Jā, saka Dr. Afshin Mosahebi, Londonas Universitātes koledžas plastiskās ķirurģijas profesors - botulīna toksīna (pazīstams kā Botox) injicēšana sejas zonās, pirms sāk veidoties smalkās krunciņas, var palēnināt to attīstību, taču tas nenozīmē, ka tas jādara, raksta “The Guardian”.
"Sejas grumbas rodas divu iemeslu dēļ," viņš skaidro. Viens no tiem ir tas, ka tad, kad mūsu muskuļi kustas, āda pār tiem tiek atkārtoti saburzīta, un - tāpat kā nepārtraukti raustot auduma gabalu, tajā galu galā paliek krokas - tāpat arī mūsu ādā paliek līnijas jeb grumbas.
Otrs iemesls ir ādas dermas slāņa retināšana, kas notiek, "kļūstot vecākiem, un jo īpaši, kad esam pakļauti saulei", saka Mosahebi. Jo plānāks šis slānis, jo jutīgāks pret grumbu veidošanos.
Botox injekcijas novērš pirmo novecošanās cēloni, paralizējot sejas muskuļus aptuveni sešus mēnešus un padarot grumbas mazāk pamanāmas.
Pētījumi liecina, ka regulāra Botox lietošana apgrūtina grumbu veidošanos, tomēr tā nav panaceja, saka Mosahebi.
Krunciņu veidošanās joprojām notiks, tikai mazākā mērā, un, pārtraucot injekcijas, jūs novecosiet tāpat kā parasti. Turklāt, jo ilgāk lietojat botulīnu, jo vairāk tas jums ir jāizmanto, lai iegūtu tādu pašu efektu.
"Laika gaitā jūs kļūstat izturīgāks pret toksīniem, tāpēc botulīna daudzums, kas darbotos ārstēšanas sākumā, vēlāk var nedarboties tik labi," saka Mosahebi. Turklāt viņš domā, ka ir aplami rosināt cilvēkus arvien jaunākā vecumā lietot injekcijas, "mudinot cilvēkus pārmērīgi pievērsties tam, kā viņi izskatās, no kā mēs vēlamies izvairīties".
Viņš mudina divdesmit gadu vecumā veikt pasākumus, lai palēninātu ādas novecošanas procesu, piemēram, uzturēties ārpus saules un nesmēķēt, pirms apsvērt iespēju veikt injekcijas. “20 gadu vecumā saules krēms ir daudz labāks risinājums nekā Botox”, viņš saka.