Kultūra

29.mai
Kopš atvēršanas 2013. gadā Daugavpils Rotko centrs ir kļuvis par vienu no populārākajiem galamērķiem reģionā, kas vienmēr nāk lajā ar ko īpašu un neredzētu, piesaistot visdažādāko publiku, sākot no bērniem un senioriem, līdz pat īstiem mākslas gardēžiem un profesionāļiem no tuvām un tālām zemēm.
 
27.mai
Ar vērienīgu jubilejas koncertu un jaunu deju izrādi šonedēļ 100 gadu jubileju atzīmēs Tautas deju ansamblis “Katvari: 31. maijā Limbažu kultūras namā notiks mūsdienu dejas izrāde "33 minūtes tur", bet 1. jūnijā Limbažu estrādē risināsies tradicionālais jubilejas koncerts "1/2 naftalīna...".
 
24.mai
Žurnāliste Aija Kuģe pēc 40 gadu prombūtnes Latvijā atgriezās pirms pieciem gadiem. «Mani prom aizveda mīlestība,» saka Aija Kuģe, kura 17 gadu vecumā aizbrauca studēt psiholoģiju Maskavas Lomonosova universitātē, tur arī satika savu vīru, serbu mūziķi Jovanu Pavičeviču, un ģimene izvēlējās dzīvot vīra dzimtenē Dienvidslāvijā.
 
24.mai
«Tas biju es, kurš gribēja iestudēt Bīstamos sakarus,» bez vilcināšanās saka režisors Jans Villems van den Boss, – «tomēr, ja pavisam godīgi, šīs sarunas bija tik sen, ka vairs neatceros, kā īsti viss notika.»
 
23.mai
Cēsu Mākslas festivāls šogad notiks no 6. jūlija līdz 18. augustam, un, turpinot atzīmēt Latvijas valsts simtgadi, šīs vasaras festivāla tēma būs nacionālā kultūra globālajā laikmetā.
 
23.mai
Sezonas noslēdzošais jauniestudējums Latvijas Nacionālajā operā un baletā tās 100. sezonā būs pirmiestudējums – 20. gadsimta franču komponista Frānsisa Pulenka opera Karmelīšu dialogi, kas pasaules pirmizrādi piedzīvoja 1957. gadā Milānas Teatro alla Scala. Pieredzējušais franču operrežisors Vensāns Busārs apgalvo, ka stāsts nav par Kompjeņas moceklēm, Karmelīšu klostera māsām, kurām Lielās Franču revolūcijas laikā nocirta galvas, bet par pavisam ko citu – par bailēm. No apkārtējās pasaules apdraudējuma un no bailēm kļūt pieaugušam, kas skar ne tikai operas galveno varoni Blānšu, bet daudzas jaunas sievietes mūsdienās. Opera viņam nozīmē brīvību strādāt ārpus valodas rāmjiem un tiltu veidošanu starp dažādiem laikmetiem, par sākumpunktu ņemot mūziku.
 
23.mai
«16 gadu vecumā izdomāju, ka skolas gaitas ir jābeidz, jo skola ir bezjēdzīga,» Dāvids smaida pilnīgi nepedagoģiski, un diez vai šo tekstu vajadzētu lasīt jaunajiem censoņiem. Kādā sporta stundā skolotājs izsmēja pusaudža Dāvida kreklu, un «visa klase rēca par mani». Otrs priekšmets bija latīņu valoda, kuras dēļ Dāvidam beigu beigās nācās pamest skolu. Viņš saprata: lai cilvēks būtu sekmīgs, skolas neko nelīdzēs – to vietā jāsāk dzīvot un strādāt.
 
22.mai
Šovakar Dailes teātrī dramaturga Artūra Dīča lugas Purva bērni pirmizrāde.
 
21.mai
Šodien pirmizrāde režisores Ilonas Brūveres veidotajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai Konstrukcijas – stāstam par izcilo dzejnieku un tulkotāju, Literatūras gada balvas 2019 laureātu Uldi Bērziņu un viņa dzimtu, kas mīt vienā namā Rīgā, Maskavas forštatē. Ar filmas pirmizrādi tiek atzīmēta arī dzejnieka 75. dzimšanas diena.
 
