Vakara Ziņas

25.jun
Latviešu medijus pāršalkusi priecīga un pārsteidzoša ziņa – populārais britu dziedātājs Eltons Džons savos oficiālajos «Instagram» un «Facebook» kontos publicēja jaunā un talantīgā latviešu vijolnieka Roberta Balanas video, kurā viņš bija iespēlējis Eltona Džona dziesmu «I’m Still Standing», turklāt talantīgajam mūziķim veltījis birumu komplimentu: «Nesen saņēmu šo Roberta Balanas video, un tas, manuprāt, ir tik fantastisks, ka vēlos ar to dalīties. Roberts šobrīd studē Karaliskajā mūzikas akadēmijā un ir sagatavojis šo skaņdarbu akadēmijas prestižajām Reģenta svinībām, kas bija ieplānotas maijā, kur mēs būtu satikušies.»
 
24.jun
Latvijā vieni no gaidītākajiem svētkiem ir Līgo un Jāņi, ko atzīmē vairākas paaudzes ģimenes vai draugu lokā. Žurnāls »Vakara Ziņas« sazinājās ar sabiedrībā atpazīstamiem kungiem, kuri atklāja, ka šos svētkus mēdz pavadīt citādāk.
 
23.jun
Seriāla «Lielie Muļķi» otrās sezonas atklāšanas pasākuma ballītē sastapām sabiedrībā iemīļotas un zināmas personības. Tā kā pie skatītājiem humora pilnais seriāls nonāks Līgo un Jāņu laikā, aptaujājām klātesošos, kur un kā meklēt leģendām apvīto papardes ziedu. Latvju ticējumos teikts, ka tiem drosmīgajiem, kuriem izdodas to atrast, tiks dota iespēja atklāt visus noslēpumus, kā arī iegūt labklājību, laimi un mīlestību.
 
22.jun
Jāņu svētku galds nav iedomājams bez siera, kas jau kopš sendienām ir teju neatņemama vasaras saulgriežu sastāvdaļa. Sazinājāmies ar sabiedrībā atpazīstamām personībām, lai uzzinātu, kādam sieram viņi dod priekšroku un cik naski ir uz tā gatavošanu.
 
21.jun
Par neierašanos darbā bez attaisnojoša iemesla vai uzticēto pienākumu nepildīšanu darba devējs var atlaist no darba sliņķi. Saeimas deputātiem gan tas nedraud. Var nobastot desmit, divdesmit un pat trīsdesmit komisiju un apakškomisiju sēdes četru mēnešu laikā un joprojām baudīt visas deputāta priekšrocības. Kas tautai atliek? Pirms Jāņiem kārtīgi aplīgot. Varbūt nākotnē pratīsies goda.
 
20.jun
Šarmantā Nacionālā teātra aktrise Līga Liepiņa savu karjeru iesāka kino lauciņā. Daudzi skatītāji viņu atceras kā daiļo Bellu no filmas «Elpojiet dziļi», zīmīga ir Emmas loma kinolentē «Pie bagātās kundzes», kā arī citas ekrānā spēlētās iemīļotās varones. Līgai arī dzīves grūtākajos brīžos izdodas saglabāt optimismu, smaidu, vieglumu un humora dzirksti. Kad mūžībā aizgāja aktrises vīrs dramaturgs, publicists Pauls Putniņš, kuram Līga veltījusi daudz jauku vārdu, viņa nesalūza. Vai šogad Līgo un Jāņi tiks svinēti Piebalgā?
 
19.jun
Bitenieki bitītes uzrunā kā cilvēkus – viņas, nevis tās. Biškopība kā vaļasprieks Latvijā kļūst arvien izplatītāka. Urbānā biškopība vairs nav nezināma un biedējoša, drīzāk – moderna aizraušanās. Šogad uz Rīgas Latviešu biedrības nama jumta un balkoniem izvietoto stropu bišu saimes sākušas sacensību par gardākā medus un lielākās medus ražas titulu. Sacensībā piedalās Latvijas Biškopības biedrības, Latvijas Dabas fonda un Rīgas Latviešu biedrības bišu stropu skrejas. Trīs bišu stropi nonākuši arī uz Rīgas rātsnama 3. stāva āra terases. Rīga ir viena no viszaļākajām Eiropas galvaspilsētām, tāpēc bites šeit var justies gandrīz kā paradīzē.
 
