Kultūra

Simt dzejoļi Latvijai
20.jūl 3
19.jūl
Jaunas ziņas pienākušas no Zviedrijas, un tās tā vai citādi saistītas ar Nobela prēmiju literatūrā.
 
19.jūl
«Nu, kā es tagad dzīvoju? Rakņājos pa zemi, rakņājos pa atmiņām,» saka vitālais aktieris Jānis Kubilis. Pēckara paaudzes skatītāju elks, kurš visu savu radošo mūžu nostrādāja Nacionālajā teātrī (tolaik – Drāmas teātrī). Pirms teju 30 gadiem viņš negaidīti un strauji aizgāja no teātra, nu jau izaugusi paaudze, kas viņu uz skatuves nemaz nav redzējusi. Ar latviešu kino viņam nebija tuvas attiecības, tāpēc aktiera mūžs palicis vien publikas atmiņās, recenzijās, intervijās un fotogrāfijās. Nākamajā nedēļā, 24. jūlijā, Jānim Kubilim apritēs 95. Neatkarīgā devās ciemos pie aktiera, kas ir tikai piecus gadus jaunāks par Latvijas valsti.
 
18.jūl
Baltijas valstu simtgades izstādi "Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs" Orsē muzejā Parīzē apmeklējuši vairāk nekā 236 000 interesentu no visas pasaules, informēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja komunikācijas speciāliste Kristīne Lāce.
 
18.jūl
Limbažu muzeja krājuma glabātājai Rasmai Noriņai ir īsts pētnieka nemierīgais gars. Viss mūžs pagājis, kaut ko meklējot un šķetinot. Viņa ir arī viena no Vidzemes lībiešu dzimtu pamatīgākajām apzinātājām. Par to var pārliecināties, apmeklējot Pāles novadpētniecības muzeju, kur desmit metru gari ruļļi glabā dzimtu ciltskokus, kā arī iepazīstoties ar šogad klajā nākušo grāmatu Vidzemes lībiešu dzimtas. Arī pašas pētnieces un viņas vīra saknes ietiekušās līvu zemē.
 
18.jūl
Atzīmējot kustības Lielā talka 10. jubileju, šodien un rīt Rīgā viesosies viens no pasaules drosmīgākajiem piemēriem uzņēmējdarbībā un zinātnē – profesors Gunters Pauli (Gunter Pauli, 1956). Ikvienam ir iespēja viņa lekciju skatīties portālā delfi.lv – 19. jūlijā pēc pulksten 12.
 
18.jūl
Daudzi Latvijas radošie kolektīvi dejo, dzied un muzicē SIA Limbažu tīne austajos etnogrāfiskajos tērpos. Dziesmu un deju svētki uzņēmumam bija īsts siena laiks, jo pasūtījumu sanācis tik daudz, ka vēl pēdējos steiguši pabeigt pāris dienu pirms gājiena. Karte, uz kurieni aiziet Tīnes ražojumi, ir raiba – gan Baltijas valstis, gan krietni tālākas zemes. Jau kopš 1975. gada uzņēmumu vada Jānis Krasovskis, kurš tā darbību pārzina «velkos un audos».
 
17.jūl
Ar operdziedātājas Marinas Rebekas mīlestības tēmai veltītu koncertu Salut d’amour svētdien, 22. jūlijā, tiks atklāts 12. Cēsu Mākslas festivāls.
 
17.jūl
«Annas Brigaderes stāsts ir par to mūžīgo cilvēku «meklēšanos». Nu nevar tas vīrišķis bez sievišķa un otrādi. Un tas celiņš uz otra sirdi ne vienmēr ir rozēm kaisīts,» saka aktieris un režisors Voldemārs Šoriņš, kurš kopā ar režisoru Juri Kalniņu veidojis teātra brīvdabas izrādi – Annas Brigaderes luga Lielais loms.
 
13.jūl
Ar īpašu Latvijas simtgadei veltītu programmu no 24. līdz 28. jūlijam Dzintaru koncertzālē norisināsies ceturtais Jūrmalas festivāls.
 
