Tautsaimniecība

22.mai
No jaunizveidotā Ķīnas – Latvijas pārrobežu e-komercijas centra nosūtīts pirmais kravas konteiners. Tajā bija Rīgas laku un krāsu rūpnīcas sūtījums ar krāsām, kas kuģim ir jānogādā uz Ninbo Ķīnā. Ar šo pirmo sūtījumu Baltijas kravu terminālī tika svinīgi atklāts Ķīnas (Ninbo) – Latvijas pārrobežu e-komercijas centrs.
 
22.mai
Latvijas un Ķīnas ekonomisko attiecību paplašināšanās nav apstājusies, bet nesasniedz tādus rādītājus, kādi šķita iespējami 2016. gada novembrī, kad Latvija bija mājasmāte Ķīnas un visu Austrumeiropas valstu valdību vadītāju sarunām formātā 16+1.
 
22.mai
Ja tehnoloģiju milzis Huawei nākotnē vairs nedrīkstēs izmantot ASV tehnoloģijas, tajā skaitā Android operētājsistēmu, tas neattieksies uz jau pārdotajiem telefoniem. Tie tāpat kā līdz šim turpinās darboties, tiesa, visticamāk, bez Android operētājsistēmas atjaunošanas iespējām. Tomēr ir zināmas bažas, vai nākotnē no Huawei telefoniem varēs piekļūt Google lietotnēm, piemēram, Maps, Youtube, Google Analytics utt.
 
21.mai
Ieskats bankas Citadele organizētā diskusijā par riskiem, kādus Latvijā rada būvniecības apjoma straujais pieaugums.
 
21.mai
«Kad mācījos 5. klasē, populāri bija fingerboard jeb tā sauktie pirkstu skrituļdēļi. Nolēmu tos izveidot pats un pārdot internetā. Izdevās arī kaut ko pat pārdot,» savus pirmos soļus biznesa pasaulē atceras Reinis Nikuļcevs. Āķis bija lūpā, un vidusskolas klasēs kopā ar klasesbiedru Akselu Zinguli tapa jau kaut kas gruntīgāks – skolēnu mācību uzņēmums, kas ar savu produktu bija gatavs iekļūt hokeja industrijā. Izdevās.
 
15.mai
Kamēr Igaunijā un Lietuvā dzērienu iepakojumu depozīta sistēma ir jau sen, bet Baltkrievija un visas citas sevi cienošas valstis to ieviesīšot tūlīt, Latvija turpina gatavoties šīs sistēmas ieviešanai kaut kad. Šādas gatavošanās rituālos ietilpst arī lūkošanās, kā depozīta sistēma darbojas citās valstīs. Paldies Igaunijas depozītsistēmas organizācijai Eesti Pandipakend (EP) par iespēju izsekot depozītpudeļu ceļam no taras savākšanas punkta Marjamā ciematā līdz to šķirošanas un pakošanas uzņēmumam Tallinā.
 
14.mai
Valstij nav informācijas ne par kādiem kapitālieguldījumiem, kuru dēļ valsts pārstājusi iekasēt uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) vairāk nekā pusmiljarda eiro vērtībā.
 
14.mai
Apdrošināšanas nozarē šā gada pirmajos trīs mēnešos parakstīto prēmiju apjoms, salīdzinot ar 2018. gada pirmo ceturksni, ir pieaudzis par 7,4%. Vienlaikus klientiem izmaksātās atlīdzības ir pieaugušas divreiz straujāk nekā parakstīto prēmiju apjoms – par 15,8%. Kopumā 2019. gada pirmajā ceturksnī parakstītas apdrošināšanas prēmijas par 143,9 miljoniem eiro, bet atlīdzībās izmaksāti 86,2 miljoni eiro, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) apkopotā informācija.
 
8.mai
Kaut arī ekspertu aprēķini liecina, ka, saņemot visus informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) un mobilo sakaru pakalpojumus pie viena pakalpojumu sniedzēja, gada laikā var ietaupīt 20 līdz 30 procentu no izdevumiem, Latvijas uzņēmēji šo iespēju izmanto kūtri. Iespējams, daļa uzņēmēju priekšroku dod risku sadalīšanai, pat neskatoties uz lielākām izmaksām.
 
