Radoša palīdzība tiem, kas vēlas atplaukt

Ikdienā mēs esam pieraduši savas veselības un skaistuma problēmas sašķelt atsevišķās sadaļās: vienā ailītē nonāk vielmaiņas problēmas, otrā – celulīts, trešajā – stress un tā joprojām.

Kādas nu kuram ir prioritātes, tādā secībā arī ķeramies pie risināšanas. Tomēr ieguvēji ir tie, kas meklē vienotu risinājumu un mērķtiecīgi dodas uz tādu medicīnas centru, kurā sadarbojas dažādu novirzienu mediķi.

"Ar celulītu, protams, vēlas cīnīties sievietes, atbrīvoties no stresa vairāk grib vīrieši, bet vielmaiņas problēmas ir aktuālas abiem dzimumiem," stāsta Ājurvēdas medicīnas centra Aparmita akupunktūras ārste un reiki meistare Ārija Cipruse.

Metodes šo problēmu risināšanai ir ļoti dažādas. Vai tās iespējams arī kombinēt?

– Cilvēkiem ir izveidojies priekšstats, ka, piemēram, akupunktūras ārsti darbojas tikai ar adatiņām, savukārt ājurvēdas medicīna vairāk runā par uzturu un veic masāžas. Taču arī tradicionālās ķīniešu medicīnas ārsti saviem pacientiem nozīmē uztura režīmu. Varbūt atšķiras nianses, bet principi ir vieni un tie paši. Tāpat ķīniešu medicīna runā par kustību režīmu, ja nepieciešams – nozīmē fitoterapijas preparātus, izmanto arī punktu sildīšanu un stimulāciju. Turklāt metodes tiek arī modernizētas. Ķīnieši paši bija pirmie, kas izgudroja adatu stimulāciju ar elektrisko impulsu, lai iedarbība būtu ātrāka un labāka. Savukārt adatu terapiju, kas tradicionāli tiek uzskatīta par ķīniešu prioritāti, izmanto arī ājurvēdā, tikai tas nav tik plaši zināms. Ājurvēdā prioritāte ir masāža, bet mums ir iespējas arī apvienot akupunktūru ar masāžu.

Ko tas dod?

– Piemēram, cilvēkam ir vielmaiņas problēmas, viņš cenšas ar akupunktūras palīdzību zaudēt svaru, bet kādreiz, īpaši sievietēm, gadās tā, ka svars mazinās, bet izmēri stāv uz vietas, vai otrādi – izmēri mazinās, bet svars saglabājas. Sievietei tas lielā mērā saistīts ar limfas atteci, un ir lietderīgi nozīmēt arī limfodrenāžas masāžas un ārjurvēdiskās masāžas, piemēram, lomi - lomi un sambahanu, kas arī uzlabo limfas atteci, stimulē muskuļus un arī aktivizē tos pašus meridiānus. Tas viss ļoti labi darbojas kopā. Pēdējā laikā parādījusies tendence atsevišķi nodalīt aurikulāro akupunktūru – kur adatiņas tiek liktas tikai ausīs. Mēs vienmēr kombinējam to ar korporālo – ķermeņa akupunktūru.

Vai akupunktūra var aizstāt ēšanas paradumu maiņu?

– Lai kā negribētos, cilvēkam, kurš nolēmis samazināt svaru, pie kaut kādas ēšanas paradumu maiņas tomēr būs jānonāk. Bet akupunktūra palīdz to izdarīt. Bieži vien cilvēks iet pie diētas ārsta, saņem ieteikumus, sāk tos ievērot, bet atmet, jo tas ir grūti, īpaši tad, ja liekais svars viņam ir tāpēc, ka izveidojusies ēšanas atkarība vai, kā saka psihoterapeiti – cilvēks apēd savu stresu. Šinī gadījumā adatu terapija ir ļoti efektīva, īpaši aurikulārā terapija, mēs stimulējam attiecīgus smadzeņu centrus, samazinām ēstgribu, samazinām arī stresu, uzlabojam cilvēka adaptācijas spējas, un tāpēc viņam ir vieglāk izturēt šo ēšanas režīmu, viņš jūtas stabilāk. Izmantojot mūsdienīgu aparatūru, varam panākt, ka punktu stimulācija ir daudz efektīvāka un ilgstošāka nekā tad, ja vienkārši uzliek adatas. Klāt nāk diēta un masāža, cilvēks jūtas labāk un spēj vieglāk sasniegt vēlamo rezultātu.

