Veselība

29.mai
Gulēt dienas vidū ir mazu bērnu un vecu cilvēku privilēģija? Bet snaudiens reizēm uzmācas neaicināts arī citiem. Biežāk ar uzmācīgu miegu nākas kauties tiem, kuri veic sēdošu darbu, savukārt fiziskas aktivitātes laikā cilvēks, ja vien nav neizsakāmi pārguris, no miegainības ir pasargāts. Tradicionālie līdzekļi miega aizgaiņāšanai ir kafija, kāds saldums, sejas noskalošana aukstā ūdenī, piecelšanās un izstaipīšanās, vēl labāk – iziešana svaigā gaisā. Taču pastāv vēl viens risinājums: vienkārši uz īsu brīdi nosnausties, ja ir tāda iespēja. Daudzos gadījumos tā nāk par labu gan veselībai, gan darba kvalitātei.
 
29.mai
61% Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā nav apmeklējuši zobārstu, bet 78% higiēnistu - atklāts jaunākajā “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksā”. Mutes veselības eksperti norāda, ka pusaudžiem un pieaugušajiem speciālistus ieteicams apmeklēt reizi pusgadā, pieļaujamā robeža ir reizi gadā, bet ne retāk. “Cilvēki diemžēl joprojām mēdz maldīgi domāt, ka pie zobārsta jādodas tikai tad, kad sākušās zobu sāpes, bet higiēnista apmeklējums ir luksus procedūra,” skaidro Slimību profilakses un kontroles centra Galvenais speciālists zobārstnieciskās aprūpes jautājumos Andis Paeglītis.
 
29.mai
Periodiski sāp galva, bet ārsts nav atradis nekādu veselības problēmu, kas to varētu veicināt? Izskaidrojums galvassāpēm var būt tik vienkāršs, ka par to pat neiedomājamies.
 
28.mai
Dzemdes mioma ir visbiežāk sastopamais labdabīgais reproduktīvās sistēmas audzējs sievietēm. Tā var skart līdz pat 50% sieviešu, turklāt daļa par miomu nemaz nenojauš, jo pusē gadījumu mioma norit bez simptomiem. Taču mioma var radīt arī virkni nepatīkamu sūdzību un būt viens no iemesliem, kas kavē grūtniecības iestāšanos. Par to, kāda ir miomas saistība ar neauglību un kādas ir mūsdienīgas ārstēšanas iespējas, tostarp medikamentozas, stāsta ginekoloģe Liāna Gavare.
 
27.mai
Latvijas Sarkanajā grāmatā ierakstītajam laksim jeb mežlokam jau sen ir tuvs radinieks, kas sējams un audzējams dārzā. Augu ar ķiploku smaržu uzturā ieteicams lietot tieši maijā un jūnijā.
 
24.mai
Bieži vien cilvēki nemaz neievēro, ka piesūkusies ērce, un tikai pēc dažām dienām vai pat pēc mēneša kaut kur uz ādas pēkšņi parādās sarkans centa izmēra plankums, turklāt ar tendenci palielināties. Kā rīkoties, lai izvairītos, un ko darīt, ja ērce piesūkusies, konsultē eksperte, infektoloģe un hepatoloģe, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs virsārste Velga Ķūse un farmaceite Zanda Ozoliņa.
 
23.mai
Pēdējo trīs gadu laikā vispārējās asins ainas noskaidrošanu ir veikuši 84% Latvijas iedzīvotāju, bet 56% veikuši tieši cukura līmeņa noteikšanu asinīs, secināts BENU Aptiekas Veselības monitoringā. Eksperti norāda, ka cilvēki aizvien vairāk interesējas par savu veselības stāvokli un kļūst izglītotāki, taču vienlaikus vērš uzmanību uz vairāku analīžu izvēles mazo īpatsvaru.
 
23.mai
Veselīgas, mirdzošas un mitrinātas ādas noslēpums ir pareiza sejas ādas kopšana, tāpēc “ARTISTRY” skaistuma eksperts Andžejs Savickis sadarbībā ar dermatoloģi Laumu Valeini apkopojuši populārākās kļūdas sejas ādas kopšanā, kā arī sniedz padomus, lai tās novērstu. Ādas kopšanas rutīna katram ir atšķirīga – kādam tā var būt sejas mazgāšana ar ūdeni, taču citam dažādu kosmētikas produktu lietošana no rīta un vakarā.
 
22.mai
Kā Neatkarīgā jau ziņoja, 29. maijā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā norisināsies Multiplās sklerozes dienai veltīti pasākumi. Uzreiz jāuzsver: multiplā skleroze nav anekdotēs apsmaidītā kaite, kas pasliktina vecvecmāmiņas atmiņu, bet gan galvenais netraumatiskas invaliditātes cēlonis jauniem cilvēkiem – hroniska neiroloģiska slimība, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu, traucējot galvas un muguras smadzeņu darbību.
 
