Kultūra

19.aug
Pavisam drīz klajā nāks bungu un dūdu mūzikas grupas Auļi jaunākais studijas albums Senču balsis, kas tiks stiprināts ar pieciem koncertiem Latvijas pilsētās. Seši latviešu dūdinieki, kontrabasists un trīs bundzinieki kopīgā projektā ar mongoļu rīkles dziedātāju, sāmu joikotāju un austriešu jodelētāju – tas solās būt ļoti interesanti.
 
19.aug
18. augustā sirsnīgā ceremonijā tika pasniegtas Latvijas Nacionālās operas fonda Gada balvas operai. Balvas tika pasniegtas sešās kategorijās: gada operas soliste – Sonora Vaice, gada baleta soliste – Annija Kopštāle, gada orķestra mūziķi – Otro vijoļu grupa, mūža balva par ieguldīto darbu tehniski administratīvajā darbā – Raimonda Zaice, balva par ilgstošu un panākumiem bagātu darbu – Andris Pujāts, balva par ilgstošu un izcilu darbu mākslinieciskajā jomā – Normunds Zariņš.
 
16.aug
Ceturtdien, 15. augustā noslēgusies pieteikumu iesniegšana Nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps” un, salīdzinot ar 2018. gadu, pieteikumu skaits ir pat pieaudzis. Pagājušā gada “Lielais Kristaps” aizritēja Latvijas simtgades zīmē, bet šogad jāizceļ Latvijā producēto filmu nozīmīgie panākumi lielākajos starptautiskajos filmu festivālos. Tas nozīmē, ka pēdējo gadu laikā Latvijas kino ir ne tikai atguvis Latvijas skatītāju uzticību, bet ir arī konkurētspējīgs ārvalstīs.
 
15.aug
Kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK) aicina VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) un būvnieku "Rere būve 1" vadības pārstāvjus vēlreiz tikties pie sarunu galda, lai nodrošinātu, ka Jaunā Rīgas teātra (JRT) ēkas pārbūves darbus pabeigtu un teātris varētu atgriezties savā namā 2022.gada vasarā, informēja kultūras ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Inga Vasiļjeva.
 
15.aug
Jaunajā Rīgas teātrī (JRT) šosezon būs skatāmi deviņi jauniestudējumi, no tiem piecus iestudē režisors Alvis Hermanis, ceturtdien preses konferencē pastāstīja pats Hermanis.
 
15.aug
Leģendārajai latviešu aktrisei Vijai Artmanei (1929–2008) 21. augustā apritētu 90. «Ir cilvēki, kas kļūst par aktieriem, jo grib staigāt pa skatuvi skaistās kleitās un saņemt ziedu klēpjus, bet viņa šo profesiju ir ņēmusi līdz serdei un ir nodzīvojusi vairākas dzīves, palikdama ļoti monolīta personība,» saka kinokritiķe Daira Āboliņa, kura tandēmā ar režisori Agitu Cāni-Ķīli veidojušas dokumentālu televīzijas filmu Aktrise un laiks. Vija Artmane. Tās pirmizrāde 21. augustā kinoteātrī Splendid Palace, turpat 17. augustā – pasākums Vijas Artmanes Lielā nakts. Par filmas tapšanu Neatkarīgā uz sarunu aicināja filmas scenārija autori Dairu Āboliņu.
 
15.aug
Andreja Upīša memoriālā muzeja ekspozīcija ir aplūkojama divās vietās – viņa bijušajā Rīgas dzīvoklī un mājā Skrīveros. Ēka, kopš rakstnieks 1952. gadā to atdāvināja valstij, nav piedzīvojusi pārvērtības, savukārt pēdējās ekspozīcijas izmaiņas notikušas pirms vairākiem gadiem. Lai gan muzeja darbiniekiem ir labas idejas, kā atdzīvināt to, taču viss atduras pret finansējuma trūkumu. Arī Kultūras ministrijas programma Mantojums 2018, kas paredzēja uz Latvijas simtgadi sakārtot tās pārziņā esošos muzejus, tā arī palikusi kā laba iecere.
 
14.aug
Galvaspilsētas zaļās zonas apsaimniekotājs Rīgas pašvaldības uzņēmums Rīgas meži rūpējas par pilsētas mežiem, Mežaparku un Rīgas dārziem, parkiem, skvēriem un alejām. Rūpējas ar lielu atbildību.
 
