\\Autori

LRLīga Rušeniece

13.dec
Īsi pirms Latvijas valsts simtgades svinībām apritēja 85 gadi kopš izcilā latviešu dzejnieka Ojāra Vācieša (13.11.1933.–28.11.1983.) dzimšanas. Tam par godu Ojāra Vācieša muzejs sarūpēja divus vērienīgus projektus – dzejnieka rokrakstu izstādi Dzeja izgudro mani un 13 disku izdevumu Runā Ojārs Vācietis. Neatkarīgā uz sarunu aicināja muzeja vadītāju Ievu Ķīsi.
 
6.dec
«Hariju Gulbi es saucu par latviešu Čehovu, jo Gulbis ir ļoti smalks un jūtīgs autors, viņa darbos ir daudz svarīgu jautājumu, un šobrīd man svarīgākie ir – kādi mēs esam viens pret otru, kā savus Cīrulīšus saglabāt sevī? Mūsdienās taču ir tik daudz cilvēku, kas dzīvo bez saviem Cīrulīšiem, ar tiem es saprotu ne vien dzimtās mājas, Cīrulīši var būt mīlestība, tuvs cilvēks, kāds sapnis vai vēl kas cits, bet daudzi tos zaudē, lai gan dzīvo brīnišķīgi – pelna naudu, iekārto dzīvi, un viņiem pat prātā neienāk, ka paši sev atņēmuši kaut ko ļoti būtisku,» saka režisors Edmunds Freibergs.
 
4.dec
«Katru reizi pirms jauniem darbiem man šķiet, ka es nevarēšu, ka kaut kas ir pazudis, spēju nav, bet vajag tik sākt darīt,» saka komponiste Anna Ķirse. Rīt, 5. decembrī, Jaunajā Rīgas teātrī pirmizrāde režisora Vladislava Nastavševa jaunākajam iestudējumam Tenesija Viljamsa lugai Jaunības putns ar saldo balsi, kurai viņa rakstījusi mūziku un ir izrādes muzikālā noformējuma autore.
 
29.nov
«Daudzi ikdienā neapmeklē koncertus, iztiek ar mūzikas klausīšanos radio un kompaktdiskos, bet Adventes laikā ir īpaša stīga, un, manuprāt, tā īpašā sajūta «aizdzen» uz baznīcu, tāpēc ik gadu Ziemassvētku tematikai veltītie koncerti ir labi apmeklēti. Ja ikdienā uz baznīcu neej, tad ap Ziemassvētkiem iekšējā balss saka – reizi gadā jau vajadzētu... saka komponists Valts Pūce. Ar koncertu 1. decembrī Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā sākas Ziemassvētku projekts Tik klusa un svēta.
 
29.nov
Nupat izdevniecībā Zvaigzne ABC klajā nākusi grāmata Zilā ekonomika. Kopš grāmatas klajā laišanas 2010. gadā, tā tulkota 44 valodās, izdota miljonos eksemplāru. Neatkarīgā uz sarunu aicināja grāmatas autoru, uzņēmēju, ekonomistu un sabiedrisko darbinieku Gunteru Pauli (1956).
 
27.nov
«Bieži esam izmisumā un esam arī gatavi sastrādāt trakas lietas, lai tikai būtu mīlēti un ieraudzīti, un pamanīti, un atzīti,» teic aktrise Anta Aizupe. Ceturtdien, 29. novembrī, Dailes teātrī režisores Lauras Grozas-Ķiberes jaunākā darba Sapņotāji pirmizrāde, tajā Anta atveido galveno sieviešu lomu.
 
23.nov
Gatavošanās valsts simtgades svinībām deva impulsus dažādiem projektiem, un viens no tiem realizējās arī tūrisma jomā – klajā nāca karte Ceļošana Latvijā 100+ gados, kurā fiksēti interesanti fakti, kas saistīti ar ceļošanu šajā teritorijā.
 
21.nov
«Varētu jau apzināt tik daudz radu un arī draugu, lai piepildītu kādu kultūras namu, bet tieši šajā dienā man ir svarīgi būt blakus tēvam un mātei, un to es arī darīšu,» saka šīsdienas jubilārs žurnālists Armands Puče, kurš dienā, kad viņam aprit apaļi 50, nolēmis doties uz dzimto pilsētu Limbažiem.
 
20.nov
«Kā var uzgleznot to, kā smaržo mežs, kā lapas čaukst? Bet es to mēģinu. Un man šķiet, ka tas tomēr iezogas darbos,» saka māksliniece Vija Zariņa. Galerijā Daugava tieši pirms Latvijas valsts simtgades svētkiem atklāta viņas personālizstāde Uzgleznotā daba.
 
15.nov
18. novembrī un 19. novembrī Latvijas Nacionālajā teātrī, vietā, kur dibināta Latvijas valsts, notiks koncertuzvedums Dzimšanas dienas nakts, ko tā veidotāji raksturo kā skaistu dzimšanas dienas apsveikumu Latvijai.
 
