\\Autori

LRLīga Rušeniece

24.mai
Žurnāliste Aija Kuģe pēc 40 gadu prombūtnes Latvijā atgriezās pirms pieciem gadiem. «Mani prom aizveda mīlestība,» saka Aija Kuģe, kura 17 gadu vecumā aizbrauca studēt psiholoģiju Maskavas Lomonosova universitātē, tur arī satika savu vīru, serbu mūziķi Jovanu Pavičeviču, un ģimene izvēlējās dzīvot vīra dzimtenē Dienvidslāvijā.
 
22.mai
Šovakar Dailes teātrī dramaturga Artūra Dīča lugas Purva bērni pirmizrāde.
 
21.mai
Šodien pirmizrāde režisores Ilonas Brūveres veidotajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai Konstrukcijas – stāstam par izcilo dzejnieku un tulkotāju, Literatūras gada balvas 2019 laureātu Uldi Bērziņu un viņa dzimtu, kas mīt vienā namā Rīgā, Maskavas forštatē. Ar filmas pirmizrādi tiek atzīmēta arī dzejnieka 75. dzimšanas diena.
 
16.mai
«Neteikšu, ka man ir īpašas sajūtas, jo šo «ciparu» es vairāk teorētiski apzinos. Nevaru teikt, ka es ļoti jūtu savus gadus, ka mani tie uztrauktu,» saka populārā žurnāliste Lia Guļevska, kura rīt atzīmēs savu 75. dzimšanas dienu. «Mani ļoti pacilā tas, ka mana dzimšanas diena ir maija vidū, kad daba mostas, viss zied. Un galvenais, lai visiem man tuvajiem cilvēkiem viss ir labi, tad man ir vienalga, cik man ir gadu.»
 
16.mai
«Pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu modi es nevaru nosaukt par izsmalcinātas gaumes laiku, tajā daudz bija kiča,» saka slavenais modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs, kura dibinātajā Modes muzejā Rīgā atklātajā izstādē Spožie astoņdesmitie apskatāmi 74 tērpi un 150 aksesuāru, kas spilgti raksturo to laiku.
 
15.mai
Šodien Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) Dauderu nodaļā tiek atklāta apjomīga ekspozīcija, kas veltīta 120 gadus senajam namam un ar to saistītiem notikumiem Latvijas valsts vēsturē.
 
14.mai
«Pamatprincips ir ļoti vienkāršs – pirmkārt, maksimāli izmantot to enerģiju, kas nāk no dabas, nebloķēt to; otrkārt, maksimāli saglabāt īpašumā jau ienākušo enerģiju un neļaut tai aizplūst,» – tā īpašuma un dārza ierīkošanas principus definē astroloģe un Vastu Šastra, senās vēdu zinātnes par mājokļa iekārtošanas principiem, eksperte Dace Ozola. «Praktiskā Astroloģija» jau rakstījusi par Vastu Šastra principiem mājoklī, bet šoreiz – par tās principiem dārzā.
 
9.mai
Sestdien un svētdien, 10. un 11. maijā, Dzintaru koncertzālē būs unikāla iespēja noskatīties koncertizstādi Kalpotājs. Blumbergs. Kamēr..., kas pērn izrādīta tikai dažos koncertos un tika arī izvirzīta Lielajai mūzikas balvai kategorijā Gada uzvedums.
 
8.mai
«Notikumu epicentrā es noteikti neesmu, bet savas dzīves epicentrā es varu atrasties un arī atrodos vienmēr,» saka Kristiāna Dimitere. Jūrmalas kultūras centrā skatāma viņas darbu izstāde Zilons Čārlzs (atrodi paslēpušos mednieku!).
 
7.mai
«Es vienmēr apbrīnoju cilvēkus, kas ir gatavi sevi atdot dokumentālistu rokās – dariet ar mani, ko gribat. Es viņiem vienmēr esmu pateicīga par uzticēšanos,» saka režisore Inese Kļava. Eiropas dienā, 9. maijā, pirmizrāde Ineses Kļavas veidotajai dokumentālajai filmai Brisele; no 10. maija to iespējams skatīties kinoteātros Latvijā.
 
30.apr
Valsts svētkos, Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā, Nacionālais Kino centrs (NKC) rīko 4. maija Latvijas filmu maratonu kinoteātrī Splendid Palace – bezmaksas seansus visas dienas garumā un brīvdabas seansu kinoteātra priekšpagalmā vakara noslēgumā. Šāgada akcenti – jaunākās simtgades filmas un sešas pirmizrādes.
 