13.jūl
Dziesmu svētki ir kļuvuši par vēsturi, smaidīgu cilvēku piepildītā Rīga sāk pamazām aizmir-sties, atgriezusies dzīve parastā. Mediji pilni, sociālie tīkli vēl pilnāki. Nu, protams, par prezidentu, viņa lapiņām un vēju. Kāds aizstāv, daudzi kritizē, bet situācija latviski absurda un veca kā atjaunotā Latvija. Palasot šo ņemšanos, redzams, ka politiskajā izpratnē neesam nekur daudz tālāk par kundzītēm, kas deviņdesmitajos gados balsoja par smukajām žaketēm.
 
13.jūl
XXVI dziesmu svētku goda virsdiriģents, mūzikas pedagogs, viens no zēnu koru kustības pamatlicējiem, arī starptautisko zēnu koru festivālu aizsācējs Latvijā Jānis Erenštreits stāsta Neatkarīgajai par dziesmu svētkiem, slavē katru dalībnieku un uzsver, ka koriem skolās nepieciešams savs statuss.
 
13.jūl
Kā vēsta Latvijas Televīzijas Kultūras ziņas, uz iespēju mācīties Latvijas Kultūras akadēmijas Jaunā Rīgas teātra jauno aktieru kursā pieteicies rekordliels jauniešu skaits – 280.
 
12.jūl
Maija Pohodņeva un Modris Pelsis šovasar atver savu jau ceturto kopīgi rakstīto trilleri. Tajā darbojas divi varoņi, kuru karjeras līkloči no ierakumu pretējās puses saveduši tos kopā visnotaļ neiespējamā misijā. Viņi ir profesionāli algotņi, slepkavas, kuri atrodas savu darba devēju varā. Šajā trillerī faktu un postpadomju realitātes ir daudz vairāk, nekā mēs to varētu vēlēties. Lasot ir vietas, kurās asinis stingst dzīslās. Arī darbības vide ir reāla, detaļas precīzas. Tomēr, ja sadomāsiet atkārtot romānā attēlotās darbības – jūs gaidīs vilšanās. Autori nepārkāpj žanra nerakstīto likumu un nepasniedz gatavas receptes, kā novākt oponentu tā, lai policija nevienu nenoķertu. Noteikti noķers, jo raksta lietpratēji. Modrim Pelsim ir viņa pieredze no policijas laikiem, Maija Pohodņeva – pazīstama kriminālziņu žurnāliste. Kopā viņi darbojas jau sen un izbaudījuši arī to, ko nozīmē cīnīties par otra dzīvību brīdī, kad oficiālā medicīna plāta rokas.
 
12.jūl
«Jūtamies pagodināti, ka ar savu koncertprogrammu esam izvēlēti atklāt Senās mūzikas festivālu, kas, kā jau katru gadu, piedāvā iespēju dzirdēt muzikāli augstvērtīgus māksliniekus vairākos koncertos, dāvājot senās mūzikas mīļotājiem īstus svētkus,» saka Elīna Šimkus. Šodien, 12. jūlijā, ar Elīnas Šimkus un senās mūzikas ansambļa Fantasia Ficta (Šveice) koncertu tiek atklāts 24. Starptautiskais senās mūzikas festivāls, kas līdz 14. jūlijam koncertos Rīgā un Rundālē piedāvās itāļu, vācu un angļu baroka mūzikas izmeklētākos opusus, kā arī spāņu un flāmu vecmeistaru darbus.
 
12.jūl
Piektdien, 13. jūlijā, pulksten 19 Rūjienas estrādē pirmizrādi piedzīvos jauna brīvdabas izrāde “Lielais loms”, kas tapusi pēc Annas Brigaderes lugas motīviem.
 
12.jūl
Sestdien, 14. jūlijā, no pulksten 16 līdz pat vieniem naktī senatnīgajā Dikļu pils parkā jau piekto gadu pēc kārtas notiks muzikāls un gastronomisks baudījums – Sajūtu festivāls, kas sola sniegt baudījumu visām maņām, bet apcerīgu mieru nodrošinās dabas tuvums.
 
11.jūl
Gatavojoties Latvijas valsts simtgadei, arī novados norisinās vietēji valsts simtgades projekti. Mārupes novadā tādu iniciējusi un realizē Tīrainē dzīvojošā māksliniece Ieva Caruka.
 
11.jūl
No 16. līdz. 22. jūlijam Ventspilī, Liepājā un Cēsīs notiks klasiskās mūzikas festivāls Šalc, kurā piedalīsies Eiropas un Latvijas labāko simfonisko orķestru izcilākie mūziķi.