Kultūra

1.okt
«Es gribētu nospēlēt Annu Kareņinu, Žannu d’Arku... Bet es esmu atvērta Visumam un – ko Dievs dos. Es ticu, ka īstās lomas un darbi nāk īstajā laikā, tāpēc neierobežoju sevi,» saka Daugavpils teātra jaunā aktrise Kristīna Zaharova. Viņasprāt, mēs paši dažkārt uzliekam sev blokus un barjeras, nespējot iedomāties, uz ko patiesībā esam spējīgi.
 
28.sep
Lai radītu adekvātu priekšstatu saistībā ar publiskajā telpā izskanējušo informāciju par pēdējās nedēļas notikumiem Dailes teātrī un, lai izvairītos no tālākām interpretācijām un spekulācijām, Dailes teātra aktieru vārdā sagatavots īss notikumu izklāsts.
 
27.sep
Enerģijas bumba, savdabīga dinamo mašīna, kas spēj elektrizēt klātesošos Homo novus festivāla apmeklētājus – tā īsumā varētu raksturot beļģu mākslinieces Mītas Varlopas un viņas domubiedru izrādes.
 
26.sep
Šodien, 26. septembrī, Imanta Kalniņa operas Spēlēju, dancoju jauniestudējuma pirmizrāde, kas Latvijas Nacionālajā operā tapis Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. «Tota spēks ir tajā, ka viņš zina savu ceļu, no tā nenovirzās. Mūsdienu cilvēka nespēks ir sērfošana internetā un sociālajos tīklos – uzmanība tiek novirzīta no mērķa, bet ir jākoncentrējas uz galveno uzdevumu,» saka Tota lomas atveidotājs Andris Ludvigs.
 
25.sep
Dailes teātra aktieru pārstāvji trešdien teātra direktoram izteikuši pretenzijas pret teātra māksliniecisko vadītāju Dž. Dž. Džilindžeru, un teātra direktors Andris Vītols apstiprināja, ka pagaidām neizslēdz pat Džilindžera atlaišanu, lai gan runājis ar viņu par to vēl neesot.
 
25.sep
Pirktākās grāmatas 16.09.2019.–22.09.2019
 
25.sep
Pirms gandrīz 20 gadiem dibinātajam Latvijas Mūzikas informācijas centram (LMIC) kopš pērnā rudens ir jauns vadītājs – Egīls Šēfers. Šogad piekto jubileju atzīmē arī LMIC paspārnē esošā Nacionālā skaņu ierakstu kompānija Skani, kurai tieši viņš lika pamatus. Šajās dienās klajā nāk jauns Skani izdots albums – Vakara impresijas, kurā latviešu komponistu darbus ieskaņojis Latvijas Radio koris.
 
24.sep
Izstāžu zālē Arsenāls atklāta Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) simtgades izstāde Academia, kurā apskatāmi tur šobrīd studējošo darbi, apmeklētājiem tiek piedāvātas lekcijas un meistarklases, arī tikšanās ar šīs augstskolas absolventiem. LMA rektors Kristaps Zariņš saka: «Šī ir graujošākā izstāde akadēmijas pastāvēšanas vēsturē, bet – galvenais, ka cilvēks vispār domā.»
 
23.sep
Jauna, jau astotā, sezona sākas arī Mākslas muzeja Rīgas birža un kino Citadele sadarbības projektam – ciklā Izstādes uz kino ekrāna ir iespēja redzēt pasaules mēroga izstādes un mākslas kolekcijas.
 
23.sep
Nākamgad paredzētais algu palielinājums kultūras nozarē ir "sanitārais minimums" jeb ugunsgrēka nodzēšana, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK).
 
20.sep
Ja par Maču Pikču (Machu Picchu – spāņu valodā) – Inku impērijas cietoksni – esam lasījuši vēstures grāmatās un dažam kopš bērnības tas ir kas mistiski pievilcīgs, tad pati Peru un Amazones džungļi šķiet tik tāli un nesasniedzami, ka skaidrs – ja uz turieni dodies, tad tā, visticamāk, būs vienīgā reize mūžā. Man tā pienāca tieši šogad. Neteikšu, ka ar sajūsmu uztvēru domu par garo pārlidojumu, un iedomāties nevarēju, ka mana vieglprātīgā attieksme pret līdzi ņemamo apģērbu traucēs līdz pat asarām. Ja dodaties uz Peru, ziniet – tas nav Turcijas vai Spānijas kūrorts. Viss patiešām nopietni jāsaplāno un jāuzklausa kāds, kurš zina, ko runā, – kāds, kurš tur bijis, vai tūrisma konsultants.
 