19.jun
Latvijā iemīļotais šefpavārs Mārtiņš Rītiņš ir atgriezies restorāna «Vincents» komandā. Viņš atklāja, ka restorānu, kurš tiks atklāts 1. septembrī, gaida vērienīgas pārmaiņas.
 
19.jun
«Visu laiku spēka robežās strādāju. Rakstu dzejoļus, arī bērniem. Rakstu arī «biezo grāmatu», prozā. Par ko? Par saviem «piedzīvojumiem», galvenokārt jau Maskavā. Var būt, ka tas ir par dzīvi,» tā savu šodienu raksturo dzejnieks, publicists un diplomāts Jānis Peters. 30. jūnijā viņš svinēs 81. šūpuļsvētkus.
 
18.jun
Esam pieraduši irgoties par dīvainajiem likumiem citās valstīs, bet arī Latvijas Civillikumā joprojām pastāv tāds jēdziens kā pūrs, un tas attiecas tikai uz sievieti. Vieglprātīgi pūru solīt nav ieteicams, jo solījums būs jāpilda, bet, lai pūru drīkstētu pieprasīt, jāsaņem pūra solītāja piekrišana laulībām. Nepatiks sievastēvam topošais znots, pūru viņš gan piesolīs, bet precēt meitu neļaus.
 
17.jun
Homoseksuālu cilvēku skaits ir 8 – 10 procenti no populācijas. Vai zinājāt, ka 1992. gadā atjaunotās neatkarīgās Latvijas likumdošana dekriminalizēja homoseksuālās attiecības, precīzāk, Kriminālkodeksā tika atcelts sods par pederastiju, un šie grozījumi stājās spēkā 1992. gada 1. martā? Kā par brīnumu, tas neizraisīja diskusijas. Līdz tam sods par homoseksuālām attiecībām bija līdz pieciem gadiem cietumā.
 
16.jun
Katastrofu, pandēmiju vai kara gadījumā Latvijas iedzīvotājiem vajadzētu būt gataviem paķert somu ar pirmās nepieciešamības lietām un doties izdzīvot. Aizsardzības ministrija sadarbībā ar citām institūcijām ir izstrādājusi bukletu «Kā rīkoties krīzes gadījumā». Pārskatot katram cilvēkam ieteikto lietu sarakstu, bija pat jāiesaucas: ko tikai neuzzini, ja laikus nenomirsti! Hei, ir nopērkami pat ūdensnecaurlaidīgi blociņi par itin pieņemamu cenu!
 
14.jun
Ar aktrises Veltas Skurstenes ierakstītajām lugām un pasakām, kas tapa sadarbībā ar skaņu ierakstu firmu «Melodija», ir uzaugušas vairākas pagājušā gadsimta 70. un 80. gadu paaudzes. Iemīļots tēls gan aktrisei, gan televīzijas skatītājiem bija Gustiņš (lellis Augusts Kvēps 60. gados). Šobrīd pēc radoši piepildīta mūža viņa bauda skaistas vecumdienas Limbažu novada Skultes pagastā, omulīgā privātmājā.
 
13.jun
Ieraksts Skrīveru pārtikas kombināta «Facebook» kontā vēsta: «Izcilajam un visu cienītam, mūsu iemīļotajam aktierim Uldim Dumpim speciāli tapušas ekskluzīvas konfektes!» Skatuves mākslinieks, saņemot viņam īpaši gatavoto pārsteiguma velti, bijis saviļņots. Viņš novērtējis to, ka saldo našķu iepakojums ir radīts tikai un vienīgi viņam. Konfektes «Gotiņa» var nopirkt daudzos veikalos, bet tādas kā Dumpim – nevienā.
 
