TOP 10 notikumi kultūrā no 24. februāra līdz 1. martam

5.lapa

4. Starptautiskais dokumentālā kino festivāls

Publicitātes foto

4.Starptautiskais dokumentālā kino festivāls “Artdocfest/Riga”, kas norisināsies no 1. līdz 8. martam, iepazīstina ar konkursa skatē “Artdocfest Open” iekļautajām filmām.

Visas filmas caurvij personīgi un kolektīvi atmiņstāsti, kas spēj raisīt skatītājā īpašas emocijas:

- “Meli, ko sev iestāstīju” (Izraēla, Serbija) ir kino odiseja par ģimeni, mīlestību, meliem, nodevībām un visu, kas ar to saistīts;

- “Zilais pelikāns” (Ungārija) ar smaidu atgādina par vispārējo mulsumu pēc dzelzs priekškara krišanas. Ungārijā tolaik daudzi sapņoja par ceļošanu uz Rietumeiropu, bet vairums nevarēja to atļauties. Iespēja skatīt un baudīt kāroto pavērās, kad trīs puiši iemanījās viltot starptautisko maršrutu vilciena biļetes. Viņi vēl ilgi neapzinājās, ka brīvībai ir sava cena, ar ko godprātīgi jārēķinās.

Piecos krasi atšķirīgos darbos kinematogrāfistu skatiens pievērsts Krievijai un tās iedzīvotājiem.

- “Piblokto” (Krievija) veidota kā šamanisks rituāls vai savpatna meditācija par nāvi nošķirtībā no ārpasaules, vērojot ļaužu ikdienu Čukotkā, Ziemeļu Ledus okeāna piekrastē;

- “Dmitrijeva lieta” (Nīderlande) stāsta par viena cilvēka pretošanos valsts īstenotajai patiesās vēstures dzēšanai. Viņš tiek notiesāts par to, ka dziļi mežos uzmeklējis masu kapus, kuros dus Staļina terora un represiju laikā nogalinātie;

- “Valsts abortā” (Čehija, attēlā) meitene no Sanktpēterburgas pauž savu attieksmi pret karadarbību Ukrainā. Viņas dedzīgo vēlmi doties uz fronti, kaut vai kā brīvprātīgajai, neizprot ne viņas mīļotā, ne radi, ne draugi;

- “Krievijas klusā saule” (Dānija) intīmi portretē jauniešus, kas vairs nespēj iztēloties savu tālāko dzīvi dzimtenē;

- melnbaltā drāma “Pēdējā vasara” (Francija) ataino jaunu maskaviešu prātos valdošo neziņu un apjukumu, ko atnesis pašu valsts izraisītais karš.

Konkursa skatei “Artdocfest Open” kopskaitā atlasītas 20 spēcīgas dokumentālās filmas. Žūrija, kas šogad vērtēs atlasi: Ādams Mihniks (Polija) - starptautiski godalgots vēsturnieks, Polijas lielākā laikraksta “Gazeta Wyborcza” galvenais redaktors; Viesturs Kairišs (Latvija) - teātra, kino un operu iestudējumu režisors, Dailes teātra mākslinieciskais direktors; un Čulpana Hamatova (Latvija) - teātra un kino aktrise, kura pēc pārcelšanās no Krievijas 2022. gadā dzīvo Latvijā.

“Artdocfest/Riga” filmu seansi notiks tradicionālajās festivāla mājvietās - kinoteātrī “Splendid Palace”, kā arī mākslas centrā “Zuzeum”. Vairāk par filmām: mājaslapā www.artdocfest.com/lv.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

“Arvien vairāk iedzīvotāju visā pasaulē, arī Latvijā, pievēršas fleksitārismam – uztura veidam, kas galvenokārt balstās uz augu izcelsmes produktiem, taču pavisam neizslēdz arī dzīvnieku izcelsmes produktus,” skaidro uztura speciāliste Lizete Puga.

Svarīgākais