20.sep
Saruna pirms pirmizrādes Dailes teātrī 20. septembrī ir pirmizrāde Reja Kūnija komēdijai Neiespējamā misija. Ierasti neiespējamajai misijai – intervijai mēģinājumu karstumā pirms pirmizrādes, kad izrādē iesaistītajiem vismazāk par visu pasaulē gribas ar kādu parunāt par topošo izrādi – šoreiz piekrita Artis Robežnieks, kurš tajā spēlēs galveno lomu. Nojaušot, ko prasīšu vispirms, viņš apsteidza notikumus, sakot: «Ar jautājumu, kāpēc tieši šī izrāde, ir jāiet pie režisora Dž. Dž Džilindžera. Bet es esmu pateicīgs, ka man tajā iedeva lomu! Toties kādu! Taksometra šoferis Džons Smits. Divsievības piekopējs.»
 
19.sep
Ar pirmizrādēm Jelgavā un Rīgā šonedēļ pie skatītājiem nonāk filma Jelgava 94, kas tapusi pēc Jāņa Joņeva tāda paša nosaukuma kulta romāna motīviem. No 20. septembra filma skatāma kinoteātros visā Latvijā.
 
19.sep
«Es ļoti daudz domāju par to, kas ir mīlestība. Vai mīlestībā vienmēr ir jāiegūst? Vai tai vienmēr vajadzīgs reāls kontakts ar otru? Vai tad tu esi sasniedzis, ko gribējis? Es nezinu. Manā pieredzē mīlestība, kas ir neaizsniedzama, kaut kādā ziņā šķiet pat daudz pilnīgāka,» saka Latvijas Nacionālā teātra aktieris Kārlis Reijers. Par šiem jautājumiem viņam liek domāt jaunā – galvenā varoņa – loma Aivara Freimaņa romāna Katls iestudējumā, ko veido režisore Ināra Slucka. Pirmizrāde – ceturtdien, 19. septembrī, pulksten 19.
 
19.sep
Latvijas Nacionālais teātris šodien sāks sezonu ar trim jaunām izrādēm, pavēstīja teātra direktors Jānis Vimba.
 
18.sep
Dzejas dienu 2019 balvu par labāko oriģināldzeju šogad saņēma Arvis Viguls par pērn iznākušo krājumu Grāmata.
 
18.sep
«Neviena lieta pasaulē nebūtu atklāta, ja nebūtu tādu dullo, kuri iet, meklē un mēģina saprast lietu kārtību. Jo šis izzināšanas process ir pats svarīgākais,» uzskata jaunais aktieris Emīls Krūmiņš (28).
 
17.sep
Desmitajā septembrī Splendid Palace notika Ilonas Brūveres radošais vakars Filmas, Fakti, Fragmenti. Man tur ļoti patika. Bet tagad es te no Ilonas taisīšu politiku. Ilona varēs mani par to lamāt, cik uziet, bet man viņas dokumentālās (!) filmas šķiet mūsdienu politikas raksturojumam visai aktuālas. Turklāt viņas filmu pamats manā uztverē ir faktūra (tēls, tēli...). Nevis sižets. Var jau būt, ka sižetisks vēstījums viestu vairāk didaktikas, pamācīšanas, kā pareizi dzīvot. Tās Ilonas darbos nav.
 
16.sep
Šodien, 16. septembrī, VEF Kultūras pilī pirmizrādi piedzīvos jauna koncertprogramma un pie viena arī albums – Viņš un Viņa, kurā uz vienas skatuves satiekas komponists Raimonds Pauls un fantastiskā vokāla īpašniece Dināra Rudāne.
 
16.sep
Latvija ASV Kinoakadēmijas balvai "Oskars" izvirzījusi režisora Dāvja Sīmaņa un studijas "Mistrus Media" simtgades spēlfilmu "Tēvs Nakts", informēja Nacionālā Kino centra (NKC) pārstāve Elīna Cire.
 
13.sep
Ar ierasto galā koncertu 5. septembrī sākusies kārtējā sezona Latvijas Nacionālajā operā un baletā. Latvijas simtgades vilciņa griešanās inerce pamazām aprimst, arī opernama 100. sezona pavadīta, zeltītie baneri no fasādes novākti, jo laiks iet un «izrādei jāturpinās».
 
13.sep
Nākamajā nedēļā izstāžu zālē Arsenāls tiks atklāta Andra Freiberga personālizstāde 136 kāpieni. Leģendārais mākslinieks veidojis scenogrāfiju turpat 150 iestudējumiem, gandrīz 50 gadus bijis pedagogs Latvijas Mākslas akadēmijā. «Pietiek. Ir laiks aiziet no skatuves,» īsi pirms izstādes atklāšanas Neatkarīgajai saka viens no pazīstamākajiem latviešu scenogrāfiem pasaulē un jau gadsimta ceturksni Latvijas Nacionālās operas un baleta teātra galvenais scenogrāfs Andris Freibergs.