Kultūra

Astoņi mūsdienu Latvijas rakstnieki dosies iekarot televīzijas skatītāju sirdis
Vakar, 14:03 1
20.sep
«45 gadi ir robeža, kurai būs jāpārkāpj, un jāiet tālāk, protams, ar visu bagāžu dzīves mugursomā, ko esmu sastrādājusi. Ir jāpriecājas par katru dienu – to nu jau esmu sapratusi,» saka mecosoprāns Ilona Bagele. Sestdien, 22. septembrī, savu pusapaļo dzīves jubileju viņa atzīmēs ar izrādi Cantando y amando.
 
19.sep
Sestdien, 15. septembrī, mākslinieka Jāzepa Pīgožņa dzimšanas dienā, Preiļu Kultūras namā notika 4. Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā pasniegšanas ceremonija. No septiņiem balvas pretendentiem, godalgotā trešā vieta tika piešķirta māksliniekam Andrim Vītolam, otrā vieta - Silvijai Brigitai Meškonei, bet Jāņa Strupuļa veidoto laureāta medaļu, Zelta diplomu un Preiļu novada domes piešķirto naudas balvu 3000 eiro apmērā saņēma mākslinieks no Latgales - Jānis Plivda par 2017. gadā tapušo darbu “Gaiļmuiža”. Latvijas simtgadē īpašā balva ainavu glezniecībā - Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā medaļa tika piešķirta māksliniekam Pēterim Postažam, kurš ieguva arī Rīgas simpātiju balvu.
 
19.sep
Balvu novada muzejs ir labs piemērs, kā senatnīgais veiksmīgi saaudies ar moderno. Ne velti pirms četriem gadiem ieguvis Latvijas muzeju nozares gada balvu Zelta puteklis par labāko ekspozīciju, kā arī pretendējis uz labākā Eiropas muzeja nosaukumu.
 
18.sep
Sestdien, 22. septembrī, Latvijā un Lietuvā tiks atzīmēta Baltu vienības diena, daudzviet pilskalnos, svētvietās un citās kultūrvēsturiski nozīmīgās vietās iededzot ugunskurus.
 
18.sep
18. septembrī Ministru kabineta sēdē apstiprināts Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātais noteikumu projekts, kas nosaka, ka kārtējie XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiks Rīgā 2020. gadā no 6. jūlija līdz 12. jūlijam.
 
18.sep
Lai iedzīvotājiem būtu iespēja nokļūt uz Svēto misi pāvesta Franciska vadībā Aglonā un pēc tās – atpakaļ mājās, 2018. gada 24. septembrī tiks nodrošināti jauni papildu autobusu un vilcienu reisi, kā arī pagarināti jau esošie maršruti. Izmaiņas skars četrus autobusa un divus vilciena maršrutus, kā arī katram vilciena reisam tiks norīkoti 10 autobusi, kas pasažierus nogādās no Aglonas stacijas uz Aglonu un pēc pasākuma – atpakaļ uz staciju.
 
18.sep
Aizejošais Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis kā savu sekotāju labprāt redzētu kādu no saviem esošajiem kolēģiem.
 
18.sep
«Parasti šo lomu spēlē pieredzējušākas aktrises. No režisora puses tā ir diezgan liela uzdrīkstēšanās, un es neteikšu, ka man tas ir viegls uzdevums – šo lomu iepazīt, izprast, tajā iejusties un dzīvot,» atzīst Dailes teātra jaunā aktrise Ieva Florence. Viņa spēlē Stellu Tenesija Viljamsa lugā, kas latviešu skatītājam pazīstama kā Ilgu tramvajs un kas ir viens no pazīstamākajiem amerikāņu dramaturga darbiem. Režisors Regnārs Vaivars Dailes teātra Mazajā zālē to iestudējis ar nosaukumu Kaisles vilciens. Pirmizrāde rītvakar.
 
