Jūs mazgājat augļus un dārzeņus. Vai jāmazgā arī vistas gaļa? Atbildi uz jautājumu meklē “Southern Living”.
Daži dod priekšroku vistas gaļas noskalošanai pirms tās gatavošanas, lai pirms lietošanas no vistas noņemtu jebkādus nevēlamus gabaliņus, savukārt citi apgalvo, ka šāda prakse var nodarīt vairāk ļauna nekā laba.
Vistas gaļas skalošana var ietekmēt drošību, garšu un gatavošanas metodes - un patiešām tā ne vienmēr ir labākā izvēle.
Cilvēki pirms gatavošanas noskalo vistu dažādu iemeslu dēļ, bieži vien balstoties uz tradīcijām vai ideju par tīrību. Patiešām, tas var noņemt baktērijas un piesārņotājus - daudzi uzskata, ka skalošana palīdz nomazgāt kaitīgās baktērijas, piemēram, salmonellu vai kampilobaktēriju.
Tiek uzskatīts, ka skalošana palīdz novērst nepatīkamas smakas, kas saistītas ar neapstrādātu vistu, radot svaigākas gaļas iespaidu.
Cilvēki bieži noskalo vistas gaļu, lai pirms gatavošanas noņemtu redzamus piemaisījumus, piemēram, asinis, spalvas vai nelielus ādas un kaulu gabaliņus.
Daži uzskata, ka skalošana nodrošina vienmērīgāku vistas gatavošanos vai uzlabo ādas tekstūru, īpaši cepot vai grilējot.
Savukārt citiem vistas gaļas skalošana ir vienkārši ieradums, kas pārņemts ar ģimenes tradīcijām vai personīgajām vēlmēm, kas tiek uzskatīts par būtisku soli gatavošanas procesā.
Kāpēc nevajadzētu mazgāt vistas gaļu pirms gatavošanas
Skalošana nav efektīvs veids, kā no vistas noņemt baktērijas, piemēram, salmonellu vai kampilobaktēriju. Pagatavošana līdz pareizai iekšējai temperatūrai ir vienīgā uzticamā metode kaitīgo baktēriju iznīcināšanai. Faktiski skalošana var palielināt piesārņojuma risku, izplatot baktērijas, izšļakstoties uz virtuves virsmām, traukiem vai tuvumā esošiem pārtikas produktiem.
Lai gan skalošana var īslaicīgi samazināt nepatīkamās smakas, tā nenovērš galveno cēloni, kas varētu būt bojājums vai baktērijas. Ja vistas gaļai ir spēcīga, nepatīkama smaka, to var nebūt droši ēst, un to nevajadzētu skalot, lai maskētu problēmu.
Skalošana var izkustināt vizuālos piemaisījumus, piemēram, asinis vai spalvas, taču risks ir lielāks par ieguvumiem, ko rada iespējamā baktēriju izplatīšanās. Tā vietā izmantojiet papīra dvieli, lai nosusinātu vistu, vai nazi vai pinceti, lai noņemtu visas atlikušās spalvas vai gabaliņus.
Skalošana neuzlabo vistas tekstūru un nepalīdz tai vienmērīgāk gatavoties. Gluži pretēji, pārmērīgs mitrums no skalošanas var novērst ādas apbrūnēšanu cepšanas vai grilēšanas laikā.
Kā pareizi sagatavot vistas gaļu pirms izmantošanas
Rīkojoties ar neapstrādātu vistu, tīrības uzturēšana ir būtiska, lai samazinātu pārtikas izraisītu slimību risku.
Ievērojiet pareizu higiēnu - vienmēr rūpīgi nomazgājiet rokas ar ziepēm un siltu ūdeni pirms un pēc darba ar neapstrādātu vistu, lai novērstu kaitīgo baktēriju izplatīšanos.
Dezinficējiet virsmas un instrumentus - rūpīgi notīriet griešanas dēļus, nažus un piederumus ar karstu ziepjūdeni. Dezinficējiet darba virsmas un visas citas virsmas, kas var būt nonākušas saskarē ar neapstrādātu vistu, lai nodrošinātu drošu gatavošanas vidi.
Eksperti neiesaka mazgāt vai skalot vistas gaļu, lai iespējamās kaitīgās baktērijas nepārnestu uz citām virsmām.
Lai droši uzglabātu neapstrādātu vistu, glabājiet to oriģinālajā iepakojumā vai ievietojiet to hermētiskā traukā ledusskapja zemākajā plauktā līdz divām dienām. Jūs varat arī sasaldēt vistu līdz diviem mēnešiem, pirms lietošanas uz nakti atkausējot to ledusskapī.