Kultūra

29.apr
Saistībā ar Covid-19 uzliesmojumu koncertā "Klātbūtne" drošības apsvērumu dēļ gandrīz visiem Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) mūziķiem, kuri piedalījās koncertā, pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologu rekomendācijas noteikts pašizolācijas režīms, informēja LNSO valdes locekle Indra Lūkina.
 
29.apr
Mūžībā devies kinooperatoros Raimonds Ritums vēsta Latvijas Kinematogrāfistu savienības.
 
28.apr
Aizvadītajā nedēļā divus starptautiskus apbalvojumus ieguvusi dokumentālā filma “Women Warriors: The Voices Of Change”, kuras skaņu celiņa ierakstā piedalījies arī Rīgas Doma meiteņu koris “Tiara” diriģentes Airas Birziņas vadībā un īpaši šim projektam veidots Latvijas mūziķu orķestris.
 
28.apr
Pēc slavenā latviešu komponista Pētera Vaska jubilejas koncerta, kas 16.aprīlī notika Vidzemes koncertzālē Cēsis, vairākiem tā dalībniekiem atklāts koronavīruss, vēstīts Evijas Kalnbērzas materiālā "Vaska jubileju pabojā Covid-19" izdevumā "Privātā Dzīve".
 
27.apr
Deviņas dienas, no 7. līdz 23. maijam, nedēļu nogalēs koncertzāles “Latvija” parādes durvis aizšķērsos konteiners ar kultūru jeb “Mūžzaļš”, kur klātienē aci pret aci, viens pret vienu apmeklētājam sastapt mākslinieku.
 
26.apr
Lielākajiem pandēmijas radītais zaudējums kultūras nozarei būtu Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku atcelšana, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" uzsvēra kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA).
 
25.apr
22.aprīlī mūžībā aizgājis viens no cilvēktiesību grupas "Helsinki 86" dibinātājiem Mārtiņš Bariss, apstiprināja Barisa ģimenes draugi.
 
25.apr
«Labākais līdzeklis pret vecumu ir neapstāties. Katru dienu cenšos izstaigāt kādu līkumu un mājās pabraucu uz trenažiera. Ir jākustas. Ja iegulsies, nekādas jēgas vairs arī nebūs,» saka viens no visu laiku izcilākajiem latviešu baletdejotājiem, aktieris un pedagogs Haralds Ritenbergs. 11. maijā viņš svinēs savu 89. dzimšanas dienu, bet ceturtdien, 29. aprīlī, Dailes teātrī Dejas balvas pasniegšanas ceremonijā viņam tiks pasniegta Mūža balva dejas mākslā.
 
24.apr
Vērts redzēt, dzirdēt, izlasīt: Biele un Madernieks, Gruzdovs un Manskis, Plēpe un Markševics
 
21.apr
Latvijas Nacionālā teātra aktrise Rasma Garne tikko pārkāpusi savas dzīves 80 gadus. Kā šodien paiet viņas dienas?
 
20.apr
XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos šoreiz akcents tiks likts uz dziesmu un deju saturisko izpratni, jo šodienas apstākļos tie nevarēs notiks tradicionālā formātā, bet tiks ielikti tādā formā, kas būs epidemioloģiski droši, šorīt intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).
 
19.apr
No 20. līdz 24. aprīlim Latvijas Radio 1 klausītājiem piedāvās Radioteātra pirmatskaņojumu – godalgotas latviešu rakstnieces Janas Egles stāstu krājuma “Svešie jeb miļeņkij ti moj” iestudējumu, ko režisējis Intars Rešetins. Tas skanēs ik vakaru no pulksten 22.05 līdz 23.00 un būs pieejams arī mājaslapā latvijasradio.lv.
 
19.apr
Ja XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki norisināsies brīvprātīgi Covid-19 epidemioloģiski drošajos novados un mazos kolektīvos, to norise šī gada vasaras otrajā pusē neapdraudēs nedz dalībniekus, nedz skatītājus, šādu nostāju pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes žurnālistiem pauda Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderis Jānis Bordāns.
 