8.mai
Saldējuma ražotājiem Latvijā primārais ir vietējais tirgus, kurā, tiesa, ir jākonkurē arī ar importa saldētajiem našķiem. Lai ieinteresētu pircējus iegādāties tieši Latvijā gatavotu saldējumu, ražotāji ik gadu cenšas radīt jaunus produktus – ar eksotiskām garšām, neredzētām formām un neticamām krāsām. Šogad kārumniekus vietējie uzņēmumi lutina ar daudziem jauniem gardiem saldējumu veidiem – Pols melnā vafeļu glāzītē (Food Union), saldējums ar cukurvates garšu (Rūjienas saldējums), Druvas cidoniju saldējums (Tervete food).
 
7.mai
Latvijas valsts iestādēm jāstrādā ļoti ātri, lai vispār izlietotu un – galvenais – lietderīgi izlietotu Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu Skanstes tramvaja līnijas būvei, kas tagad jau oficiāli atcelta.
 
7.mai
Latvijas komercbankas par pašu perspektīvāko kredītņēmēju grupu uzskata jauniešus, kuriem nepieciešams studiju vai studējošo kredīts.
 
30.apr
SIA Latvijas mobilais telefons (LMT) 2019. gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar tādu pašu laiku pērn, kāpinājis apgrozījumu par sešiem procentiem, sasniedzot 52,6 miljonus eiro. Savukārt Tele2 apgrozījums pirmajā ceturksnī pieaudzis līdz 30,5 miljoniem eiro, kas ir par četriem procentiem vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā laika periodā.
 
30.apr
Izglītības jomā viens no mērķiem – panākt, lai mācības profesionālās izglītības iestādēs turpinātu puse no pamatskolas beidzējiem. Šobrīd tie ir 38%, un līdz 2020. gadam, visticamāk, izvirzīto mērķi neizdosies sasniegt. Lai tomēr procenti kāptu straujāk, jāceļ profesionālās izglītības prestižs un jāveic virkne izmaiņu, atzīst nozarē strādājošie.
 
24.apr
Jēgpilns darbs un motivējoša darba vide – šos par būtiskākajiem darbinieku lojalitātes veicināšanas elementiem uzskata programmatūras izstrādes uzņēmums Visma Latvijā, kas šiem aspektiem pievērš lielu uzmanību. Laikā, kad cīņa par talantiem pieņemas spēkā, ieguvējs būs tas darba devējs, kam darbinieki būs vērtība ne tikai vārdos, bet arī darbos, pārliecināts uzņēmums.
 
24.apr
Latvija ir viena no valstīm, kurā datu pārraide, tajā skaitā arī internets mobilajās ierīcēs, tiek patērēta ļoti lielos apjomos. Visi trīs Latvijas mobilo sakaru operatori ir datu pārraides milžu pirmajā vienpadsmitniekā. Tajā pašā laikā Latvijā ir vietas, kurās nav mobilo tīklu pārklājuma.
 
23.apr
Pirms Lieldienām Maskavā notika starptautiskā transporta un loģistikas izstāde TransRussia, kas kļuvusi par vietu, kur Latvijas un Krievijas transporta nozares amatpersonas ar parakstiem zem jauniem dokumentiem par tranzītkravu apriti starp abām valstīm dod zīmi, ka arī vecie līgumi tiks pildīti neatkarīgi no pārmetumiem, ar kādiem šīs valstis ik pa laikam apmainās.
 
23.apr
Atraktīvus paņēmienus mājokļu cenu izmaiņu aprēķinu pasniegšanai jau agrāk izmantojusī māklerfirma Latio paziņoja, ka Rīgas standartapbūves dzīvokļu cenas cēlušās no 830 eiro par kvadrātmetru februārī līdz 921 eiro par kvadrātmetru martā.
 
23.apr
Līdz pirmajai ievērojamajai, dzintara vārdā dēvētajai kopdzīves jubilejai nonākušas ne vien Latvijas un Eiropas Savienības attiecības, bet arī Neatkarīgās Lieldienu pārtikas groza vēsture: gadu pēc gada vienā un tajā pašā veikalā tiek pirktas iespējami vienādas preces, kuru grozs 2004. gada pavasarī maksāja piecus latus.
 
17.apr
Šeit palūkosimies uz pirmo soli pētniecības pārvēršanai naudā – uz naudas pārvēršanu pētniecībā.