Vakara Ziņas

Vakar, 20:31
Vai spējat iztēloties dzīvi elegantā viesnīcā? Ik dienu rūpīgi tiek uzkopts jūsu numuriņš, mainīti dvieļi un gultasveļa, kristāla vāzē ielikti svaigi ziedi. Ik rītu jums jādodas brokastīs, nelauzot galvu, ko ātrumā varētu pagatavot un apēst. Savukārt dienas laikā vienīgās rūpes ir par to, vai doties pastaigā gar Ženēvas ezera krastu vai tomēr kāpt Alpu kalnos, vai varbūt nedarīt ne vienu, ne otru. Cik ilgi jūs tā varētu dzīvot? Pāris dienu, augstākais – nedēļu, pusotras… Līdz brīdim, kad sāk pietrūkt naudas.
 
Vakar, 12:33
Izdevniecībā «Madris» top atmiņu grāmata par bijušā Jaunatnes teātra pirmo studiju, kurā mācījās Igors Siliņš, Ārija Stūrniece, Dace Priede, Dina Kristīne Bitēna, Romāns Grabovskis, Aivars Pūcītis, Rūdolfs Plēpis, Enriko Avots, Guntis Skrastiņš, Aldis Kusiņš, Egīls Valčs – visus nemaz nenosaukt. Tekstu autore ir šīs studijas studente un vēlākā aktrise un grāmatu autore Lenvija Sīle, bet projekta vadītāja – teātra un kino aktrise un bijusī Latvijas Televīzijas diktore Maija Eglīte. Viņas sola, ka tik interesants un nozīmīgs izdevums par tautā iemīļotiem aktieriem iznāks pirmoreiz.
 
Vakar, 9:00
Sertificētas astroloģes Gunas Kārkliņas prognozes
 
12.aug
Labs piemērs, ko droši vien daudzi nevēlētos redzēt savā jaunajā paaudzē – neiet skolā, braukā riņķī un pret visu protestē. Protestēt sāka 15 gadu vecumā, tagad viņai ir 19. Agresīvi dusmīgos vaibstus nomainījusi maigāka sejas izteiksme. Un nesen manīta Rīgā. Saskaņā ar neoficiālu informāciju, kāds no politiskajiem spēkiem esot viņu arī uzaicinājis uz tēju. Vizīte Latvijā nav oficiāla.
 
11.aug
Skaitļi apliecina to, ko redzam ik dienu. Piemēram, daļu rīdzinieku daudzdzīvokļu mājās jau pāris mēnešus pieradina pie gaidāmajiem kosmiskajiem rēķiniem – viena kubikmetra ūdens uzsildīšana kādreizējo piecu eiro vietā izmaksā 15 eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli. Inflācija! Inflācija kāpj debesīs kā kaza Ulža Bērziņa dzejolī: «Cik reizes Dievs nogrūda, tik reizes kaza atkal kāpa, kāpa...»
 
10.aug
Krievijas karadarbība Ukrainā noris sesto mēnesi, savukārt informatīvais karš – jau gadiem, pat gadu desmitiem. Agresorvalsts iedzīvotājiem uzzināt patiesību, kas notiek pašu dzimtajās ārēs, kļūst arvien grūtāk, taču tas nav neiespējami.
 
9.aug
Izcilā latviešu kinorežisore un animatore Signe Baumane nesen pabeigusi savu jaunāko filmu «Mans laulību projekts», kuras pirmizrāde pirms neilga laika notika Traibekas kinofestivālā Amerikā; filma izrādīta arī Anesī un Karlovi Varu festivālā. «Tas bija mans visilgākais projekts, jo pie šīs filmas strādāju septiņus gadus. Tagad jūtos kā koks ar nolauztiem zariem vai kā starp diviem krēsliem – no viena vēl neesmu nokāpusi, uz otra pagaidām neesmu uzkāpusi,» sazvanīta savās mājās Bruklinā Ņujorkā, kur viņa dzīvo kopš 1995. gada, režisore tēlaini atzīst.
 
