Ekonomika

12.okt
2021.gada budžeta ieņēmumi, salīdzinot ar 2020.gada budžetu, saruks par 328 miljoniem eiro, bet izdevumi augs par 744 miljoniem eiro, liecina Finanšu ministrijas (FM) informācija.
 
12.okt
Pašlaik vēl nav novērojams SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) klientu paaugstināts pieprasījums pēc apkures pieslēgšanas, tomēr RNP šodien sāk apkures pieslēgšanu testa režīmā.
 
12.okt
Valdība akceptējusi grozījumus likumā par akcīzes nodokli, kas paredz palielināt akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem. Cigaretēm akcīzes likmi cels par 5%, bet karsējamai tabakai – par 32%. Šis lēmums lielos vilcienos sakrīt ar viena tabakas ražotāja, proti, "Japan Tobacco International" vēlmēm, ko pēc Neatkarīgās rīcībā esošās informācijas uz Finanšu ministriju aiznesa Jaunā konservatīvā partija (JKP).
 
12.okt
“Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) publiskoja kopumā sliktu, bet ne katastrofālu atsauksmi par savu īpašumu Rīgā, Elizabetes ielā2, kam atbilstoši valdības uzdevumam jāpamato ēkas nojaukšana tādā apjomā, kādā tā konstrukcijas nederēs akustiskajai koncertzālei.
 
12.okt
Saeimas deputātiem, kuriem būs jāapstiprina valdības izlolotās izmaiņas autoratlīdzību regulējumā, pagaidām pietrūkst informācijas, lai tās vērtētu kvalitatīvi, taču likumdevēju skepse nav noslēpjama. Tikmēr Latvijas Preses izdevēju asociācija sit trauksmes zvanu, jo Ministru kabineta ieceres liecina, ka nozarei jārēķinās ar neplānotiem izdevumiem, kas vairs nepakļaujas amortizēšanai.
 
12.okt
Kaitnieciskā ideja par jauna nodokļa uzlikšanu autotransportam vismaz uz šo brīdi ir novērsta. Partijas tagad skaidrojas, kura vairāk vainīga, bet principā viens pret vienu ir atkārtojies pērnā gada skandāls, kad Satiksmes ministrija, ejot jauno automašīnu dīleru pavadā, grasījās pilnībā aizliegt lietotu automašīnu importu, bet pēc tam vērsās pati pret savu ieceri. Pasludināt piecgadīgu mašīnu par vecu tiešām ir absurds.
 
9.okt
Piektdien valdības ārkārtas sēdē lemjot par jauniem Covid-19 izplatības ierobežojumiem, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) norādīja uz stratēģijas trūkumu vīrusa apkarošanā, vienlaikus mudinot uz plašāku sejas maksu lietojumu.
 
9.okt
Piektdien, 9.oktobrī, Ministru kabineta (MK) ārkārtas sēdē izskatīja Finanšu ministrijas sagatavotus grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likumā.
 
9.okt
Latvijā šogad septembra beigās reģistrētā bezdarba līmenis bija 7,7% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas ir par 0,5 procentpunktiem mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) informācija.
 
9.okt
Krīzes produkts – griķi – šobrīd veikalu plauktos atrodas pietiekamā daudzumā. Pēc iepirkšanās trakuma pavasarī, kad, baidoties no krīzes, pircēji apgādājās ar pārtikas un tualetes papīra rezervēm, ažiotāža no jauna nav uzliesmojusi. Tiesa, šī pastiprinātā interese par atsevišķiem produktiem gluži bez sekām arī nav palikusi. Griķu cenas gada laikā ir kāpušas par 21,7 procentiem.
 
8.okt
Patēriņa cenas šogad septembrī salīdzinājumā ar augustu Latvijā saglabājušās nemainīgas, bet gada laikā - šogad septembrī salīdzinājumā ar 2019.gada septembri - patēriņa cenas sarukušas par 0,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
 
7.okt
Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) ar valdību nav vienojusies par virkni pašvaldībām būtisku nākamā gada budžeta jautājumu un atlikusi pušu vienošanās protokola parakstīšanu, informēja LPS padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Liene Užule.
 
