\\Autori

LRLīga Rušeniece

23.jan
«Biju naivs – es izvēlējos darīt to, kas man patīk, lai gan daudzi teica – tev ir smadzenes, tev nevajag iet mūzikā. Daudziem ir sekla izpratne par mūziku. Spēlēt saksofonu nenozīmē pūst un kustināt pirkstus, tas ir liels intelektuāls darbs. Tagad es nevaru iedomāties, ka būtu varējis aiziet eksakto zinātņu virzienā,» saka jaunais saksofonists Aigars Raumanis, kas nupat nominēts Lielajai mūzikas balvai 2019 kategorijā Gada jaunais mākslinieks.
 
16.jan
«Šī izrāde ir par cilvēka izaugšanu un acu atvēršanu, realitātes ieraudzīšanu un tās pieņemšanu, un cenšanos mainīt uz labu sevi, līdz ar to – pasauli,» saka aktrise Lauma Balode, kura šodien debitē Jaunajā Rīgas teātrī iestudējuma Zalkša līgava pirmizrādē.
 
9.jan
«Filmā nav neviena kadra, kurā ir taisns horizonts, viss ir mazliet šķībs un nepareizs,» tā par savu jaunāko radošo veikumu saka režisors Viesturs Kairišs. 11. janvārī Krāslavas Kultūras namā notiks viņa veidotās filmas Piļsāta pi upis (Pilsēta pie upes) pirmizrāde. Kinoteātros Latvijā filma būs skatāma no 17. janvāra.
 
8.jan
«Skaidrs, ka primitīvā veidā kino man ir terapija, kurā es varu runāt par sev aktuālām un smagām tēmām, dalīties ar skatītāju, jo es ceru, ka šīs tēmas aktuālas ir visiem pārējiem, kuri var ar tām identificēties. Kino piedāvā unikālu iespēju – redzēt problēmas no malas,» saka jaunais režisors Kārlis Lesiņš. Piektdien, 10. janvārī, pirmizrāde viņa pirmajai pilnmetrāžas spēlfilmai Izmisums.
 
2.jan
Galerijā Daugava atklāta gleznotājas Ilzes Avotiņas jaunāko darbu personālizstāde Vidusjūras krāsa, ko māksliniece raksturo kā «simbolu vieglumam».
 
27.dec 2019
Pamodināt sevī radītāju – tādu nosaukumu Maira Gūtmane devusi savai pirmajai grāmatai. Pati viņa apgalvo, ka tā nav grāmata, bet mēģinājums pierunāt mainīt stereotipus, turklāt nevis apgalvojuma, bet dialoga formā. Kāpēc notiek tā, kā notiek? Kāpēc es nejūtu gandarījumu par sevi? Kāpēc man šķiet, ka dzīvot ir grūti? Kāpēc es nespēju atrisināt savas veselības, attiecību vai finansiālās problēmas? Tie ir tikai daži būtiskie jautājumi, ko vairākums cilvēku sev uzdod. Maira Gūtmane aicina mainīties pašam un līdz ar to mainīt savu dzīvi, un tad mainīsies pasaule. Tik vienkārši. Autore saka – ja esi gatavs, ejam, bet vienlaikus brīdina – būs jāstrādā, un piebilst, ka pašas pieredze apstiprina – šis ceļš ir iešanas vērts.
 
20.dec 2019
Šobrīd Rīgā iespējams apskatīt Edītes Pauls-Vīgneres divas izstādes. Latvijas Arhitektūras muzejā atklāta tekstilmākslinieces izstāde Vīna garša, kurā izlikti jaunākie darbi. Savukārt Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā – Kafijas kantāte, kas ir plaša darbu retrospekcija no muzeja krājumiem. «Cilvēkam kaut kas ir jādara, lai viņš piepildītu savu dzīvi. Tiklīdz cilvēks pārstāj darboties, viņam ir grūti eksistēt. Kad strādāju, ieeju tādā ekstāzē, ka mani neinteresē absolūti nekas,» saka tekstilmāksliniece Edīte Pauls-Vīgnere.
 
20.dec 2019
Saruna ar Jaunā Rīgas teātra režisoru Alvi Hermani.
 
19.dec 2019
Lai arī laiks pirms ziemas saulgriežiem nereti ir viens no intensīvākajiem periodiem gadā, kad, šķiet, neko nevar paspēt, ir daži darbiņi, kam tomēr jāatrod gan laiks, gan enerģija.
 
12.dec 2019
«Hendeļa garīgajai mūzikai piemīt prieks, sajūsma, ārkārtīgs miers un visu aptveroša gaisma – tieši tas, kas šajā tumšajā pirmssvētku laikā mūs priecē visvairāk,» saka soliste Inga Kalna. Pirmo reizi savā radošajā karjerā viņa piedalīsies Georga Frīdriha Hendeļa pasaulslavenā skaņdarba – oratorijas Mesija – atskaņošanā.
 
