Vakara Ziņas

5:45
Izcilā latviešu ērģelniece Iveta Apkalna nesen kādā Latvijas Radio raidījumā atzinās, ka esot sākusi rakstīt «pandēmijas pavārgrāmatu». Telefonsarunā no Berlīnes, kur Iveta dzīvo kopā ar ģimeni – vīru Jensu, dēlu Paulu un meitu Mariju Džo, mūziķe sarunā ar »Vakara Ziņām« atzīst: lai gan sākumā šī ideja likusies kā joks, tagad šāda grāmata, iespējams, tiešām taps, jo pandēmijas laikā viņai beidzot ir laiks pievērsties ēdienu gatavošanai, izmēģināt dažādas interesantas receptes un pat atļauties eksperimentēt.
 
Vakar, 5:45
Lai arī «Covid-19» infekcijas slimības izplatība pasaulē nav pārvarēta un ārkārtējā situācija daudzviet vēl nav atcelta, tomēr jau tiek atviegloti līdz šim noteiktie ierobežojumi slimības izplatības apturēšanai, ļaujot, piemēram, iziet no mājām un doties pastaigās. Kādas emocijas valda citviet pasaulē, kur ļauts pamazām «atgriezties civilizācijā», »Vakara Ziņām« atklāj pazīstami latvieši, kuri pandēmijas laiku pavada svešumā.
 
24.mai
«Ar aktieri Jāni Jarānu radošā kontaktā esam ilgāku laiku, bet beidzot nolēmām kaut ko neparastu darīt kopā,» saka iluzioniste Dace Pecolli.
 
23.mai
Skatuves mākslinieks Andris Kivičs ir sašutis par valstī notiekošo. Sarunā ar žunālu »Vakara Ziņas« viņš atklāj gan savas jaunās vizuālās pārmaiņas, gan arī to, ka daudziem mūziķiem tik grūtajā laikā nebūt nesēž rokas klēpī salicis un turpina sniegt koncertus virtuāli.
 
22.mai
Finanšu ministrs Jānis Reirs visus 17 gadus, kopš darbojas dažādās valsts institūcijās, ar savām finansēm ir rīkojies apdomīgi. Viņam vienmēr ir bijis drošības spilvens uzkrājumu veidā, kas vajadzības gadījumā ļautu pārlaist sliktus laikus. Par laimi, Reiram tādi nav bijuši jāpiedzīvo.
 
21.mai
Pandēmija ierobežojusi un apstādinājusi vairākas ierastās dzīves lietas, kas skar arī slavenības, aktierus, māksliniekus un kino industriju. Gandrīz visās valstīs ir vairāki ierobežojumi un liegumi apmeklēt publiskus pasākumus, tai skaitā kino, koncertus un pilsētas svētkus. Tas ietekmē arī māksliniekus, kuri tagad ir palikuši bez darba. Daudziem tas ir iedvesmas, jaunu mākslas darbu radīšanas laiks, bet ir arī tādi, kuriem šis laiks nes zaudējumus. Neviens par to skaļi nevēlas runāt, taču ir slavenības, kuras sāk skaitīt un rēķināt savus ienākumus.
 
20.mai
Pazīstamās grupas «Apvedceļš» ģitārists un Starptautiskā diksilendu mūzikas festivāla producents Armands Leimanis sarunā ar »Vakara Ziņām« atzīst, ka valstī izsludinātās ārkārtas situācijas dēļ viņam nācies atcelt 6. jūnijā Umurgā ieplānoto pasākumu.
 
19.mai
Sporta žurnālists, Latvijas Radio iemīļotā ētera personība Gunārs Jākobsons vienmēr ir bijis liels mūzikas un kultūras baudītājs. Viņš ir aizrāvies ar mutes harmoniku spēlēšanu, kuras mīļi dēvē par blumīzeri. Jākobsons kopā ar citiem interesentiem ir izveidojis nelielu muzikālu grupu, kas spēlē mutes harmonikas. Labas mutes harmonikas nav vienkārši iegūt savā īpašumā. Profesionāļiem domāts instruments var izmaksāt pat 100 eiro un vairāk.
 
18.mai
Piedāvājam ielūkoties pašmāju sporta čempionu treniņu aizkulisēs. Vieni no Latvijas labākajiem sportistiem ‒ šķēpmetēji Zigismunds Sirmais un Līna Mūze, pludmales volejbolists Aleksandrs Samoilovs ‒ turpina trenēties un iedvesmot.
 
17.mai
Līdztekus Kultūras ministrijas vadīšanai kultūras ministrs Nauris Puntulis turpina koncertēt. Viņa honorāri par uzstāšanos pērn variēja no 132 eiro līdz 1167 eiro.
 
16.mai
Valdības ierobežojumi pulcēties un liegums rīkot plašus pasākumus sit pa kabatu radošām personībām, kam maizes darbs ir koncerti un citi ar kultūru saistīti pasākumi. Atļauja pulcēties līdz 25 cilvēkiem nemaina to, ka lielāki koncerti un festivāli vasarā izpaliks. Kļuvis zināms, ka festivāli «Laima Rendezvous Festival» un «Country Bauska» ir pārcelti uz 2021. gadu. Aizvien biežāk ir lasāmas ziņas par to, ka atpazīstami mūziķi ir spiesti strādāt citās nozarēs, lai izdzīvotu. Sazinājāmies ar vairākiem Latvijas mūziķiem, kuri raksturoja savu situāciju.
 
