Kultūra

5.jun
1920.gada 7.jūnijā Latvijas Satversmes sapulces sēdē Baumaņu Kārļa dziesma "Dievs, svētī Latviju!" tika oficiāli apstiprināta par Latvijas Republikas valsts himnu. Skaņdarba vēsture un tā pirmā manuskripta nonākšana Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā ir stāsta vērta.
 
4.jun
Kannu kinofestivāla rīkotāji trešdien izziņojuši 2020.gada oficiālās atlases 56 filmas, neraugoties uz to, ka pats festivāls šogad koronavīrusa pandēmijas dēļ nenotiks.
 
3.jun
No 3.jūnija daļa Latvijas muzeju saviem apmeklētājiem piedāvās iepriekšēja pieraksta sistēmu, kas paredz attālinātu reģistrēšanos muzeja apmeklējumam noteiktos laikos, norāda Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) pārstāve Ilma Elsberga.
 
2.jun
Sākot no 3.jūnija, daļa Latvijas muzeju saviem apmeklētājiem piedāvā iepriekšējā pieraksta sistēmu, kas paredz attālinātu reģistrēšanos muzeja apmeklējumam noteiktos laikos, saņemot izdrukājamas vai elektroniski uzrādāmas bezmaksas biļetes, kas, apmeklējot muzeju, tiks apmainītas pret īstajām biļetēm. Šādu pakalpojumu nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs muzejiem, kuri tam ir pieteikušies. Lielāku interesi par šādas iespējas izmantošanu izrādījuši nelielie muzeji, kuriem telpu platība šobrīd neatļauj uzņemt lielu apmeklētāju daudzumu.
 
2.jun
No 2. jūnija līdz 25. oktobrim Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā skatāma Ķīnas abstraktās mākslas pārstāvja Sjao Ciņa (Hsiao Chin) retrospektīva izstāde „Mans sākums ir manas beigas”.
 
2.jun
Laikā, kad ierastās teātru sezonas noslēguma tradīcijas ir mainījušās, Dailes teātris no 12.jūnija Vasaras dārzā sešus vakarus organizē koncertus divās daļās "Sezonas pieslēgums". Idejas autori - aktieri Artūrs Skrastiņš un Lauris Dzelzītis.
 
2.jun
Mecenāti pabeigto Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja (LLMM) projektu vēlas atdāvināt valstij, cerot, ka Covid-19 krīzes stimulētie ieguldījumi infrastruktūrā ļaus to uzbūvēt, jo pašiem tiem līdzekļu šim nolūkam pašlaik nav, vēsta Latvijas Radio.
 
1.jun
Koalīcijas partijas vienojušās kultūras nozarei Covid-19 krīzes pārvarēšanai piešķirt papildu 32 miljonus eiro, šodien pēc valdību veidojošo partiju tikšanās žurnālistiem sacīja kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK).
 
1.jun
Pandēmijas laiks ir ļoti neviennozīmīgs. No vienas puses tas ir kļuvis par eksistenciālu sietu, caur kuru izsijāt notikumus un cilvēkus, patiesās vērtības atsijāt no samākslotām lietām, atmetot visu lieko. Šis ir arī lielo iespēju laiks, kad, atbrīvojoties no nevajadzīgā, vietā var nākt kaut kas patiesi vērtīgs. Taču no otras puses šis ir arī ļoti grūts periods. Smags laiks cilvēcisko attiecību ziņā, iekšējo baiļu un daudziem arī finansiālo satricinājumu ziņā.
 
1.jun
No šodienas Rātsnama zvani sāks atskaņot jaunu skaņdarbu izlasi ar komponista Mārtiņa Brauna aranžētajām melodijām. "Es centos viegli. Visas melodijas varbūt nav vieglas, bet es centos tā, lai sagurušam cilvēkam šī zvanu mūzika neliktu justies vēl nogurušākam, tie nav nekādi kapu zvani. Būs gan jautras, gan priecīgas, gan tradicionālas melodijas," pauž Brauns. 
 
