Kultūra

Vakar, 10:03
Vērts redzēt, dzirdēt, apmeklēt: Žagars un Nevarauska, Siksna un Sutugova, Vinterbergs un Zellers.
 
24.feb
Latvijas kūrortpilsēta Jūrmala dažādos laikmetos bijusi inteliģences – literātu, mūziķu, arī mākslinieku – iecienīta atpūtas un darba vieta. Latvijas mūziķu un citu kultūras darbinieku aprindās vēl aizvien labā atmiņā palicis Jāņa Zālīša nams Lielupē. Nelielajā namiņā, kas atrodas 19. līnijā, no 1923. gada līdz mūža nogalei 1943. gadā dzīvoja komponists, pirmais Latvijas Nacionālās operas direktors un mūzikas kritiķis Jānis Zālītis (1884–1943), kuram 2019. gadā samērā plaši tika atzīmēta 135. dzimšanas diena.
 
24.feb
Nākamgad Mežaparka Lielajā estrādē gaidāms uzvedums "Dziesma dejo. Deja skan", kas kopā pulcēs aptuveni 10 000 dalībnieku no Latvijas un diasporas deju kolektīviem un koriem, informēja uzveduma veidotāju pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska.
 
24.feb
Jaunmoku pils šogad atzīmē savu 120 gadu jubileju. Nozīmīgā svētku gada tematika ir “…dabiski…”. Tā daudznozīmīgais moto caurvīs visus muzeja rīkotos Jaunmoku pils jubilejas gada pasākumus, informē pils pārstāve.
 
24.feb
Sakarā ar pagarināto ārkārtas situāciju valstī Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) atkal pārceļ jau aizvadītā gada Zvaigžņu festivālā neizskanējušos koncertus ar operdziedātājas Maijas Kovaļevskas un pianista Armanda Ābola piedalīšanos.
 
23.feb
Gaidīts notikums un gaidīts pērnā gada kopsavilkums - tā varētu raksturot šosestdien, 27.februārī, paredzēto Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā "Kilograms kultūras 2020" pasniegšanas ceremoniju. Tā būs jau desmitā. Pērn virtuālās realitātes bija par daudz, klātbūtnes - par maz, bet kultūra tomēr noturējās - jo mēs visi kopā to cēlām un stiprinājām. Tāpēc ceremonija Kristīnes Želves un Gustava Terzena vadībā gādās par stabilitāti un vērtībām, ko nevar ietekmēt neviena pandēmija.
 
20.feb
Šis ir dzejnieka un Rīgas pilsētas apdziedātāja Aleksandra Čaka 120. jubilejas gads, kam par godu, tiklīdz tas būs iespējams, tiks rīkoti dažādi pasākumi. Kamēr Čaka memoriālais dzīvoklis – muzejs apmeklētājiem ir slēgts, neviens neliedz aizstaigāt līdz Raiņa kapiem, kur guldīts 1950. gada 8. februārī mūžībā aizgājušais dzejnieks. Ielūkojāmies vairāku Čaka līdzgaitnieku atmiņās par dzejnieka pēdējām dzīves dienām.
 
20.feb
Lai arī biežāk dzirdam par grūtībām, ar ko attālināto mācību laikā saskaras skolēnu vecāki, šis laiks paver arī jaunas iespējas. To pierādījusi arī vienpadsmit gadus vecā ķekavniece - talantīgā obojiste Madara Knēziņa -, kura kā balvu par veiksmīgu piedalīšanos vienā no septiņiem starptautiskajiem festivāliem 2020.gadā saņēmusi ielūgumu šā gada jūnijā uzstāties koncertā "Global Artists Debut Concert" Kārnegija zālē Ņujorkā.
 
20.feb
Vērts redzēt, dzirdēt, izlasīt: Lūriņa un viņas Maestro, Ezera un Pecoli, «Meitenes» un «100 stipri stāsti».
 
19.feb
Lēmums par XII Latvija skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norisi tiks pieņemts aprīļa beigās, lai gan viens no iespējamiem variantiem to norisei ir, ka tos varētu rīkot lokāli reģionos un dalība būs pēc brīvprātības principa, šorīt intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).
 
18.feb
No valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" "Attīstības finanšu institūcijai Altum" ("Altum") tiks piešķirti 6 miljoni eiro mākslas, izklaides un atpūtas nozares komersantu atbalstam, šodien lēma valdība.
 
18.feb
Māksliniece Kornelija Ozoliņa no 1954.-1960.gadam mācījās Rīgas Lietišķās vidusskolas Keramikas nodaļā (tag. PIKC Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas Keramikas izstrādājumu dizaina izglītības programma) un pabeidza ar diplomdarbu porcelānā. Pēc mācībām strādāja Rīgas Porcelāna un fajansa fabrikā (1959, 1961).
 
18.feb
Lasīšanas veicināšanas projekts “Bibliotēka” izsludina pieteikšanos jauno rakstnieku romānu konkursam, kā rezultātā ar ilggadēja latviešu literatūras mecenāta “Baltic International Bank” atbalstu tiks izdots viens agrāk nepublicēta autora darbs. Pieteikties konkursam iespējams līdz šī gada 1. aprīlim, manuskripti jāiesniedz līdz šī gada 31. augustam.
 
18.feb
Šodien Latvijas dzimtsarakstu sistēmai aprit simt gadu. Šajā zīmīgajā datumā notiks Latvijas dzimtsarakstu simtgadei veltīts tiešsaistes dievkalpojums no Rīgas Doma baznīcas, informē Tieslietu ministrija.
 
16.feb
Aizvadītajā nedēļā Latviju pāršalca patīkama ziņa - pašmāju filma pirmo reizi vēsturē ir iekļuvusi šī gada "Oskaru" nomināciju īsajā sarakstā ar filmas "Dvēseļu putenis" skaņu celiņu, kas iekļauts starp 15 citām kompozīcijām kino mūzikas kategorijā.
 
15.feb
Grāmatu sērijā «Orbītas bibliotēka» izdots amerikāņu rakstnieka Ričarda Brotigana pasaulslavenais romāns «Foreļu cope Amerikā» (1967). Šis ir pazīstamākais autora darbs, un šī ir pirmā reize, kad tas izdots latviski. Ja esat grāmatu gardēži, varat mēģināt «atkost» šo tekstu.
 
15.feb
Vasaras izskaņā, 20. un 21.augustā, tiešsaistē un izkliedēti Cēsu pilsētā plānots septītais Sarunu festivāls LAMPA. Ja epidemioloģiska situācija būs labvēlīga, lai piedzīvotu sarunas klātienē, šogad LAMPA no ierastā Cēsu pils parka pārcelsies uz jaunām sarunu vietām skvēros, ielās, zaļajās zonās un būs dzirdama visā pilsētā, piedāvājot jaunu pieredzi dalībniekiem un apmeklētājiem - tuvākas sarunas drošā attālumā.
 
14.feb
Inga Utena-Logina, kuru daudzi joprojām atceras kā Vislatvijas «Spieta» krustmāti, šā gada sākumā ir pielikusi punktu savam piecu gadu radošajam darbam – e-grāmatai «Katram sava grāmata galvā». Tās ir četras grāmatas vienā, 870 lapas, pilnas ar dzīvi – tik apjomīgs ir viņas pētījums par laiku, kurā dzīvojam, par vēsturi, kas veidojas šodien. Ikvienu, kurš jau sācis šo e-grāmatu lasīt, tā pārsteidz ar ideju, formu un saturu. Jo ir absolūti neparedzama un dzirkstoša kā šampanietis.