15.mai
«Covid-19» pandēmijas vilnis ir skāris praktiski visas sabiedrības jomas, un daudzās turpmākā nākotne ir absolūti neskaidra. Kā šajos apstākļos dzīvo un izdzīvo skatuves un modes mākslinieki, kad Latvijas valdības atbalsta trūkums kultūras nozarei apliecina, ka kultūra netiek uzskatīta par prioritāti?
 
14.mai
Laikā, kad kultūra ir apstājusies un tie, kam ir iespēja, pārcēlušies uz saviem lauku īpašumiem, daudzi sabiedrībā zināmi cilvēki ik pa brīdim soctīklos dalās ar to, ko šajās dienās dara.
 
13.mai
Dziedātāja Jenny May (īstajā vārdā – Maija Stuģe) ievērojusi, ka teju ik vakaru no pulksten 18 līdz 22 uz apavu veikala palodzītes līdzās «Bērnu pasaulei» sēž noskumusi kundze. Viņa nepagāja garām, bet atvēra savu sirdi – apsēdās līdzās, lai uzzinātu, kā sievietei klājas un vai viņa kādu gaida.
 
12.mai
Izcilais latviešu aktieris Gundars Āboliņš šogad 7. janvārī svinēja savu 60. dzimšanas dienu. Kā intervijā Andrejam Volmāram LTV raidījumā «Panorāma» pirms četriem mēnešiem teica gaviļnieks, viņš nevēlējās saņemt nedz zosis, nedz sivēnus, nedz dāvanu kartes vai citas vērtīgas dāvanas, bet gan tika lūdzis sveicējiem ziedot naudu klavieru iegādei aktiera dzimtajai skolai.
 
11.mai
Pirmdien, 11. maijā, savu 88. dzimšanas dienu svinēs viens no visu laiku izcilākajiem latviešu baletdejotājiem, aktieris un pedagogs Haralds Ritenbergs.
 
10.mai
10. maijā Latvijā un daudzviet pasaulē tiek atzīmēta Mātes diena, kas ir priecīgs un svinīgs notikums daudzās ģimenēs. Ar «Covid-19» saistīto ierobežojumu dēļ publiska sumināšana nav iespējama, un ne vienmēr arī dzimtas drīkst pulcēties uz kuplākām svētku pusdienām, tāpēc jautājām Latvijā zināmām daudzbērnu māmiņām, kā plānots pavadīt šos svētkus un kā mainījusies viņu ikdiena.
 
9.mai
Uzņēmuma «Vincents grupa» valdes priekšsēdētājs un auto entuziasts Emīls Jakrins iegādājās armijas auto un brauca pie drauga palepoties ar jaunieguvumu. Un… gandrīz noslīcināja nepilnu pusgadsimtu seno spēkratu purvā. Kā pats lēš, šāda mašīna tik labā tehniskā stāvoklī varētu būt vienīgā Latvijā. Tagad viņš var atcerēties notikušo ar smaidu. 1973. gadā ražotā un 12,5 tonnas smagā armijas kravas mašīna KrAZ tika veiksmīgi izpestīta no akača.
 
8.mai
Vai Finanšu izlūkošanas dienestā (FID) nobriedušas nesaskaņas? Kāpēc dienesta priekšnieces Ilzes Znotiņas vietnieks jau ilgstoši nevēlas atgriezties darbā? Par to pēdējo nedēļu laikā dažādās «nometnēs» neoficiālas runas izskanējušas vairākkārtīgi.
 
8.mai
Latviešu saksofoniste Ilze Lejiņa ar dzīvesbiedru franču komponistu, mūziķi un dziedātāju Fredu Ormēnu un meitām Maiju, Ievu un Kristu dzīvo Volmeranžas ciemā, kas ir Francijas ziemeļaustrumos – pie Luksemburgas, Beļģijas un Vācijas robežas. Dzīvesbiedru duets «Viņš un Viņa» bieži sniedza koncertus arī Latvijā, bet nu uz vairākiem mēnešiem par viesošanos Latvijā ir jāaizmirst. Taču ģimene ir pozitīvi noskaņota, priecājas par Francijas pavasari, ziedošajiem ceriņiem un šo izolācijas laiku izmanto lietderīgi, lai būtu kopā, muzicētu, nodarbotos ar meitām, kā arī īstenotu savas radošās ieceres.
 
7.mai
Šī brīža labākā Latvijas volejboliste Marta Kamēlija Levinska volejbolistes karjeru apvienos ar psiholoģijas studijām Arizonas štata universitātē.
 
6.mai
Iveta nekad nebija viena. Viņu vienmēr ielenca pielūdzēji, ikvienā tusiņā viņa bija uzmanības centrā, it kā, ienākot telpā, izstarotu kādu īpašu pievilkšanas spēku. Un viņa vienmēr arī dabūja to, ko gribēja, mīlēja, bija kopā ar saviem izredzētajiem tik ilgi, kamēr bija interesanti un tas neuzlika nekādas saistības. Tad Iveta meklēja jaunu ceļabiedru. Viņa lidinājās kā tauriņš pavasarī – no viena zieda pie otra…