14.nov
Sēlijā dzimusī Sanita Kozuliņa nav uzaugusi ar mītu par Lielvārdes jostu, jo tikai pirms 17 gadiem apstākļu sakritības dēļ nokļuvusi Lielvārdē un sākusi par to interesēties. Tagad viņas vaļasprieks ir Lielvārdes jostu aušana. Turklāt – bez stellēm. «Mēs tik daudz runājam par to, ka šī josta ir unikāla, bet nesaprotam, ko tas īsti nozīmē. Etnogrāfi zina, ka tā ir unikāla tehniskā ziņā, cilvēks parastais atceras kaut kādu leģendu... Tāpēc aicinu – noaudiet kaut vienu, atbildes atnāks pašas,» saka Sanita Kozuliņa.
 
14.nov
Kur gan citur, ja ne Lielvārdes muzejā būtu iespējams redzēt ne tikai mūsdienās austas, bet arī senākas Lielvārdes jostas. Izveides stadijā atrodas ekspozīcija par Lielvārdes etnogrāfiju, un tur šobrīd apskatāms Lielvārdes tautastērpa komplekts, Lielvārdes jostas un jostu aužamās stelles, taču pavisam drīz apskatei tiks eksponēta pasaulē garākā un platākā Lielvārdes josta.
 
13.nov
Pēc teju gadsimta ceturkšņa klajā nāk latviešu animācijas vecmeistares Rozes Stiebras jaunākā pilnmetrāžas animācijas filma – Saule brauca debesīs. Tās pirmizrāde notiks īsi pirms Latvijas valsts simtgades, 15. decembrī.
 
7.nov
Rīt, 8. novembrī, Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps ietvaros pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma Lustrum – par čekas/VDK atstāto mantojumu. Filma veidota programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei. «Atslēgu filmai man iedeva saruna ar Māru Zālīti, kurā viņa atsaucās uz Česlava Miloša teikto, ka nevienam cilvēkam, kurš ir piedzimis, uzaudzis un dzīvojis brīvībā, nav tiesību tiesāt tos cilvēkus, kuri dzīvojuši nebrīvē,» saka filmas režisors Gints Grūbe.
 
6.nov
Atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, līdz 2019. gada 24. februārim Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) skatāma izstāde Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme. Projekts norisināsies vienlaikus trīs vietās – LNMM galvenajā ēkā, izstāžu zālē Arsenāls un Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā. Neatkarīgā uz sarunu aicināja šīs izstādes kuratori, LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāju Gintu Gerhardi-Upenieci.
 
5.nov
Īsi pirms Latvijas valsts simtgades svinībām, no 7. līdz 13. novembrim, kinoteātrī Splendid Palace norisināsies Latvijas filmu nozares nozīmīgākais pasākums – Nacionālā kino balva Lielais Kristaps.
 
1.nov
«Kādā folkloras tekstā, iespējams, pasakā, lasīju sarunu starp diviem cilvēkiem. Viens saka – apģērbs ir svarīgākā lieta pasaulē, bet otrs brīnās. Pirmais turpina – neēdušu un nedzērušu cilvēku taču būsi saticis, bet kad no plika esi bēdzis? Ja padomā – kur ir cilvēks, tur ir apģērbs, un cilvēks var būt badā un bez pajumtes, bet apģērbies noteikti būs. Apģērbs ir kā cilvēka otrais «es», kas viņam visu laiku staigā līdzi,» saka Ieva Pīgozne. Īsi pirms valsts svētkiem klajā nākusi viņas grāmata Latviešu apģērbs – par apģērba un apavu vēsturi un valkāšanas tradīcijām Latvijā no 3. gadsimta līdz mūsdienām.
 
30.okt
Līdz 11. novembrim galerijā Bastejs skatāma mākslinieka Rituma Ivanova personālizstāde Baltā gaisma. Tās atklāšana notika mākslinieka 50. dzimšanas dienā, tomēr Ritums Ivanovs uzsver, ka «cipari vai notikumi nav tik nozīmīgi, svarīgāk ir tas, ko dari tagad, pašlaik».
 
25.okt
«Ar savu lomu es gribu parādīt to, ka ir jātic tam, ko dara, un ir arī jābūt nedaudz pārgalvīgam, tad vienmēr var sasniegt mērķi,» saka jaunais baleta solists Kārlis Cīrulis – D’Artanjana lomas atveidotājs jauniestudējumā Trīs musketieri.
 
23.okt
Šonedēļ Rīgas Latviešu biedrība (RLB) atzīmē pastāvēšanas 150. jubileju, un šodien ikviens aicināts apmeklēt zinātnisko konferenci "Nest gara gaismu un zināšanas tautai".
 
22.okt
Līdz oktobra beigām notiekošais Rīgas Starptautiskais kino festivāls šogad piedāvā pavisam jaunu filmu programmu – ARCHITECT’S CUT, kas šonedēļ skatāmas Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē.
 
18.okt
Ar režisora Dāvja Sīmaņa spēlfilmas Tēvs Nakts īpašo seansu šodien tiek atklāts Rīgas Starptautiskais kino festivāls (RIGA IFF).Filma ir patiess stāsts par latvieti Žani Lipki, kurš 2. pasaules kara laikā Rīgā izglāba vairāk nekā piecdesmit cilvēku.