Veselība

23.feb
Iegūstot aizvien vairāk informācijas par Covid-19, ir skaidrs, ka pārslimošanai var būt visai nepatīkamas sekas, tostarp tādas, kas liecina par kardiovaskulāram problēmām. Kardiologa praksē vēršas kā seniori, tā arī gados jauni Covid-19 izslimojoši cilvēki. Farmaceite kopā ar kardioloģi Laumu Zāberi apkopo padomus, kā palīdzēt sirdij atgūties.
 
23.feb
Līdz 21.februārim Zāļu valsts aģentūra (ZVA) saņēmusi 421 ziņojumu par iespējamām vakcīnu pret Covid-19 blakusparādībām jeb blaknēm. Par blakusparādībām ziņojis aptuveni viens cilvēks no katriem simts vakcinētajiem, proti, aptuveni 1% vakcinēto. Saņemti ziņojumi par galvenokārt jau zināmām un sagaidāmām reakcijām pēc vakcinācijas, kas norādītas vakcīnu lietošanas instrukcijās un zāļu aprakstos. Kopumā dati no blakusparādību ziņojumiem par Covid-19 vakcīnām ir saskaņā ar jau līdz šim zināmo drošuma informāciju par šīm vakcīnām.
 
23.feb
Šī brīža RigaAirText, Copernicus Atmosfēras Monitoringa servisa un ECMWF prognozes liecina, ka paaugstināts PM2,5 piesārņojums Latvijā saglabāsies arī šodien un gaisa kvalitātes indekss (GKI) būs slikts, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.
 
23.feb
Maskne ir jauns termins, kas parādījies Covid-19 pandēmijas laikā masku lietošanas dēļ un ir veidots no diviem vārdiem: maska + akne = maskne. Pašlaik maskas un respiratori ir kļuvuši par mūsu ikdienu, tāpēc to izraisītās ādas problēmas kļūst arvien aktuālākas.
 
22.feb
Koronavīruss var izraisīt nopietnas komplikācijas, kad trombi "aizsprosto" asinsvadus. Kardiologi brīdina, ka šī vīrusa mērķis ir ne tikai plaušu audu šūnas, bet tas var iekļūt arī endotēlijā jeb asinsvadu iekšājos audos, kas var izraisīt infarktu vai insultu. Tas atspoguļojas arī Latvijas statistikā, kas atklāj, ka par 50 gadiem vecāku cilvēku, nāves gadījumu skaits ir daudz lielāks, informē kardioloģe Milda Kovaite.
 
22.feb
Ārsti kategoriski neiesaka dzert stipru kafiju vai tēju no rīta tukšā dūšā, jo tādejādi iespējams kaitēt organismam, raksta "rsute.ru".
 
22.feb
Baltijas valstu pilsoņu noskaņojums attiecībā uz ārvalstu ceļojumiem joprojām ir piesardzīgs, taču vakcinācijas aizsākšana ir devusi zināmu optimismu ceļotājiem, liecina Eiropā lielākā pasažieru un loģistikas uzņēmuma DFDS pasūtītā pētījuma dati par Baltijas valstīm. 
 
21.feb
Migrēnas var ievērojami ietekmēt pacientu ikdienas dzīvi. Sāpju gadījumā mēdzam meklēt ātru glābiņu, lietojot zāles, taču ir svarīgi, lai tās būtu piemeklētas pareizi un būtu izvēlēts atbilstošs lietošanas režīms.
 
21.feb
Covid-19 pandēmijas ietekmē strauji audzis Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas nodaļas neatliekamo pacientu skaits, informēja slimnīcas pārstāve Dace Zaldāte-Rozentāle.
 
21.feb
Jeilas universitātes zinātnieki pastāstīja, kā pareizi ievērot visbīstamāko diētu - keto diētu, raksta "cursorinfo.co.il".
 
21.feb
Siers netikai ir produkts, kas satur daudz kaloriju, tas satur arī daudzas kaitīgas vielas. Dietologi mudina ierobežot tā lietošanu uzturā, ziņo "newsyou.info".
 
21.feb
Sociālajos tīklos runā par garšīga un veselīga ēdiena recepti, kas visaptveroši ietekmē ķermeni: tas stiprina asinsvadus, uzlabo gremošanu un atjauno aknu darbību.
 
