Nauda&Tehnoloģijas

Nauda&Tehnoloģijas

Interesanti fakti par mūsu Saules sistēmu

Sola Rūja

Lai arī par Saules sistēmas planētām šķiet zinām visvairāk no visām kosmiskām mistērijām, tomēr gandrīz katru mēnesi vai pat nedēļu zinātnieki un astronomijas amatieri atklāj ko jaunu.

Citplanētieši starp mums

Sola Rūja

Citplanētieši jau ir kā klišeja - mazi, pelēki (vai zaļi) vīriņi ar lielām galvām, melnām acīm un spīdīgu kostīmu brauc ar lielu, šķīvja formas kuģi uz Zemi nolaupīt cilvēkus.

Zinātnieku nakts 2023

Sola Rūja

Katru gadu septembra pēdējā piektdienā, šogad – 29. septembrī – visā Latvijā tiek rīkota Zinātnieku nakts. Tas ir Eiropas līmeņa pasākums, kurā popularizē un iepazīstina publiku ar jaunākajiem atklājumiem visās zinātnes jomās – ķīmijā, bioloģijā, medicīnā, astronomijā, humanitārās zinātnēs un citus mūsdienu atklājumus.

Ceļvedis rudenim

Lauma Ozola

Nāk rudens apgleznot Latviju, kā tajā dziesmā, ko ir iemīļojuši visi un ko pat nakts stundā spētu nodungot. Septembris ir atnācis par ātru ne tikai man, bet domāju visiem vasaras cienītājiem. Tomēr ticu, ka arī rudenim piemīt šarms un īpašais spēks, ko vēlamies izdzīvot lēni un gaistoši, sagaidot zelta rudeni Siguldā un ne tikai. Šīs ir manas domas, rudenim atnākot.  

21.gadsimta pilsēta – Līnija

Sola Rūja

Jau 2021. gada 10. janvārī Saūda Arābijas kroņprincis Muhameds bin Salmans televīzijā paziņoja par ļoti ambiciozu plānu – Neomā tiks būvēta lineāra gudrā pilsēta “The Line” jeb Līnija. Tā būs pirmā tāda veida pilsēta, lai gan doma par to jau ir bijusi gadsimtiem ilga.

Vissenākā zvaigzne visā Visumā

Sola Rūja

Šā gada augustā NASA nāca klajā ar jaunu atklājumu - viņiem ir izdevies novērot vissenāko un vistālāko zvaigzni visumā - Erandelu. Sākumā to atrada Habla teleskops, bet vēl precīzāk novērot zvaigzni ir izdevies jaunajam Džeimsa Veba teleskopam (JWST), izmantojot gravitācijas palielināmā stikla metodi jeb ar tik stipru gravitāciju, ka tā spēj liekt gaismu, ko mēs redzam. Citādāk tas nebūtu iespējams.

Divi tuneļi, kas savienos Eiropu

Sola Rūja

Tunelis, kas iet 40 metrus zem Baltijas jūras, savienos Dāniju un Vāciju, samazinot ceļojuma laiku starp abām valstīm. Tas tiks atvērts 2029. gadā.

Matemātikas ģēnijs, skaistule, azartspēlētāja… Ada Lavleisa - Viktorijas laikmeta programmētāja

Jeļena Vlasova

Programmētāja profesija parādījās salīdzinoši nesen, pagājušā gadsimta 50. gados. Taču cilvēki, kas nodarbojās ar pētniecību šajā jomā, pastāvēja jau agrāk. Viena no tiem bija Ada Lavleisa (Ada Lovelace, 1815-1852) - britu aristokrāte, kas tiek uzskatīta par pirmo programmētāju.

Solis tuvāk neierobežotai enerģijai

Sola Rūja

Neierobežota enerģija izklausās kā kārtējais zinātniskās fantastikas izdomājums, bet ne velti saka, ka “katrā mītā ir daļa patiesības”. Tādas organizācijas, kā CERN vai Laurensa Livermora Nacionālā Laboratorija gadiem ilgi ir veikušas pētījumus mītu atspēkošanai vai pierādīšanai, un 2022. gadā viņiem izdevās paiet kaut soli tuvāk tam, lai tuvā nākotnē mēs varētu izmantot tīrāku enerģiju, kuru paši varētu arī ražot.

Cilvēces galīgā robeža

Sola Rūja

Jau no mazotnes skolotāji un vecāki stāsta, ka varam visu, cilvēks spēj paveikt visu. Un, lielākoties, tā arī ir: mēs spējam iekarot Zemes augstākās virsotnes, pētīt vismazākās daļiņas starp mums un pat spert kāju tālu virs Zemes atmosfēras.

5 pirktākās bezvadu austiņas 2023. gadā

Publicitātes materiāls

Bezvadu austiņas ir laba izvēle, ja ikdienas gaitās esat iecienījuši klausīties mūziku vai kādus citus audio ierakstus un raidījumus. Jūs varat sportot, doties pastaigā un klausīties savu iecienīto mūziku un justies komfortabli, jo bezvadu austiņas ir praktiskas un tās netraucēs Jums nevienā mirklī.

Homo Futuris. Kā izskatīsies cilvēks 2100. un 2300. gadā?

Jeļena Vlasova

Dzīvesveida maiņa un tehnoloģiju attīstība ļauj domāt, kā tuvākā un tālākā nākotnē mainīsies cilvēka izskats.

Māksla ir mirusi

Sola Rūja

Mēs dzīvojam 21. gadsimtā, kur informācijai var piekļūt ar interneta savienojumu un 3. klases rakstīšanas līmeni. Valodas stilam un prasmēm vairs nav nozīmes, jo jautājumi un meklējumi ir tādi paši, kā vismaz 1000 citiem cilvēkiem.

lasītākais