1.jun
Līdz ar grozījumiem valdības rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, no šodienas amatiermākslas kolektīviem būs atļauts atsākt darbību klātienē atbilstoši sanitārajā protokolā noteiktajām prasībām, norāda Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) pārstāve Lana Kazlauskiene.
 
31.mai
«Mājās mēs esam drošībā, katrs savā komforta zonā un pilnīgi citā pasaulē. Savukārt uz skatuves, lai rastos brīnums, mums sevi ir jāatkailina, un tas mūs padara trauslus un neaizsargātus. Tāpēc, ilgāku laiku sēžot mājās, ķermenis pie šī komforta pierod, un tam ir zināms šoks, kad atkal jākāpj uz skatuves,» atzīst Liepājas teātra aktrise Everita Pjata-Gertnere.
 
30.mai
30. maijā pulksten 19 bezmaksas tiešraidē no Saldus Sv.Pētera un Pāvila Romas katoļu baznīcas varēs vērot Saldus Vasarsvētku kamermūzikas festivāla koncertsarunu “Mūzika kultūrvēstures telpā”. Pirmo reizi Saldus Vasarsvētku kamermūzikas festivāls, ko rīkot uzņēmies ir Liepājas Simfoniskais orķestris, ar vairākiem koncertiem un sarunām par mūziku norisinājās pagājušā gada jūnijā.
 
30.mai
Vērts redzēt, dzirdēt, apmeklēt: Nastavševs, Vazdika, Andrejeva, Hiršs, Dimiters
 
30.mai
«Mūzika ir mīlestība, un dzīvot bez mīlestības nav ne pareizi, ne veselīgi. Tāpēc šajā savādajā laikā aicinu ikvienu baudīt skaistu mūziku,» saka pasaulē pieprasītais latviešu pianists Andrejs Osokins, izcila vēriena klavierspēles virtuozs.
 
26.mai
Trešdien, 27. maijā, Valsts prezidents Egils Levits ar dzīvesbiedri Andru Leviti dosies uz Rundāles pili, lai tiktos ar muzeja darbiniekiem un apskatītu aktuālo ekspozīciju, kā arī pils Rožu dārzā iestādītu rozes stādu. Savukārt piektdien, 29. maijā, Valsts prezidents ar dzīvesbiedri apmeklēs Latvijas Nacionālo mākslas muzeju.
 
24.mai
Pērn Latvijas Nacionālais teātris trijos spēles laukumos nospēlējis 568 izrādes, kas bija par 19 izrādēm mazāk nekā 2018.gadā, liecina teātra 2019.gada pārskats.
 
24.mai
«Koncerta ieraksts tukšā zālē nevar aizstāt dzīvo saikni ar skatītāju, tāpēc labi, ka mums ar Kasparu Zemīti nebūs jāsarunājas ar krēsliem. Tie gan būs tikai divdesmit skatītāji, un es pieļauju, ka «Lielā dzintara» lielajā zālē tas izskatīsies nedaudz spokaini. Cerams, skatītāji vismaz būs izsēdušies pa visu zāli, lai varam skatīties uz visām pusēm,» saka dziedātājs Daumants Kalniņš.
 
23.mai
«Top 10» notikumi kultūrā – ko vērts redzēt, dzirdēt, apmeklēt.
 
23.mai
«Tāda sezona, kāda teātrī līdz šim bija ierasta, šodien vienkārši nevar būt – mēs nevaram spēlēt izrādes lielajā zālē divdesmit pieciem cilvēkiem, kā to pieprasa attiecīgā brīža noteiktais sanitārais protokols,» saka Latvijas Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba. Tāpēc ceturtdien, 28. maijā, Latvijas Nacionālais teātris ar e-teātri «X paaudze» Ināras Sluckas režijā atklās jaunu spēles laukumu «Baltais kubs».
 
22.mai
Ievērojot tā saukto sanitāro protokolu, šodien VSIA "Daugavpils teātris" atsāks skatītājiem izrādīt izrādes, informē teātra valdes priekšsēdētājs Oļegs Šapošņikovs.
 
21.mai
Melngalvju nams jubilejas gadā dāvanā saņēmis sudraba orhideju no sudrabkaļa Oļega Auzera, informēja SIA "Rīgas nami" sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Jansone.