Cik ilgs laiks vajadzīgs, lai mainītu ēšanas paradumus?

– Nepieciešams aptuveni gads. Turklāt nav labi visu laiku dzīvot ar attieksmi: es nedrīkstu ēst to, nedrīkstu ēst šo... Uzmanību ieteicams veltīt tam, ko drīkst ēst, kas ir ieteicams un nāk par labu. Sievietei kaut ko aizliegt ir īpaši grūti. Vislabāk ir tievēt ar prieku, apzinoties, ka tas ļaus labi justies un labi izskatīties. Svara zaudēšana nedrīkst būt kampaņveidīga. Ir daudz runāts un rakstīts par to, ka vissliktākais ir strauji zaudēt svaru un tad uzņemt to atpakaļ, nereti ar uzviju. Var pa ziemu pieņemties par diviem kilogramiem un vēlāk no tiem atbrīvoties – mūsu klimatā tas ir normāli. Bet īsā laikā zaudēt un pēc tam uzņemt desmit kilogramus ir pat sliktāk nekā pastāvīgi dzīvot ar desmit liekiem kilogramiem. Ja cilvēks gada laikā zaudē 30–40 lieko kilogramu, arī tas organismam ir pietiekami liels pārbaudījums, tāpēc adatu terapija ir ļoti ieteicama, jo uzlabo adaptīvās spējas.

Ko darīt, ja kopumā tievēšana sokas, bet kāda atsevišķa ķermeņa daļa tomēr neizskatās labi?

– Ir tādas ķermeņa daļas, kuras cilvēkam pašam ir grūti ietekmēt, piemēram, ar vingrošanu. Te talkā nāk estētiskās medicīnas metodes, šodien pastāv arī estētiskā bioloģiskā medicīna. Piemēram, homeopātiskos preparātus tagad ievada arī injekciju ceļā, tos var ievadīt akupunktūras punktos, un tā iespējams efektīvāk apkarot celulītu vai lokālo aptaukošanos kādā ķermeņa daļā. Piemēram, tur var uzlikt kosmētiskās akupunktūras adatas un injicēt homeopātisko preparātu, kas domāts, lai samazinātu tauku slānīti, un pēc dažām procedūrām viss būs kārtībā. Problēmu zona ir kaut vai tie paši gurni – ir gadījumi, kad ne ar kādu vingrinājumu palīdzību tos nevar izmainīt, jo asinsrite un limfas attece ir tāda, kāda tā ir... Te ļoti labi var palīdzēt dažādi masāžas veidi, īpaši tie, kas nāk no Austrumiem, piemēram, ir lomi - lomi masāža – tradicionāla havajiešu masāža. Leģenda stāsta, ka to pirms kāzām veikuši līgavām. Šī masāža nudien ir kā radīta sievietēm – tur ir viss, kas vajadzīgs, lai veicinātu limfas atteci, stiepšana un citi elementi.

Visu rakstu lasiet 25. augusta izdevumā

Dzīvesstils

Filmās un literatūrā autori dažreiz runā par kaķiem, kas jūt nāvi. Tas izklausās drausmīgi, taču lielākā daļa šo sižetu ir cēlušies no patiesa stāsta no 2007. gada. Kādā amerikāņu pansionātā dzīvoja kaķis vārdā Oskars, kurš ienāca tikai to cilvēku istabās, kuri drīz mira. Kas tas bija?

Svarīgākais