Tautsaimniecība

17.jūl
Aizvadītajā nedēļā Latvijā uzsākta ziemas miežu ražas novākšana, bet šajās dienās – arī agrāku ziemas rapša šķirņu pļauja. Lai arī precīzi dati par ziemas miežu ražību vēl nav pieejami, saimnieki sarunās atzīst, ka iekūlums ir tiešām labs, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopju apkopotā informācija.
 
16.jūl
Baltijā lielākā vides apsaimniekošanas uzņēmuma Eco Baltia grupa pieredze liecina, ka, mērķtiecīgi optimizējot procesus un atsakoties no liekām darbībām, gadā var ietaupīt pat vairāk nekā pusmiljonu eiro, turklāt nezaudējot piedāvātā pakalpojuma kvalitāti.
 
16.jūl
Pirms 13 gadiem pirmo reizi verot STENDERS biroja durvis, Inesei Kūķei pat prātā neienāca, ka ar uzņēmumu viņai izveidosies tik noturīga un tuva draudzība. Viņa toreiz bija atnākusi uz darba pārrunām – vakanta bija jaunākās pārdevējas vieta. Sev par pārsteigumu – darba saturs tik ļoti piesaistīja un ievilināja, ka pagaidu darbs pārtapa par ko nopietnāku. Inese šo gadu laikā pieredzi ir guvusi sešās dažādās amatu pozīcijās un šobrīd ir pārdošanas vadītāja. Inese atzīst – nekad nebija domājusi, ka viņas ikdienas nodarbošanās būs tik cieši saistīta ar cipariem un atskaitēm, jo studēta tika svētku režija.
 
16.jūl
Diemžēl lielākoties cilvēki joprojām nav pietiekami piesardzīgi, tiešsaistē rīkojoties ar savu personīgo informāciju, īpaši finanšu datiem. Tas arī izskaidro faktu, kāpēc joprojām maksājumi internetā ir visbiežākais (33%) pikšķerēšanas uzbrukumu mērķis, kā liecina starptautiski zināmās Pretpikšķerēšanas darba grupas (APWG – Anti-Phishing Work Group) jaunākā pētījuma rezultāti.
 
10.jūl
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns atradis sev labu sabiedroto un veidu, kā varbūt tomēr iekustināt Latvijas Republikas ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atlaišanu.
 
10.jūl
Čeku loterijā nedēļas laikā iesniegti 286 310 čeki, kvītis un biļetes. Ja interese par šo Valsts ieņēmumu dienesta (VID) organizēto pasākumu neatslābs līdz mēneša beigām, tad pirmā mēneša laikā izlozei tiks reģistrēti pat vairāk nekā viens miljons attaisnoto dokumentu, kas nozīmē, ka iespēja laimēt būs aptuveni vienam no divdesmit tūkstošiem.
 
9.jūl
Agatei Martai Šerenai šī vasara paies prakses zīmē, bet jau septembrī sāksies mācību noslēdzošais posms – 4. kurss Profesionālās izglītības kompetences centrā (PIKC) Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola. Viņa nolēmusi kļūt par apģērbu dizaineri. Šī profesija viņu patiesi aizrauj un iedvesmo, arī padodas, jo ne velti nacionālajā jauno profesionāļu meistarības konkursā SkillsLatvia 2019 viņa savu profesionālo sagatavotību teicami apliecināja, savā specialitātē iegūstot 2. vietu. Agate apsver iespēju savu tālāk izglītošanos turpināt aiz Latvijas robežām un uzsver – profesionālā izglītība viņai devusi stabilu pamatu lēcienam plašajā pasaulē.
 
9.jūl
Lai realizētu dažādas idejas, radītu jaunus un inovatīvus produktus, liels palīgs ir mūsdienu tehnoloģijas, tostarp 3D skeneri un printeri. Viena no vietām, kur jau piecus gadus tiek strādāts ar tām, ir Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) struktūrvienība Dizaina fabrika, dodot iespēju studentiem, skolēniem un citiem interesentiem attīstīt savas inženierdizaina un inovāciju spējas.
 
3.jūl
PNB bankas īpašnieks Grigorijs Guseļņikovs paziņojis, ka pārdevis banku vārdā nenosauktiem «investoriem no Eiropas un ASV».
 
3.jūl
Luminor izveidota 2017. gada 1. oktobrī, apvienojot Nordea un DNB banku ar tās attiecīgi 350 000 un 930 000 klientu Baltijā. Šobrīd tiek veikta klientu datu apvienošana jeb migrācija uz vienotu platformu, kas daļai klientu nozīmē laika un naudas tēriņus maksājumu karšu, kodu kalkulatoru un bankas konta nomaiņā.
 
2.jūl
Ja vien neturpināsies karsts un sauss laiks, vasarāju raža šogad solās būt krietni vien labāka nekā pērn, pat neskatoties uz krusas postījumiem un līdzšinējo sausumu.
 
