Nauda&Tehnoloģijas

Nauda&Tehnoloģijas

Ar ko vēsturē ieies 2023.gads?

Sola Rūja

Šā gada vasara tiek uzskatīta par karstāko vasaru vēsturē. 2023.gada jūnija, jūlija un augusta temperatūras, saskaitot kopā, bija par 0.23 grādiem karstākas nekā jebkad bija bijušas.

Sociālo tīklu etiķete - ko tu nezināji par saraksti Whatsapp, Meta un Instagram

Sofija Šellare

No pasaules 7,8 miljardiem iedzīvotāju, sociālos tīklus aktīvi lieto 4,8 miljardi, kas ir gandrīz 60 procenti populācijas. Laiks, ko vidēji tur katrs pavada dienā, ir vismaz 2 stundas un 24 minūtes. Visilgāk cilvēki skatās TikTok, bet populārākas platformas ir Meta (ex Facebook), Youtube, Whatsapp un Instagram.

Kā radās Mēness?

Sola Rūja

Pasaules vēsturē ir iesakņojušies tik daudzi mītu un teorijas par Visuma rašanos, ka tie dažreiz aizmiglo patiesību. Mēness ir spilgtākais objekts naksnīgajās debesīs. Pat ja dzīvo pilsētas centrā, kur reti kad var ieraudzīt kaut vienu zvaigzni, Mēness būs redzams vienmēr.

Latvijas dzimšanas dienu sagaidīt ar meteoru vētru

Sola Rūja

Zvaigžņu lietus jeb meteoru vētra ir debess parādība, kad var novērot meteorus (atlūzušas komētas daļiņas), kas ik pa laikam redzami nākam no viena debess apgabala.

Kāpēc mums ir kauns divreiz valkāt vienu un to pašu apģērbu?

Sola Rūja

Skarbajos deviņdesmitajos pirmo reizi redzēju filmu "9½ nedēļas" ar Mikiju Rurku galvenajā lomā. Toreiz filma bija jau vairāk nekā 10 gadus vecā. Tomēr tā atstāja graujošu iespaidu uz mani  - tikko pubertāti sasniegušo meiteni. Un tās nebija mīlas ainas. Tas bija Rurka varoņa skapja saturs.

Pilnmēness rituāli naudas un bagātības piesaistīšanai

Sola Rūja

Pilnmēness ir jau šo sestdien – 28. oktobrī. Tas joprojām izskatās pilns arī dienu iepriekš un dienu pēc tam.

Itāļu modes zīmola Prada modes skate būs uz Mēness

Letīcija Ozola

Kāpēc gan samierināties ar kaut ko tik ierastu un garlaicīgu kā gravitācija? Modes namam Prada planēta Zeme ir kļuvusi par šauru, tas augsto modi paceļ vēl augstāk un dodas iekarot Mēnesi.

Interesanti fakti par mūsu Saules sistēmu

Sola Rūja

Lai arī par Saules sistēmas planētām šķiet zinām visvairāk no visām kosmiskām mistērijām, tomēr gandrīz katru mēnesi vai pat nedēļu zinātnieki un astronomijas amatieri atklāj ko jaunu.

Citplanētieši starp mums

Sola Rūja

Citplanētieši jau ir kā klišeja - mazi, pelēki (vai zaļi) vīriņi ar lielām galvām, melnām acīm un spīdīgu kostīmu brauc ar lielu, šķīvja formas kuģi uz Zemi nolaupīt cilvēkus.

Zinātnieku nakts 2023

Sola Rūja

Katru gadu septembra pēdējā piektdienā, šogad – 29. septembrī – visā Latvijā tiek rīkota Zinātnieku nakts. Tas ir Eiropas līmeņa pasākums, kurā popularizē un iepazīstina publiku ar jaunākajiem atklājumiem visās zinātnes jomās – ķīmijā, bioloģijā, medicīnā, astronomijā, humanitārās zinātnēs un citus mūsdienu atklājumus.

Ceļvedis rudenim

Lauma Ozola

Nāk rudens apgleznot Latviju, kā tajā dziesmā, ko ir iemīļojuši visi un ko pat nakts stundā spētu nodungot. Septembris ir atnācis par ātru ne tikai man, bet domāju visiem vasaras cienītājiem. Tomēr ticu, ka arī rudenim piemīt šarms un īpašais spēks, ko vēlamies izdzīvot lēni un gaistoši, sagaidot zelta rudeni Siguldā un ne tikai. Šīs ir manas domas, rudenim atnākot.  

Vissenākā zvaigzne visā Visumā

Sola Rūja

Šā gada augustā NASA nāca klajā ar jaunu atklājumu - viņiem ir izdevies novērot vissenāko un vistālāko zvaigzni visumā - Erandelu. Sākumā to atrada Habla teleskops, bet vēl precīzāk novērot zvaigzni ir izdevies jaunajam Džeimsa Veba teleskopam (JWST), izmantojot gravitācijas palielināmā stikla metodi jeb ar tik stipru gravitāciju, ka tā spēj liekt gaismu, ko mēs redzam. Citādāk tas nebūtu iespējams.

Divi tuneļi, kas savienos Eiropu

Sola Rūja

Tunelis, kas iet 40 metrus zem Baltijas jūras, savienos Dāniju un Vāciju, samazinot ceļojuma laiku starp abām valstīm. Tas tiks atvērts 2029. gadā.

lasītākais