Pasākumi

20.jūl
Nīderlandē dzīvojošā latviešu mūziķe Anna Madara Pērkone (skatuves vārdā Annna) ar savu jauno elektroniskās mūzikas projektu “Might Delete Later” sasniedz aizvien jaunas virsotnes. Nupat izdota jauna dziesma, par ko īpaši atzinīgas atsauksmes izteikuši britu dīdžeji, bet galvenais – pavisam drīz uzstāšanās prestižajā un milzīgajā festivālā “Tomorrowland”!
13.jūl
Vēl pirms pāris gadiem neviens Cēsīs nespēja iedomāties, ka gadiem nīstos metālistus apbalvos un godinās. Tagad tas ir noticis, un jau trešo gadu 13. jūlijā Vaivē notiek smagās mūzikas festivāls agrāk ar nosaukumu "Zāģis", tagad ar nosaukumu "Zombifests".
13.jūl
Pasaules līmeņa festivāls Rīgā – tā no lielformāta reklāmas plakātiem brēktin brēc “Positivus Festival” pieteikumi. Jāatzīst, ka tas nav īpaši pārspīlēts, jo “pozitīvie” nudien piedāvā pasaules līmeņa muzikālo notikumu – cits jautājums, ka tā mērķauditorija lielākoties ir gados jauna un ar specifisku gaumi, taču, objektīvi vērtējot, tas nemazina “PF” kvalitāti.
7.jūl
Ja iedomājamies joprojām elpojošos un pie labas veselības esošos mūzikas festivālus ar stāžu, kas nāk prātā pirmie? “Positivus”, “Summer Sound” jeb tā priekštecis “Beach Party” un – arī “Laba daba”. Pēdējie no uzskaitītajiem jau pavisam drīz – festivāls noritēs 12.–14. jūlijā.
6.jūl
Latgales repa princese Ūga, īstajā vārdā Daiga Barkāne, nav pārlieku biežs viesis ārpus savas teritorijas – Latgales, tāpēc tas, ka šonedēļ viņa izrāvusies no tās, jāatzīmē kā notikums. Gada pirmajā dekādē Ūgai iznāca arī jauns albums, ko Rīgas pusē daudzi varbūt pat bija palaiduši garām.
3.jūl
Dzintaru koncertzālē no 8. līdz 17. jūlijam gaidāms neparasts notikums: “USAID/ENGAGE” izstāde “Ukraina miniatūrā”. Interaktīvā izstāde parādīs, cik nozīmīgs ir Ukrainas nekustamais kultūras mantojums, ko patlaban apdraud Krievijas pilna mēroga iebrukums.
30.jun
Pagājušajā nedēļā, īsi pirms latvju bāleliņu došanās svētku priekos, bija arī kāds nozīmīgs notikums – grupas “Kuba” jaunās plates “laukumi” klajā nākšana. Nozīmīgs, jo: 1) šis ir visilgāk tapušais otrais studijas albums Latvijas mūzikas vēsturē; 2) šī ieraksta idejas tapušas jau gadsimta sākumā; 3) šī grupa fiziski vairs nepastāv, taču tās dalībnieki gandrīz pilnā sastāvā spēja savākties kopā uz plates prezentācijas pasākumu.
29.jun
Jau ierasti neilgi pēc Jāņiem, neskatoties ne uz kādām likstām (kovidu) vai svinībām (Dziesmu svētkiem), ap šo laiku risinās Māra Briežkalna izlolotais mūzikas festivāls “Rīgas ritmi”. Nākamnedēļ tas atkal būs klāt – tie, kas kaut kad ir pabijuši kaut uz vienu “Rīgas ritmu” koncertu, noteikti vēlēsies to apmeklēt vēlreiz.
23.jun
Saulgriežiem tuvojoties un to kontekstā vienmēr ir interesanti uzzināt, ko svētkos iecerējusi darīt apvienība “Tautumeitas” – kā zināms, grupas līdere Asnate Rancāne ir diplomēta etnomuzikoloģe. Pagājušajā gadā “Tautumeitas” pārsteidza ar to, ka ap saulgriežiem devās uzstāties prestižajā Glastonberijas festivālā – to būtu grūti atkārtot, taču arī šogad Asnatei ar komandu ir vērā ņemamas un pat pārsteidzošas novitātes.
22.jun
Ja nu kāds neko nezina par duetu “Viedais fonogrāfs” (kas tā varētu būt) un/vai mūziķi Arni Veisbārdi (kas mazāk ticams), tad atliek vien ieminēties “tajā grupā spēlē tas tur, ar garo, kuplo un sirmo bārdu”, un visiem viss būs skaidrs. Nupat Arnis ar savu dueta otru pusi Kārli Alviķi laiduši klajā debijas albumu.
15.jun
Pagājušajā nedēļā Bauskas pilskalna estrādē divas dienas dimdināja festivāls “Zobens un lemess”, pulcējot smagās mūzikas un etno lietu cienītājus no visas Latvijas un arī Baltijas. Par vieniem no nepelnīti neievērotākajiem kļuva pašmāju grupa “Catalepsia”, kuru uzstāšanās iekrita ap diviem naktī. Žēl.
