\\Autori

LRLīga Rušeniece

Vakar, 15:00
Ar pirmizrādēm Jelgavā un Rīgā šonedēļ pie skatītājiem nonāk filma Jelgava 94, kas tapusi pēc Jāņa Joņeva tāda paša nosaukuma kulta romāna motīviem. No 20. septembra filma skatāma kinoteātros visā Latvijā.
 
Vakar, 6:30
Saruna ar Armēnijas vēstnieku Baltijas valstīs Tigranu Mkrtčjanu.
 
17.sep
«Mūsu radīto stāstu uztveru nevis kā vēstījumu par mākslīgo intelektu, bet kā metaforu mīlestībai, kuru nevar aizsniegt, kurai nevar pieskarties, bet kura tomēr ir,» saka režisors Uldis Cipsts. Šodien, 17. septembrī, Latvijas Mobilā telefona viedtelevīzijā sāk demonstrēt jauno oriģinālseriālu Tur. Paredzēts, ka vēlāk tas būs skatāms arī LTV.
 
13.sep
Nākamajā nedēļā izstāžu zālē Arsenāls tiks atklāta Andra Freiberga personālizstāde 136 kāpieni. Leģendārais mākslinieks veidojis scenogrāfiju turpat 150 iestudējumiem, gandrīz 50 gadus bijis pedagogs Latvijas Mākslas akadēmijā. «Pietiek. Ir laiks aiziet no skatuves,» īsi pirms izstādes atklāšanas Neatkarīgajai saka viens no pazīstamākajiem latviešu scenogrāfiem pasaulē un jau gadsimta ceturksni Latvijas Nacionālās operas un baleta teātra galvenais scenogrāfs Andris Freibergs.
 
11.sep
Sestdien, 14. septembrī, Liepājas teātra 113. sezona tiek atklāta ar pirmizrādi – Kārļa Lāča un Regnāra Vaivara mūziklu Purva bridējs ugunī. «Mūsdienās šis stāsts ir par to pašu mīlestību, par to pašu izvēli,» saka komponists Kārlis Lācis. Divu gadu maratons pie šā darba nereti mijies ar sajūtu, ka «nekas nepatīk» un «vajadzētu mest pie malas», tomēr vienmēr arī domājis, ka ir «svarīgi to visu izturēt».
 
10.sep
Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) atklāta starpdisciplināra izstāde Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts, kas caur Latvijai nozīmīgas dzimtas – Grosvaldu ģimenes – stāstu iepazīstina ar ievērojamās rīdzinieku ģimenes likteni un arī svarīgām epizodēm Latvijas valsts vēsturē gadsimta garumā.
 
9.sep
«Šis ir rituālu atmodas laiks,» saka Māra Brante, dainu meditāciju, latvisku un šamanisku rituālu vadītāja, senu zināšanu glabātāja. Tā ir tagad, bet tā nav bijis vienmēr. Tur nonākusi, meklējot atbildes uz daudziem tik labi zināmo un aktuālo jautājumu: «Kāpēc ar mani tā notika?»
 
6.sep
Pat ja nav nepieciešama papildu injekcija pašapziņai, ir vērts doties nesteidzīgā ceļojumā uz setu zemi Igaunijā, jo, atgriežoties no tās, pašapziņas balsti būs kā no jauna ielieti.
 
4.sep
Ceturtdien, 5. septembrī, pirmizrāde dokumentālajai filmai Spiegs, kurš mans tēvs – par dubultaģentu Imantu Lešinski aukstā kara laikā.
 
3.sep
No 3. līdz 8. septembrim Latvijā norisināsies 23. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums (Baltic Sea Docs), kas ir nozīmīgākais dokumentālajām filmām veltītais projektu tirgus Baltijas valstīs. Tas ik gadu Rīgā pulcē vairāk nekā 100 profesionāļu, bet skatītājiem Rīgā (kinoteātrī K. Suns) un piecās pilsētās reģionos (Cēsīs, Jēkabpilī, Liepājā, Rēzeknē un Valmierā) piedāvā iepazīties ar ievērojamām pēdējo gadu filmām. Neatkarīgā uz sarunu aicināja šī projekta menedžeri kinozinātnieci Zani Balčus.
 
30.aug
Pirms gada, 21. septembrī, tika atklāts Latvijas Universitātes (LU) Lībiešu institūts, šīs nedēļas sākumā notika starptautiska konference Livonica 2019. Lībiešu valoda, vēsture un kultūra, kurā piedalījās pasaulē nozīmīgu somugristikas un lībiešu pētniecības centru zinātnieki, kuru darbība skar plašu tematisko loku – valodniecību, vēsturi, arheoloģiju, etnoloģiju, kultūru un vēl citas jomas. Neatkarīgā uz sarunu aicināja Lībiešu institūta vadītāju Valtu Ernštreitu.
 
