"Mēs dēliem gribējām radīt tādus apstākļus, lai viņiem nevajadzētu augt uz akmeņiem, tāpēc izšķīrāmies par mājas celšanu," stāsta Agnese un Māris Megņi.
Finanšu vadības un grāmatvedības speciāliste Ilze Seisuma ar savu dēlu Tomu, dzīvesbiedru Ingu un viņa dēlu Kristiānu, audžudēlu Artūru, kā arī diviem vācu aitu suņiem mīt Ilzes izsapņotā un celtā mājā Ikšķilē.
"Nevaru iedomāties, kā varētu izturēt, ja vajadzētu dzīvot daudzstāvu blokmājas tipveida dzīvoklī. Visu mūžu esmu mitusi savrupmājā, ko pirms 80 gadiem cēla mans vectēvs," saka Vakarbuļļu "iezemiete" Hardija Vidžus, kura kopā ar vīru Aigaru saimnieko "Legzdiņu" mājās.
"Pirms intervijas jautāju draudzenei, vai esmu izvēlīgs ēdējs vai ne? Viņai šķita, ka esmu izvēlīgs, jo daudz ko neēdu. Man ir vienaldzīgas jūras veltes – krabji, mīdijas, garneles, arī griķus un olīvas var man nepiedāvāt," uz sevi no dzīves gastronomiskās puses cenšas palūkoties Dailes teātra jaunais aktieris Dainis Grūbe.
Pirms divpadsmit gadiem dzejniece, atdzejotāja un tulkotāja Margita Gailītis no Kanādas ieradās Latvijā, lai tulkotu nepieciešamo dokumentāciju mūsu valsts iestājai Eiropas Savienībā. Kad tas tika paveikts, pieredzējusī literāte varējusi aktīvi pievērsties latviešu dzejnieku un rakstnieku darbu popularizēšanai ārvalstīs.
"Ēst gatavošanu es noteikti neuztveru kā bubuli, man pat patīk to darīt, jo šī procesa laikā atkāpjas visas citas domas. Vienīgi dzīves ritms ir tik sasteigts, ka ne vienmēr ir pietiekami daudz laika, ko veltīt stāvēšanai pie plīts," savas ikdienas realitāti atklāj Valmieras teātra ārštata aktrise Terēze Lasmane, kura kopš augusta vidus ir redzama arī televizoru ekrānos – LTV1 demonstrētajā seriālā "Prāts vai instinkts".
"Pat rūdītākie cietumnieki, atrodoties ieslodzījumā, katru dienu tiek izvesti pastaigā, lai varētu ieelpot svaigu gaisu, bet manam dēlam šī iespēja jau gadu ir liegta," balsij aizlūstot, saka Ērika Krauze.
"Kaut man patīk gatavot ēst, šobrīd, kad divas reizes dienā ir treniņi un pa starpu Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēles, nekādām gastronomiskām izvirtībām savās mājās pie plīts nav laika," atzīst Latvijas sieviešu basketbola izlases kapteine Gunta Baško, kad pēc rīta treniņa tiekamies vienā no Rīgas centra "Double Coffee".
Latvijas Universitātes (LU) Botāniskā dārza direktore Anta Sparinska kopā ar vīru Ginti, Klīniskās slimnīcas "Gaiļezers" inženieri, un dēliem Dāvi un Jāni mīt Stopiņu novada Vālodžu ciemā pirms sešiem gadiem uzceltā mājā. Lai to varētu uzbūvēt, viņi nevis pirka zemi, bet pārdeva daļu no vecvectēva mantotās zemes.
Tiekoties ar mākslinieci Indru Sproģi, kuras personālizstādes, grāmatas un kalendāri parasti ir gaidīts notikums un pārsteigums, atklājās, ka viņa radoši un prasmīgi izpaužas arī virtuvē. Viņas stāstījums par dažādu ēdienu tapšanu ir tik piesātināts un emocionāls, ka šķiet – iztēlē uzburtā aina tūlīt materializēsies.
ASV vēstniecības Latvijā preses un kultūras nodaļas biroja vadītājai Martai Sarmai ir ļoti veiksmīgi izdevies nelielu mansarda daļu pārveidot līdz nepazīšanai. Tiesa, pirms tam viņa kādu laiku esot apsvērusi, vai ir vērts ieguldīt līdzekļus un enerģiju, jo apdzīvojamā platība šķitusi ļoti maza.
Sibīrijas haskiju šķirnes suņu pievilcīgā āriene – kuplais kažoks, proporcionālais stāvs un skaisto acu ieinteresētais skatiens – reti kuru atstāj vienaldzīgu.
Rīgas Doma kora skolas direktors diriģents Jānis Erenštreits ar savu dzīvesbiedri, šīs pašas skolas klavierspēles pedagoģi Silviju Erenštreiti jau teju trīsdesmit gadu vasaras un nedēļas nogales vada skaisti iekoptajās mājās "Smilškalni" Mērsragā.
Cilvēkus vilina viss noslēpumainais un neizdibināmais. Tāds ir arī Pokaiņu mežs, kas atrodas četrpadsmit kilometru attālumā no Dobeles, braucot Īles virzienā.
Līdz septiņpadsmit gadu vecumam viss, kas notiek virtuvē, Nacionālā teātra aktierim Artūram Krūzkopam bija tabu tēma. Viņš auga patriarhālā ģimenē, kur ēst gatavošana ir sieviešu rūpe. Kad atnācis uz Rīgu, vajadzējis pašam gādāt, lai būtu paēdis.
"Trīs stāvu ēka Klijānu ielā, kas celta pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados, ir manas dzimtas mājvieta jau ceturtajā paaudzē. Pirmais šeit sāka dzīvot vectēvs, tad mani vecāki, un nu es ar bērniem un otru pusīti," atklāj dizainere Inese Bluķe.
"Jau kopš deviņdesmito gadu sākuma mēs ar ģimeni braucām uz Enguri atpūsties. Parasti apmetāmies pie draugiem, bet, kad radās iespēja šajā jūrmalciemā iegādāties zemi, tā arī darījām. Nospriedām, ka būvēsim viesu namu, lai varētu patīkamo apvienot ar lietderīgo. 2001. gadā apmeklētājiem durvis vēra "Villa Elizabete".
"Tas bija vērtīgs laiks manā dzīvē, jo svešā vietā iemācījos pastāvēt par sevi. Protams, iepazinu arī citu kultūru, sadzīvi un tradīcijas," par sešiem Amerikas Savienotajās Valstīs pavadītiem mēnešiem, kur mācījās Ostinas vidusskolā apmaiņas programmā, saka 18 gadus vecā Kristiāna Volbeta.
Pirms gada maijā durvis vēra friziera Vladislava Saveļjeva salons Melnais knābis, kura dizains nemaz neatgādina frizētavu, drīzāk – savdabīgu dzīvojamo telpu ar mājīgu viesistabu un oriģinālu darbistabu.
Apsēžoties pie skaisti servēta galda, ikdiena atkāpjas," atzīst grupas "Lauku muzikanti" solists Normunds Ķietis, kurš pavārmākslai esot pievērsies nesen, toties tagad viņam droši var dāvināt pavārgrāmatas, pannas, katlus, garšvielas un citu virtuves atribūtiku.
Agnese un Lauris Alaiņi, juriste finanšu jomā un telekomunikāciju speciālists, jau desmit gadu mīt 43 kvadrātmetrus lielā divu istabu dzīvoklī daudzstāvu ķieģeļu mājā.