TESTS. Pārbaudi, vai tavas smadzenes nenoveco ātrāk nekā vajadzētu

© Pixabay.com

Katra jauna grumbiņa, stīvums locītavās un pirmais sirmais mats atgādina, ka diemžēl novecojam. Bet kā ir ar mūsu smadzenēm?

Tas, kas notiek mūsu galvās, novecojot, ir daudz mazāk acīmredzams. Ārstiem ir grūtāk novērtēt mūsu smadzeņu novecošanas ātrumu." Dailymail" piedāvā testu, kas ļaus to noskaidrot.

ATBILDIET AR “PATIESI” VAI “NEPATIESI” UZ SEKOJOŠIEM APGALVOJUMIEM:

  1. Es katru nakti guļu no septiņām līdz astoņām (vai vairāk) stundām.
  2. Es ikdienā ēdu vismaz piecas vai vairāk porcijas augļu un dārzeņu, kas bagāti ar antioksidantiem.
  3. Es ikdienā ēdu mellenes, avenes vai kazenes.
  4. Es vismaz trīs reizes nedēļā ēdu ceptas vai grilētas zivis, kas bagātas ar omega-3 taukskābēm.
  5. Es vismaz piecas reizes nedēļā lietoju uztura bagātinātājus ar zivju eļļu vai linsēklu eļļu, kas satur omega-3 taukskābes.
  6. Es lietoju folijskābes un ikdienas multivitamīnu uztura bagātinātājus.
  7. Es katru dienu lietoju nelielu devu aspirīna.
  8. Es vismaz piecas reizes nedēļā dzeru vīnogu sulu.
  9. Es vairākas dienas nedēļā nodarbojos ar fiziskām aktivitātēm vismaz 30 minūtes (kopā vismaz trīs stundas intensīvas slodzes nedēļā).
  10. Es vismaz piecas reizes nedēļā lasu izzinošas grāmatas, risinu krustvārdu mīklas, Sudoku vai nodarbojos ar aktivitātēm, kas prasa aktīvu mācīšanos, iegaumēšanu, aprēķinus, analīzi un problēmu risināšanu.
  11. Manā ģimenē ir cilvēki, kuri nodzīvojuši līdz 80 vai vairāk gadiem bez atmiņas traucējumiem.
  12. Mans kopējais holesterīna līmenis ir zem 5,2 mmol/l.
  13. Mans “sliktais” holesterīna līmenis ir zem 3,3 mmol/l.
  14. Es neesmu aptaukojies (sievietei - mazāk nekā 9 kg liekā svara; vīrietim - mazāk nekā 13 kg liekā svara).
  15. Es ievēroju Vidusjūras diētu - tādu, kurā daudz augļu, dārzeņu, pilngraudu produktu, pākšaugu, riekstu un sēklu, un kur tauki pārsvarā nāk no olīveļļas, un tiek lietots maz sarkanās gaļas.
  16. Sviesta un margarīna vietā es izmantoju olīveļļu un taukus bez trans-taukskābēm.
  17. Es nekad neesmu smēķējis cigaretes.
  18. Man ir normāls asinsspiediens.
  19. Man nav diabēta.
  20. Man nav metaboliskais sindroms (augsti triglicerīdi, centrālā aptaukošanās un hipertensija), kas pazīstams arī kā insulīna rezistences sindroms.
  21. Man nav miega traucējumu, piemēram, krākšana vai neārstēts bezmiegs.
  22. Ikdienas nekontrolēts stress man nesagādā problēmas.
  23. Es bieži pavadu laiku ar draugiem, kolēģiem un ģimenes locekļiem.
  24. Man nav problēmu ar īstermiņa vai ilgtermiņa atmiņu.
  25. Esmu gatavs(-a) darīt visu, lai nesaslimtu ar Alcheimera slimību.

SASKAITIET, CIK JAUTĀJUMIEM ATBILDĒJĀT “PATIESI”... UN NOSKAIDROJIET, KO NOZĪMĒ JŪSU REZULTĀTI:

  • 0-11: Jums ir augsts Alcheimera slimības risks. Pievienojiet 10 gadus savam īstajam vecumam, lai noteiktu Jūsu īsto smadzeņu vecumu. Nekavējoties konsultējieties ar ārstu un atklāti runājiet par savām veselības problēmām. Pajautājiet, vai darāt visu iespējamo slimības novēršanai
  • 12-14: Jums ir vidējs Alcheimera slimības risks. Pievienojiet piecus gadus savam īstajam vecumam, lai noteiktu Jūsu īsto smadzeņu vecumu. Kaut arī starpība starp īsto smadzeņu vecumu un hronoloģisko vecumu nav liela, ir svarīgi izprast riskus, kas palielina Alcheimera slimības iespējamību.
  • 15-19: Labi. Jūsu smadzeņu vecums sakrīt ar jūsu patieso vecumu. Tomēr ir neliels Alcheimera slimības risks, tāpēc pievērsiet uzmanību. Rūpīgi pārskatiet testu, lai redzētu, kādas izmaiņas nepieciešamas uzturā, fiziskajās aktivitātēs, mentālajā stimulācijā vai atpūtā un relaksācijā.
  • 20-22: Nav slikti! Atņemiet desmit gadus no sava īstā vecuma, lai noteiktu Jūsu īsto smadzeņu vecumu. Jūs daudz darāt sava fiziskā un mentālā veselības labā. Pārbaudiet jautājumus, uz kuriem atbildējāt “Nepatiesi”, un pievērsiet uzmanību nepieciešamajām izmaiņām.
  • 23-25: Apsveicam, Jūs novecojat veiksmīgi! Atņemiet 15 gadus no sava īstā vecuma, lai noteiktu Jūsu īsto smadzeņu vecumu. Pašlaik jūs esat vesels(-a) ar jauneklīgu un produktīvu prātu. Ja dzīvē nekas būtiski nemainīsies, Jūsu Alcheimera slimības risks ir ārkārtīgi zems.

Ir svarīgi rūpīgi pārskatīt testu un atzīmēt jebkurus apgalvojumus, kas norāda uz nepieciešamību veikt izmaiņas. Konsultējieties ar ģimenes ārstu par saviem riska faktoriem, lai noskaidrotu, vai nepieciešama ārstēšana.

Dzīvesstils

Stress, bezmiegs, mazliet par daudz sāls vai vīna glāze vakarā - tas viss var veicināt pietūkumu uz sejas, un ne vienmēr pietiek tikai ar tasīti kafijas, lai no tā atbrīvotos. “Southern Living” atgādina par kādu aizmirstu, bet lielisku un lētu paņēmienu, kā atbrīvoties no nevēlamā sejas pampuma. Lai izmantotu šo paņēmienu, jums nekas nav jāpērk - viss, kas nepieciešams, ir “pamodināt savu seju” ieliekot seju ledus ūdenī.

Svarīgākais