\\Autori

LRLīga Rušeniece

12:30
Šī ir vienīgā nedēļa gadā, kad Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā iespējams aplūkot Viļa Rīdzenieka lielformāta kolorēto fotogrāfiju Latvijas valsts pasludināšana 1918. gada 18. novembrī. Šogad pirmo reizi apskatei izlikti arī citi unikāli eksponāti izstādē Nosargātā Rīga. Bermontiādei – 100.
 
Vakar, 15:00
Par godu Lāčplēša dienai un Latvijas valsts proklamēšanas dienai Latvijā tiek izrādīts koncertstāsts Sirdspuksti. «Tas vēsta par četrām dabas stihijām – uguni, ūdeni, gaisu un zemi. Ir svarīgi apzināties un novērtēt, ka mums Latvijā ir tas, kā nav nekur citur pasaulē, piemēram, dabā ir visas četras stihijas. Nenoliedzami – dabas ritmi veido cilvēku, mēs esam tādi, kādi esam, pateicoties arī dabai,» saka aktieris Edgars Lipors, kurš šajā uzvedumā atveido Cilvēku.
 
8.nov
«Mums visiem jāzina šādi stāsti. Aleksandrs Grīns ir detalizēti aprakstījis vēsturiskos notikumus pirms Latvijas valsts tapšanas, turklāt – nevis kā vērotājs, bet kā strēlnieks, notikumu dalībnieks. Ja zinām un saprotam savas valsts saknes, tad varam apzināties konkrēto mirkli un situāciju, un arī – savu atbildību. Saprotot dārgo mantojumu, veidojas cita attieksme arī pret ikdienu. Neatkarīga nacionāla valsts nav bezmaksas velte, kas pienākas automātiski,» saka režisors Dzintars Dreibergs, kura pirmajai pilnmetrāžas spēlfilmai Dvēseļu putenis šodien pirmizrāde.
 
6.nov
«Izrāde tapa deviņus mēnešus un desmit dienu. Tā ir iznēsāta kā bērns,» saka Lauma Balode, kura izrādē Zenta Mauriņa. Dokumentālie sapņi atveido leģendāro latviešu rakstnieci un tulkotāju.
 
31.okt
Galerijā Daugava atklāta leģendārās latviešu mākslinieces Maijas Tabakas jubilejas izstāde, kurā aplūkojami galvenokārt pēdējos gados tapuši darbi, kā arī dažas gleznas no privātkolekcijām.
 
31.okt
Šodien tiek atklāts centrs cilvēka izaugsmei Torņakalns, kuru tā veidotāji iecerējuši par ikvienam pieejamu mācīšanās, izaugsmes un attīstības vietu, kurā būs pieejamas dažādas programmas sevis attīstībai un pilnveidei, balstoties uz cilvēka izaugsmes pamata pīlāriem – prātu, ķermeni, emocijām un garīgumu.
 
30.okt
Šodien, 30. oktobrī, Vidzemes koncertzālē Cēsis koncertprogrammā Līvu sasaukšanās izskanēs Uģa Prauliņa, Laimas Jansones un Edgara Beļicka kompozīcijas, kuru galvenais iedvesmas avots ir lībiešu kultūras bagātīgais mantojums.
 
29.okt
Šonedēļ finišē Jaunās mūzikas festivāls Arēna, kas ik rudeni Latvijas koncertzālēs pulcē jaunās mūzikas komponistus un atskaņotājmāksliniekus no daudzām pasaules valstīm. Šī gada festivāla Arēna trīs noslēguma koncertos izskanēs arī latviešu komponistu jaundarbu pirmatskaņojumi.
 
24.okt
No rītdienas, 25. oktobra, Modes muzejā atklāta jauna izstāde Dāma krinolīnā, kurā redzami krāšņi 19. gadsimta vidus tērpi no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas.
 
24.okt
Otrdien, 29. oktobrī, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē tiks atskaņota komponista, pētnieka un etnomuzikologa Valda Muktupāvela folkoratorija Mūsu esmes upes (Rivers of Our Being). Tajā piedalīsies Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris Sõla un kamerorķestris diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā. Folkoratorijas pirmatskaņojums pasaulē notika pērn Edinburgā, šis būs pirmatskaņojums Latvijā. Folkoratorijas atskaņojums būs LKA starptautiskās zinātniskās konferences Kultūras krustpunkti XIII atklāšanas notikums.
 
23.okt
Rīgas Starptautiskā kinofestivāla programmas Artdocfest/Riga ietvaros šodien pirmizrāde dokumentālajai filmai Nemirstīgie. Igaunijas un Latvijas kopražojuma filma vasarā ieguva Grand Prix prestižajā festivālā Karlovi Varos, kas vienlaikus nozīmē izvirzīšanu ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars. Uz sarunu Neatkarīgā aicināja režisori Kseniju Ohapkinu.
 
21.okt
Līdz 28. oktobrim jau 14. reizi norisināsies festivāls Zelta maska Latvijā, kas šogad norisināsies Rīgā, Ventspilī, Liepājā un Rēzeknē. Uz Latviju tiek atvestas piecas izrādes.
 