8.aug
Irina Kokmane atzīst, ka ir darbaholiķe, kura var daudz un dara daudz. Kopš mazām dienām – rokdarbniece, vēlāk apguvusi mājturības pedagoga specialitāti, bet aizvadītajos gados atradusi sevi no jauna pastalu radīšanā. Ne bez iemesla viņa godīgi saka pasaulei un īpaši sev: «Šķiet, ka enerģijas baterijas nekad tā arī nebeidzas un manā ikdienā ir vairāk par 24 stundām diennaktī.»  
 
7.aug
Lai gan vasara daudziem ir atvaļinājumu laiks, producents Aigars Dinsbergs uz lauriem nesnauž un par atpūtu nedomā: «Neslēpšu, ka esmu darbaholiķis, un pēc ilgās piespiedu dīkstāves atkal ar kolēģiem esam metušies darbos. Tāpēc šobrīd savas domas koncentrēju uz diviem projektiem – Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes leģendārās rokoperas «Kaupēn, mans mīļais» brīvdabas nakts uzvedumu augusta vidū Siguldas pilsdrupu estrādē, kas, visticamāk, būs pēdējā iespēja redzēt šo abu autoru ģeniālo kopdarbu, savukārt septembrī VEF Kultūras pilī krāšņā koncertā «Paši skaistākie vārdi» tiek plānots skaisti nosvinēt dzejnieces, prozaiķes un dramaturģes Māras Zālītes jubileju.»
 
7.aug
...un reiz pienāk ļoti nozīmīga diena bērna un viņa vecāku dzīvē – jaunais sabiedrības loceklis beidzot saprot, kāda nozīme ir priekšmetam, uz kura viņš ticis cītīgi sēdināts, un podiņš saņem to, kas tam lemts! Bet nedomājiet, ka mūža gaitā dažs labs pieaugušais neturpina podiņa fetišu. Kā nu ne, ja esot aprēķini – piecus gadus no dzīves cilvēks pavadot tualetē.
 
6.aug
Enciklopēdijās lasāms, ka savulaik Ventspilī bija zirgu tramvajs, kā arī tas, ka pirms apmēram 100 gadiem šajā ostas pilsētā nopietni domāja par elektriskā tramvaja līnijas ierīkošanu. Tomēr 1923. gada pilsētas ārkārtas domes sēdē sociāldemokrāti šim nodomam pārvilka krustu.
 
6.aug
Dramaturgs Edvards Radzinskis pārraidē «Furceva» pauž: «Krievijas sabiedrībā jau 100 gadu ir tāda nelaime, ka viss ir noslēpums, taču visi visu zina.» (2021. gada 13. janvāra ieraksts.) Izsakot šo frāzi, viņa uzmanības lokā bija viena no ietekmīgākajām sievietēm Padomju Savienības vēsturē – PSRS Politbiroja locekle un vēlāk kultūras ministre Jekaterina Furceva (07.12.1910.–24.10.1974.). Dramaturgs to attiecināja uz ministres mīklaino nāvi, taču ne mazāk noslēpumu, precīzāk – maz zināma, var atrast arī Katrīnas III, kā ministre tika dēvēta, vēl dzīvai esot, biogrāfijā.
 
6.aug
Sertificētas astroloģes Gunas Kārkliņas prognozes
 
5.aug
Šķiet, aukstā zupa šogad kļuvusi īpaši pieprasīta. »Vakara Ziņu« aptaujātie ļaudis atzina, ka šī zupa esot viņu ēdienkartē, un dalījās dažos zupas pagatavošanas noslēpumos. Savukārt pieredze, kas gūta, cienājot ar mums tik ierasto ēdienu ārzemju viesus, ir ļoti dažāda – no piekrišanas līdz pilnīgai neizpratnei.
 
4.aug
Tā saucamā mūsdienu psihedēliskā blūzroka grupa no Siguldas “So Lucid Electric Feel” laidusi klajā savu otro albumu (debijas lieldarbs “We’re All Connected” datējams ar 2020. gada pavasari), kurā, kā jau to liecina jaunā veikuma nosaukums, uzburtas ainas, kurās pēc mīlestības un sabiedrības izsalcis prāts izpaužas dažādos veidos un raksturos.
 
