Veselība

29.jun
Aprūpes centra SIA "Cilvēks" vadītājs Aigars Lavrinovičs TV24 stāsta par problēmām un izaicinājumiem, ar kuriem nākas sastapties neārstējami slimu cilvēku aprūpes darbā. Viena no tām ir palīglīdzekļu trūkums, un bieži vien gadās tā, ka pacients viņam nepieciešamo palīglīdzekli saņem tikai pēc nāves.
28.jun
Vasaras siltajā laikā ēdiens var ātrāk sabojāties. Turklāt parasti arī vairāk uzņemam svaigus dārzeņus, zaļumus, ogas, kuri diemžēl ne vienmēr tiek pietiekami labi nomazgāti. Šie un citi faktori var ietekmēt saindēšanās risku. Kā pasargāt sevi no pārtikas saindēšanās un vēdergraizēm un ko darīt, ja tas tomēr noticis, stāsta ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.
27.jun
Jauns Norvēģijas Zinātnes un tehnoloģiju universitātes (NTNU) pētījums liecina, ka ikdienas pastaigas var ievērojami samazināt hronisku muguras lejasdaļas sāpju attīstības risku. Tomēr to efektivitāte ir atkarīga no ilguma un ātruma.
27.jun
Amerikāņu zinātnieki atklājuši, ka ēšanas secība var ietekmēt cukura līmeni asinīs un samazināt pārēšanās risku. Saskaņā ar pētījumu, kas publicēts žurnālā Nature Medicine, ja vispirms ēdat olbaltumvielas vai šķiedrvielas un pēc tam ogļhidrātus, tas palīdzēs izvairīties no strauja glikozes līmeņa kāpuma, kas izraisa izsalkumu un svara pieaugumu.
26.jun
Veselības ministrijas (VM) budžeta izdevumu samazinājumu var meklēt tikai uz administratīvo izmaksu rēķina, bet valsts apmaksāto ārstniecības pakalpojumu apjomu nedrīkst samazināt, lai pacientiem nebūtu jāsaskaras ar pakalpojumu pieejamības vai kvalitātes pasliktināšanos, šādu nostāju, ar finanšu ministru Arvilu Ašeradenu (JV) pārrunājot VM priekšlikumus budžeta izdevumu samazināšanai, ceturtdien paudis veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).
26.jun
Vasara ir aktīvās atpūtas sezona – pastaigas dabā, sportiskas aktivitātes un izbraucieni pie ūdens. Taču tieši šajā laikā biežāk nākas saskarties arī ar nelielām traumām – nobrāzumiem, skrambām, zilumiem vai kukaiņu kodumiem. Kā šādos gadījumos pareizi rīkoties un kad nepieciešama ārsta palīdzība, skaidro BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.
26.jun
Daži ārsti var izmantot noteiktas manipulatīvas metodes un ne vienmēr par to ir informēti. Kā gaslighting izpaužas medicīnā?
26.jun
Vecumdienas nereti nāk ar dažādām veselības pārmaiņām, tostarp arī zobu zudumu vai nodilumu. Lai saglabātu spēju pilnvērtīgi ēst, skaidri runāt un justies pārliecināti par savu smaidu, zobu aizvietošana kļūst par būtisku jautājumu daudziem senioriem. Mūsdienās zobu protezēšana piedāvā dažādus risinājumus atbilstoši katra cilvēka vajadzībām un iespējām. Šajā rakstā apskatām galvenās iespējas un to, kā izvēlēties piemērotāko risinājumu senioriem.
25.jun
Ārstniecības iestādēm, kas sniedz valsts apmaksātus stacionāros veselības aprūpes pakalpojumus, turpmāk būs vienotas vadlīnijas darba samaksas palielināšanai, paredz valdības apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanu un samaksas kārtību.
25.jun
Ikvienam ir zināms, cik ļoti mūsu pašsajūtu un ikdienas ritmu var ietekmēt miega kvalitāte un emocionālais stāvoklis. Taču ne vienmēr apzināmies, ka aiz šīm pārmaiņām var slēpties konkrētu uzturvielu trūkums. Viens no būtiskiem faktoriem, kas var ietekmēt gan garastāvokli, gan miega kvalitāti, ir neaizvietojamā aminoskābe triptofāns. Ja organismā tās pietrūkst, var parādīties aizkaitināmība, miega traucējumi vai pat sezonāli garastāvokļa traucējumi.
24.jun
Ilgtspēja, videi draudzīgi paradumi un atkritumu šķirošana pēdējos gados kļuvuši par neatņemamu sabiedrības dienaskārtības daļu. Tomēr ir kāda sabiedrības grupa, kuru paradumi gandrīz vienmēr tiek saistīti ar piesārņojumu, – smēķētāji. Visbiežāk runa ir par kaitējumu veselībai, taču ne mazāk būtisks ir ārējais piesārņojums: cigaretes nebeidzas ar dūmiem, jo izsmēķi turpina kaitēt videi vēl ilgi pēc tam, kad cigarete nodzēsta. “Latvijas Zaļais punkts” aicina uz jautājumu “Vai smēķētājs var būt vides draugs?” skatīties nevis caur perfekcionisma, bet gan atbildīgas attieksmes prizmu.