17.okt
Ar jaunā latviešu animācijas talanta Ginta Zilbaloža veidoto pilnmetrāžas piedzīvojumu filmu Projām šodien tiek atklāts Rīgas starptautiskais kinofestivāls (Riga IFF), kurā līdz 27. oktobrim kinoteātros Splendid Palace, KSuns, Kino Bize, kā arī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un Kaņepes Kultūras centrā notiks vairāk nekā 100 filmu seansi, ko papildinās lekcijas, diskusijas un citi pasākumi.
 
16.okt
Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atklāta Aleksandrai Beļcovai veltīta izstāde Glezniecība. Grafika. Darbnīcas «Baltars» porcelāns. Šī ir pirmā tik liela mēroga izstāde par godu māksliniecei, kas tiek uzskatīta par vienu no pirmajām modernisma pārstāvēm Latvijā.
 
15.okt
Ar franču dramaturga Īva Žamiaka komēdijas Uz Akapulko, kundze! iestudējumu Valmieras teātrī atgriežas Edmunds Freibergs. «Pirms 45 gadiem no Valmieras es devos uz Rīgu un kopš tā laika šajā teātrī neko neesmu darījis. Atgriešanās vienmēr saistīta ar sentimentu,» saka režisors. Jauniestudējuma pirmizrāde piektdien, 18. oktobrī.
 
11.okt
Ēšana ir viena no nepieciešamībām – tas ir likums dzīvo būtņu pasaulē, tomēr cilvēks ir nolēmis, ka viņam vajag vairāk, un dzīvības uzturēšanu un nodrošināšanu pasludinājis par vienu no baudām.
 
9.okt
«Šajā filmā ir četri lepni cilvēki, jo īpaši trīs pieaugušie, kuriem katram ir tik ļoti svarīgi turēties pie savas pārliecības un stūrgalvīgi pierādīt citiem savas pārliecības pareizību, ka paši nonāk līdz modelim, kurā visi dzīvo dzīvi, kādu neviens no viņiem nevēlas dzīvot,» tā par savu jaunāko filmu – kaisles drāmu Nekas mūs neapturēs – saka režisors Andris Gauja. Šodien filmas pirmizrāde, no piektdienas tā būs skatāma kinoteātros visā Latvijā.
 
8.okt
«Nekad nav bijis tā, ka varētu teikt – man ir garlaicīgi. Vienmēr ir bijis kāds mājasdarbs galvā. Par kaut ko vienmēr bijis jādomā, kaut kas vienmēr bijis jāatrisina. Mani biedē tas mirklis, kad no rīta atvēršu actiņas un mans pienākums būs nomazgāt muti un paēst brokastis, izlasīt avīzes, un viss,» saka leģendārais teātra un kino režisors Varis Brasla.
 
3.okt
No piektdienas, 4. oktobra, Latvijas kinoteātros tiek izrādīta filma Oļegs, kura pasaules pirmizrādi piedzīvoja pavasarī programmā Directors’ Fortnight Kannu kinofestivālā. Oļegs ir otrā pilnmetrāžas spēlfilma pēdējo divdesmit gadu Latvijas kino vēsturē, kas iekļauta kādā no Kannu programmām. Latvijas, Lietuvas, Beļģijas un Francijas kopražojuma filma Oļegs, kas ir uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts par Latvijā dzimuša nepilsoņa labākas dzīves meklējumiem, ir režisora Jura Kursieša otrā spēlfilma.
 
26.sep
Šodien, 26. septembrī, Imanta Kalniņa operas Spēlēju, dancoju jauniestudējuma pirmizrāde, kas Latvijas Nacionālajā operā tapis Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. «Tota spēks ir tajā, ka viņš zina savu ceļu, no tā nenovirzās. Mūsdienu cilvēka nespēks ir sērfošana internetā un sociālajos tīklos – uzmanība tiek novirzīta no mērķa, bet ir jākoncentrējas uz galveno uzdevumu,» saka Tota lomas atveidotājs Andris Ludvigs.
 
25.sep
Pirms gandrīz 20 gadiem dibinātajam Latvijas Mūzikas informācijas centram (LMIC) kopš pērnā rudens ir jauns vadītājs – Egīls Šēfers. Šogad piekto jubileju atzīmē arī LMIC paspārnē esošā Nacionālā skaņu ierakstu kompānija Skani, kurai tieši viņš lika pamatus. Šajās dienās klajā nāk jauns Skani izdots albums – Vakara impresijas, kurā latviešu komponistu darbus ieskaņojis Latvijas Radio koris.
 
24.sep
Izstāžu zālē Arsenāls atklāta Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) simtgades izstāde Academia, kurā apskatāmi tur šobrīd studējošo darbi, apmeklētājiem tiek piedāvātas lekcijas un meistarklases, arī tikšanās ar šīs augstskolas absolventiem. LMA rektors Kristaps Zariņš saka: «Šī ir graujošākā izstāde akadēmijas pastāvēšanas vēsturē, bet – galvenais, ka cilvēks vispār domā.»
 

Rīgas namu pārvaldnieks