Kultūra

23.jan
Jau no bronzas laikmeta cilvēku dzīve un karošana nebija iedomājama bez zobeniem. Nezinātājam tas daudz nepastāstīs, taču speciālistam – ļoti daudz. Arī arheologam Artūram Tomsonam.
 
23.jan
Pirktākās grāmatas 14.01.2019.–20.01.2019.
 
22.jan
No piektdienas, 25. janvāra, uz lielajiem kinoekrāniem Latvijā skatāma jauna pilnmetrāžas spēlfilma Vecā dārza noslēpums. Ar šo piedzīvojumu stāstu ģimenei spēles kino debitē labi zināmais dokumentālo filmu režisors Olafs Okonovs.
 
22.jan
Uzsākot kino vakaru ciklu "Desmit izcili ceļojumi", kinoteātris "Splendid Palace" 29. janvārī pulksten 19 aicina baudīt pirmo cikla seansu – 90. gadu road movie ikonu, režisora Deivida Linča filmu “Mežonīgie sirdī” (Wild at Heart). Cikla pirmā seansa apmeklētājiem pirms filmas būs iespēja dzirdēt kinokritiķes Dairas Āboliņas sarunu ar autobraucēju sirdī, aktieri Uldi Dumpi un uzdot arī savus jautājumus neformālā gaisotnē.
 
22.jan
Kā sabalansēt darbu un atpūtu? Kā izbēgt no nebeidzamā skrējiena? Kā izlavierēt, lai nav tā, ka no rīta pamosties un – jau vakars klāt, jau nedēļa pagājusi, jau mēnesis... Kā iegūt harmoniju dzīvē? Atbildes uz šiem jautājumiem meklē jaunā aktrise Alise Danovska (25).
 
21.jan
Uz Dailes teātra skatuves 12.februārī svinīgā un emocionālā ceremonijā tiks godināts komponists Mārtiņš Brauns, saņemot Mūzikas ierakstu gada balvu Zelta Mikrofons par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā.
 
21.jan
17. janvārī mūžībā ir aizgājusi māksliniece Māra Vaičunas, kuras smalki niansētā glezniecības valoda ir nozīmīgs ieguldījums Latvijas glezniecības vēsturē.
 
18.jan
Izvērtējot visus fināla atlasei nominētos 20 māksliniekus vai mākslinieku grupas, kuru radošais sniegums atzīts kā nozīmīgs notikums Latvijas vizuālās mākslas ainā laikā no 2016. gada 8. decembra līdz 2018. gada 31. decembrim, Purvīša balvas neatkarīgie eksperti nosaukuši astoņus Purvīša balvas 2019 kandidātus.
 
18.jan
Nedēļa kultūrā neatšķiras no citām tai līdzīgām pēdējo gadu janvāra nedēļām. Tika nosaukti tās vai citas nozares gada balvu kandidāti, mūža balvu ieguvēji. Šoreiz kārta Lielajai mūzikas balvai un Purvīša balvai vizuālajā mākslā. Piešķirta Normunda Naumaņa balva kritikā. Grāmatnīcās parādījās pirmās šogad izdotās grāmatas. Teātri izziņoja biļešu tirdzniecību ziemas beigām un pavasara pirmajam mēnesim. Viss šķietami mierīgi, nekādas spriedzes, kaut neatrisinātie jautājumi pamazām gruzd gluži kā kūdra kaut kur purva dibenā. Nekad nevar zināt, kurā brīdī rimtums pārvērtīsies par troksni, bet to mediji parasti pietaupa bada laikiem, kad galīgi nav par ko vēstīt sabiedrībai.
 
18.jan
Jau trešo gadu pēc kārtas Imanta Ziedoņa muzejs izsludinājis jaunrades konkursu "Ideju pavasaris", kura ietvaros šogad 9. līdz 12. klašu skolēni no visas Latvijas aicināti kļūt par izglītības satura veidotājiem un iesniegt savas idejas inovatīvai mācību stundai muzejā. Pieteikumus konkursam "Ideju pavasaris" iespējams iesniegt līdz 8. martam. Darbu autoriem būs iespēja īstenot savas idejas jau šajā pavasarī, aprīlī un maijā, sevis izvēlētajā Latvijas muzejā.
 
18.jan
Aizvien lielāku lomu latviešu mūzikā sāk spēlēt jaunās paaudzes ģitāristi – tie, kuri savu meistarību apliecina ne tikai grupās, bet arī solokoncertos. Viens no spilgtākajiem šīs paaudzes pārstāvjiem ir Mārcis Auziņš.
 
17.jan
Baletdejotājs un baletmeistars Andris Liepa šonedēļ kļuvis par Uzbekistānas Ališera Navoji Valsts akadēmiskā Lielā teātra baleta trupas vadītāju, sociālajā tīklā "Facebook" paziņojis teātris.
 
17.jan
Šovakar Latvijas Nacionālās operas (LNO) repertuārā atgriežas Džakomo Pučīni operas Bohēma iestudējums, tajā Rūdolfa lomā debitēs Raimonds Bramanis.
 
17.jan
Ja pasaulē kāds no noteicošajiem rādītājiem būtu izcilu mūziķu īpatsvars uz iedzīvotāju skaitu, Latvija, visticamāk, būtu saraksta augšgalā. Tomēr izcilības nerodas tukšā vietā – tas ir garš ceļš, sākot no bērna kājas, pa izglītības sistēmas līkločiem. Emīla Dārziņa mūzikas skola (EDMS) ir viena no šādām talantu kalvēm, tieši tāda – vienīgā Latvijā.
 
16.jan
Pirmo reizi Baltijā Mākslas muzejā Rīgas birža atklāta izstāde Boriss Lurje un NO!art. «Tie ir sociāli aktīvi darbi – absolūtais pretmets rimtai estētikai, kurā cilvēki caur mākslu nododas saviem intīmiem pārdzīvojumiem. Personīgā sāpe tajos darbos ir, bet ir arī visu cilvēci un sabiedrību skaroši jautājumi,» saka mākslas zinātniece Vita Birzaka.
 
16.jan
«Namiņš uzcelts, dēls aug, koks iestādīts, čūska nosista – game over. Šāda sajūta man ir jau apmēram pusgadu – ka tālāk vairs nav mērķa, nav kam pelnīt naudu. Un tiklīdz izdomāju, ka beidzot vajadzētu iemācīties atpūsties, jo visu mūžu ir kapāts, kapāts, kapāts, man tagad ir tik daudz darba, ka nekāda atpūta nesanāk. Bet – viss jau ir galvā, arī strādājot, var dabūt sajūtu, ka atpūties,» uzskata Liepājas teātra aktieris un Goda teātra dibinātājs un vadītājs Kaspars Gods.