25.apr
«Bieži sev uzdodu jautājumu – vai māksla man ir pareizākais ceļš? Un atbilde ir – jā, citādi nemaz nevarēja būt. Tomēr izdevīgi tas noteikti nav,» saka māksliniece Margrieta Griestiņa, kura kopā ar domubiedriem sarīkojusi jaunu mākslas festivālu MABOCA.
 
19.apr
Šajā pragmatiskajā laikmetā, kurā visu var izskaidrot, paņemt rokās, aplūkot mikroskopā, sadalīt sastāvdaļās, izteikt formulās, arvien vairāk cilvēku savā prātā un dzīvē ielaiž rokās nepaņemamo un nepierādāmo sfēru, interesējas par enerģijām, pievēršas garīgām praksēm.
 
18.apr
Saruna ar Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas evaņģēliski luteriskās draudzes mācītāju Rinaldu Grantu.
 
17.apr
Lielajā Piektdienā, 19. aprīlī, Latvijas Radio koris, Sinfonietta Rīga un diriģents Sigvards Kļava aicina uz koncertu Stabat Mater.
 
8.apr
Ceturtdien, 11. aprīlī, kinoteātrī Splendid Palace pirmizrāde režisores Laimas Žurginas jaunajai dokumentālajai filmai Kaza kāpa debesīs. Tajā apkopoti unikāli materiāli par Latvijas kultūras dzīvē īpašu laiku, vietu un cilvēkiem – 20. gadsimta 60. gadiem, leģendāro Rīgas kafejnīcu Kaza un kultūras personībām, kas izaugušas no Kazas apmeklētāju loka.
 
27.mar
«Ir laba sajūta, ka man ir bijusi pauze no teātra, ir bijusi pilnīgi cita dzīves izjūta, tas man bija nepieciešams. Ir brīnišķīgi, ka varu nākt uz darbu un darīt visu ar prieku – mēģināt jauno izrādi, spēlēt repertuārā esošajās izrādēs. Un priekam nekas netraucē, teiksim, pārslodze, pārgurums... Ļoti izbaudu to, ka man vairs nav lieka laika, ko vienkārši tērēt,» saka aktrise Ieva Segliņa.
 
26.mar
«Šis ir stāsts par Alunāna dzīvi un viņa ietekmi uz latviešu teātri,» saka aktieris un režisors Valdis Lūriņš. Rīt, Starptautiskajā teātra dienā, Latvijas Radio pulksten 22.05 piedāvā noklausīties muzikāla uzveduma Re, kā ziņģe skan! pirmatskaņojumu, kas veltīts Ādolfa Alunāna 170 gadu jubilejai, kas pērn tika plaši atzīmēta.
 
21.mar
«Dzīve ir kā karnevāls, kurā cilvēks izdzīvo dažādas lomas un pieredzes,» saka gleznotāja Kristīne Luīze Avotiņa, kuras jaunāko darbu izstāde Karnevāls rīt tiek atklāta Swedbank centrālās ēkas izstāžu zālē.
 
5.mar
«Šajā iestudējumā mēs runājam par cilvēkiem, viņu lietu uztveri, atbilstību vai neatbilstību vispārpieņemtajiem standartiem un mūsu katra iekšējiem kritērijiem,» saka režisore Inese Mičule. Ceturtdien, 7. martā, Nacionālajā teātrī iestudējuma Paradoksālā Latvija pirmizrāde. Tikai un vienīgi latviešu tematikai veltītajā teātra sezonā Inese Mičule piedāvās savu versiju par «īpatnēji domājošiem cilvēkiem, kuri dzīvo mūsu mazajā Latvijā un par kuriem daudz neko nezinām».
 
28.feb
«Nezinu, vai šī izrāde ir aktuāla vai nav aktuāla, toties tā noteikti ir svarīga. Mūsu nenormālajā skriešanas laikā ir vērts vēlreiz parādīt to, kas ir labs, un izrāde ir laba,» saka horeogrāfe Olga Žitluhina. Piektdien, 1. martā, Eduarda Smiļģa Teātra muzejā būs skatāma viņas veidotā Raiņa un Aspazijas mīlestības vēstulēs balstītā laikmetīgās dejas izrāde Viens un Divi, kurā tiek uzdoti jautājumi par mīlestības eksplozīvo dabu, tās spēju vienlaikus satuvināt cilvēkus un radīt dziļu vientulību.
 
27.feb
«Šīs atmiņas ir mana bagātība, ko es vēlos nodot mantojumā jaunajai paaudzei, lai rosinātu arī mūsdienu bērnus radoši un aktīvi aizvadīt brīvo laiku. Jo katrs jauns atklājums un piedzīvojums ir brīnums, kas vairo izziņas prieku,» saka Liene Lasmane, grāmatas Pagalma mantojums. 32 jautras spēles un rotaļas autore.