\\Autori

LRLīga Rušeniece

18.okt
Ar režisora Dāvja Sīmaņa spēlfilmas Tēvs Nakts īpašo seansu šodien tiek atklāts Rīgas Starptautiskais kino festivāls (RIGA IFF).Filma ir patiess stāsts par latvieti Žani Lipki, kurš 2. pasaules kara laikā Rīgā izglāba vairāk nekā piecdesmit cilvēku.
 
16.okt
«Mana ideja bija tīra un vienkārša, kurai nevajag paskaidrojumus. Starptautiskajās izstādēs grūti ir «pārdot» latviešu dizainu, teiksim, mēbeles. Es uzskatīju, ka vajag parādīt nevis gala rezultātu, bet domāšanu,» saka jaunais mākslinieks Artūrs Analts. Viņa veidotais darbs – interaktīvā instalācija Matter to Matter, kas šogad Latviju pārstāvēja Londonas Dizaina biennālē un ieguva žūrijas Zelta medaļu kategorijā Labākais dizains (London Design Biennale 2018 Best Design Medal), tikai 11 dienas būs skatāms Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.
 
11.okt
13. oktobrī Rīgā un 16. oktobrī Liepājā būs reta iespēja Latvijā baudīt diriģenta, vairākkārtēja Grammy balvas ieguvēja Andra Nelsona sniegumu, viņa vadībā muzicēs viens no pasaules labākajiem simfoniskajiem kolektīviem – Leipcigas Gewandhaus orķestris un soprāns Kristīne Opolais.
 
11.okt
Šodien pirmizrāde programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei ietvaros tapušai filmai "Kurts Fridrihsons"; no rītdienas tā skatāma kinoteātros daudzviet Latvijā.
 
10.okt
Rīt, 11. oktobrī, tiek atklāts Rudens kamermūzikas festivāls, kas līdz 20. oktobrim notiks Rīgā, Siguldā, Jūrmalā, Limbažos, Preiļos un Lūznavā. Festivāla patrons – komponists Pēteris Vasks.
 
9.okt
Piektdien, 12. oktobrī, Valmieras teātrī pirmizrāde – Deivida Aivsa lugu Venēra kažokādā iestudējusi Inese Mičule, galvenajās lomās Inga Alsiņa-Lasmane un Imants Strads.
 
8.okt
Šonedēļ Latvijā būs skatāmas Krievijas nacionālās teātra balvas Zelta maska izrādes Latvijā. Kā ierasts, festivāls Zelta maska Latvijā norisināsies Rīgā, Ventspilī un Liepājā.
 
5.okt
Vai rudens ir īstais brīdis, kad sākt neierastu tūrisma piedāvājumu? Jā, ja tas ir vēsturisko dārzu tūrisms.
 
4.okt
Izdevniecība Zvaigzne ABC pērn laida klajā franču rakstnieka un žurnālista Kristofa Onodibio romānu Ienirt – stāstu par to, kā Cēzars meklē Pasu – sievieti, kuru viņš kaislīgi mīl un kura pirms vairākiem mēnešiem devusies nezināmā virzienā, atstādama viņu vienu ar abu mazo dēliņu. Lai dēls iepazītu māti, vīrietis atklāj viņu mīlestības stāstu – iepazīšanos, iemīlēšanos, bērna piedzimšanu...
 
4.okt
«Ir pagājuši pieci gadi kopš mana pēdējā solokoncerta Latvijā, tieši šogad aprit 25 gadi, kopš mana dzīve ir saistīta ar akordeonu, un man pašai šī gada maijā apritēja 30 gadi. Ir ko svinēt,» smaidot saka izcilā akordeoniste Ksenija Sidorova. Sestdien, 6. oktobrī, Lielajā ģildē notiks viņas jubilejas koncerts.
 
3.okt
Sagaidot Latvijas Republikas simtgadi, Modes muzejs sagatavojis izstādi Brīvības šiks. 1918. Izstāde aptver periodu no 1912. līdz 1924. gadam, īpaši akcentējot 1918. gadu, kad dzima Latvijas valsts, un tērpus, kas tika valkāti Rīgā.
 
29.sep
Astronomiskais rudens jau klāt, pavisam drīz daba kokiem uzvilks krāsainus brunčus un, kā ierasts, Sigulda un tās apkārtne būs ļaužu pārpildīta, jo īpaši šogad, kad Gaujas Nacionālais parks (GNP) svin pastāvēšanas 45. gadadienu.
 
27.sep
No piektdienas kinoteātros programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei sāk demonstrēt jaunu pilnmetrāžas spēles filmu Homo Novus.
 