14.aug
Klātesot kultūras ministram Naurim Puntulim, Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājam Oļegam Burovam un Pillar Development valdes priekšsēdētājam Ernestam Bernim, 13. augustā tika atklāta jaunā kultūras un mākslas telpa Hanzas Perons. Ievērojamo viesu ierašanās apliecina projekta nozīmību Latvijas un Rīgas kultūras telpā.
 
14.aug
«Šajā vasarā es esmu atpūtusies vairāk nekā citus gadus – četras nedēļas bez baleta treniņiem, un tas man ir daudz. Bet kopš jūlija sākuma atkal trenējos un jauno sezonu gaidu ar jaunu sparu,» saka Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) soliste Alise Prudāne (28).
 
13.aug
Šogad 30.augustā Latvijā trešo gadu notiks Latvijas Radio 5 jeb "Pieci.lv" iniciatīva "#GrupuKrekluDiena", kurā aicinās klausītājus ziedot grūtībās nonākušu mūziķu atbalstam.
 
13.aug
"Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) šodien plānoja pārņemt Jaunā Rīgas teātra (JRT) būvlaukumu Lāčplēša ielā 25 no būvnieka - pilnsabiedrības "ReRe būve 1".
 
13.aug
«Latvijā ir ļoti izglītota un prasīga publika, tādēļ katra uzstāšanās ir ar vislielāko atbildību. Īpaši jau Liepājā, kur Starptautiskais pianisma zvaigžņu festivāls ilgo gadu laikā ļāvis iepazīt milzum daudz pianistu un arī citu zvaigžņu no gandrīz visām pasaules malām. Arī es vēl kā bērns gāju uz šiem koncertiem, un man bieži asaras bira no mūzikas aizkustinājuma. Un tagad man pašai tur jāspēlē. Jā, tas bija tas, ko es vēlējos, uz ko es cerēju, un nu tas brīdis ir klāt,» saka viena no Latvijā pieprasītākajām jaunās paaudzes pianistēm Agnese Egliņa.
 
12.aug
Nu jau deviņus mēnešus tautā iecienītā TV3 raidījuma SuperBingo vadītājas lomā ir Nora Legzdiņa – jauna un enerģiska meitene, kura jau paguvusi iemantot skatītāju mīlestību. Taču viņa vēl ir tikai sava ceļa sākumā – plānu ir daudz un dažādi.
 
12.aug
Teju identiska situācija kā ar drukātās preses izplatīšanu izveidojusies grāmatniecības nozarē – viena valdība ir kaut ko pasākusi, atnākusi cita valdība, un nav turpinājuma. Grāmatniecības nozarei vajadzīga palīdzība – gan iekšējā tirgū, gan eksportā, un abas šīs vajadzības nostādītas savstarpēji konkurējošās attiecībās.
 
11.aug
Nākamgad Rīgā, Liepājā un Rēzeknē būs apskatāma izstāde "Dzimtas grāmata", kas vēstīs par Latvijas dzimtām un tām nozīmīgajām grāmatām, tāpēc ģimenes un dzimtas visā Latvijā tiek aicinātas iesaistīties izstādes veidošanā, iesūtot savu stāstu un aprakstu par grāmatu, kas ģimenei ir īpaši nozīmīga, informēja projekta "Bibliotēka" komunikācijas koordinatore Daiga Bitēna.
 
11.aug
Liepājas teātris par nedēļu pārcēlis jaunās sezonas atklāšanas datumu, un līdz ar to atceltas arī piecas septembrī plānotās repertuāra izrādes. Tas esot izdarīts pēc režisora Regnāra Vaivara prasības, ziņo portāls liepajniekiem.lv.
 
9.aug
Trešdienas vakarā Ozo golfa klubā notika Armanda Pučes jaunākās grāmatas Aitas prezentācijas pasākums. «Stāsta galvenā būtība – šajā laikmetā esam pazaudējuši privātumu, un, visticamāk, uz visiem laikiem,» Neatkarīgajai saka romāna Aitas autors Armands Puče. Ierosme grāmatai radusies no kādas krimināllietas, bet autors uzsver, ka romāns tomēr ir literārs darbs un «dzīvē ir daudz skarbāk».