Kultūra

26.feb
«Ja man trijos vārdos jānoformulē, par ko ir šī izrāde, es teiktu, ka par draudzības dažādajām formām. Un vienlaikus tajā tiek uzdots jautājums, kāda mākslai vispār ir jēga, un – kāpēc mēs to darām?... Bet racionālas atbildes jau nav, tā katram pašam ir jāmeklē starp rindām,» domā režisors Valters Sīlis.
 
26.feb
89 gadu vecumā mūžībā aizgājis skolu arhitekts Vitālijs Fjodorovs, informēja Latvijas Pilsētu celtniecības projektēšanas institūta valdes locekle Daila Šēnberga.
 
25.feb
Jau rīt, 26. februārī, Latvijas Mākslas akadēmijā notiks sabiedrisko mediju nozīmīgākais notikums kultūrā – balvas Kilograms kultūras 2018 pasniegšanas ceremonija. LTV1 ēterā tā būs tiešraidē vērojama no pulksten 21.15.
 
23.feb
Šodien plkst.11 Rīgas Doma baznīcā notiks Nacionālā teātra 100 gadu jubilejai veltīts dievkalpojums, bet plkst.18 teātrī norisināsies īpašs svētku koncerts, informēja Nacionālā teātra pārstāvji.
 
22.feb
Izdevniecība Zvaigzne ABC
 
22.feb
«Šis darbs nav kūrorts, bet es zināju, kur pieteicos, un arī piekritu strādāt,» saka Nacionālā teātra vadītājs Jānis Vimba. Pirms nepilna gada viņu kā labāko kandidātu teātra vadītāja amatam izvēlējās Kultūras ministrijas izveidotā nominācijas komisija. Savus pienākumus viņš sāka pildīt 27. jūnijā. Sestdien Nacionālais teātris svinēs savas dibināšanas simtgadi.
 
22.feb
Rīt Latvijas Nacionālais teātris pārkāps gadsimta slieksni, spožu prieka mirkli dāvājot gan savai radošajai saimei, gan uzticamajiem skatītājiem LTV tiešraidē. Šajā īpašajā svētku reizē sirsnīgus apsveikuma vārdus un laba vēlējumus simtgadniekam sūta viņa kolēģi un draugi – no Rīgas, Valmieras, Liepājas un Daugavpils.
 
22.feb
Intervija ar kordirģentu Intu Teterovski: par politiskās kultūras izmaiņām, par personībām vēsturisko pagriezienu punktos, par Kultūras ministriju kā galveno iestādi un politiķiem, kuri sāk kā basi, bet beidz kā tenori.
 
21.feb
Piektdien, 22. februārī, Sv. Jāņa baznīcā festivāla Saxophonia koncertā būs komponistu Jāņa Lūsēna, Riharda Zaļupes, Selgas Mences skaņdarbu pirmatskaņojumi, kā arī Riharda Dubras darbs. Diriģenta Kaspara Putniņa vadībā tiks risinātas muzikālas sarunas par Kosmosu, Mīlestību, Piedošanu un Radīšanu. Pirmo reizi skaņdarbu īpaši Latvijas Radio korim rakstījis komponists Rihards Zaļupe, kura darbs Lūgšana Monserratas melnajai dievmātei tapis klosterī Spānijā.
 
21.feb
«Ne par mīlestību vai greizsirdību, bet gan par laiku, kas iznīcina visu,» saka režisors Aiks Karapetjans, raksturojot savu jaunāko darbu – operu Burvestība un Pajaci jauniestudējumu, kura pirmizrāde šovakar Latvijas Nacionālajā operā.
 
21.feb
Par Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvas Zelta mikrofons ‘2019 ieguvēju alternatīvās un indī mūzikas kategorijā Eviju Vēberi, Latvijas valstij ieejot tās 101. gadadienā, vēl zināja tikai šaurās mūzikas aprindās. Nu par viņu zina visi. Ja precīzāk – domā, ka zina, jo pēc koncerta Mīlestības vārdā. 18+ par Eviju taču tik daudz lasīts.
 
20.feb
«Mākslinieks katrā portretā ieliek mazliet no sevis. Saka jau, ka Leonardo da Vinči arī Monā Lizā esot sevi mazliet iegleznojis. Noteikti, ka arī manos portretos ir kāda daļiņa manis,» saka māksliniece Elizabete Melbārzde. Šovakar, 20. februārī, galerijā Istaba tiks atklāta viņas personālizstāde Nezināmas sievietes psiholoģiskais portrets.
 
20.feb
«Nedēļu vēlāk tiek sasaukta Rīgas mākslas darbinieku sanāksme Operas telpās, kur piedalās vairākas valsts augstākās amatpersonas, un referātu VK(b)P CK lēmums par operu «Lielā draudzība» un Padomju Latvijas mākslas darbinieku uzdevumi nolasa Arvīds Pelše. Viņš (..) komentē trūkumus, bet to sarakstam pievieno arī Anatola Liepiņa baletu Laima un Oskara Stroka šlāgerus, kuri, pēc viņa vārdiem, «samaitā tautas labo gaumi, cenšas aplipināt to ar satrunējušās buržuāziskās kultūras baciļiem».» Šī sanāksme notika sen – 1948. gadā, taču savu truluma ekspresiju tā nav zaudējusi līdz pat šim baltam brīdim.
 
19.feb
Šonedēļ liepājnieki piecas dienas būs Valmierā, lai iepazīstinātu skatītājus ar četriem iestudējumiem, viesojoties gan Valmieras drāmas teātrī (VDT), gan koncertzālē Valmiera. Savukārt Daugavpils teātris savu krāšņo mūziklu Džeina Eira šovakar rādīs uz Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra skatuves.
 
19.feb
«Mani interesē jaunrade – jauni meklējumi, jauni izaicinājumi. Man ir interesanti strādāt žanrā, kurā satiekas dažādi mākslinieciskie virzieni un nav robežu. Šajā jauniestudējumā skatītājus sagaida gan operetes un kabarē dziedājumi, gan laikmetīgā cirka elementi, gan autentiska čigānu mūzika,» atklāj režisors Juris Jonelis.