Mēs jau zinām, ka ķiploki ir neticami veselīgs ēdiens, bet vai esat kādreiz aizdomājušies, cik veselīgi tie patiesībā ir? Izrādās, ka uztura eksperti ķiplokus uzskatīta par superēdienu, un tas ir pamatota iemesla dēļ.
Lai paildzinātu produktu mūžu un salgabātu tos svaigus, cilvēki mēdz sasladēt visu ko. Sākot no dārza ogām un augļiem, beidzot jau ar pagatavotām maltītēm. Ir produkti, kuru sasaldēšana liekas pašsaprotama un nerada jautājumus, bet citu produktu sasaldēšana var radīt mulsumu. Kā jums liekas, vai ķiplokus ir ieteicams saldēt?
Noteikti šī ir mana mīļākā zupa, kaut arī zupas gatavoju salīdzinoši reti, bet šai konkurentu nav. Tā ir sildoša un sātīga un lutina ar savu bagātīgo garšu buķeti.
Gastroenterologi brīdinājuši, ka ķiploki, kas tiek uzskatīti par ļoti labvēlīgiem imūnsistēmai, var kaitēt organismam, piemēram, ja tos ēd neapstrādātus.
Ķiploki ir unikāls produkts, kam piemīt antibakteriālas un dezinficējošas īpašības. Tomēr ne viss ir tik vienkārši. Pastāv arī iespēja, ka šis produkts var pat kaitēt organismam, raksta "Podrobnosti".
Ķploks ir, nebaidīsiemies šī vārda, brīnumlīdzeklis, taču, kas notiks ar mūsu organismu, ja to ēdīsim katru dienu? Portāls "Brightside", atsaucoties uz neseniem pētījumiem, atklāj, kā ķiploks ietekmē mūsu organismu, ja to ēdam katru dienu.
Šobrīd kā vēl nekad ir svarīgi parūpēties par savu veselību un pavasaris ir lielisks laiks , lai to ļautu paveikt dažādiem garšaugiem. Uzzini, kurš garšaugs palīdzēs pret galvas sāpēm un depresiju, bet kurš stiprinās imūnsistēmu un atvieglos sāpes. "Brightside" atklāj garšaugu vērtīgās īpašības.
Antibiotiku galvenais uzdevums ir cīnīties ar baktērijām, kas izraisa dažādas slimības. Taču šādas antibakteriālās spējas piemīt arī dabiskiem produktiem, ne tikai krāsainajām tabletītēm, ko izraksta ārsti. Lūk, 7 iedarbīgākās un efektīvākās dabīgās antibiotikas.
Rudens ir laiks, kad īpaši pievēršam uzmanību savai imūnsistēmai. Viens no senākajiem un dabiskākajiem palīgiem parasti ir ķiploks. Ikviens, kurš ir izmantojis sabiedrisko transportu rudens sezonā zina, ka rīta ķiploku ēdāji tajā ir sajūtami jau pa gabalu. Lai specifiskās smakas dēļ nebūtu jāatsakās no veselīgā ķiploka, Lifehacks ienira interneta dzīlēs, meklējot veidus, kā cīnīties ar ķiploku smaku bez zobu tīrīšanas līdzekļiem.
Nav noslēpums, ka ķiploks ir veselīgs un jo īpaši tas jāēd rudenī, jo ķiploks pasargā pret vīrusiem. Taču, kā izrādās, ķiplokam ir vēl daudz labu īpašību, raksta "topnews.ru".
Šogad nav bijusi tā labākā ķiploku audzēšanas sezona. Ķiploku ražai šogad kaitējuši vairāki faktori, to vidū gan šai dārzeņu kultūrai nepiemērotie laika apstākļi, gan slimības. Lauksaimniecības eksperti pieļauj, ka šogad vietējā ķiploku raža veikalos varētu beigties ātrāk nekā citus gadus.
Ķiploks ir produkts, kas bieži saistās ar gripas laiku. Šajā sīpolaugā dabai ir izdevies cieši savīt tīkamo un netīkamo – garšu un specifisko aromātu, kas daļai cilvēku šķiet nepieņemams. Bet par apkārtējo reakciju var neraizēties, ja priekšā brīvdienas, kad uz atbildīgiem pasākumiem nav jāiet.
Pēdējās divas sezonas nav bijušas labvēlīgas ķiploku audzēšanai. Pārmērīgs mitrums un sausums nav ķiploku stihija. Iepriekšējā gadā daudzviet ķiploki sapuva, bet šogad mitruma trūkuma dēļ galviņas bija pavisam sīkas.
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra dārzkopji norāda, - ar stādīšanu pārsteigties nevajag, ķiplokam jāpaspēj iesakņoties, bet - ne uzsākt augšanu.