12.dec 2019
15. decembrī aprit 135 gadi kopš izcilā latviešu fotogrāfa Viļa Rīdzenieka (1884–1962) dzimšanas, taču, lai arī ir saglabājies ievērojams meistara darbu arhīvs, jubileja netiek atzīmēta ar restrospektīvu izstādi. No 12. decembra Latvijas Fotogrāfijas muzejā skatāma fotovecmeistara izstāde Sejas un stihijas, to veido divas daļas – portreti un ainavas. «Šīs fotogrāfijas nav reproducējamas. Lai cik labas drukas iespējas ir mūsdienās, tomēr nianses nevar ieraudzīt, tāpēc ir ļoti svarīgi skatīties darbu oriģinālus, līdzīgi kā gleznas,» saka izstādes autore un kuratore Lauma Lanceniece.
 
11.dec 2019
Vokālā grupa Putni un komponists Jēkabs Nīmanis no 14. decembra aicina uz koncertiem Latvijā, kuros izskanēs jauna programma Svēti un dzirkstoši!, kas veltīta pasaules tautu Ziemassvētku tradīcijām.
 
10.dec 2019
Festivālā Eiropas Ziemassvētki 13. decembrī Rīgas Kongresu namā notiks Latvijas Radio bigbenda un grupas The Sound Poets koncerts.
 
5.dec 2019
Piektdien, 6. decembrī, ar Frankfurtes operas solistes, mecosoprāna Zandas Švēdes un kamerorķestra Sinfonietta Rīga koncertu britu diriģenta Džonatana Bermana vadībā Lielajā ģildē tiks atklāts festivāls Eiropas Ziemassvētki.
 
5.dec 2019
Šodien Nacionālajā teātrī Nikolaja Gogoļa komēdijas Revidents pirmizrāde; galvenajā lomā – Arturs Krūzkops.
 
3.dec 2019
Piektdien, 6. decembrī, kinoteātros sāks izrādīt režisora Ivara Zviedra veidoto dokumentālo filmu Valkātājs – par dzīvi Latvijas un Eiropas Savienības austrumu pierobežā, par bezdarbu, nelegālo imigrāciju un šā laika radīto jauno profesiju – valkātājs.
 
29.nov 2019
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) kolekcijas visjaunākā sadaļa ir fotogrāfiju ekspozīcija. Nupat izveidots video projekts Viena fotogrāfa stāsts, kurā astoņās video sērijās var uzzināt vairāk par 20. gadsimta otrās puses un 21. gadsimta mākslas fotogrāfijām, kas iekļautas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā, un to autoriem.
 
28.nov 2019
«Pēc Pirmā pasaules kara bija nabadzība, bads un gruveši, un nāve uz katra soļa, nebija darba un nebija iespēju nopelnīt. Protams, tagad ir cits laiks, citas vērtības, tomēr daudz kas mūsu dzīvē var notikt vienā acumirklī, jo visu taču izlemj nezin kas un nezin kur, no likteņa neviens nav pasargāts,» saka horeogrāfs un režisors Sergejs Zemļanskis. Rīt, 29. novembrī, Latvijas Nacionālajā operā un baletā pasaules pirmizrāde viņa veidotajam baletam Trīs draugi, kas tapis pēc Ēriha Marijas Remarka tāda paša nosaukuma romāna motīviem.
 
27.nov 2019
«Mani kolēģi no grupas teica – Jāni, saprotams, kāpēc tu negribi pārvākties uz Stokholmu, jo Rīgā ir tik forši, un gaisā ir māksliniecisks un radošs gars,» saka Jānis Strazdiņš no pasaulslavenās a cappella grupas The Real Group, kurš piedalīsies muzikālajā izrādē Rīgas gredzens.
 
26.nov 2019
Piektdien, 29. novembrī, Valmieras teātrī pirmizrāde – Ernesta Hemingveja romāna Ardievas ieročiem skatuves versijai Vara Braslas režijā ar Elīnu Hanzenu un Rihardu Jakovelu galvenajās lomās.
 
21.nov 2019
«Klusējoša piekrišana ir līdzdalība noziegumā,» uzskata režisors Vitālijs Manskis, kura veidotā filma Putina liecinieki nupat saņēma balvu Lielais Kristaps un ir izvirzīta Eiropas Kino akadēmijas balvai.
 
20.nov 2019
Sestdien, 23. novembrī, pasaules pirmizrāde Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna muzikālajai poēmai Kā ābeļdārzs ir brīvība. Uzveduma pirmatskaņojumam izraudzīta zīmīga vieta – Jelgava, kur pirms simt gadiem tika uzveikts Bermonta karaspēks un nosargāts tautas sapnis par brīvu Latviju.