24.jun
Uzsākot aktīvāk sportot vai būtiski palielinot fizisko slodzi ikdienā, ķermenis patērē ne tikai vairāk enerģijas, bet arī lielāku daudzumu dažādu mikroelementu. Ja neuzņemsi tos pietiekami, organisms nespēs pilnvērtīgi nodrošināt muskuļu atjaunošanos un optimālu imunitāti, turklāt iespējams piedzīvot pāragru nogurumu un citus nepatīkamus simptomus. Kuri vitamīni un minerālvielas ir īpaši nozīmīgi aktīva dzīvesveida piekritējiem, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.
24.jun
Šīs darbības neprasa daudz pūļu, taču tās dod ievērojamus rezultātus. Galvenais ir sākt ieviest savā ikdienas rutīnā jaunus, veselīgākus ieradumus. Zaudēt svaru un atbrīvoties no izvirzīta vēdera var būt īpaši grūti, ja esat aizņemts cilvēks.
22.jun
19. jūnijā tika atzīmēta pasaules nieru vēža diena. Pēdējo 5 gadu laikā šīs slimības dēļ dzīvību zaudējuši gandrīz 1000 cilvēku. Gandrīz 60% no tiem – vīrieši. Tie ir nevajadzīgi zaudēti individuāli stāsti un sāpinātas ģimenes, jo mūsdienās laicīgi atklātu nieru vēzi iespējams izārstēt! Latvijas Urologu asociācija un Latvijas Onkoloģu ķīmijterapiju asociācija skaidro, kā šo saslimšanu diagnosticēt savlaicīgi, kad slimību vēl var izārstēt pilnībā, un kā sevi pasargāt no nieru vēža.
21.jun
Latvijas Universitāte (LU) piedalīsies Eiropas Komisijas (EK) programmas "Digitālā Eiropa" projektā "European Federation for Cancer Images (EUCAIM)", kura mērķis ir izveidot federētu Eiropas vēža attēlu datu infrastruktūru, lai veicinātu digitālo tehnoloģiju izmantošanu vēža ārstēšanā un aprūpē, liecina Veselības ministrijas (VM) informatīvais ziņojums.
21.jun
Vēsā laika dēļ pašmāju zemeņu sezona šogad iesākusies gausāk, un tas daudzos pircējos radījis jautājumu – vai līdzās poļu un grieķu zemenēm redzamās ogas tiešām ir ievāktas Latvijā? Lai izpētītu, vai tirgotāji nemānās ar norādēm par zemeņu izcelsmi, un noskaidrotu, kā atpazīt vietējās ogas, kopā ar pārtikas kvalitātes uzraugiem Centrāltirgū devās 360TV Ziņas.
21.jun
Tikai nedaudz vairāk nekā puse (56 %) Latvijas iedzīvotāju mainītu dzīvesveidu, ja ārsts norādītu, ka radušās pirmās sirds un asinsvadu slimību pazīmes, secināts “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā.
20.jun
Tuvojoties Līgo svētkiem, daudzi izjūt priecīgu satraukumu - tiek plānoti pasākumi, rūpēts mielasts un gatavoti dziesmu vārdi. Taču ne visiem šis laiks nes līksmību, citi tā vietā izjūt vientulību vai pat grūtsirdību. Spiediens piedalīties svinībās un ārēji izrādīt prieku var pastiprināt emocionālu distanci. Psihologs Reinis Lazda dalās pārdomās par to, kāpēc šādas sajūtas var pārņemt tieši svētku laikā un kā ar tām sadzīvot, nezaudējot sapratni, līdzjūtību un cieņu pašam pret sevi.
20.jun
Tuvojoties Līgo, daudzi izjūt priecīgu satraukumu – tiek plānoti pasākumi, rūpēts mielasts un gatavoti dziesmu vārdi. Taču ne visiem šis laiks nes līksmību, citi tā vietā izjūt vientulību vai pat grūtsirdību.
19.jun
Jāņu svinības tuvojas ātriem soļiem! Vai svinību plāni jau gatavi? Kādas Jāņu zāles iepīt svētku vainagā, kā pasargāt sevi no odiem un ērcēm, kā justies labi visu svinību garumā? Ar šiem un citiem noderīgiem līgošanas padomiem dalās BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.
18.jun
Noslēdzoties HIV un C hepatīta testēšanas nedēļai Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca), nav atklāts neviens jauns HIV inficēšanās gadījums, savukārt C hepatīta antivielas (anti-HCV) konstatētas 15 cilvēkiem. Bezmaksas testēšanas nedēļas laikā slimnīcas laboratorijā kopumā veikti 314 testi — 151 C hepatīta tests un 163 HIV testi.
18.jun
Šī gada laikā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, biedrības "Skalbes" krīzes tālrunis "116123" ir saņēmis vairāk zvanu, kuros cilvēki dalās ar domām par pašnāvību, ziņo par pašnāvības mēģinājumiem vai atklāj konkrētus plānus salīdzinoši ar tādu pašu laika periodu iepriekšējā gadā.