2.jun
Nākamnedēļ jau devīto reizi norisināsies Latvijā vadošais smagās mūzikas festivāls “Zobens un lemess”, kura fokusā ir baltu kultūra un mūsdienu etniskā mūzika – arī šoreiz Bauskā. Šis pasākums vieno dažādu vecumu, dzimumu, etniskās piederības un muzikālo interešu cilvēkus, jo pats galvenais tajā ir tautiskā gara cildināšana un godā celšana.
18.mai
Šīs nedēļas visvairāk apspriestais pasākums latvju mūzikā – “Arēnā Rīga” notikušais lielkoncerts “Sirds kā pērkondārds”, kurā pulcējās mūžībā aizgājušā komponista, multiinstrumentālista, grupas “Pērkons” radītāja un līdera Jura Kulakova draugi un domubiedri mākslā un dzīvē, lai pieminētu šo mūzikas dižgaru viņa piedzimšanas mēnesī – 20. maijā Jurim apritētu 66 gadi…
11.mai
Neticami, bet fakts – pēc astoņu gadu pārtraukuma Latvija atkal būs pārstāvēta starptautiskā Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā! Tātad šo sestdien, 11. maijā, pulksten 22 ar pavisam citām emocijām varēsim pieslēgties tiešraidei no Malmes, kur ar 11. kārtas numuru uzstāsies Dons ar dziesmu “Hollow”.
28.apr
Pagājušajā nedēļā sešu dienu laikā notika četri vērā ņemami rokkoncerti – nopietns pārbaudījums patiesu mūzikas cienītāju veselībai. Par Zucchero neko vēstīt negribas, par Villi Valo jau pavēstīts, Miks Galvanovskis arī aprakstīts, tāpēc šoreiz par “Indygo”, kuri faniem likuši galdā jaunu albumu “6”.
27.apr
Koncertfilmas (un arī grāmatas) šobrīd ir modē – šonedēļ savējo mūzikas un video cienītājiem atrādīja latvju repa pamatlicējs Ozols. Viņa koncertfilmas “No rajona līdz arēnai” pirmizrāde notika līdz ūkai skatītājiem pieblīvētā zālē kinoteātrī “Forum Cinemas”. Pirmizrādei būs turpinājums – Ozola gaitas uz lielajiem ekrāniem varēs vērot arī reģionos.
21.apr
Šonedēļ mūzikas mīļi varēja pārcelties koncertzālē “Palladium” uz dzīvi – četri augsta līmeņa koncerti sešu dienu laikā! No tiem kā paša augstākā kalibra pasākums vērtējams Villes Valo koncerts – tā bija kā atgriešanās 90. gadu izskaņā, tikai ar šī gadsimta modifikāciju.
20.apr
“Jaunā Latvijas rokenrola dvesma” – tā pašreklāmās tiek pieteikts atraktīvais mūziķis, harismātiskais kuplo ūsu un vairāku Vecrīgas klubu īpašnieks Miks Galvanovskis. Nav melots. Pat bail iedomāties, par ko viņš ar savu komandu sestdien savā pirmajā lielkoncertā pārvērtīs koncertzāli “Palladium”, taču ir skaidrs, ka viegli tai neklāsies. Miks citādi nemaz neprot.
14.apr
13. maijā Rīgā, Grīziņkalna sporta kompleksā, lielākā ielu sporta un kultūras kustība Eiropā "Ghetto Games" atklās jau 16. sezonu. Lielākie "Ghetto Games" sezonas jaunumi ir tūre reģionos, “pop-up” pasākumi Rīgā, festivāls Tallinas pilsētas svētkos un vairāki īpaši spilgti "Ghetto" notikumi.
7.apr
Ja latvju mūzikā tiktu mēģināts noskaidrot pašu lielāko novatorisma meklētāju, maksimālistu un perfekcionistu vienā personā, reperim Gustavo šajā nominācijā diez vai būtu pretinieki. Lai gan burtiski nupat viņš noslēdzis savu 2022./2023. gada sezonas triecienciklu, Gustavo nav devis sev atelpu un meties jaunās avantūrās.
1.apr
Pēc svētkiem ar pilnu jaudu sāksies nu jau tradicionālais Osokina Brīvības festivāls. Ar dažādiem ieskaņas pasākumiem tas sevi pieteicis jau no marta vidus, tomēr oficiālais šī pasākuma starts tiks dots tikai tagad. Laba ideja vienmēr rada arī labu gaisotni – to apliecinās ikviens, kurš apmeklējis šos festivālus iepriekšējos gados.
9.mar
Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas “Zelta mikrofons” pasniegšanas ceremonijai neierastajā “ATTA Centre” pasniegtas statuetes, noskaidrojot labākos par 2023. gadā paveikto. Par lielākajiem veiksminiekiem saucama grupa “Astro’n’out”, kā arī reperis Fiņķis ar satriecošo Patrishu, tomēr vēl interesantāki notikumi vērojami aiz balvu saņēmēju mugurām. Paveram aizkulises!