Kultūra

13.feb
Piektdien, 15. februārī, pulksten 18.30 Valmieras teātra Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvos Ērika Emanuela Šmita luga Valoņas nakts, kas stāsta par pasaulslaveno mīlētāju Donu Žuanu. Režisors – Rolands Atkočūns (Lietuva).
 
13.feb
Pirktākās grāmatas 04.02.2019.–10.02.2019.
 
12.feb
Tulkojis Armīns Voitkāns. Izdevniecība Zvaigzne ABC
 
12.feb
«Man jau šķiet, ka 75 gadi nav nekas daudz. Paldies Dievam, ka šobrīd es varu pavilkties, lai arī ar spieķa palīdzību. Ja varu paiet un būt tur, kur man vajag, tad jau viss ir kārtībā,» saka gleznotājs Juris Jurjāns, kam 15. februārī aprit 75 gadi. Dzimšanas dienas ballītē piedalīsies visi trīs bērni un septiņi mazbērni. «Vairāk neviena nebūs. Un man arī nevajag,» atzīst mākslinieks.
 
12.feb
«Jebkuri svētki, kas uz mirkli apstādina laiku un liek mums kļūt atvērtākiem un smaidīgākiem, ir jauki,» saka operdziedātāja Jolanta Strikaite-Lapiņa (soprāns). Ceturtdien, Valentīndienas vakarā, viņa būs Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kur Ziedoņa zālē gaidāma krāšņa mūzikas un dejas izrāde Skrien piparmētras gaisā.
 
11.feb
Tulkojusi Aija Čerņevska. Izdevniecība Zvaigzne ABC
 
9.feb
Sestdien, 9. februārī, noskaidrota "Muzikālās Bankas" gada vērtīgākā dziesma.
 
7.feb
Ikdienā sastopamies ar daudzveidīgu un augstvērtīgu kultūras pasākumu piedāvājumu, un nereti labāko no tā vēlamies piedzīvot kopā ar pašiem tuvākajiem. Ja esat nolēmuši uz teātri vai koncertu līdzi ņemt arī bērnu, pirms tam jāizvērtē, vai tiešām pasākums būs mazajam piemērots un vai viņš ir gatavs ievērot uzvedības normas, ko prasa šāda pasākuma apmeklējums. Biežākās problēmas un to risinājumus aplūko psiholoģe Iveta Aunīte.
 
7.feb
«Es portretēju gan Latvijas, gan pasaules slavenības, bet izstādi cenšos ieturēt vienā stilā – tie ir tikai Latvijas mūziķi, ar kuriem esmu sadarbojies un personīgi pazīstu,» saka mūziķis, basģitārists un gleznotājs Edijs Dukurs. Rītvakar pulksten 19 Zaļās villas kvartālā (Krišjāņa Valdemāra ielā 3a, Siguldā) projekta Galerija.
 
7.feb
«Ir teorija, ka laikmetīgajā mūzikā var atšķirt, no kuras valsts nāk komponists, jo valodai ir tuva saikne ar mūziku, ko radām, un mūzikas valodā kaut kā dabiskā veidā ieaužas mūsu runātā valoda. Bet savā mūzikā es nedzirdu latviešu mūziku, absolūti nemaz, bet, kas to zina, kas būs pēc gadiem...» saka jaunā komponiste Linda Leimane. Sestdien, 9. februārī, 13. reizi izskanēs ikgadējais Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts, un tajā pirmatskaņos jaunās komponistes darbu Enantiomorphic Chambers.
 
7.feb
«Ne jau vēsture mani interesē, bet šodiena un rītdiena. Vēsturē var saskatīt, no kā veidojās mūsdienu politiskās un demokrātiskās kultūras trūkumi. Jo tie jau neveidojās šodien, tie veidojās no dziļām traumām un pāridarījumiem. Bet mēs nedrīkstam nevēlamus vēstures aspektus paslaucīt zem tepiķa un uzskatīt, ka tādu nav bijis,» uzskata režisors Viesturs Kairišs. Šovakar Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrāde viņa iestudētajam Zigfrīda fon Fēgezaka Baltiešu gredzenam.
 
6.feb
Džakomo Pučīni opera Bohēma ir LNOB repertuāra zelta fondā. 1995. gadā Pētera Krilova veidotais iestudējums sasniedzis jau teju Franko Dzefirelli klasikas cienīgu vecumu. Tas piedzīvojis vairākkārtējus atjaunojumus un sastāva maiņas.
 
6.feb
Pirktākās grāmatas 28.01.2019.–04.02.2019.
 
5.feb
Gaidot Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2018“ pasniegšanu, noskaidroti balvas nominanti. Šogad balvas par aktivitātēm, darbu un sasniegumiem latgaliskajā kultūrā tiks pasniegtas jau 11. reizi. Ceremonijā tiks paziņoti 10 balvas „Boņuks 2018“ saņēmēji un godināts arī balvas „Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā“ saņēmējs. Balvu pasniegšanas ceremonija notiks svētdien, 24. februārī, plkst. 16.00 Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē.
 
5.feb
Trešdien, 6. februārī, pulksten 19 Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā būs skatāms jauniestudējums Meistars un Aleksandra. Par mākslinieci un sievieti, kurai piemita stiprs, nelokāms raksturs, liela izturība, gribasspēks, pašdisciplīna un īpatnējs stoicisms, – Aleksandru Beļcovu (1892–1981).
 
5.feb
Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes profesores Lilitas Zemītes rakstu krājums "Rietumu pasaule modernajos laikos: vēstures problēmas" ir centrēts izskaidrot to, kāpēc amerikāņi ir tādi, kādi viņi ir.