20.mai
Liela loma ādas laba izskata un labsajūtas nodrošināšanai ir kosmētikai, ko izvēlamies, bet tās klāsts šobrīd ir tik plašs, ka izvēles priekšā var viegli apjukt. Netrūkst arī mītu par kosmētikas izvēli un tās lietošanu.
 
16.mai
Žāvāties ir nepieklājīgi? Bet varbūt vienkārši dabiski, pat veselīgi...
 
16.mai
Par savu vaļasprieku izvēloties dārzkopību, varam ne tikai izaudzēt ražu, bet arī radoši izpausties, gūt prieku un iekšēju harmoniju, kā arī nodrošināt sev veselīgu fizisku aktivitāti, kas ļauj saglabāt vingrumu un vairot spēku. Protams, tas viss – ar nosacījumu, ka cilvēks ieklausās savā organismā un neuzņemas vairāk, nekā viņš spēj paveikt. Pretējā gadījumā dārzkopība no hobija kļūst par mocību. Pirmās, kas cieš no neadekvātas slodzes, nereti ir locītavas.
 
16.mai
Ar pastiprinātu svīšanu, kas ir viena no nepatīkamākajām karsta laika blakusparādībām un arī viena no sociāli būtiskām medicīniskām problēmām, nav vērts samierināties, jo īpaši tāpēc, ka šai problēmai ir efektīvs risinājums – botulīna toksīna injekcijas, ko pēc vajadzības var injicēt padusēs, plaukstās, pēdās.
 
16.mai
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi visus sportistus un skriešanas entuziastus, kas svētdien, 19.maijā, piedalīsies Tet Rīgas maratonā, aicina nopietni izvērtēt savas spējas, spēkus un veselību iecerētās distances veikšanai.
 
15.mai
Viena no ķermeņa daļām, kuru aizmirstas ieziest ar saules aizsargkosmētiku, ir acu plakstiņi, raksta Pure Wow.
 
15.mai
Cilvēkam, kuram izoperēts aklās zarnas piedēklis, ir trīsreiz lielāks risks saslimt ar Parkinsona slimību – pie šāda secinājuma nonākusi amerikāņu pētnieku komanda Dr. Mohameda Z. Šerifa vadībā, analizējot vairāk nekā 62 miljonu cilvēku veselības datus, vēsta Health.com.
 
15.mai
Kad visa diena jāpavada birojā, sēžot pie datora, tas nāk par labu karjerai, taču ne veselībai. Mazkustīgums nāk par sliktu mugurai, locītavām, kāju vēnām un faktiski visam ķermenim, jo daba to tomēr radījusi kustībai. Labi, ja no darba brīvajā laikā var apmeklēt sporta klubu, baseinu vai vismaz pavingrot mājās. Taču ir dažas lietas, ko ikviens darbinieks var pasākt birojā, lai padarītu kustīgāku savu ikdienu.
 
14.mai
Valdība šodien nolēma līdz 2021. gadam atlikt tā saukto divu pakalpojumu grozu valsts veselības apdrošināšanas sistēmu, kuru ar grozījumiem Veselības aprūpes finansēšanas likumā sākotnēji bija plānots ieviest no šī gada.
 
14.mai
Nacionālais rehabilitācijas centrs Vaivari nākotnē plānojis turpināt rekonstrukcijas darbus, lai mūsdienu prasībām atjaunotu arī rehabilitācijas centra pirmo stāvu, vēl padomju laikos celtajā kinozālē izveidotu multifunkcionālu rehabilitācijas zāli, kā arī inovatīvu tehnoloģiju zāli ar gaitas laboratoriju. Ieceru īstenošanai nepieciešami aptuveni pieci miljoni eiro, un, kā Neatkarīgajai atzina Vaivaru valdes priekšsēdētāja Anda Nulle, pašlaik tā ir «vīzija, kurai meklējam finanšu avotus».
 
13.mai
Lielākajai daļai jeb 82,1% personu ar HIV ir grūti cilvēkiem pateikt par savu situāciju, liecina pētījuma "Cilvēku, kuri dzīvo ar HIV, stigmas indekss" rezultāti.
 
12.mai
Pieredzējusī ārstniecības un veselības augu pazinēja, Artūra Sildes Dārzkopības entuziastu kluba “TOMĀTS” priekšsēdētāja Sarma Žarčinska, kas piedalījās arī starptautiskā dārzkopības izstādē “Dārzs un dzīvesstils 2019”, kas notika Ķīpsalā, dalās zināšanās par augiem, kam noteikti jābūt katrā mājoklī un paša izveidotā mājas aptieciņā, informē Inese Libere, BT 1 mediju koordinatore.
 
12.mai
Pasaules tendences arvien vairāk liek pievērst uzmanību tam, ko mēs ikdienā ēdam, vai ir uzņemti visi nepieciešamie vitamīni, gremošanu veicinošās baktērijas, pietiekams olbaltumvielu un labo tauku daudzums. Daudz arī dzirdēts par šķiedrvielām un to nepieciešamību organismā, bet kāpēc tās ir nepieciešamas?