Veselība

28.feb
Veselības ministrija (VM) vērtēs, cik lietderīgi būtu nodrošināt bezrecepšu medikamentu pieejamību ārpus aptiekām, kā tas minēts valdības deklarācijā, tomēr, pēc ministrijas sniegtās informācijas, var secināt, ka ideja tiek vērtēta diezgan skeptiski.
 
27.feb
Kopš sezonas sākuma gripa prasījusi 52 cilvēku dzīvības, bet aizvadītajā nedēļā šīs slimības dēļ bojā gājuši četri cilvēki, liecina Slimību profilakses un kontroles centra monitoringa (SPKC) dati.
 
27.feb
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā 8 stundu ilgā Latvijā unikālā operācijā, glābjot vēža pacienti no smagas kropļojošas amputācijas, ārstiem no rokas audiem izdevies izveidot jaunu plecu. Sieviete pie slimnīcas speciālistiem vērsās ar sūdzībām par mazas čūliņas parādīšanos labās rokas pleca rajonā. Bija zināms, ka pirms 10 gadiem pacientei labajā augšdelmā bija attīstījies ļaundabīgs audzējs, kurš tika izoperēts.
 
27.feb
Dzīves ritmam kļūstot arvien drudžainākam, cilvēki cenšas ietaupīt laiku uz miega rēķina un gulēšanu uzlūko pat par lieku greznību. Arvien vairāk kļūst to, kuri apzināti plāno sev īsāku naktsmieru, mēģinot patvaļīgi regulēt lietas, kas ir dabas kompetencē.
 
25.feb
Atšķirībā no citiem vēža veidiem, dzemdes kakla vēzim ir skaidri zināms izraisītājs. Gandrīz 100% gadījumu dzemdes kakla vēzi izraisa cilvēka papilomas vīruss (CPV). Startautiski šo vīrusu dēvē par human papillomavirus (HPV). Kaut arī Latvijā kopš 2010.gada meitenēm vecumā no 12 – 18 gadiem ir pieejama bezmaksas vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu, pagaidām vakcinētas ir mazāk kā puse šīs vecuma grupas meiteņu. Lai informētu vecākus par CPV infekciju un kliedētu dažādus ar vakcināciju saistītus mītus, uz sarunu aicinājām BKUS Bērnu vakcinācijas centra vadītāju Daci Zavadsku.
 
25.feb
Ādas sausums ziemas sezonā ir īpaši izplatīta problēma, un tā var skart jebkura vecuma cilvēkus. Apkures sezonā āda prasa īpašas rūpes, pretējā gadījumā tā zaudē tonusu, elastību, kļūst sausa, lobās, var parādīties plankumi, izsitumi. Ar krēmiem vien ādas sausumu novērst nevar, tā jāmitrina arī iekšķīgi.
 
24.feb
Par ādas toni un tā niansēm atbild melanocīti – šūnas, kas ražo melanīnu. Ja ārēju apstākļu vai kādu iekšķīgu traucējumu/svārstību dēļ tās melanīnu ražo vairāk nekā nepieciešams, uz ādas veidojas atsevišķi tumši plankumiņi jeb pigmentācija.
 
23.feb
Siltā laika ietekmē šogad Eiropā agri sākusies alkšņa un lazdas ziedēšana, arī Latvijā iespējama neliela alkšņa ziedputekšņu koncentrācija, informē Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte.
 
23.feb
Veselības ministre Ilze Viņķele (Attīstībai/Par!) piedāvā valdībai atcelt divu veselības aprūpes pakalpojumu grozu sistēmu, bet saglabāt ieviesto veselības nodokli viena procenta apmērā.
 
23.feb
Ziemas otrā puse ir periods, kad imunitātes stiprināšanai pievēršam īpašu uzmanību, jo pēc ziemas jūtam imunitātes izsīkumu. Mums jādomā ne tikai par sevi, bet arī par mūsu mazajiem ģimenes locekļiem – bērniem vai mazbērniem. Jāatceras, ka jaundzimušie nenāk pasaulē ar jau gatavu un stipru imunitāti – tā attīstās un nobriest kopā ar bērnu.
 
21.feb
Dismorfija ir situācija, kad cilvēks ieciklējas uz sava ķermeņa izskatu, akcentējot tā trūkumus vai īpatnības, un sevišķi strauji šī tendence aug mileniāļu paaudzē, informē FOX News.
 
