Kultūra

14.mar
Zviedriete Irēne Teorina ir viens no mūsdienu pieprasītākajiem Vāgnera soprāniem pasaulē. Brinhildes lomā trijās no Gredzena cikla operām un Izoldes tēlā operā Tristans un Izolde viņas balss ar skanīgiem virstoņiem apbur publiku abās pusēs Atlantijas okeānam. Vairāk nekā desmit gadus Irēne bijusi regulāra soliste Vāgnera operu iestudējumos Baireitā.
 
14.mar
«Šī man ir pirmā pieredze, filmējoties Latvijā, un jāatzīst, ka darba process bija patīkams un ļoti profesionāls. Diezgan līdzīgs, kā savulaik strādājot pie režisora Ņikitas Mihalkova – visa komanda strādāja nopietni un pa īstam. Vienīgā atšķirība ir tikai budžetā,» secina Liepājas teātra aktieris Mārtiņš Kalita. Viņš spēlē galveno – ierindas kaujinieka Pelēkā – lomu režisora Gata Šmita krimināldrāmā 1906.
 
13.mar
«Es esmu kristīgs un ticīgs cilvēks, es redzu ļoti spilgtus un neaizmirstamus sapņus, un šī programma, kurā iekļautas gan Baha reliģiskās atklāsmes, gan manas sapņu ainas, visprecīzāk raksturo manu dziļāko būtību. Tāpēc tā noteikti ir vispersoniskākā no manām soloprogrammām, kurā es caur mūziku varu runāt ar klausītājiem par, manuprāt, patiešām būtiskām lietām,» atklāj izcilais pianists Vestards Šimkus (34).
 
12.mar
«Tradicionāli grafika ir melnbalta. Es nolēmu, ka būs otrādi – balts uz melna. Klusums. Vai tas ir melns vai balts? Klusuma skaņa. Vai klusumam ir skaņa? Klusums skan. Arī Visums skan. Un, lai arī akmeņus mēs nedzirdam, tomēr nepamet sajūta, ka tie ir klusi, bet klāt esoši – ka tajos ir informācija, ko nemākam sadzirdēt,» saka grafiķe un vitrāžas māksliniece Inese Lieckalniņa.
 
12.mar
Mūžībā aizsaukts Liepājas autors, Latvijas Rakstnieku savienības biedrs kopš 1992. gada, dzejnieks un prozaiķis Edvīns Tauriņš, – deviņu grāmatu, tostarp trīs dzejas krājumu autors.
 
11.mar
Veiksmīgu pirmizrādi svētdien Hamburgas operā, Vācijā, pieredzējis Džuzepes Verdi "Nabuko" iestudējums, par spīti tam, ka operas režisors Kirils Serebreņņikovs atrodas mājas arestā Maskavā un mēģinājumus bija spiests vadīt ar video starpniecību.
 
11.mar
Lai gan Ralfs Eilands knapi pārsniedzis nodzīvotā ceturtdaļgadsimta slieksni, viņš uz skatuves, šķiet, ir jau vairākus gadu desmitus. Ralfs nekad nesēž mierā, vienmēr rosās, un arī tuvākie pāris mēneši viņam būs ārkārtīgi darbīgi.
 
7.mar
«Šī izrāde ir par mani. Jā, jā, tieši tā! Man ir jāspēlē aktieris, un tas esmu es. Tas, protams, ir daudz grūtāk, nekā spēlēt jebkuru citu lomu. Aktieris ir kails ikvienā lomā, bet šajā – vēl kailāks, jo, gribot vai negribot, lien ārā arī dažādas personīgas lietas. Nav aiz kā aizslēpties, jo – kur tad tu, aktieris, aiz aktiera aizslēpsies?!» saka skatītāju mīlētais Liepājas teātra aktieris Edgars Pujāts.
 
6.mar
Režisoram Mārtiņam Eihem šosezon pirmā pirmizrāde – piektdien, 8. martā, pulksten 19 Ģertrūdes ielas teātrī (ĢIT). Tur tapis jauniestudējums Escape Room. Mīts par brīvību.
 
5.mar
Pie sava festivāla popularizēšanas jau laikus ķērušies liepājnieki: lai gan "Summer Sound" norisināsies 2. un 3. augustā, tā ieskaņas pasākums risināsies jau tūlīt – 9. martā.
 
5.mar
"Lielā mūzikas balva 2018" par izcilu sniegumu gada garumā piešķirta Valsts kamerorķestrim "Sinfonietta Rīga", savukārt par aizvadītā gada labāko koncertu atzīts Jūrmalas festivāla atklāšanas koncerts "Dzimuši Latvijā", aģentūru LETA informēja VSIA "Latvijas Koncerti" sabiedrisko attiecību speciāliste Rinta Bružēvica.
 
5.mar
«Šajā iestudējumā mēs runājam par cilvēkiem, viņu lietu uztveri, atbilstību vai neatbilstību vispārpieņemtajiem standartiem un mūsu katra iekšējiem kritērijiem,» saka režisore Inese Mičule. Ceturtdien, 7. martā, Nacionālajā teātrī iestudējuma Paradoksālā Latvija pirmizrāde. Tikai un vienīgi latviešu tematikai veltītajā teātra sezonā Inese Mičule piedāvās savu versiju par «īpatnēji domājošiem cilvēkiem, kuri dzīvo mūsu mazajā Latvijā un par kuriem daudz neko nezinām».
 
4.mar
Latvijas Nacionālā teātra simtgades sezona uzsākta ar turpmākajai attīstībai labām ziņām. Pagājušā gada izskaņā Rīgas pašvaldības deputāti lēma par pašreizējo tenisa kortu aiz Latvijas Nacionālā teātra pārņemšanu Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā ar perspektīvu – paplašināt Latvijas Nacionālā teātra telpas. Šogad plānots izsludināt metu konkursu, un Nacionālā teātra jauno piebūvi varētu sākt būvēt ap 2022. gadu.
 
4.mar
Latvijas Nacionālās operas Beletāžas zālē šodien plkst.13 notiks atvadīšanās no mūžībā aizgājušā aktiera, režisora un uzņēmēja Andreja Žagara.
 
28.feb
«Nezinu, vai šī izrāde ir aktuāla vai nav aktuāla, toties tā noteikti ir svarīga. Mūsu nenormālajā skriešanas laikā ir vērts vēlreiz parādīt to, kas ir labs, un izrāde ir laba,» saka horeogrāfe Olga Žitluhina. Piektdien, 1. martā, Eduarda Smiļģa Teātra muzejā būs skatāma viņas veidotā Raiņa un Aspazijas mīlestības vēstulēs balstītā laikmetīgās dejas izrāde Viens un Divi, kurā tiek uzdoti jautājumi par mīlestības eksplozīvo dabu, tās spēju vienlaikus satuvināt cilvēkus un radīt dziļu vientulību.