19.apr
Kannu kinofestivālu jūlijā atklās franču režisora Leo Karaksa jaunākā filma "Annette" ar Ādamu Draiveru un Marionu Kotijāru galvenajās lomās, pirmdien paziņojuši festivāla organizatori.
 
18.apr
«Piedāvājums no Radioteātra man bija ļoti negaidīts. Pirmkārt, tāpēc, ka radio sen neko nebiju darījusi, un, otrkārt, es nekad nebiju strādājusi kopā ar Intaru Rešetinu kā režisoru. Esam bijuši tikai skatuves kolēģi,» saka Dailes teātra aktrise Indra Briķe.
 
17.apr
Vērts redzēt, dzirdēt, izlasīt: Vasks un domubiedri, Osokins un Sirmais, Geka, Gāgane un Gupalo
 
16.apr
Šodien komponists Pēteris Vasks atzīmē 75 gadu jubileju. Apliecinot šo Latvijas kultūrai nozīmīgo notikumu, Koncertzālē "Cēsis" notiks koncerts "Klātbūtne", kurā pasaulē zināmākā un atskaņotākā latviešu komponista simfoniskās, kora un kamermūzikas skaņdarbi skanēs koncertzāles šī gada rezidences mākslinieču - vijolnieces Kristīnes Balanas un čellistes Margaritas Balanas, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra, Valsts akadēmiskā kora "Latvija" un divu diriģentu - Andra Pogas un Māra Sirmā sniegumā.
 
12.apr
Domājams, cauri Vērmaņdārzam, mīļi sauktam par Vērmanīti, esam gājuši gandrīz visi. Taču diez vai daudzi iedomājas, ka pie šīs rīdzinieku un pilsētas viesu iecienītās atpūtas vietas, kur allaž norisinās arī tirdziņi, koncerti un citi pasākumi, esam tikuši, pateicoties baltvāciešu tirgotāja dzīvesbiedrei un mecenātei Annai Ģertrūdei Vērmanei (1750–1827). Tieši viņa 1817. gadā uzdāvināja pilsētai zemes gabalu kopā ar tiem laikiem ievērojamu naudas summu. Parks tika atklāts 1817. gada 8. jūnijā, bet 1827. gadā savā testamentā Anna Ģertrūde parku novēlēja pilsētai. Savukārt 2000. gada Annu dienā 26. jūlijā Vērmanes dārza krāšņajā rozārijā tika atklāts atjaunotais Annas Ģertrūdes Vērmanes obelisks, kuru apsargā 1884. gadā tēlnieka Augusta Folca izkaltie smilšakmens lauvas.
 
12.apr
Šo sestdien, 16. aprīlī, Pētera Vaska 75. dzimšanas dienā, tiešraidē no Koncertzāles “Cēsis” gaidāms komponista jubilejai veltīts koncerts “Klātbūtne”.
 
12.apr
Kultūras ministrs Nauris Putulis LTV raidījumā "Rīta panorāma" atzina, ka drīzumā, iespējams, apmeklētājiem tiks atvērti muzeji un galerijas.
 
11.apr
«Krīzes laikā, kad apstākļi ir tādi, kādi tie ir, mēs esam spiesti vairāk domāt, esam spiesti arī riskēt. Kamēr vieni pārkvalificējas un meklē jaunas nodarbošanās, mana sajūta ir, ka mums, profesionāliem mūziķiem, ir jāturpina radīt saturs – kultūra. Jo neko citu jau mēs, visticamāk, nedarīsim,» domā komponists, producents un vokālās grupas «Framest» dalībnieks Jānis Ķirsis. Viņa iniciēta, Rīgā atklāta jauna kultūrtelpa «Auss».
 
10.apr
Aktieris Kaspars Zāle grasās pārsūdzēt Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas spriedumu, ar kuru noraidīta viņa civilprasība pret Dailes teātri par vidējās izpeļņas un morālā kaitējuma atlīdzināšanu, pavēstīja aktieris.