23.aug
«Baltijas ceļš ir brīnišķīgs piemērs arī teoloģiskajā paradigmā. Netika gluži griezts otrs vaigs ienaidniekam, taču režīms, kas sapratis tikai varmācības un brutāla spēka valodu, bija šokā. Šodienas cilvēkam, domāju, to pat grūti iztēloties, jo tagadnes džungļos daudzi jo daudzi ir vērtušies vai nu plēsoņās, vai papagaiļos,» saka rakstniece Gundega Repše sarunā par Baltijas ceļu, individuālo un kolektīvo, egoisma kultu, ekonomisko tirāniju, par plikadīdām un šīs pasaules varenajiem.
 
22.aug
Jau trešo reizi Rīgā notiks vegānfestivāls, kas sestdien, 24. augustā, norisināsies Esplanādē. Tas tiek rīkots, lai iepazīstinātu ar augu valsts produktu un ēdienu daudzveidību, kā arī sniegtu noderīgu informāciju par videi un dzīvniekiem draudzīgu dzīvesveidu.
 
20.aug
Šobrīd Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centrā apskatāma mākslinieces darbu izstāde. Lasītājiem viņas radošais veikums galvenokārt pazīstams no grāmatām – viņa radījusi ilustrācijas teju 200 izdevumiem, šogad vien klajā nākuši jau 16 izdevumi ar viņas ilustrācijām.
 
15.aug
Leģendārajai latviešu aktrisei Vijai Artmanei (1929–2008) 21. augustā apritētu 90. «Ir cilvēki, kas kļūst par aktieriem, jo grib staigāt pa skatuvi skaistās kleitās un saņemt ziedu klēpjus, bet viņa šo profesiju ir ņēmusi līdz serdei un ir nodzīvojusi vairākas dzīves, palikdama ļoti monolīta personība,» saka kinokritiķe Daira Āboliņa, kura tandēmā ar režisori Agitu Cāni-Ķīli veidojušas dokumentālu televīzijas filmu Aktrise un laiks. Vija Artmane. Tās pirmizrāde 21. augustā kinoteātrī Splendid Palace, turpat 17. augustā – pasākums Vijas Artmanes Lielā nakts. Par filmas tapšanu Neatkarīgā uz sarunu aicināja filmas scenārija autori Dairu Āboliņu.
 
9.aug
Trešdienas vakarā Ozo golfa klubā notika Armanda Pučes jaunākās grāmatas Aitas prezentācijas pasākums. «Stāsta galvenā būtība – šajā laikmetā esam pazaudējuši privātumu, un, visticamāk, uz visiem laikiem,» Neatkarīgajai saka romāna Aitas autors Armands Puče. Ierosme grāmatai radusies no kādas krimināllietas, bet autors uzsver, ka romāns tomēr ir literārs darbs un «dzīvē ir daudz skarbāk».
 
2.aug
Stilīgi, prestiži un ļoti populāri galamērķi ir bijuši, ir un būs. Tomēr dzīve, gluži kā jūra, allaž piedāvā ko negaidītu, neparastu, pārsteidzošu un, pilnīgi neticami, bez maksas pieejamu ikvienam – to varētu teikt par šīs tūrisma sezonas jaunpienācēju, piekrastes gājēju ceļu Jūrtaka.
 
31.jūl
Šīs nedēļas nogalē, no 2. līdz 4. augustam, jau ceturto reizi notiks Valmieras vasaras teātra festivāls.
 
26.jūl
Ar izstādes Neredzamā bibliotēka atklāšanu 29. augustā tiks atzīmēta Latvijas Nacionālās bibliotēkas simtgade. 31. augustā notiks dzimšanas dienas svinības, kad bibliotēkā tiks rīkota Atvērto durvju diena. «Gaidīsim visus, kuriem vien būs vēlme atnākt uz Nacionālo bibliotēku. Nebūs nekādas svinīgās sēdes, bet vienu dienu bibliotēkā notiks dažādi pasākumi, ap 120,» saka Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks. Šogad arī aprit 30 gadu, kopš viņš stājās šīs iestādes vadītāja amatā.
 
25.jūl
Mākslas muzejā Rīgas birža atklāta izstāde Izglābtās ikonas, tajā apskatāmas ikonas no Igaunijas mākslinieka Nikolaja Kormašova kolekcijas, kas tiek uzskatīta par vienu no plašākajām un nopietnākajām šāda veida privātajām kolekcijām.
 
25.jūl
Šodien Ventspilī tiek atklāta jaunā koncertzāle Latvija, koncertā tiks atskaņoti arī divi jaundarbi, kas tapuši par godu šim notikumam – pirmās izskanēs ventspilnieka Viļņa Šmīdberga Atklāšanas fanfaras, tām sekos Raimonda Tigula un Noras Ikstenas jaundarbs – oratorija Jūras grāmata. Koncertā muzicēs arī Maestro Raimonds Pauls.
 
23.jūl
Stāsts par mūsdienu cilvēku, kurš meklē savas saknes, par cilvēku, kurš meklē sevi caur sen aizmirstiem mītiem, ko glabā mūsu tauta, mūsu pašu miesa, mūsu zeme, – tā kopienas teātra staigājamo izrādi Letti, kas piektdien, 26. jūlijā, pulksten 21 notiks Āraišu arheoloģiskajā parkā, piesaka tās veidotāji.