2.jūl
Latvijā cigaretes kopš vakardienas maksā dārgāk nekā iepriekš, savukārt Igaunijā alkoholiskie dzērieni, izņemot vīnus, palikuši lētāki. Iemesls tam ir akcīzes nodokļa likmju izmaiņas. Vakar arī Koalīcijas nodokļu politikas attīstības komitejas darba kārtībā bija jautājums par iespējamām akcīzes nodokļa likmju izmaiņām, sākot ar 2020. gadu.
 
2.jūl
Gaļinai Pančenko piemīt ļoti vērtīga rakstura iezīme – vēlme nemitīgi izzināt ko jaunu, mācīties, atklāt sev jaunus apvāršņus. Tieši šī personības šķautne palīdzējusi veidot daudzveidīgu karjeras ceļu. Viņa piekrīt, ka prasme un vēlme mācīties ir atslēga ikviena cilvēka konkurētspējas stiprināšanā, it sevišķi jau mūsdienās, kad darba tirgus ir tik ļoti mainīgs, tādēļ ļoti iespējams, ka cilvēkam mūža laikā var nākties mainīt savu profesiju vairākas reizes. Tāpēc ikvienam jāprot pielāgoties mainīgajai profesiju pasaulei un jāizglītojas visa mūža garumā. Gaļina tam ir spilgts piemērs.
 
26.jun
Maizes tirgus Latvijā gada laikā pieaudzis par 2,5 procentiem, lielākoties pateicoties jauniem maizes veidiem, ko sarūpējuši cepēji, piemēram, maizei ar samazinātu cukura daudzumu, bez rauga, gatavotu ar jogurtu, dārzeņiem, sēklām vai citiem labumiem. Latvija ir maizes ēdāju zeme, jo ikdienā vai vismaz pāris reizes nedēļā to ēd 91 procents Latvijas iedzīvotāju un tikai viens procents iedzīvotāju maizi neēd vispār.
 
19.jun
Valsts kontrole (VK) pirms desmit gadiem Finanšu ministrijai norādīja uz nepieciešamību izvērtēt nodokļu atvieglojumu sistēmu kopumā un apzināt izmaksas, kas valstij rodas, administrējot tos. Šo desmit gadu laikā būtiski nekas nav mainījies – nodokļu atlaides joprojām tiek piešķirtas bez noteikta mērķa un neizvērtējot to efektivitāti. Valsts kontrole ir aprēķinājusi, ka valsts budžets šo atvieglojumu dēļ ik gadu neiegūst aptuveni 2,5 miljardus eiro.
 
18.jun
Lielākā problēma Latvijā vispārēja izglītībā ir skolotāju trūkums un nepietiekams jauno speciālistu skaits, secina Neatkarīgās izglītības biedrība. Tikai 8% skolotāju ir jaunāki par 30 gadiem, tikmēr 64% pedagogu ir vecumā no 40 līdz 60 gadiem. 65% skolu trūkst dažādu priekšmetu pedagogu. Vai un kā ir iespējams skolām piesaistīt jaunus skolotājus – uz šo jautājumu dažādas atbildes izskanēja biedrības rīkotajā diskusijā par pedagogu profesijas nākotni.
 
18.jun
Roboti, mākslīgais intelekts, automatizācija spēs aizstāt virkni pašreizējo profesiju – cilvēka vietā visu vai lielāko daļu darba paveiks modernie risinājumi. Taču ir arī laba ziņa – izzūdošo specialitāšu vietā ir jau radušās un vēl radīsies daudz jaunu profesiju, kur bez cilvēka zināšanām, prasmēm neiztikt. Eksperti norāda – digitalizācijas laikmetā ieguvēji būs tie, kas laikus sapratīs – spēja mācīties, apgūt ko jaunu ir atslēga uz konkurētspējas saglabāšanu darba tirgū.
 
12.jun
Viens no pirmajiem Krišjāņa Kariņa valdības darbiem bija zibenīgi sadalīt pašvaldībām visu šā gada budžetā noteikto aizdevumu limitu, kas izrādījās jūtami mazāks par pašvaldību aizņemšanās pieprasījumu summu.
 
12.jun
Igaunijas prāmju operators Tallink Grupp maijā maršrutā starp Rīgu un Stokholmu pārvadāja 76 101 pasažieri, kas ir par 7,6% vairāk nekā 2018. gada maijā un ir vislielākais pasažieru skaits maijā 13 gadu laikā, kopš Tallink pārvadā pasažierus starp Rīgu un Stokholmu.
 
5.jun
Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) pakalpojumu nozare Latvijā 2017. gadā bijusi rentabilitātes rādītāju topa augšgalā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) jaunākie apkopotie dati par dažādu nozaru uzņēmumu ekonomisko rentabilitāti 2017. gadā. Ekonomiskā rentabilitāte ļauj noteikt, cik daudz peļņas gūts attiecībā pret uzņēmuma aktīvu vērtību. Vidējā aktīvu rentabilitāte 2017. gadā Latvijā bijusi 4,5 procenti, savukārt IKT pakalpojumu nozarei šis rādītājs sasniedzis 10 procentus.