Trešdiena, 1.februāris

redeem Brigita, Indars, Indra, Indris

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Kultūra

No peldvietām par pilsētu

LIEDAGA ainava Dzintaru-Majoru rajonā © Publicitātes foto

Trešdien, 4. martā, Jūrmalas muzejā atklāj pilsētas vēsturei veltīto ekspozīciju no muzeja krājuma un privātkolekcijām, kas veltīta tās dibināšanas simtgadei.

Izstādes materiāli un vēsturiskās liecības ir no Jūrmalas pilsētas muzeja krājuma, tie stāsta par Rīgas Jūrmalas pilsētas dzīvi un laikmeta noskaņu tajā. Materiāli grupēti tematiskās sadaļās: pašvaldība, sadzīve, zvejniecība, atpūta pludmalē, dziedniecība, kultūra, izglītība, biedrības, tirdzniecība, satiksme 20.-30. gados. Izstādes veidotāji dod iespēju ielūkoties pilsētas iedzīvotāju un viesu fotogrāfijās, dokumentos un piemiņas lietās, kas vēsta par pilsētas iedzīvotāju un viesu sadzīvi. Apkopotie materiāli ļauj ielūkoties Latvijas brīvvalsts laika atmosfērā un Rīgas Jūrmalas ziedu laikos.

«Tagadējā Jūrmalas pilsētas teritorijā savulaik bija trīs patstāvīgas pilsētas - Rīgas Jūrmala, Sloka un Ķemeri. Senatnē Jūrmalas centrālā daļa bija vien atsevišķi Rīgas jūrmalas peldu miesti, taču 19. gadsimta 60. gados radās ideja par vienotu administratīvo pārvaldi šīm peldvietām. Iecerēto reformu pārtrauca Pirmais pasaules karš. Pēc tam, kad Latvija ieguva neatkarību, Rīgas jūrmalas peldu miestiem - Buļļiem [Lielupe], Bilderliņiem [Bulduri], Edinburgai I un II [Dzintari], Majoriem, Vecdubultiem [Dubulti] un Jaundubultiem, Karlsbādei [Melluži], Asariem un Valtermuižai [Valteri] - tika piešķirtas pilsētas tiesības, apvienojot tos vienā pilsētā ar nosaukumu «Rīgas Jūrmala»,» stāsta muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratore Guna Kalnača.

Rīgas Jūrmalas pilsēta dibināta 1920. gada 2. martā, taču pilsēta pastāvēja tikai 26 gadus, to laikā Rīgas Jūrmala paguva kļūt par Latvijā un ārzemēs pazīstamu kūrortpilsētu ar aktīvu sabiedrisko un kultūras dzīvi. Pilsētā tolaik tika izveidota kūrorta specifikai atbilstoša saimniecība, līdzsvarojot pastāvīgo iedzīvotāju un kūrorta viesu intereses. Patstāvību Rīgas Jūrmalas pilsēta faktiski zaudēja jau 1940. gada jūnijā līdz ar padomju okupāciju, bet saskaņā ar 1946. gada 8. janvāra dekrētu to pārveidoja par Rīgas pilsētas Jūrmalas rajonu.


http://news.lv/Neatkariga_Rita_Avize_Latvijai/2020/03/03/no-peldvietam-par-pilsetu