Jauns veids, kā pagarināt jaunību: zinātnieki nāk klajā ar novatorisku novecošanas teoriju

© Foto: Pexels.com

Pētnieku komanda ir atklājusi radikāli jaunu novecošanas teoriju, kas varētu apgāzt tradicionālo domāšanu par šo procesu. Pēc pētnieku domām, novecošana ir vielmaiņas izmaiņu rezultāts, kas ietekmē gēnus un noved pie pakāpeniskas ķermeņa panīkšanas. Bet labā ziņa ir tā, ka šo procesu var palēnināt vai pat mainīt.

Novecošanos veicinošas vielmaiņas pārprogrammēšanas (PAMRP) teorija apvieno divas idejas: ka novecošana ir ieprogrammēts process un ka tas notiek nejauši. Būtība ir tāda, ka līdz ar vecumu mūsu organismā uzkrājas kaitīgas vielas un rodas īpaši “darbinātāji”, kas maina mūsu vielmaiņu. Tas savukārt ietekmē gēnus un sāk novecošanās procesu, raksta Scitechdaily.

Metabolismam šajā procesā ir svarīga loma. Laika gaitā mainās vielmaiņa, un šīs izmaiņas, kas sākotnēji palīdz organismam pielāgoties, vēlāk sāk nodarīt kaitējumu.

Zīmīgi, ka līdzīgas izmaiņas notiek dažādās dzīvnieku sugās neatkarīgi no to dzīves ilguma.

Interesants moments: kaloriju ierobežojums, kas, kā zināms, pagarina dzīvi, maina arī vielmaiņu. Tas, pēc zinātnieku domām, liecina, ka var būt veidi, kā palēnināt vai pat mainīt novecošanos, izmantojot īpašas vielas, kas atdarina kaloriju ierobežojuma ietekmi.

Foto: Pexels.com

PAMRP teorijai ir potenciāla ietekme uz pretnovecošanās intervencēm. Tas liecina, ka novecošanu var novērst, aizkavēt un pat atgriezeniski. Savienojumus, kas atdarina kaloriju ierobežojuma ietekmi, kas pazīstami kā kaloriju ierobežošanas imitatori (CRM), varētu izmantot, lai mērķētu uz vielmaiņas procesiem, kas saistīti ar novecošanu. Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai pilnībā izprastu un apstiprinātu teoriju, tostarp liela mēroga klīniskos izmēģinājumus, lai pārbaudītu pretnovecošanās iejaukšanās efektivitāti cilvēkiem, raksta Scitechdaily.

Lai gan teorija šķiet daudzsološa, ir nepieciešami turpmāki pētījumi, lai apstiprinātu tās derīgumu un izpētītu tās pilnu potenciālu.

Svarīgākais