21.mai
Šovakar, 21. maijā, pulksten 18 Rīgas Latviešu biedrības nama Kamīna zālē notiks leģendārās dejotājas Vijas Vētras (96) vadīta meistarklase – Indiešu sakrālā deja. Tajā piedalīties aicināts ikviens – gan Vijas Vētras talanta cienītāji, gan indiešu sakrālās dejas interesenti.
 
21.mai
«Pieredzes ziņā šī sezona man bijusi diezgan veiksmīga – daudz bija jāiemācās. Man patīk mācīties, man tas rada prieku, tāpēc arī piekrītu projektiem, kuros man ir papildu izaicinājumi,» saka jaunā aktrise Anna Nele Āboliņa.
 
18.mai
Muzeju nakts pasākumi šogad norisināsies 190 vietās visā Latvijā, informē kultūras ministre Dace Melbārde. Muzeju nakts tēma šogad ir "Tālavas turētājs", aicinot izcelt varonību Neatkarības kara cīņu simtgades atzīmēšanā.
 
17.mai
Tagad, kad seriāla Sarkanais mežs pirmizrāde Latvijas Televīzijā jau kļuvusi par pagātni, var tikai brīnīties, kāpēc latviešiem, kas to vien dara, kā augām dienām runā par to, kā mīl savu vēsturi, vajadzēja teju trīsdesmit gadu pēc neatkarības atjaunošanas, lai uzņemtu pirmo seriālu par vienu no sāpīgākajām Latvijas vēstures lapaspusēm – pēckara mežabrāļiem.
 
16.mai
«Neteikšu, ka man ir īpašas sajūtas, jo šo «ciparu» es vairāk teorētiski apzinos. Nevaru teikt, ka es ļoti jūtu savus gadus, ka mani tie uztrauktu,» saka populārā žurnāliste Lia Guļevska, kura rīt atzīmēs savu 75. dzimšanas dienu. «Mani ļoti pacilā tas, ka mana dzimšanas diena ir maija vidū, kad daba mostas, viss zied. Un galvenais, lai visiem man tuvajiem cilvēkiem viss ir labi, tad man ir vienalga, cik man ir gadu.»
 
16.mai
«Pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu modi es nevaru nosaukt par izsmalcinātas gaumes laiku, tajā daudz bija kiča,» saka slavenais modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs, kura dibinātajā Modes muzejā Rīgā atklātajā izstādē Spožie astoņdesmitie apskatāmi 74 tērpi un 150 aksesuāru, kas spilgti raksturo to laiku.
 
15.mai
Pirktākās grāmatas 6.05.2019.–12.05.2019.
 
15.mai
Šodien Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) Dauderu nodaļā tiek atklāta apjomīga ekspozīcija, kas veltīta 120 gadus senajam namam un ar to saistītiem notikumiem Latvijas valsts vēsturē.
 
15.mai
Šī gada vasarā Latvijā pirmo reizi notiks jauns pasaules līmeņa simfonisko orķestru festivāls RĪGA JŪRMALA. Festivāla atklāšanas sezona aptvers četras nedēļas nogales, no 19. jūlija līdz 1. septembrim, koncertiem norisinoties Latvijas Nacionālajā operā, Dzintaru koncertzāles Lielajā un Mazajā zālē, kā arī Lielajā ģildē.
 
15.mai
Baroka čelliste Ilze Grudule ir viena no Šveices senās mūzikas ansambļa Kesselberg Ensemble dibinātājām. Ansambļa kodolu veido slavenās Bāzeles senās mūzikas augstskolas Schola Cantorum Basiliensis latviešu absolventi. Šogad Kesselberg Ensemble svin savu piecpadsmito jubileju.
 
14.mai
Muzeju nakts pasākumi šogad norisināsies 190 vietās visā Latvijā, žurnālistus informēja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).
 
10.mai
Ar lielkoncertu Dzejnieka sirdsvārdi Arēnā Rīga 8. jūnijā tiks ieskandināta dzejnieka Jāņa Petera 80. jubileja, kas apritēs šā gada 30. jūnijā.