Visticamāk, papildu finansējums krūšu rekonstrukcijas operācijām pēc krūts vēža izoperēšanas šogad netiks atrasts

© Depositphotos

Visticamāk, papildu finansējums krūšu rekonstrukcijas operācijām pēc krūts vēža izoperēšanas šogad netiks atrasts, aģentūrai LETA pauda Veselības ministrijas (VM) Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka.

Janka atzīmēja, ka krūšu rekonstrukcijas operācijas ir plānveida pakalpojums, un ārstniecības iestādēm līgumā ir noteikta summa, cik daudzām pacientēm šīs operācijas var nodrošināt. Attiecīgi ārstniecības iestādēm esot jābūt atbildīgām - ja valsts paredz noteiktu summu, tad šīs summas ietvaros sievietēm pakalpojumu var nodrošināt. Kopējā pakalpojumu summa ārstniecības iestādēm ir zināma no gada sākuma, tāpēc tās nosaka, cik operācijas gadā iespējams veikt, klāstīja ierēdne. Ja naudas nepietiek, nākas veidot rindas.

Pašreizējā situācija izveidojusies, jo gada pirmajos astoņos mēnešos veikts vairāk operāciju nekā paredzēts piešķirtajā finansējumā, skaidroja VM pārstāve.

"Jau sākumā, kad ieviesām krūts dziedzeru rekonstrukcijas programmu, paredzējām, ka tieši tai atvēlētos līdzekļus nevar piešķirt nekam citam kā vien krūšu rekonstrukcijas operācijām," piebilda Janka.

Pēc Jankas sniegtās informācijas, ja būs iespēja, VM krūšu rekonstrukcijas operāciju finansēšanai pārdalīs budžeta iekšējos resursus, bet tas notiks pēc Nacionālā veselības dienesta (NVD) izvērtējuma.

Janka sacīja, ka slimnīcas ir brīdinātas par ierobežoto pakalpojuma pieejamību, bet pakalpojums netiks atcelts pa visam.

Pēc Jankas paustā, krūšu rekonstrukcijas operācijās ietilpst uzreiz veicamas operācijas, gan arī uzkrātās operācijas no iepriekšējiem gadiem. Dažkārt ne visas sievietes izvēloties rekonstrukcijas operācijas, tādējādi atbrīvojot vietu citām pacientēm.

Janka stāstīja, ka iepriekšējos gados daudzviet iestādes neaizpildīja kvotas, līdz ar to bija iespēja pārdalīt resursus. Pacienšu skaits un vajadzība pēc šī pakalpojuma ar katru gadu palielinās.

VM sola budžeta iespēju robežās tiekties uzlabot situāciju, taču uzsver, ka minētais pakalpojums ir plānveida, un katrai ārstniecības iestādei jāuzņemas atbildība informēt pacientu par pakalpojuma pieejamību un rindām.

Janka izteicās, ka prioritāri ir rast finansējumu neatliekamajiem medicīnas pakalpojumiem, bet krūšu rekonstrukcijas operācija esot "pakalpojums, kas uzlabo dzīves kvalitāti".

Kā ziņots, pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse" ir neapmierināta, ka atceltas 40 līdz šī gada beigām ieplānotās valsts apmaksātās krūts vēža rekonstruktīvās operācijas pacientēm, kam bija nepieciešams veikt rekonstrukcijas otro vai trešo etapu pēc mastektomijas.

Operācijas tika atceltas sievietēm, kurām pilnībā noņemts krūts dziedzeris un nepieciešama audu espandera nomaiņa uz implantu vai otras krūts simetrizācija.

Operācijas atceltas, jo pārsniegtas to veikšanai atvēlētās valsts kvotas.

Veselība

Daudzi cilvēki gada sākumā sev izvirza visdažādākās apņemšanās – veselīgāk ēst, nesmēķēt, meditēt, samazināt alkohola patēriņu, doties pastaigās, mācīties un, protams, viena no populārākajām mantrām ir: beidzot sākšu nodarboties ar sportu... Ko darīt, ja ilgi nav būts sporta zālē, kāpēc, nepārbaudot sirds veselību, var iestāties klīniskā nāve, to TV24 jaunajā raidījumā „Ārsts atbild” skaidro RSU profesors, kardiologs, Skrides Sirds klīnikas vadītājs Andris Skride.

Svarīgākais