Vakara Ziņas

17.jun
Homoseksuālu cilvēku skaits ir 8 – 10 procenti no populācijas. Vai zinājāt, ka 1992. gadā atjaunotās neatkarīgās Latvijas likumdošana dekriminalizēja homoseksuālās attiecības, precīzāk, Kriminālkodeksā tika atcelts sods par pederastiju, un šie grozījumi stājās spēkā 1992. gada 1. martā? Kā par brīnumu, tas neizraisīja diskusijas. Līdz tam sods par homoseksuālām attiecībām bija līdz pieciem gadiem cietumā.
 
16.jun
Katastrofu, pandēmiju vai kara gadījumā Latvijas iedzīvotājiem vajadzētu būt gataviem paķert somu ar pirmās nepieciešamības lietām un doties izdzīvot. Aizsardzības ministrija sadarbībā ar citām institūcijām ir izstrādājusi bukletu «Kā rīkoties krīzes gadījumā». Pārskatot katram cilvēkam ieteikto lietu sarakstu, bija pat jāiesaucas: ko tikai neuzzini, ja laikus nenomirsti! Hei, ir nopērkami pat ūdensnecaurlaidīgi blociņi par itin pieņemamu cenu!
 
14.jun
Ar aktrises Veltas Skurstenes ierakstītajām lugām un pasakām, kas tapa sadarbībā ar skaņu ierakstu firmu «Melodija», ir uzaugušas vairākas pagājušā gadsimta 70. un 80. gadu paaudzes. Iemīļots tēls gan aktrisei, gan televīzijas skatītājiem bija Gustiņš (lellis Augusts Kvēps 60. gados). Šobrīd pēc radoši piepildīta mūža viņa bauda skaistas vecumdienas Limbažu novada Skultes pagastā, omulīgā privātmājā.
 
13.jun
Ieraksts Skrīveru pārtikas kombināta «Facebook» kontā vēsta: «Izcilajam un visu cienītam, mūsu iemīļotajam aktierim Uldim Dumpim speciāli tapušas ekskluzīvas konfektes!» Skatuves mākslinieks, saņemot viņam īpaši gatavoto pārsteiguma velti, bijis saviļņots. Viņš novērtējis to, ka saldo našķu iepakojums ir radīts tikai un vienīgi viņam. Konfektes «Gotiņa» var nopirkt daudzos veikalos, bet tādas kā Dumpim – nevienā.
 
12.jun
Tie, kuri seko teātra dzīves notikumiem un vēsturei, iespējams, ne reizi vien Dailes teātra sakarā ir dzirdējuši pieminam tā saukto Smiļģa lāstu, kas ir viena no lielākajām latviešu teātra vēstures leģendām. Tas atkal piesaistīja uzmanību brīdī, kad, stājoties Dailes teātra mākslinieciskā vadītāja amatā, režisors Viesturs Kairišs paziņoja par ieceri veidot «melno komēdiju», kuras pagaidu nosaukums bija šī pati vārdu kombinācija [vēlāk tas tika nomainīts pret pagaidu nosaukumu «Dailes vara»]. Kamēr vēl noris seriāla sagatavošanas darbi, »Vakara Ziņas« nolēma izpētīt šā teiciena anatomiju un vēsturi. Tiesa, daudzajās sarunās tā arī netapa skaidrs, no kurienes šis apzīmējums varētu būt radies.
 
11.jun
Aktieris Kristaps Ķeselis, kuru teātra skatītāji iepazina spēlējam pamatā uz Latvijas Nacionālā teātra un «Dirty Deal Teatro» skatuvēm, bet TV skatītāji – Arvīda lomā vizuāli un emocionāli krāšņajā LTV daudzsēriju filmā «Saplēstā krūze», jau divas sezonas ir prom no savas profesijas.
 
10.jun
Kopš 1971. gada Latvijas Televīzijā tika pārraidīts leģendārais mūzikas raidījums “Varavīksne”, kuru vadīja žurnālists un mūziķis Aldis Ermanbriks, iepazīstinot skatītājus ne tikai ar Latvijas estrādes jaunumiem, bet arī atklājot Rietumu mūziķu skaņdarbus, kas padomju laikos bija gluži kā salds aizliegtais auglis aiz dzelzs priekškara. Pēdējais “Varavīksnes” raidījums izskanēja 1989. gada maijā, tomēr, neraugoties uz to, ka aizritējis jau 31 gads, cilvēki joprojām atceras gan raidījumu, gan tā vadītāju.
 
9.jun
Autogrāfu mednieki slavenību popularitātes zenītā var prognozēt, cik maksās autogrāfs, un, skarbi un ciniski, bet mirušas zvaigznes paraksts maksā vairāk. Gluži kaimiņu Jankas autogrāfu neviens starptautiskajā tirgū nepiedāvā, bet nekad nevar zināt, kas potenciālajiem pircējiem patiks un būs nepieciešams. Izsoļu vietnē «eBay» pārdošanā izlikti arī Latvijas valsts prezidentu autogrāfi.
 
8.jun
Sociālajā tīklā «Facebook» norisinās pazīstamo iluzionistu Daces un Enriko Pecolli jaunā projekta – topošā Iluzionisma teātra «Mysterio» «krēslu adopcijas» akcija, kurā tiek piedāvāts: «Gluži kā Operā, tavu krēslu rotās zelta «šiltīte» ar Tavu vārdu. Piedalies tagad, un cilvēki to atcerēsies vienmēr. Paldies!»
 