20.feb
Sausums un dedzināšana, smilšu sajūta acīs, asarošana, ātrs nogurums strādājot pie datora. Šīs ir tikai dažas no sūdzībām, kuras ārsti arvien biežāk dzird no saviem pacientiem. Kā pareizi rūpēties par redzi šajā grūtajā periodā?
 
20.feb
Zviedru uztura speciāliste Signe Svānfelde nosaukusi galveno cilvēku pieļauto kļūdu, mēģinot zaudēt svaru. Par to raksta Daily Express.
 
20.feb
Koronavīrusa ārstēšana ar C vitamīnu un cinku ir neefektīva un var kaitēt organismam. Šādas terapijas lietošana nesaīsina slimības laiku, kas pierādīts zinātniskajā rakstā, kas publicēts žurnālā JAMA Network Open, ziņo CNN.
 
20.feb
Ziemā mati tiek pakļauti vairākiem izaicinājumiem. Auksts vējš, stindzinošs sals un centrālā apkure ir tikai daži no iemesliem, kuru dēļ rodas blaugznas, pastiprināti izkrīt mati, kā arī tie kļūst sausi un regulāri saveļas. Kādas ir piecas biežākās matu problēmas, ar kurām saskaramies ziemas periodā, un kā tās risināt? Ieteikumos dalās farmaceite Zane Melberga.
 
19.feb
Aptuveni katrs desmitais (13%) Latvijas iedzīvotājs pēdējā gada laikā ir saskāries ar mutes veselības problēmām, liecina jaunākais "Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" pētījums. Kā skaidro eksperti - šī ir tikai aisberga redzamā daļa. To pierāda arī pētījuma rezultāti - 78% aptaujāto pēdējā gada laikā nav apmeklējuši zobu higiēnistu, bet vēl 61% - zobārstu. Tieši profilakse ir galvenais priekšnosacījums, kas var palīdzēt novērst jau nopietnus zobu un smaganu bojājumus.
 
19.feb
Kakla sāpes var parādīties pēkšņi un negaidīti, turklāt īpaši bieži tas notiek aukstajā gadalaikā. Nereti pie šo sāpju parādīšanās vainojam vīrusus un saaukstēšanos, taču vai tas ir vienīgais kakla sāpju iemesls? Kā atšķirt vīrusa izraisītas kakla sāpes no angīnas? Kā pareizi izmantot ārstniecības augu spēku kakla sāpju remdēšanai? Un kuros gadījumos nekavējoties jāvēršas pie ārsta? Konsultē ģimenes ārste Zane Zitmane un klīniskā farmaceite Ļubova Blaževiča.
 
19.feb
Pavadīt augu dienu mājās, strādāt attālināti, pieskatīt bērnu skolas darbus, nepārtraukti būt gatavam dažādām izmaiņām un noteikumu grozīšanai – tas atņem pat vairāk spēku nekā ierastā dzīve un darbs līdz pandēmijai. Zinoši eksperti iesaka arī šajos apstākļos ievērot noteiktu dienas režīmu, katru dienu iziet svaigā gaisā, regulāri vingrot kaut vai turpat istabā un saprātīgi plānot mājassoli, tad pašsajūta būs labāka un varēs pievērsties arī tālākiem pasākumiem, lai justos moži un enerģiski. Viens no tādiem varētu būt koenzīma Q10 uzņemšana.
 
19.feb
Lielbritānijas un Zviedrijas farmācijas uzņēmums "AstraZeneca" ceturtdien apliecināja, ka tam nekas nav zināms par nopietnām vai negaidītām uzņēmuma izstrādātās Covid-19 vakcīnas blaknēm, vienlaikus uzsverot skrupulozos kvalitātes standartus un vakcīnas izmantošanu vairāk nekā 50 valstīs.
 
19.feb
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Latvijas Onkoloģijas centrs ir uzsākta ķīmijterapijas zāļu jaucējrobotu darbības testēšana, un pašreizējie testu rezultāti liecina, ka programmatūra un robotu iekārtas darbojas korekti.
 
19.feb
Uzsākot senioru vakcināciju, Veselības ministrija aicina iedzīvotājus pieteikties vakcinācijai internetā www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989 vai arī zvanīt savam ģimenes ārstam. Daļa no tiem, kam nav pieejams internets vai prasmes nav pietiekami labas, krīt panikā – telefons vairākas dienas nav sazvanāms, bet ģimenes ārstiem pašiem ir vairāk jautājumu nekā atbilžu.