7.okt
Saeima pirms Andra Vilka iecelšanas par Latvijas Bankas (LB) padomes locekli apsprieda viņa grēku sarakstu, kurā atrodas gan patiesībai atbilstoši, gan arī viltoti ieraksti.
 
7.okt
Autoratlīdzību saņēmējiem jārēķinās, ka, sākot ar nākamā gada vidu, nodokļos būs jāmaksā vairāk. Vakar valdība vienojās, ka līdz nākamā gada 1. jūlijam radošo profesiju pārstāvjiem, kas saņem autoratlīdzības, ir jāspēj sagatavoties nodokļu palielinājumam, jo pēc šī datuma viņiem nāksies vai nu kļūt par algotu darbinieku, reģistrēt saimniecisko darbību, vai arī samaksāt valstij nodokļos 25% vai 40% atkarībā no ienākumu lieluma. Jebkurš no šiem variantiem samazinās autoratlīdzības saņēmēja ienākumus, salīdzinot ar pašreizējo nodokļu režīmu.
 
6.okt
"Valdībā skatītais piedāvājums izmaiņām nodokļu piemērošanā autoratlīdzību saņēmējiem panākts kā kompromisa variants ar Finanšu un Labklājības ministrijām. Bija būtiski panākt, lai izmaiņas autoratlīdzību saņēmējiem sāktu darboties pakāpeniski, nevis ar 1. janvāri, kā sākotnēji bija iecerēts, lai visi, kas noslēguši līgumus, spētu pilnvērtīgi un bez zaudējumiem pildīt savas līgumsaistības. Tas piedāvā radošajām personām - autoratlīdzību saņēmējiem – sociālās apdrošināšanas pakalpojumu grozu: slimības pabalstu, sākot no 11. dienas, maternitātes un paternitātes pabalstu u.c., vienlaikus dodot iespēju nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējiem," norāda kultūras ministrs Nauris Puntulis.
 
6.okt
"Swedbank" sākusi dzēst klientiem 2008.gada krīzes hipotekāro kredītu parādus, kopumā paredzot dzēst saistības apmēram 3100 klientiem vismaz 110 miljonu eiro apmērā, pavēstīja bankā.
 
6.okt
Latvijas valsts amatpersonas cenšas pārliecināt Latvijas sabiedrību un pašas sevi, ka praktiski tukšu valstij piederošo “airBaltic” lidmašīnu lidināšanās gaisā šā gada otrajā pusē valstij izmaksā lētāk, nekā tikpat tukšu lidmašīnu stāvēšana uz zemes šā gada pirmajā pusē.
 
5.okt
Latvijas ekonomikai atkopšanās prasīs apmēram divus gadus, pirmdien intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Bankas jaunieceltais padomes loceklis Andris Vilks.
 
3.okt
Covid-19 krīzē pieaudzis pieprasījums pēc privātmāju un nelielu dzīvokļu īres, taču īres cenas pandēmija nav būtiski ietekmējusi, informēja nekustamo īpašumu kompānijas "Latio" pārstāvji.
 
2.okt
Divas uzņēmumu grupas cīnās par tikai vienu atļauju no 2022. gada 1. februāra līdz 2029. gada 31. janvārim saņemt naudas depozītus par dzērienu traukiem un noorganizēt depozītu atmaksu tiem, kuri šos traukus atnesīs atpakaļ.
 
2.okt
Igaunija izvirzījusi valsts prezidentes Kersti Kaljulaidas kandidatūru Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretāra amatam, informēja Igaunijas Ārlietu ministrija.
 
1.okt
Atbilstoši Bankas jaunajai attīstības stratēģijai Banka turpinās klientiem sniegt kreditēšanas un noguldījumu pakalpojumus, savukārt no 2021.gada 1.februāra tiks pārtraukta Bankas emitēto maksājumu karšu darbība un citi ikdienas pakalpojumi.