Kultūra

4.dec
Pirmā adventa svētdiena šogad atnāca ar sēru ziņu – Sanktpēterburgā pārtrūkusi pasaulslavenā diriģenta maestro Marisa Jansona sirds.
 
3.dec
Christie’s izsolē, kas notikusi Parīzē, kāds anonīms pircējs samaksājis 4 miljonus eiro par gleznu, kurā attēlots komponists Volfgangs Amadejs Mocarts.
 
3.dec
«Tā būs muzikāla vīzija par Maestro radošo periodu no 1956. līdz 1968. gadam jeb no pirmās dziesmas līdz pirmajai uzvarai Mikrofona aptaujā ar Mežrozīti. Par laika posmu, kad neviens no četrpadsmit jauniestudējuma dalībniekiem, kuri būsim uz skatuves, vēl nebijām dzimuši. Apzināt un iepazīt tā laika mūziku mums visiem ir ļoti vērtīgs ieguvums,» saka pianists Anatolijs Livča.
 
3.dec
Piektdien, 6. decembrī, kinoteātros sāks izrādīt režisora Ivara Zviedra veidoto dokumentālo filmu Valkātājs – par dzīvi Latvijas un Eiropas Savienības austrumu pierobežā, par bezdarbu, nelegālo imigrāciju un šā laika radīto jauno profesiju – valkātājs.
 
1.dec
Vakar, 30.novembrī, Sanktpēterburgā mūžībā aizgājis izcilais diriģents Mariss Jansons, apstiprināja muzikoloģe Gunda Vaivode, atsaucoties uz Jansona meitas sniegto informāciju.
 
30.nov
Šodien, 30. novembrī, pirmizrādi Dailes teātra lielajā zālē gaida Iemīlējies Šekspīrs. Pasaulslavenās filmas scenāriju, ko radījuši Marks Normens un Toms Stopards, dramatiskā materiālā pārvērtis Lī Hols, bet jaunās izrādes režisors būs Rolands Atkočūns. Viņu Neatkarīgā sastapa pēc mēģinājuma nedēļu pirms pirmizrādes. Likumsakarīgi, mūsu saruna sākās ar to, kāpēc režisors vēlējies iestudēt tieši šo nebūt ne vienkāršo materiālu, kam līdzi nāk Holivudas kino un Oskaru slavas radītie stereotipi.
 
29.nov
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) kolekcijas visjaunākā sadaļa ir fotogrāfiju ekspozīcija. Nupat izveidots video projekts Viena fotogrāfa stāsts, kurā astoņās video sērijās var uzzināt vairāk par 20. gadsimta otrās puses un 21. gadsimta mākslas fotogrāfijām, kas iekļautas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā, un to autoriem.
 
29.nov
Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļautas trīs kultūras vērtības - nēģu ķeršanas un apstrādes prasmes Carnikavā, Pededzes pagasta pareizticīgo iedzīvotāju tradicionālais kāzu rituāls un maija dievkalpojumi pie ceļmalu krustiem Dagdas novada Andrupenes un Šķaunes pagastos, informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Stare.
 
28.nov
Kultūras ministrijas apbalvojumu "Izcilības balva kultūrā" par izciliem starptautiskiem sasniegumiem saņēmusi operdziedātāja Elīna Garanča, baletdejotāja Anna Laudere un gleznotājs, mākslas vēsturnieks un ilggadējs Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis, aģentūru LETA informēja Kultūras ministrijā.
 
28.nov
Aizvadītās "Spēlmaņu nakts" balvas pasniegšanas ceremonijas uzmanības centrā bija mākslinieks, nevis kāda konkrēta teātra aktieris, komentējot Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktores Danas Bjorkas atklāto vēstuli, ziņu aģentūrai sacīja Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) priekšsēdētāja Daiga Šiliņa-Gaismiņa.
 
28.nov
«Impulss šim stāstam ir pavisam reāls – abi mana vīra vecāki ir neredzīgi, un tas man šķiet gana īpaši, lai par to būtu vērts parunāt. Bet pats stāsts, protams, ir papildināts ar ļoti lielu manas iztēles devu – gan ar pieredzi no manas bērnības, gan ar manu kā mammas pieredzi,» saka dramaturģe Rasa Bugavičute-Pēce (31).
 