12.jun
Tie, kuri seko teātra dzīves notikumiem un vēsturei, iespējams, ne reizi vien Dailes teātra sakarā ir dzirdējuši pieminam tā saukto Smiļģa lāstu, kas ir viena no lielākajām latviešu teātra vēstures leģendām. Tas atkal piesaistīja uzmanību brīdī, kad, stājoties Dailes teātra mākslinieciskā vadītāja amatā, režisors Viesturs Kairišs paziņoja par ieceri veidot «melno komēdiju», kuras pagaidu nosaukums bija šī pati vārdu kombinācija [vēlāk tas tika nomainīts pret pagaidu nosaukumu «Dailes vara»]. Kamēr vēl noris seriāla sagatavošanas darbi, »Vakara Ziņas« nolēma izpētīt šā teiciena anatomiju un vēsturi. Tiesa, daudzajās sarunās tā arī netapa skaidrs, no kurienes šis apzīmējums varētu būt radies.
 
11.jun
Aktieris Kristaps Ķeselis, kuru teātra skatītāji iepazina spēlējam pamatā uz Latvijas Nacionālā teātra un «Dirty Deal Teatro» skatuvēm, bet TV skatītāji – Arvīda lomā vizuāli un emocionāli krāšņajā LTV daudzsēriju filmā «Saplēstā krūze», jau divas sezonas ir prom no savas profesijas.
 
10.jun
Kopš 1971. gada Latvijas Televīzijā tika pārraidīts leģendārais mūzikas raidījums “Varavīksne”, kuru vadīja žurnālists un mūziķis Aldis Ermanbriks, iepazīstinot skatītājus ne tikai ar Latvijas estrādes jaunumiem, bet arī atklājot Rietumu mūziķu skaņdarbus, kas padomju laikos bija gluži kā salds aizliegtais auglis aiz dzelzs priekškara. Pēdējais “Varavīksnes” raidījums izskanēja 1989. gada maijā, tomēr, neraugoties uz to, ka aizritējis jau 31 gads, cilvēki joprojām atceras gan raidījumu, gan tā vadītāju.
 
9.jun
Autogrāfu mednieki slavenību popularitātes zenītā var prognozēt, cik maksās autogrāfs, un, skarbi un ciniski, bet mirušas zvaigznes paraksts maksā vairāk. Gluži kaimiņu Jankas autogrāfu neviens starptautiskajā tirgū nepiedāvā, bet nekad nevar zināt, kas potenciālajiem pircējiem patiks un būs nepieciešams. Izsoļu vietnē «eBay» pārdošanā izlikti arī Latvijas valsts prezidentu autogrāfi.
 
8.jun
Sociālajā tīklā «Facebook» norisinās pazīstamo iluzionistu Daces un Enriko Pecolli jaunā projekta – topošā Iluzionisma teātra «Mysterio» «krēslu adopcijas» akcija, kurā tiek piedāvāts: «Gluži kā Operā, tavu krēslu rotās zelta «šiltīte» ar Tavu vārdu. Piedalies tagad, un cilvēki to atcerēsies vienmēr. Paldies!»
 
7.jun
Grupas «Eolika» [atgādināsim, ka vasaras beigās, ja valstī esošā situācija to atļaus, grupa ar vairākiem vērienīgiem koncertiem ieplānojusi svinēt 40 gadu jubileju] soliste Ilona Stepanova savā «Facebook» profilā padalījusies ar ļoti sirsnīgu bildi un ierakstu: «Pirmie «Zvaniņi» izlaidās! Laime pilnīga!»
 
6.jun
Ceļojumi, kuros tika plānoti tālāki galamērķi, šovasar, visticamāk, netiks īstenoti. Lielie mūzikas festivāli, kas asociējas ar vasaras garšu un tiek gaidīti visu gadu, ir atcelti. Tomēr ierobežojumu kļūst aizvien mazāk, tādēļ palēnām var sākt kaldināt jaunus plānus. Taujājam, ko Latvijā populāri cilvēki plāno darīt šovasar.
 
5.jun
Komponists, grupas “Pērkons” līderis, Līvānu Goda pilsonis, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks Juris Kulakovs apprecējies ar starptautiskās lidostas “Rīga” komunikāciju vienības vadītāju Lauru Karnīti - akadēmiķes un kodolfiziķa meitu, kura ir tieša vācu Mēklenburgas - Štrēlicas dižciltīgo dzimtas pēctece. Laulība tika noslēgta šī gada 21. maijā. Juris joko, ka “Pērkona” tēvs apprecējies ar baronesi.