21.feb
Gados jaunu donoru asins plazmas pārliešana veciem cilvēkiem neaizkavē novecošanu, kā arī nepasargā no sirds slimībām, Alcheimera slimības un citām izplatītām vecuma kaitēm, norāda Men'sHealth.
 
21.feb
Vēnu pavasaris ir ikgadēja akcija, kas Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā notiek jau kopš 2010. gada. Tās mērķis ir rosināt cilvēkus pievērst lielāku uzmanību vēnu veselībai un aiziet uz konsultāciju pie kvalificēta flebologa. «Šo gadu pieredze rāda, ka tieši pavasarī cilvēki ir visvairāk noskaņoti risināt gan medicīniskas, gan estētiskas vēnu problēmas, tāpēc tas ir brīdis, kad arī mēs, flebologi, cenšamies par to biežāk runāt un informēt sabiedrību,» saka klīnikas vadītājs, ķirurgs flebologs, medicīnas doktors Uldis Mauriņš.
 
21.feb
Ja cilvēks naktī guļ mazāk par septiņām stundām, tas, iespējams, var novest pie neatgriezeniska DNS bojājuma un palielināt vēža risku, vēsta Daily Mail.
 
21.feb
Statistika rāda, ka optimisti parasti labāk patīk sev un citiem, ir laimīgāki, apmierinātāki ar dzīvi, darbu un ģimeni. Pesimists vairāk redz mākoni, bet optimists – zelta maliņu. Optimists redz kliņģeri, pesimists – caurumu. Optimists teic, ka glāze līdz pusei piepildīta, pesimists apgalvo, kā tā ir pustukša.
 
21.feb
Jau divas nedēļas Rīgā darbojas unikāla atpūtas vieta, kur svinēt dzīvi un gardi paēst – savas durvis vēris Baltijā pirmais iekštelpu Centrālais gastrotirgus, kas mājvietu radis Rīgas Centrāltirgū. Un piekrišana tam ir!
 
21.feb
Pagājušajā nedēļā Latvijā gripas intensitāte samazinājās par 25,8%, tomēr slimība nedēļas laikā laupījusi vēl 11 cilvēku dzīvības, liecina Slimību profilakses un kontroles centra monitoringa (SPKC) dati.
 
20.feb
Dzirdes pasliktināšanās, gadiem ejot, ir tipiska parādība, kuru ir vērts laikus atklāt, lai varētu saņemt palīdzību. Statistika liecina, ka 50–60 gadu vecumā pavājināta dzirde ir aptuveni 20% cilvēku, 60–70 gadu vecumā – ap 30%, bet, pārkāpjot 70 gadu slieksni, šī problēma ir jau 40% cilvēku.
 
20.feb
Latvijā ir pārāk maz nodokļu maksātāju, lai varētu uzturēt tik lielu sistēmu, komentējot atteikšanos no divu grozu sistēmas veselības nozarē, šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).
 
20.feb
Viņus var sastapt visur – ģimenē, radu, draugu un paziņu lokā, darba kolektīvā. Pēc saskarsmes ar tādiem cilvēkiem, pat ja neesam strīdējušies, jūtamies slikti un neērti, paliek negatīvas emocijas, sabojāts garastāvoklis, var pārņemt apmulsums vai trauksme, pat vainas apziņa, it kā mēs būtu viņiem parādā.
 
19.feb
Ieviešot divu grozu sistēmu veselības aprūpē, 400 000 cilvēku saņemtu tikai minimumu jeb pamata grozu, ja vien paši brīvprātīgi neapdrošinātos, secināts, analizējot veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzē iekļautos datus.
 
17.feb
Lai arī cilvēki par ādas vēzi kļūst aizvien zinošāki, tas joprojām ir viens no izplatītākajiem vēža veidiem Latvijā. Īpaši vīrieši un vecāka gadagājuma cilvēki nav pietiekami kritiski pret ādas veidojumiem un ārstu apmeklē vien tad, kad slimība jau strauji progresējusi. Laicīgai diagnostikai ir būtiska nozīme atveseļošanās procesā un, ievērojot profilaksi, lielā daļā gadījumu mēs varam sevi no ādas vēža pasargāt, - norāda ārste rezidente dermatoveneroloģijā Gerda Pētersone.