28.nov
3. decembrī sāksies gadskārtējais festivāls Prozas lasījumi, kas laikā gaitā izvērties par vienu no nozīmīgākajiem gada notikumiem latviešu prozā. Šogad to Latvijas Rakstnieku savienības paspārnē rīko jauna komanda rakstnieces Ingas Žoludes vadībā. Vai tas nozīmē, ka festivālā sācies jauns laikmets, par to saruna ar Neatkarīgo.
 
28.nov
«Pēc Pirmā pasaules kara bija nabadzība, bads un gruveši, un nāve uz katra soļa, nebija darba un nebija iespēju nopelnīt. Protams, tagad ir cits laiks, citas vērtības, tomēr daudz kas mūsu dzīvē var notikt vienā acumirklī, jo visu taču izlemj nezin kas un nezin kur, no likteņa neviens nav pasargāts,» saka horeogrāfs un režisors Sergejs Zemļanskis. Rīt, 29. novembrī, Latvijas Nacionālajā operā un baletā pasaules pirmizrāde viņa veidotajam baletam Trīs draugi, kas tapis pēc Ēriha Marijas Remarka tāda paša nosaukuma romāna motīviem.
 
28.nov
“Rīgas Ziemassvētku koncerts būs talantīgiem cilvēkiem pārbagāts. Un tie, kas neieradīsies, daudz ko palaidīs garām,” ir pārliecināts pazīstamais rokmūziķis Atis Ieviņš, kurš 25. un 26. decembrī kopā ar Dināru Rudāni, Katrīnu Gupalo, Miku Abaroniņu un puišu vokālo grupu “Baritoni” uzstāsies Ķīpsalā.
 
27.nov
Pirktākās grāmatas 18.11.2019.–24.11.2019.
 
27.nov
Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra kolektīvam ir "rūgta pēcgarša" pēc teātra apzinātas vai neapzinātas nosacītas "ignorēšanas" "Spēlmaņu nakts" ceremonijas scenārijā un režijā, sacīts Čehova teātra direktores Danas Bjorkas atklātajā vēstulē.
 
27.nov
«Inspektora Tutū loma ir mana pirmā lielā loze pēc desmit gadiem, neko tik fiziski smagu vēl nebiju darījusi – es vispār nenoeju no skatuves, turklāt man ir polsterēts kostīms un jārunā vīrieša balsī. Tas man ir tāds trenažieris, ka jau pēc pirmā cēliena esmu putās, un liekas, ka izrādei jābeidzas. Bet nē – ir vēl otrais cēliens,» smaidot saka Dailes teātra aktrise Inita Sondore.
 
27.nov
«Mani kolēģi no grupas teica – Jāni, saprotams, kāpēc tu negribi pārvākties uz Stokholmu, jo Rīgā ir tik forši, un gaisā ir māksliniecisks un radošs gars,» saka Jānis Strazdiņš no pasaulslavenās a cappella grupas The Real Group, kurš piedalīsies muzikālajā izrādē Rīgas gredzens.
 
26.nov
«Kā upe plūst, tā plūstu tai līdzi. Jau sen vairs nerēķinu, kas ir un kas nav dzīvē izdarīts. Aktiera darbs jau tāpat ir nervozs, kāpēc vēl lieki stresot, ka kaut ko neizdarīju vai kaut kas neizdevās? Kāda jēga? Dzīvoju šodienai, cenšoties būt laimīga un ar pateicību novērtējot to, kas man ir dots,» saka Liepājas teātra aktrise Anda Albuže.
 
26.nov
Piektdien, 29. novembrī, Valmieras teātrī pirmizrāde – Ernesta Hemingveja romāna Ardievas ieročiem skatuves versijai Vara Braslas režijā ar Elīnu Hanzenu un Rihardu Jakovelu galvenajās lomās.
 
24.nov
Kultūras ministrija (KM) noslēgusi 84 000 eiro vērtu līdzdalības līgumu ar ārvalstu organizāciju "Pasaules brīvo latviešu apvienības" pārstāvniecību par diasporas pašdarbības kopu attīstību un māksliniecisko spēju stiprināšanu, liecina noslēgtais līgums.
 
24.nov
Š.g. 23. novembrī, Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā, Dailes teātrī tika apbalvoti aizvadītās teātra sezonas labākie iestudējumi un idividuālie sniegumi.