Kultūra

25.mar
Gaidāmos XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus varētu pārcelt uz vēlāku laiku šajā vasarā, vai sliktākajā gadījumā - uz nākamo gadu, liecina paziņojums svētku mājaslapā "nacgavilet.lv".
 
24.mar
Kopš 1961. gada, kad Starptautiskais teātra institūts (ITI) iedibināja Starptautisko teātra dienu, teātra cilvēki visā pasaulē to ik gadu atzīmēja 27. martā. Piektdien pirmo reizi šo 59 gadu laikā teātra mākslas meistari būs fiziski šķirti no saviem skatītājiem. Lai arī tālu katrs no savas skatuves un par savu nākotni satraukti un nedroši, Latvijas teātru aktieri tomēr nekrīt panikā un vismaz virtuālajā pasaulē turas cieši kopā. Viņi meklē jaunas radošas izpausmes, cits citu iedvesmo un, par spīti grūti laikiem, atrod spēka vārdus arī saviem uzticamajiem skatītājiem.
 
23.mar
Turpinās kultūras iestāžu labdarības akcijas, nupat savu izrāžu digitālo arhīvu atvēris Dailes teātris, piedāvājot iespēju vienu mēnesi skatīties desmit iestudējumus, kas tapuši iepriekšējos desmit gados un kuri vairs nav šī teātra repertuārā. Izrāžu ieraksti tapuši sadarbībā ar Latvijas Televīzijas projektu teātris.zip.
 
21.mar
Kamēr Dailes teātrim ir liegta iespēja demonstrēt izrādes uz skatuvēm, tas atver digitālo izrāžu arhīvu, piedāvājot noskatīties desmit iestudējumus, informēja teātra sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Leimane.
 
21.mar
Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas absolventes Nora Gavare un Madara Salma saņēmušas Universālā dizaina institūta starptautiskā konkursa “Universal Design Competition 2020” balvas.
 
20.mar
Orķestris Rīga ir apkopojis digitālos resursus un informē par iespējām klausītājiem baudīt orķestra koncertus audio un video ierakstos. Mājaslapas www.orkestris.riga.lv sadaļā Skaties un klausies apkopotas krāšņas koncertu fotogalerijas, kā arī atsevišķi audio un video ieraksti, kur līdzās orķestrim Rīga uz skatuves stājušies tādi solisti kā Raimonds Pauls, Daumants Kalniņš, Inga Šļubovska-Kancēviča, Oskars Petrauskis un daudzi citi.
 
19.mar
Ar jaunā koronavīrusa izplatību saistītās ārkārtējās situācijas dēļ Latvijā nav notikuši vismaz 1600 izklaides un kultūras pasākumu, liecina Kultūras ministrijas (KM) aplēses.
 
19.mar
Latvijas Nacionālā opera un balets sadarbībā ar savu ilggadējo patronu Latvijas mobilo telefonu (LMT), sākot no 20. marta, aicina uz Piektdienas un sestdienas vakaru Operā.
 
19.mar
Lielā mūzikas balva joprojām ir Latvijas valsts augstākais apbalvojums mūzikā. Tam ir zināms prestižs un publiskas atzinības svars, kas, iespējams, gadu gaitā noturēts pat veiksmīgāk nekā citās nozarēs.
 
19.mar
«Manas apzinīgās dzīves laikā pirmo reizi ir izsludināta pandēmija, turklāt – visā pasaulē, nevis tikai kādā valstī vai reģionā, tātad – notiekošais ir nopietni. Tas liek visas pasaules līmenī paskatīties uz to, kādi esam pret sevi, pret līdzcilvēkiem, pret planētu,» saka Māra Brante (attēlā), dainu meditāciju, latvisku un šamanisku rituālu vadītāja, senu zināšanu glabātāja. Dzīve viņai likusi iziet cauri dažādiem, arī skarbiem un pat ļoti nežēlīgiem pārbaudījumiem. Par personiski piedzīvoto viņa saka: «Uzskatu, ka viss jau bija izlemts smalkajā līmenī, un reālajā dzīvē tikai notika tam apstiprinājumi. Kritiens bedrē vai bezdibenī bija milzīgs. Pirmais jautājums man bija – kāpēc ar mūsu ģimeni tā notika?» Māra arī uzdod jautājumus un meklē atbildes par to, kas ne tikai ar viņu, bet ar mums visiem notiek šobrīd.
 
18.mar
Laikā, kad atcelti visi iespējamie publiskie sporta un kultūras pasākumi, likumsakarīgs ir jautājums – ko darīt brīvajā laikā? Tās senās dienas, kad nekur nenotika nekas un cilvēki apmierinājās ar kādu zaļumballi vasaras tveicīgā piektdienas vakarā, ir sen beigušies. Mūsdienu pasaule nav iedomājama bez kultūras un izklaides piedāvājuma, bet ārkārtas situācijā dzīve šajā sektorā ir šķietami apstājusies.
 
18.mar
Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtas stāvokli un publisko pasākumu aizliegumu, arī teātra trupa Kvadrifrons ir atcēlusi visas izrādes līdz 14. aprīlim un aicina cilvēkus būt atbildīgiem par sevi un citiem un pēc iespējas ierobežot došanos sabiedrībā.
 
18.mar
«Mūsu versijā viņš ir čalis, kas izraidīts no paradīzes,» saka aktieris Egons Dombrovskis, kurš Liepājas teātrī topošajā jauniestudējumā Dēmons atveido titullomu. Izrāde tiek veidota pēc krievu literatūras klasiķa Mihaila Ļermontova viena no slavenākajiem darbiem, dramatiskās poēmas Dēmons, motīviem.
 
17.mar
«Es atzīstu, ka neesmu eņģelis ar spārniņiem, bet – visi aktieri taču ir dulli. Es, protams, atvainojos ikvienam, kam esmu nodarījusi pāri, tomēr es uzskatu, ka ikviens cilvēks ir pelnījis, lai viņam tiktu dota otra iespēja. Un, ja tas tiek solīts, skumji, ka solījums netiek turēts,» saka skatītāju mīlētā aktrise Gunta Virkava.
 
13.mar
Šomēnes apgāds Zvaigzne ABC atzīmē pirmās publicētās e-grāmatas desmito dzimšanas dienu, jo 2010. gada 8. martā Zvaigzne ABC izdeva pirmo e-grāmatu latviešu valodā – Lorensa Frīmena un Jura Rubeņa darbu Krīzes iespējas. Meditācija kā dzīves līdzsvarošanas māksla.
 
12.mar
Piektdien, 13. martā, Valmieras teātrī režisora Georgija Surkova iestudējuma Tilti pirmizrāde. Galvenajās lomās Elīna Vāne un Tālivaldis Lasmanis.
 
12.mar
13. februārī pārpildītā Lielās ģildes zālē skanēja Mocarta un Bruknera mūzika. Reizēm būtiskāks par tik būtisko novatorismu jaunradē ir apliecinājums klasikas nemainīgajai pašvērtībai kvalitatīvā interpretācijā.
 
11.mar
Olaines Vēstures un mākslas muzejs šoruden svinēs 25. jubileju. Jau pērnā gada nogalē tas durvis vēra pēc rekonstrukcijas, ieguvis gan jaunas telpas, gan jaunas un mūsdienīgas ekspozīcijas. Tās iepazīstina ar šīs puses vēsturi, sākot no trešā gadu tūkstoša pirms mūsu ēras, līdz pat mūsdienām. Muzejā ir arī mākslas telpa, kura šobrīd piedāvā baudīt vietējās mākslinieces Jeļenas Kažokas gleznas.