4.aug
Nesen lasītājiem vēstījām par Rīgas pilsētas 4. klīniskās Sarkanā Krusta slimnīcas ārsti Annu Ūdri, pieminot arī viņas tuvākās kolēģes un audzēknes ķirurģijā Irmas Valijas Bertas Kantsones (15.04.1913.–18.06.1988.) vārdu. Kaut arī bez Nopelniem bagātā ārsta titula, daktere Kantsone Sarkanā Krusta slimnīcā bija otra tikpat izcila personība, kuras ieguldījums ārstniecībā komentārus neprasa. Latvijas medicīnas vēsturē viņas vārds un veikums ir paliekošs.
 
3.aug
Alīnas Peineres mīlulis ir punduršpics ar īpaši interesantu vārdu – Bosjiks. Pati saimniece sevi attīsta kāzu kleitu radīšanā, bet brīvajā laikā kopā ar vīru Žani iemīļojusi ceļot. Turklāt četrkājainais draugs ir  spītnieks, bet mīļš, un ar viņu kopā ģimene mēro tālus ceļus. Šis skaistais astoņgadnieks ir iemācījis rūpēties un priecāties par vienkāršām lietām, kas ikdienā ir apkārt, kā arī rotaļīgumu un nenogurdināmu pozitīvismu.
 
2.aug
Savulaik vienai no populārākajām mūsu valsts sportistēm un bijušajai kamaniņu braucējai, pirmajai ziemas olimpisko spēļu čempionei no Latvijas Verai Zozuļai šogad 7. augustā apritēs 50 gadu, kopš viņa sākusi nodarboties ar kamaniņu sportu.
 
1.aug
Lai gan Kristīne Lauriņa jau divdesmit gadu dzīvo un strādā Strasbūrā un šeit ir visas viņai svarīgās lietas – ģimene, darbs un daudzie projekti,  kādā brīdī sarunā viņa atzīst: «Man joprojām ļoti pietrūkst Latvijas!» Tāpēc, cik iespējams, savu brīvo laiku Kristīne velta Strasbūras latviešu ģimeņu korim «Staro», svētdienas skoliņai, bibliotēkas iekārtošanai un darbam Latvijas pārstāvniecībā. Viņa šeit rīko arī svētkus latviešiem, un šogad Kristīnei un viņas kolēģiem izdevies sarīkot fantastiskus Baltā galdauta svētkus ar kora koncertu un bērnu zīmējumu konkursu, uz kuru sabrauca latvieši no tuvākās apkārtnes.
 
31.jūl
Latvijas un Lietuvas pierobežas pilsētiņu Žagari dēvē par desu un ķiršu galvaspilsētu. Ja jums nav atmiņu no padomijas gadiem par desu iegādāšanos un nav ne jausmas arī par to, kāpēc tieši Žagares ķirši ir paši labākie, varat bez sirdsapziņas ēdām baudīt šī nelielā miestiņa viesmīlību tikai garāmbraucot. Nepilns simtiņš kilometru no Rīgas, un nonāksiet Žagarē. Vienas dienas sprauns izskrējiens uz tuvējo pierobežu var būt laba laika pavadīšana, ja padomā nav īpaši saspringta tūrisma programma.
 
31.jūl
Latvijas tramvaju stāsti neaprobežojas tikai ar Liepāju, Daugavpili un Rīgu. Savulaik ar «trambuli» varēja vizināties arī Baldonē, Ķemeros, Ventspilī un Tukumā. Pirms trim gadiem sākās parakstu vākšana, lai tramvaja līniju no Baložiem Ķekavas novadā ierīkotu līdz Ziepniekkalnam. Bet viena otra ideja tā arī palikusi tikai drosmīgo projektētāju atvilktnēs, piemēram, kā tramvajs varētu pārvadāt kolhozniekus Tukuma rajonā. »Vakara Ziņas« sāk ielūkoties aizraujošajos Latvijas tramvajstāstos.
 
30.jūl
Jā, pagājušā gadsimta piecdesmitajos padomju prese visā nopietnībā izplatīja viltus ziņas, ka amerikāņi izgudrojuši jaunu ieroci pret cilvēci – dzeltenu vaboli ar desmit melnām garenām svītrām. Kolorādo vaboli. Nosaukumu gan tā ieguvusi pēc tam, kad 19. gadsimta piecdesmitajos ASV, Kolorādo štatā, nograuza kartupeļu laukus. Bet vispār vaboles dzimtene ir Meksika.