“Neatkarīgā” iesaka: svētku pasākumi 4. maijā, apmeklējami bez maksas

11.lapa

Mūsu dziesmas

Publicitātes foto

4. maijā Dundagas pilī gaidāmi vērienīgi Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas svētki.

Plkst. 15.00 tiks atklāta Latvijas Teksilmākslas asociācijas dižizstāde “Parāde”, kurā, sekojot visapkārt skanošai militārai terminoloģijai, to transformējot un gaidot Ukrainas uzvaru, “parādē” sastāsies Latvijas Tekstilmākslas asociācijas mākslinieku darbi (izstādē piedalās 41 autors ar 55 darbiem).

Plkst. 16.00 būs iespēja noklausīties pianista Reiņa Zariņa (attēlā) jauno koncertprogrammu “Mūsu dziesmas”, kas tapusi īpaši šai dienai un vietai. Pēc koncerta - tikšanās ar komponistiem Georgu Pelēci, Andreju Selicki un pianistu Reini Zariņu.

Ieeja bez maksas.

“Šīs programmas galvenie varoņi ir latviešu tautasdziesmas un komponists Georgs Pelēcis. Tautasdziesmas tāpēc, ka mums tās ir skaistas un stipras, un atgādina, kas mēs esam un kas spējam būt. Leonīds Breikšs rakstīja, “Vai nav skaistas mūsu dziesmas? Nē, tā nedzied verga sirds!” Tāpat kā mūsu valsts atgūšana nebija iedomājama bez dziesmām, līdzīgi arī latviskā identitāte nav izprotama bez mūsu tautasdziesmām. Savukārt, Georgs Pelēcis pagājušogad atzīmēja savu 75. jubileju, cita starpā uzrakstot ievērojamu jaunu klavierdarbu ciklu “24 Kaprīzes”, kurā pamanījās iekodēt praktiski visu savas muzikālās valodas daudzveidību. Viņa valoda ir izteikti labskanīga, un arī mūsu tautasdziesmas šeit kalpojušas par iedvesmas avotu. Man tika gods šo darbu pirmatskaņot pagājušajā novembrī, un nu es to vēlos parādīt pēc iespējas daudzviet, arī Dundagā - vismaz fragmentāri, jo opuss ir ļoti apjomīgs. Man ir liels prieks, ka Pelēcis pats arī ir solījies doties uz Dundagu satikt savus klausītājus,” stāsta Reinis Zariņš.

Pusi programmas pianists ir veltījis tautasdziesmām - vasaras, vakara un kara dziesmām, katrai grupai līdzās liekot arī vienu apjomīgāku opusu no Zemzara, Vaska un Selicka daiļrades. Savukārt, Pelēcim veltītajā programmas daļā būs dzirdamas vienpadsmit no nesen pirmatskaņotajām “24 Kaprīzēm”, kā arī skaņdarbs, kas turpat jau folklorizējies - Pelēča “Plaukstošais jasmīns” Reiņa Zariņa klavieru versijā. Pelēča “Kaprīžu” izlase sastāvēs no trīs grupām, kur katra grupa ietver arī vienu latviešu tautasdziesmas apdari. Tādējādi abas koncerta daļas burtiski spoguļosies viena otrā.

Vēl arī jāatzīmē, ka kara dziesmu grupā Reinis Zariņš ir iekļāvis pašreizējā kara sākumā dzimušu Artura Maskata apdari kādai ukraiņu tautasdziesmai. Tāpat arī šo grupu noslēdzošā Andreja Selicka “Dziesma Debesu Dzimtenei” izmanto noslēpumaini “saņemtu” spēcīgi ukrainisku melodiju, caur kuru paust neapslāpējamu cerību. Ar šo izvēli Reinis vēlas paust savu nostāju, ka “nu arī ukraiņu dziesmas ir mūsu dziesmas. Un šāda tautasdziesmu līdzās nostatīšana atklāj, cik tuvi mēs savā daudzveidībā tomēr esam”.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Atceries, kas notika...?

Dzīvesstils

Dažiem cilvēkiem labāk ir izlaist pirmo ēdienreizi, lai izvairītos no bīstamām sekām veselībai. Labi zināms teiciens vēsta: "Ēd brokastīs pats, pusdienās dalies ar draugu un dod vakariņas ienaidniekam." Un daudzi dod priekšroku to ņemt vērā ikdienā, uzskatot rīta maltīti par svarīgāko un obligātu labai vielmaiņai, enerģijas palielināšanai un fizisko un garīgo spēju stimulēšanai. Bet izrādās, ka brokastis dažos gadījumos var nodarīt nopietnu kaitējumu. Un labāk būtu no tā atteikties vispār.