7.jun
Grupas «Eolika» [atgādināsim, ka vasaras beigās, ja valstī esošā situācija to atļaus, grupa ar vairākiem vērienīgiem koncertiem ieplānojusi svinēt 40 gadu jubileju] soliste Ilona Stepanova savā «Facebook» profilā padalījusies ar ļoti sirsnīgu bildi un ierakstu: «Pirmie «Zvaniņi» izlaidās! Laime pilnīga!»
 
6.jun
Ceļojumi, kuros tika plānoti tālāki galamērķi, šovasar, visticamāk, netiks īstenoti. Lielie mūzikas festivāli, kas asociējas ar vasaras garšu un tiek gaidīti visu gadu, ir atcelti. Tomēr ierobežojumu kļūst aizvien mazāk, tādēļ palēnām var sākt kaldināt jaunus plānus. Taujājam, ko Latvijā populāri cilvēki plāno darīt šovasar.
 
5.jun
Komponists, grupas “Pērkons” līderis, Līvānu Goda pilsonis, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks Juris Kulakovs apprecējies ar starptautiskās lidostas “Rīga” komunikāciju vienības vadītāju Lauru Karnīti - akadēmiķes un kodolfiziķa meitu, kura ir tieša vācu Mēklenburgas - Štrēlicas dižciltīgo dzimtas pēctece. Laulība tika noslēgta šī gada 21. maijā. Juris joko, ka “Pērkona” tēvs apprecējies ar baronesi.
 
4.jun
Parlamentā ievēlētās 100 gudrās galvas ir cilvēki ar miesu un asinīm un veiklu vai mazāk veiklu valodiņu. Vai viņi vienmēr runā tikai par lietu? Nē, protams! Mēs jums pastāstīsim, par ko parlamentārieši runā no tribīnes!
 
3.jun
«Nekad nevajag sevi uztvert pārāk nopietni,» saka Latvijas Nacionālā teātra aktrise Anna Klēvere. To viņa arī sev novēl dzimšanas dienā, kas ir šodien, 3. jūnijā.
 
2.jun
Modelis un pasākumu vadītājs Mārtiņš Kapzems kopā ar līgavu Jūliju regulāri ceļo ārpus Latvijas robežām. Šī gada sākums nebija izņēmums, bet «Covid-19» straujās izplatības dēļ abi ir piedzīvojuši spraigas izjūtas.
 
1.jun
«Man patīk gatavot ēdienu, un es to daru gandrīz katru dienu. Mājās ledusskapis ir ēdieniem pilns, ģimene nespēj visu apēst, tāpēc esmu nolēmis ar to dalīties – jo draugi saka, ka man labi sanāk,» teic savulaik populārā «Teātra bāra» un vēlāk Jaunā Rīgas teātra skatītāju iecienītā «Teātra restorāna» īpašnieks Dāvis Auškāps.
 
31.mai
1. jūnijā tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu aizsardzības diena. Šogad «Covid-19» dēļ situācija ir tik īpatnēja, ka prasīties prasās ieviest arī vecāku aizsardzības dienu. Daudzi vecāki šobrīd pilda arī skolotāju lomu, jo mācības notiek neklātienē, tāpēc mammām, tētiem un pat vecvecākiem radušies jauni pārbaudījumi un grūtības. Pieredzē par bērnu mācībām un savu lomu tajās dalās Normunds Rutulis, Atis Auzāns, Evija Krūze un Marija Naumova.
 
30.mai
«Ziņās rāda, ka visapkārt cieš, mirst. Negribu saslimt. Negribu mirt. Angļu valodā ir tāds teiciens: «I am too young and good looking to die». Esmu par jaunu un skaistu, lai ciestu un mirtu,» tā no savām mājām Čikāgā, ASV, «bunkurā sēžot», sarunā ar »Vakara Ziņām« saka leģendārās grupas «Čikāgas piecīši» solists Armands Birkens, neslēpjot, ka ir radušās atkal dažāda līmeņa bailes.
 
29.mai
«Covid-9» krīzes atslābuma posmā darbu sācis Nurmuižas pils restorāns. Šefpavārs Juris Latišenoks pat ievietojis sociālajā vietnē «Facebook» aicinājumu pavāriem un pavāra palīgam pieteikties darbā. Interese par jaunā restorāna piedāvājumu ir lielāka nekā vietu skaits visiem interesentiem. Bet restorāna atklāšanas dienā, 22. maijā, ikviena viesa ceļā bija noklāts sarkans paklājs.
 
28.mai
13. maijā Stambulā savu pirmdzimto sagaidījusi Latvijā un nu jau arī pasaulē populārā zīmola «Narciss» radītāja Alise Trautmane-Uzunere un viņas vīrs ‒ turku finansists Tolga Uzuners.
 
27.mai
Populārā aktrise Regīna Devīte, kas atveido Zentu ‒ varoni, ko iemīļojuši tūkstošiem skatītāju, piedalījās TV3 pārvērtību raidījumā «Stilistu kaujas» un piedzīvoja krasas un efektīgas vizuālās pārmaiņas.
 
26.mai
Izcilā latviešu ērģelniece Iveta Apkalna nesen kādā Latvijas Radio raidījumā atzinās, ka esot sākusi rakstīt «pandēmijas pavārgrāmatu». Telefonsarunā no Berlīnes, kur Iveta dzīvo kopā ar ģimeni – vīru Jensu, dēlu Paulu un meitu Mariju Džo, mūziķe sarunā ar »Vakara Ziņām« atzīst: lai gan sākumā šī ideja likusies kā joks, tagad šāda grāmata, iespējams, tiešām taps, jo pandēmijas laikā viņai beidzot ir laiks pievērsties ēdienu gatavošanai, izmēģināt dažādas interesantas receptes un pat atļauties eksperimentēt.