27.sep
«Man patīk dziedāšanu salīdzināt ar sportu. Jo abos «strādā» līdzīgi principi – trenēties, piedalīties sacensībās jeb konkursos, sevi turēt formā, mācēt uzvarēt un mācēt zaudēt. Ļoti daudz kas atkarīgs arī no centības un pašdisciplīnas,» saka pasaulē zināmais latviešu operdziedātājs Egils Siliņš. Piektdien, 28. septembrī, Riharda Vāgnera operas Klīstošais holandietis jauniestudējuma pirmizrādē viņš atveidos titullomu.
 
25.sep
Šogad vecākais, lielākais un populārākais nacionālais parks Latvijā – Gaujas nacionālais parks – svin pastāvēšanas 45 gadus. Ceturtdien, 27. septembrī, Siguldā notiks konference Gaujas nacionālais parks – Daba, Cilvēks, Atspulgi, kurā pulcēsies gan dabas saglabāšanas nozares, gan uzņēmēji un pašvaldību pārstāvji. Neatkarīgā uz sarunu aicināja Gunāru Skribu – Gaujas nacionālā parka pirmo direktoru, kurš to vadīja pirmos desmit gadus un turpināja tur strādāt līdz pat savai aiziešanai pensijā.
 
20.sep
«45 gadi ir robeža, kurai būs jāpārkāpj, un jāiet tālāk, protams, ar visu bagāžu dzīves mugursomā, ko esmu sastrādājusi. Ir jāpriecājas par katru dienu – to nu jau esmu sapratusi,» saka mecosoprāns Ilona Bagele. Sestdien, 22. septembrī, savu pusapaļo dzīves jubileju viņa atzīmēs ar izrādi Cantando y amando.
 
18.sep
Sestdien, 22. septembrī, Latvijā un Lietuvā tiks atzīmēta Baltu vienības diena, daudzviet pilskalnos, svētvietās un citās kultūrvēsturiski nozīmīgās vietās iededzot ugunskurus.
 
12.sep
«Mums paveicies ar to, ka Lejaskukros, lai vai kāda vara bijusi pie teikšanas, pusotru gadsimtu saimniekojusi viena dzimta. Tikai mēs. Baigajā gadā mūs izglāba pushektārs zemes – pietrūka, citādi ģimene tiktu izsūtīta uz Sibīriju, arī kolhozu laikos te nekas nav izšiverēts. Tomēr arī šajās mājās viss bijis kā citiem cilvēkiem – savi prieki, savas bēdas, savi ķīviņi, sava mīlestība. Dzimtu esam pētījuši diezgan tālu, mani mazbērni ir astotā paaudze, sākot no Reiņa, kas šajā vietā sāka saimniekot 1865. gadā,» stāsta Rūta Lūse, kuras dzimta jau pusotru gadsimtu mīt Latvijas ziemeļu daļā pie Kukru ezera.
 
11.sep
No 13. līdz 16. septembrim Dzintaru koncertzālē norisināsies 15. Kremerata Baltica festivāls, piedāvājot četrus koncertus.
 
11.sep
Latvijas Nacionālais teātris savu 100. sezonu, kurā tiek solīti tikai latviešu autoru darbu iestudējumi, šonedēļ atklāj ar diviem Raiņa darbu iestudējumiem – Pūt, vējiņi! un Antiņš. Zelts. Kalns, kas tapis pēc lugas Zelta zirgs motīviem.
 
6.sep
«Šo gadu laikā, kopš Latvijā tiek rīkots Rumi fest, esmu pieredzējusi tā pozitīvo ietekmi uz cilvēkiem. Jo īstai kultūrai nepielīp nekādi ģeopolitiskie pagriezieni. Brīdī, kad viedokļi par aktuālajiem notikumiem kādā reģionā ir krasi atšķirīgi un strauji mainīgi, šādi festivāli dod iespēju paskatīties uz īsto vērtību. Līdzībās runājot – skatoties uz Latgales keramiku vai mūsu tautastērpu, redzot mūsu Dziesmu svētkus, nevienu vairs neinteresē ikdienas sadzīviskā puse, un tā ir šā festivāla vislielākā vērtība – redzēt īstu mākslu, īstu Austrumu kultūru bez aktuālo notikumu piejaukuma,» uzskata Rumi fest organizētāja Daina Ozoliņa.
 
4.sep
Trešdien, 5. septembrī, pirmizrāde triju Baltijas valstu veidotajai dokumentālajai filmai Laika tilti. Latvijas režisores Kristīnes Briedes un Lietuvas dokumentālā kino meistara Audrjus Stoņa dokumentālā filma Laika tilti ir veltījums kinovēstures posmam, kuru dēvē par Baltijas jauno vilni.
 
 
#{#}