Vai elektroniskie grāmatu lasītāji kaitē redzei?

© Pexels.com

Elektroniskie grāmatu lasītāji, piemēram, "Kindle", "iPad" un citi, strauji iekaro savu popularitāti arī Latvijas lasītāju vidū, aizstājot tradicionālās grāmatas, ļaujot lietotājam ar vienu pogas klikšķi lejupielādēt grāmatu no interneta. Šāds lasīšanas veids tiek uzskatīts par ilgtspējīgāku, nereti - lētāku un ērtāku, bet vai tas nav kaitīgs redzei? Skaidro speciālisti no “thebestofhealth.co.uk”.

Saskaņā ar “Pew Research Centre” veiktās aptaujas rezultātiem viens no pieciem cilvēkiem ASV lasa e-grāmatu, turklāt šo ierīču īpašnieki lasa vidēji par astoņām grāmatām vairāk nekā cilvēki, kuri tādas neizmanto, tomēr, lai gan e-lasītāji neapšaubāmi veicina lasīšanu un ļauj cilvēkiem viegli piekļūt literatūrai, neapmeklējot bibliotēku vai grāmatu veikalu, eksperti ir noraizējušies par to drošību saistībā ar redzi.

Pexels.com

Visticamāk, esat dzirdējis teicienu, ka nav labi lasīt grāmatu tumsā. Ir arī pieņemts, ka sēdēšana pārāk tuvu televizoram var kaitēt jūsu acīm. Tomēr “Kindle” un citi e-lasītāji prasa, lai jūs darītu abus - pievelkat spožu ekrānu tuvu acīm, lai redzētu vārdus, vienlaikus bieži sēžot tumšā istabā vēlu vakarā.

Kāda ir šo ierīču ietekme, un vai mums vajadzētu būt uzmanīgākiem, tās lietojot?

Datoru ekrānos, viedtālruņos, planšetdatoros un e-lasītājos parasti tiek izmantotas divas galvenās displeja tehnoloģijas, un tās ir šķidro kristālu displejs (LCD) un elektroniskā tinte (e-tinte)

Pexels.com

LCD displeji jeb “izstarojošie displeji” darbojas, izstarojot gaismu caur displeju uz jūsu acīm, savukārt e-tintes displejus dēvē par “atstarojošiem displejiem”. E-tintes displejos fona apgaismojums netiek izmantots. Gaismas diodes vienmērīgi izkliedē gaismu ekrāna priekšpusē, iebūvētās LED gaismas vienmērīgi spīd uz lapu, nevis acīs, kā to dara lielākā daļa viedtālruņu un planšetdatoru ekrānu.

E-tintes displejs precīzi atdarina tintes izskatu uz drukāta papīra, un pētījumi ir parādījuši, ka tas var pat samazināt acu noguruma problēmu.

Nelielā 2013. gadā veiktā pētījumā eksperti pētīja redzes nogurumu, ko izraisīja ilgstoša lasīšana trīs datu nesējos. Pētījuma dalībnieki piedalījās ilgstošās lasīšanas sesijās ar LCD e-lasītājiem, e-tintes e-lasītājiem un tradicionālajām papīra grāmatām. Rezultāti liecināja, ka LCD, piemēram, “Kindle Fire HD”, lasīšana izraisa lielāku redzes nogurumu nekā e-tinte, piemēram, “Kindle Paperwhite” un papīra grāmatas.

Pexels.com

Pētījumi liecina, ka jaunāki LCD ekrāni, kas tiek izmantoti tagad, var radīt mazāk acu problēmu, jo tajos ir augstāka izšķirtspēja. Šajos ekrānos attēlu un teksta attēlošanai tiek izmantoti pikseļi. Pikseļus var uzskatīt par sīkiem gabaliņiem, kas kopā veido tekstu vai attēlu. Mūsu acīm ir jāstrādā nedaudz vairāk, lai apvienotu šos gabalus un izveidotu attēlu. Augstāka izšķirtspēja vai pikseļu skaits var ievērojami palīdzēt šim procesam. Ierīces ar lielāku pikseļu blīvumu nodrošina daudz asāku, smalkāku tekstu un skaidrākas līnijas.

Ja jums patīk lasīt tradicionālās grāmatas, viena no galvenajām lietām, kas jums jāņem vērā, ir gaismas kvalitāte. Lasot sliktā apgaismojumā, acīm ir apgrūtināts fokuss, kā arī tas var izraisīt acu sausumu - tas ir tāpēc, ka acis mirkšķina retāk nekā parasti. Daudzi pētījumi liecina, ka mirkšķināšanas reižu skaits samazinās lasīšanas laikā un vēl jo vairāk, lasot uz ekrāniem. Šis mirkšķināšanas samazinājums veicina "sauso acu sindromu".

E-lasītāji var tikt galā ar šo problēmu, izmantojot iebūvētās LED gaismas. Tie vienmērīgi spīd uz lapu, nevis acīs, kā tas ir vairumā viedtālruņu un planšetdatoru ekrānu, turklāt e-lasītāja ekrāna spilgtumu var pielāgot, lai pielāgotos vides apstākļiem.

Pexels.com

Mēģiniet iekļaut 20-20-20 noteikumu, ja pavadāt ilgu laiku, skatoties uz ekrāniem. Ik pēc 20 minūtēm apmēram 20 sekundes skatieties uz kaut ko 20 pēdu attālumā (apmēram 6-7 metri).

Saskaņā ar Dr. Trevisa Meredita no Ziemeļkarolīnas universitātes teikto, "sēdēšana tuvu televizoram vai datora ekrānam nekaitē mūsu acīm", arī profesors Alans Hedžs, Kornela universitātes Cilvēcisko faktoru un ergonomikas laboratorijas direktors, apgalvo, ka redzes pasliktināšanās ir mazāk saistīta ar skatīšanos uz ekrānu, bet vairāk ar veidu, kādā mēs uz to skatāmies. Viņš uzsver, ka lasīšanas slodze, izmantojot e-lasītāju, ir tāda pati kā parastajām grāmatām, un ka “ir svarīgi ik pēc 20 minūtēm atkāpties un atpūsties”.

Atceries, kas notika...?

Dzīvesstils

Arī tad, ja jūsu mājokļa istabas ir nelielas, veicot dažas pārdomātas dizaina izvēles, varat tās padarīt šķietami plašākas. “Southern Living” interjera dizaineri dalās ar astoņiem pārbaudītiem trikiem, kā padarīt jebkuru nelielu telpu vizuāli lielāku - neveicot nekādas strukturālas izmaiņas!

Svarīgākais