Tautsaimniecība

3.jan
Šis gads Latvijā ir sācies ar izmaiņām nodokļos un tarifos, kā rezultātā par vairākiem pakalpojumiem un precēm būs jāmaksā dārgāk. OIK samazināšana un neapliekamā minimuma paaugstināšana, visticamāk, cenu kāpumu nekompensēs.
 
28.dec 2021
Dabasgāzes un naftas produktu cenu pieauguma loģiskās sekas būtu aizliegums izvest no Latvijas kurināmo koksni vai vispār koksni.
 
27.dec 2021
Neatkarīgā ik gadu – šogad jau 16. reizi – pēta, cik izmaksā Ziemassvētku mielasts, ja tajā ceļ galdā identiskus ēdienus, kas iegādāti vienā un tajā pašā lielveikalā.
 
15.dec 2021
Elektrības cenu krīzi Latvija šogad vai nākamgad uzveiks pēc 2013. gada metodes. Toreiz tika upurēts “Liepājas metalurgs”, bet tagad tiks likvidēts viss, kas Latvijā kaut attāli atgādina rūpniecību.
 
13.dec 2021
Pārtikas cenu kāpums novembrī bija straujākais kopš 2017. gada. Daži produkti gada laikā sadārdzinājušies pat par 50%. Eksperti ir vienisprātis, ka tuvākajā nākotnē pārtika kļūs vēl dārgāka. Visticamāk, šogad mājsaimniecībām Ziemassvētku tēriņi būs krietni lielāki, ja ģimene svētkus nolems svinēt ar pirmspandēmijas vērienu.
 
10.dec 2021
Elektrības rēķins par novembri vairākas mājsaimniecības nepatīkami pārsteidza – dažām tas bija pat divas reizes lielāks nekā iepriekš. Taču, tā kā jau decembra sākumā elektroenerģijas cena “Nord Pool” biržā pārsita visus iepriekšējos rekordus, atsevišķās stundās cenai pārsniedzot pat 1 eiro par kWh, tad, visticamāk, daļai mājsaimniecību maksa par elektrību decembrī iecirtīs lielu robu ģimenes budžetā. Ekonomisti spriež, ka ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanu vien būs par maz, lai nabadzīgākās ģimenes neiedzītu postā.
 
3.dec 2021
Elektrību Latvijai pievadošajam uzņēmumam “Augstsprieguma tīkls” (AST) jāvelta vislabākie vārdi – jānovēl, lai 29. novembrī notikusī iezvanīšana uzņēmuma vērtspapīru kotēšanai biržā nekļūst par kapu zvana skaņām.
 
2.dec 2021
Latvijā vairāk nekā 250 tūkstošos mājokļu neviens pastāvīgi nedzīvo. Visvairāk tukšu dzīvokļu ir Rīgā, taču tieši šajā pilsētā potenciālajiem īrniekiem ir visgrūtāk atrast mājokli par piemērotu cenu.
 
29.nov 2021
No 54 500 bezdarbniekiem 11 500 jeb 21% darba meklētāju ir augstākā izglītība, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotā statistika par septembri. Gada laikā šis skaits nedaudz sarucis – bija 23%.
 
26.nov 2021
Pēdējā laikā e-komercijas tirgus ir piedzīvojis milzu izaugsmi, kas neapšaubāmi ir ietekmējis atsevišķu nozaru darbību. Piemēram, lielais pieprasījums pēc precēm tiešsaistē ir palielinājis pieprasījumu pēc kravu pārvadājumu pakalpojumiem. Uzņēmumiem, kas piedāvā šos pakalpojumus, bija jāpielāgojas strauji mainīgajām biznesa vajadzībām un jāpiedāvā paši labākie risinājumi efektīvai preču pārvadāšanai. Tiem, kas kravu transportēšanā izmantoja jaunākās tehnoloģijas, process noritēja daudz efektīvāk.
 
23.nov 2021
Mazās lauku saimniecības Latvijā pamazām iznīkst. To apsaimniekoto zemi pārņem lielsaimniecības, kuru skaits 20 gadu laikā ir dubultojies.
 
22.nov 2021
Var ticēt vai arī neticēt statistiķiem, ka Latvijā augot ne tikai cenas, bet arī saražoto preču un  sniegto pakalpojumu apjoms.
 
15.nov 2021
Kopš 7. oktobra Latvijā darbojas 15 “Lidl” veikali, pie kuriem joprojām stāv pircēju rindas. Tās veidojas daļēji epidemioloģiskās drošības prasību dēļ, kas šobrīd veikalos liek ierobežot pircēju skaitu, gan arī pircēju intereses dēļ, kāda ir parasti, atveroties jaunam veikalu tīklam. “Lidl Latvija” ir iecerējis atvērt vēl vairākus jaunus veikalus. Daži no tiem jau ir pilnībā gatavi, bet citu būvēšana vēl nav sākta.
 
13.nov 2021
Vairāki uzņēmumi atklātā vēstulē Saeimas deputātiem, Ministru Kabinetam un Latvijas sabiedrībai acina nekavējoties apturēt atjaunojamo energoresursu staciju slēgšanu. Vēstules teksts publicēts "Latvijas biogāzes asociācijas" mājaslapā.
 
9.nov 2021
Gaidāmā ziema nāk ar krietni augstākām pārtikas, medikamentu, degvielas un enerģijas cenām nekā pirms gada. “Jo zemāk kritīs temperatūra, jo augstāk kāps enerģijas cenas, piemetot sparu tālākam inflācijas kāpumam,“ prognozē SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.
 
3.nov 2021
Latvijas pircējiem iemīļotie produkti ne vienmēr ir atrodami ikvienā veikalā. Katram mazumtirgotājam ir sava taktika preču sortimenta izvēlē, proti, kas ir noteicošais – cena, kvalitāte, ražotājvalsts, produkta popularitāte vai gluži otrādi – unikalitāte utt. Visi Neatkarīgās aptaujātie mazumtirgotāji uzsvēra, ka vietējās pārtikas sortiments veikalu plauktos ir svarīgs un pircējiem nozīmīgs. Tiesa, to apjoms veikalu plauktos krietni atšķiras.
 
3.nov 2021
"Repharm" meitas uzņēmumu "Veselības centru apvienības" un "Centrālās laboratorijas" valdes priekšsēdētājai Stellai Lapiņai piešķirta LR Ministru kabineta balva par ieguldījumu veselības aprūpes nozares attīstībā, kas apliecina šo uzņēmumu īpašo veikumu pandēmijas laikā, nodrošinot valstī veselības krīzes risinājumus un sekmējot medicīnas pakalpojumu pieejamību.
 
2.nov 2021
Pandēmijas dēļ daļa uzņēmumu strauji ieviesa modernos informācijas tehnoloģijas rīkus. Speciālisti lēš, ka Baltija, tajā skaitā Latvija, gada laikā sasniegusi tādu e-komercijas līmeni, kādu bez Covid-19 apkarošanas radītajām neērtībām valstis būtu sasniegušas vien 2026. gadā.
 
29.okt 2021
2021. gads ir trešais pēc kārtas, kad Latvijas jūras ostās pārkrauto kravu daudzums samazinās attiecībā pret iepriekšējo gadu.
 
9.okt 2021
Patēriņa cenas šogad septembrī, salīdzinot ar 2020. gada septembri, palielinājušās par 4,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ekonomisti ir vienisprātis, inflācija tik ātri nerimsies, kas nozīmē, ka par dzīvi Latvijā būs jāmaksā arvien dārgāk.