni 50 gadus vecai pacientei ar onkoloģisku saslimšanu tika veikta Eiropas mērogā unikāla operācija, lai atjaunotu balss saišu funkcijas, izmantojot transplantātu no pašas pacientes kājas. Operācija ilga 5 stundas.
 
10.dec
Slimnīcu vadītāji situāciju veselības aprūpē iekrāsojuši tik melnā krāsā, ka politiķiem ar vienu spaini baltas krāsas nepietiks, lai nākamgad to atrisinātu.
 
9.dec
Soda mehānisms nav labākais veids, kā risināt problēmas, tomēr zaudēto bērnu statistika liecina par nepieciešamību risināt problēmu aktīvāk, aktualizējot katra veselības aprūpes profesionāļa individuālo atbildību pacientu un ģimeņu priekšā, pauda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) virsārste Renāte Snipe.
 
7.dec
Analizējot vairāk nekā 50 gan valsts kompensēto, gan nekompensēto recepšu un bezrecepšu zāļu cenas Baltijas valstīs, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) konstatējusi, ka teju visos gadījumos Latvijā lieltirgotāju un aptieku zāļu cenu piecenojumi ir augstāki nekā Igaunijā un Lietuvā. Tā rezultātā virkne medikamentu, piemēram, pretsāpju, pretiesnu, diabēta u.c., tai skaitā arī jaunākās paaudzes medikamenti, Latvijā ir dārgāki nekā kaimiņvalstīs.
 
6.dec
Aizvadīto divu nedēļu laikā reģistrēti pirmie trīs gripas klīniskie gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) monitoringa dati.
 
5.dec
Neatkarīgā jau vēstīja par kampaņu Atpazīsti mirdzaritmiju – izvairies no insulta! un tās ietvaros notiekošajiem pasākumiem. Nosaukums mirdzaritmija izklausās gluži daiļskanīgs, bet pati problēma ir nopietnāka, nekā savulaik domāts.
 
5.dec
Pēdējo gadu laikā ir palielinājies atteikumu skaits vakcinēt bērnus ar profilaktiskajām vakcīnām – atteikumu ir vairāk visu vakcīnu grupās, bet visvairāk vecāki atteikušies vakcinēt bērnus pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju. 2017. gadā vakcinēt meitas ar vakcīnu, kas var novērst saslimšanu ar dzemdes kakla vēzi, atteikušies 27 procenti bērnu vecāku.
 
4.dec
Zīdaiņa nāves gadījumu saistībā ar profilaktiskās K vitamīna devas nenodrošināšanu mazulim pēc dzemdībām un arī vēlāk jau ģimenes ārsta aprūpē izmeklēs Veselības inspekcija. Tā vērtēs arī iesaistīto mediķu atbildību, jo bērns mediķu atbalstu saņēma, bet ne – K vitamīnu. Gan Ministru kabineta noteikumi, gan Latvijas neonatologu biedrības vadlīnijas noteic, ka pat vesela jaundzimušā medicīniskajā aprūpē ietilpst K vitamīns.
 
3.dec
Maldīgs ir uzskats, ka sejas ādas novecošanās ir saistīta tikai ar ādas stāvokli. Būtisks priekšlaicīgas ādas novecošanās iemesls ir muskuļu tonusa zudums.
 
3.dec
Latvijā gan veseliem cilvēkiem, gan cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir vājas zināšanas par reproduktīvo veselību, diskusijā "Saeima cilvēkiem ar invaliditāti" sacīja Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas pārstāve, ginekoloģe Vija Veisa.
 
3.dec
Polijā, Poznaņas pilsētā, tiks ierobežota tādu bērnu, kas nav vakcinēti pret slimībām, uzņemšana bērnudārzos, vēsta laikraksts "Gazeta Wyborcza".
 
3.dec
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija plāno līdz 2022.gadam palielināt pieļaujamo virsstundu skaitu mediķiem, liecina šīs dienas komisijas balsojums par periodu, līdz kuram pieļaut mediķiem lielāku virsstundu skaitu nekā paredz Darba likums.
 
3.dec
Puse no visiem insulta gadījumiem Latvijā ir kardioemboliskie insulti, kurus lielākoties izraisījusi laikus neatpazīta un neārstēta sirds slimība – mirdzaritmija. Lai aicinātu pārbaudīt sirdi laikus, pacientu biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību un Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrību uzsāk kampaņu Atpazīsti mirdzaritimiju – izvairies no insulta!.