Riekstos ir īpaši daudz omega-3 taukskābju, kas mazina iekaisumu un novērš sirds un asinsvadu slimību attīstību. Katram trešajam planētas iedzīvotājam ir vismaz viens no trim galvenajiem riska faktoriem – augsts asinsspiediens, augsts holesterīna līmenis vai smēķēšana.
Ēdiet mandeles katru dienu, lai palīdzētu saglabāt ādu bez grumbām! Pēc dermatologa domām, trīs saujas mandeļu dienā ir dabisks pretgrumbu veids, teica
Dr. Nira, raksta New York Post.
Rieksti ir mūsu organismam ļoti vajadzīgs un noderīgs produkts, bagāts ar minerālvielām un šķiedrvielām. Taču, tā kā tirgū ir liels šo produktu piedāvājums, mēs bieži vien neaizdomājamies par to, ko pērkam – šķietami identiski rieksti var atšķirties pēc garšas un kvalitātes. Speciālisti dalās ar padomiem, kā atšķirt labas kvalitātes riekstus un kas ir jāizvērtē, lai izvairītos no vilšanās.
Šie rieksti ir lieliska uzkoda brīžos, kad ir nepārvarama tieksme pēc sāļiem našķiem. Aizstājiet čipsus, krekerus pret saujiņu pistāciju. Portāls "Eat This, Not That" apkopojis vairākus iemeslus, kāpēc pistācijas ir labākais našķis.
Par visbīstamāko riekstu var saukt par zemesriekstu, lai gan faktiski tas pat nav rieksts. Par to RIA Novosti pastāstīja uztura speciāliste Svetlana Pančenko.
Mēs visi zinām, ka rieksti ir veselīgi un tos vērts biežāk iekļaut ikdienas ēdienkartē. Taču ne visiem kārojas tos grauzt tāpat vien, un ja citu ideju to izmantojumam arī nenāk prātā, rieksti tā arī paliek kā veselīgs produkts veikala plauktā. "Zelta Rieksts" nāk talkā ar idejām, kā ikdienā biežāk iekļaut uzturā tik vērtīgos produktus.
Rieksti ir ļoti labs uztura bagātinātājs. Tie satur daudz dažādas organismam vērtīgās un nepieciešamās vielas. Tomēr ne visi rieksti ir tik labi, cik mums tie šķiet. Daži no riekstiem var kaitēt mūsu veselībai, ja tos pārāk daudz lietojam uzturā, savukārt citi ir pavisam "nedraudzīgi" mūsu videi un apkārtējai dabai. Izlasi un uzzini no kuriem riekstiem labāk atteikties savās ikdienas maltītēs!
Rudens sezonā īpaši svarīgi stiprināt savu organismu un nodrošināt to ar nepieciešamajām uzturvielām un enerģiju ikdienai. Pētījumā* noskaidrots, ka 43% aptaujāto izmanto riekstus kā uzkodu starp ēdienreizēm, bet 17% riekstus izmanto papildu enerģijas lādiņam vai brīžos, kad nepieciešams koncentrēties. Riekstu izvēli visvairāk ietekmē: garša, kvalitāte un cena.
Pirmais, ko var uzzināt, meklējot informāciju par ciedru riekstiem: tie vispār nav rieksti, tāpat arī koki, kuros tie aug, nav nekādi ciedri. Tomēr publikāciju autoriem nākas atzīt, ka no zinātniskā viedokļa nepareizais nosaukums «ir nostiprinājies kulinārijā». Par laimi, kļūmīgais ķēķī dotais vārds nepasliktina ciedru riekstiņu garšu.
Daudzi pārtikas produkti var apdraudēt veselību, mums pat nezinot. Izrādās, ka daudzi pārtikas produkti patiesībā ir bīstami, ja tie netiek pareizi pagatavoti vai apstrādāti.
Amerikāņu zinātnieki nonakusi pie secinājuma, ka, katru dienu uzturā lietojot riekstus, var samazināt aptaukošanās riskus, atklāts izdevumā "BMJ Nutrition, Prevention & Health.nutrition".
Šogad solās būt bagātīgs lazdu riekstu ražas gads, jo parastās lazdas Latvijas mežos šogad ir pilnas ar riekstiem, liecina informācija valsts mežu apsaimniekotāja AS "Latvijas valsts meži" (LVM) mājaslapā.
Jau izsenis viens no našķiem, ko pasniedz lidmašīnu pasažieriem lidojumu laikā ir rieksti. Tiesa, kāda incidenta dēļ "Singapore Airlines" atteikusies tos turpmāk pasniegt saviem klientiem.