14.sep
Dzejas dienu balva piešķirta Guntai Šnipkei par krājumu "Ceļi", ko šogad izdeva apgāds "Mansards", informēja Latvijas Rakstnieku savienības (LRS) Dzejas dienu padomes locekle Ingmāra Balode.
 
14.sep
Gadskārtējās Dzejas dienas nedēļas nogalē piedzīvo savu noslēgumu un arī kulmināciju.
 
14.sep
Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju šajā kultūras dzīves rudens sezonā vēlētos apmeklēt teātri, liecina Kantar TNS septembra vidū veiktā aptauja.
 
13.sep
Piektdien, 14. septembrī, savas durvis mākslas cienītājiem un baudītājiem vaļā vērs Siguldas novada Kultūras centrs, kura pārbūve noslēdzās šā gada augustā. Svinīgajā notikumā uz īpašas āra skatuves uzstāsies etno mūzikas grupa „Tautumeitas” un klasiskās mūzikas huligānu grupa „DaGamba.” Taču 15. septembrī plkst.18.00 labāko skaņu sistēmu Baltijā iemēģinās Maestro Raimonds Pauls.
 
13.sep
«Mums katram ir savs priekšstats par Eduardu Veidenbaumu, bet tikai retais zina, ka arī viņa vecākais brālis Kārlis rakstīja dzeju,» saka Jaunā Rīgas teātra aktieris Vilis Daudziņš. Svētdien, 16. septembrī, pulksten 18 viņš aicina uz Mūzikas namu Daile, kur gaidāma poētiska lekcija Veidenbaums un Veidenbaums. Divi brāļi.
 
13.sep
Rītvakar pulksten 19 Valmieras Kultūras centra jauno koncertsezonu atklās Maestro Raimonds Pauls, solisti Kristīne Prauliņa, Mārtiņš Ruskis un pavadošais sastāvs Raimonda Macata vadībā.
 
13.sep
Līdzās simtgades izrāžu sērijai teātra festivālā Draama Tartu, Igaunijā, Vanemuines teātrī izdevās noskatīties arī nu jau aptuveni gadu repertuārā esošo igauņu dramaturģes Siretas Kempbelas lugas Beatrise iestudējumu.
 
13.sep
«Filma Pūt, vējiņi! man ir kā fotogrāfija bērnības albumā, kā saglabāts nospiedums no tā laika – jā, tādi mēs bijām...» saka Dailes teātra aktrise Esmeralda Ermale. Šovakar Latvijas Nacionālais teātris savu 100. sezonu atklās ar Raiņa lugu Pūt, vējiņi! Elmāra Seņkova režijā, un simboliska loma šajā iestudējumā ir arī režisora Gunāra Pieša 1973. gadā uzņemtās leģendārās spēlfilmas Pūt, vējiņi! Baibiņas lomas atveidotājai.
 
12.sep
Piektdien, 21. septembrī, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā ar itāļu dueta koncertu, bērnu radošo darbnīcu, preses konferenci un 8 jaunu mākslas izstāžu atklāšanām atzīmēs Daugavpilī dzimušā pasaulslavenā mākslinieka Marka Rotko 115 gadu jubileju.
 
12.sep
«Mums paveicies ar to, ka Lejaskukros, lai vai kāda vara bijusi pie teikšanas, pusotru gadsimtu saimniekojusi viena dzimta. Tikai mēs. Baigajā gadā mūs izglāba pushektārs zemes – pietrūka, citādi ģimene tiktu izsūtīta uz Sibīriju, arī kolhozu laikos te nekas nav izšiverēts. Tomēr arī šajās mājās viss bijis kā citiem cilvēkiem – savi prieki, savas bēdas, savi ķīviņi, sava mīlestība. Dzimtu esam pētījuši diezgan tālu, mani mazbērni ir astotā paaudze, sākot no Reiņa, kas šajā vietā sāka saimniekot 1865. gadā,» stāsta Rūta Lūse, kuras dzimta jau pusotru gadsimtu mīt Latvijas ziemeļu daļā pie Kukru ezera.