Vai jūties nomākts vai priecīgs un laimīgs? Ieskatieties tuvāk apkārtējā interjera krāsu gammā. Un tas nav ezotērisms vai cita pseidozinātne: zinātnieku pētījumi ir parādījuši, ka dažādi krāsu toņi var aktivizēt dažādas smadzeņu daļas.
Apkārtējās krāsas var būtiski ietekmēt garastāvokli. Kādas krāsas palīdzēs vienmēr saglabāt dzīvesprieku? raksta RBC.
“Kad mēs uztveram krāsu, signāli tiek nosūtīti uz hipotalāmu, kas ietekmē mūsu garastāvokli, izraisot noteiktu hormonu izdalīšanos,” saka Dr. Tanja Eliota. "Dažas krāsas ir saistītas pat ar fizioloģiskām izmaiņām, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu un vielmaiņu."
Piemēram, daudzi pētījumi liecina, ka zaļajai krāsai ir nomierinoša iedarbība. Vienā pētījumā atklājās, ka zaļās pilsētvides apmeklēšana bija saistīta ar zemāku asinsspiedienu un sirdsdarbības ātrumu.
Ja vēlas sajust laba garastāvokļa uzplūdu, ārsti iesaka domāt par sauli un margrietiņām, jo dzeltenā un oranžā krāsas ir atbildīgas par laimi. Dzeltenā krāsa ir īpaši cieši saistīta ar prieku un dzīves gandarījumu.
Tas izskaidrojams ar to, ka šādas krāsas daudzus gadus cilvēka prātā ir saistītas ar kaut ko patīkamu, kā arī ar īpašu nervu sistēmas reakciju uz šīm nokrāsām, ko zinātnieki vēl nav pietiekami pētījuši.
Labs piemērs tam, kā dzeltenā krāsa tiek saistīta ar pozitīvismu, ir grafiskā dizainera Hārvija Bola vecā labā smaidošā seja, kas tika radīta 20. gs. sešdesmitajos gados, lai uzlabotu apdrošināšanas sabiedrību darbinieku morāli. Spriežot pēc fakta, ka dzeltenā smaidošā seja vēlāk kļuva par veselas emocijzīmju nozares pamatu, šis vienkāršais attēls uzlaboja ne tikai šīs korporācijas darbinieku morāli.
Dienvidmančestras Universitātes pētījumā atklājās, ka laimīgi cilvēki mēdz izvēlēties dzeltenu krāsu, lai aprakstītu savas jūtas, savukārt nomākti vai nemierīgi cilvēki izvēlas pelēku.
Dzelteni un oranži toņi var uzlabot garastāvokli. Kā tos izmantot, lai justos laimīgāki?
Saskaņā ar Tanjas Eliotas teikto, šo toņu lietošanai nav īpašu ierobežojumu. Var valkāt šo krāsu apģērbu, savos dizainos izmantot dzeltenu un oranžu krāsu, apbrīnot dzeltenās tulpes savā dārzā vai biežāk vērot saullēktu un saulrietu - tas, starp citu, īpaši palīdz paaugstināt laimes hormona dopamīna līmeni asinīs.
TikTok to jau ir padarījis par tendenci: lietotāji ģērbjas spilgti, lai justos laimīgi. Pat pirms interneta izgudrošanas dizaineri vairākkārt atzīmēja, ka bieži vien, lai mainītu sievietes noskaņojumu, pietiek ar apģērba maiņu.
Ir arī interesants piemērs, kā interjerā izmantot spilgtas krāsas. Pirmā pasaules kara laikā dizaineris Hovards Kemps Prosors projektēja Londonas slimnīcas palātu ar ziliem griestiem, zaļu grīdu un dzeltenām sienām. Rezultātā šīs slimnīcas ārsti atzīmēja, ka, lai gan tas īpaši neietekmē ārstēšanas rezultātu, gan ārstiem, gan pacientiem atrašanās šajā telpā kļuva daudz patīkamāka.