\\Autori

Antra Gabre

28.jan
Bērni kino lomās lielākoties aizkustina skatītājus. Daļa no mazajiem aktieriem arī pieauguši turpina filmēties vai strādā teātrī, bet daudziem debija kino tā arī paliek viena vienīgā. Viņi izvēlas citu profesiju. Nereti par viņiem atceras, kad filmai tiek atzīmēta nozīmīga gadadiena vai arī viņi, pieauguši būdami, savāra ziepes. Bet daudzus mazos aktierus žurnālisti liek mierā visu turpmāko dzīvi.
 
25.jan
Kā bija, kā nebija, bet šāds nostāsts klīst internetā. Tā autors ir populārais komiķis un joprojām slavenās estrādes dīvas Allas Pugačovas dzīvesbiedrs Maksims Galkins. Ar visnotaļ pozitīvu attieksmi pret Latviju un kādreizējo mūsu galveno valstsvīru viņš kādā raidījumā izstāstījis pikantas detaļas par vizīti pie toreizējā Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera.
 
23.jan
Rīdzinieces Žannas Istominas veidoto eglīšu mantiņu fotogrāfijas vispirms jau sociālajos tīklos priecē daudzus. Pēc tam tās aizceļo uz daudzām mājām, kur turpina savu funkciju – gan greznot egli, gan radīt prieku.
 
15.jan
Olaines Vēstures un mākslas muzejā izveidota ekspozīcija «Iedvesmas istaba», kas veltīta 2017. gadā mirušajam uzņēmējam – bijušajam uzņēmuma «Olainfarm» valdes priekšsēdētājam Valērijam Maliginam.
 
13.jan
2002. gada 20. decembrī Romas katoļu pāvests Jānis Pāvils II formāli atzina Mātei Terēzei piedēvētu brīnumu, paātrinot mūķenes iecelšanu svēto kārtā. 2016. gada 4. septembrī viņa tika kanonizēta par svēto. Māte Terēze, laicīgajā dzīvē Agnese Gondža Bohadžiu, ir viena no 20. gadsimta ievērojamākajām personībām.
 
9.jan
Pakroja daudziem Latvijas iedzīvotājiem saistās ar krāšņajiem Ķīnas laternu un ziedu festivāliem. Pakrojas muiža ir lielākais muižu komplekss visā Lietuvā, un tā ļauj gūt priekšstatu par to, kas ir visvisvis... Kad ceļošana kovida ierobežojumu dēļ ir drīzāk loterija un laimes spēle, tad aizskriet līdz Lietuvai, lai ziemas tumšumā izbaudītu psihedēlisku gaismas šovu, ir gan ātri, gan salīdzinoši lēti.
 
30.dec 2021
Mākslinieki Kristians Brekte un Modris Svilāns skatītājiem piedāvā izstādi «Solargrāfija».
 
23.dec 2021
Nesen Rīgu un rīdziniekus sadrebināja mīnus 17 grādi, bet mūžības vaiga priekšā tas ir nieks. Kādi bijuši un ir aukstuma rekordi Latvijā, pasaulē un Visumā?
 
17.dec 2021
Par Garlību Merķeli ātrumā daudzi spēj pateikt: viņš bija vācbaltiešu rakstnieks, publicists, apgaismības ideju nesējs. Iespējams, tas arī viss. Akadēmiķis Jānis Stradiņš rakstījis: «Pēc Herdera Merķelis bija pirmais, kas atzina latviešu gara mantu lielo vērtību un paredzēja tām nākotni. Tādējādi savā ziņā viņš ir viens no latviešu nacionālisma ciltstēviem, kaut arī pats nav sacerējis neviena darba latviski un Nikolaja l reakcijas laikā pret latviešu nācijas iespējām un viņu literatūras nākotni pat izturējies rezervēti.» Tāpēc piedāvājam faktus par Garlība Merkeļa dzīvi un citu ar viņu saistītu informāciju.
 
11.dec 2021
Pirmā profesionālā latviešu zobārste Late (Šarlote) Veibele (pēc laulībām Jakovļeva) dzimusi 1877. gada 20. novembrī. Tieši 100 gadus vēlāk laikraksts «Rīgas Balss» šim notikumam veltīja nelielu ziņu. Tajā īsumā pārstāstīti Lates Veibeles dzīves fakti un informēts, ka Medicīnas vēstures muzejā skatāma viņai veltīta izstāde. Šarlotei Veibelei bijusi saistība ar dzejnieku Raini, tolaik – juristu un laikraksta «Dienas Lapa» redaktoru Jāni Pliekšānu.
 
29.nov 2021
Pērnvasar Tallinā divas pensijas vecuma – 63 un 70 gadus vecas – dāmas aplaupīja veikalu un ar mersedesu lielā ātrumā traucās pa Tallinas ielām. Policistus izsauca veikala apsargi, jo viņiem šķita aizdomīgas divas sievietes un automašīna, kuras salonā vīdēja vairāki folijas iepakojumi.
 
27.nov 2021
Četrus savas dzīves gadus Francijas pēdējais karalis Luijs XVIII pavadīja Kurzemes un Zemgales hercogistē. Tātad – Latvijā. Bet atgriezīsimies 1793. gadā, kad revolucionāri nonāvēja Luiju XVI un viņa sievu Mariju Antuaneti, un pēc diviem gadiem cietumā nomira troņmantnieks – viņu dēls. Tad Francijas karaļa jaunākais brālis pasludināja sevi par nākamo monarhu – Luiju XVIII. Tronī viņš kāpa tikai 23 gadus vēlāk, un gandrīz četrus gadus – no 1798. līdz 1801. un no 1805. līdz 1807. gadam – Luijs XVIII aizvadīja Jelgavā jeb Mītavā. Tur mājvietu rada arī viņa radiniece Marija Terēze Šarlote, uz nāvi sodīto monarhu – Luija XVI un Marijas Antuanetes – meita.
 
13.nov 2021
Solījums «līdz nāve mūs šķirs» jau sen nav jāņem par pilnu. Ir laulātie un oficiāli nelaulātie, kurus šis solījums tiešām vieno uz mūžu, bet Latvijā... Latvijā «vidējais ilgums» laulībā ir nieka 13 gadu. Pēc tam seko šķiršanās.
 
6.nov 2021
Vesterna «Rust» («Rūsa») producents un aktieris Aleks Boldvins 22. oktobrī filmēšanas laukumā sašāva savus kolēģus. Ierocim nebija jābūt pielādētam, tomēr notika tas, par ko mēdz teikt: ja teātra izrādē pie sienas karājas bise, tad pēdējā cēlienā tā noteikti izšaus. Pirms daudziem gadiem arī Latvijā filmēšanas laikā tika nonāvēts cilvēks.
 
5.nov 2021
«Cik laika jums ir? Te vismaz divas stundas vajadzīgas,» satiekoties pie Krāmu un senlietu muzeja durvīm, prasa Laila Zeile. Kad ieejam kādreizējās zāģētavas angārā, sākumā nešķiet, ka būtu ļoti daudz lietu. Bet nodomāju, ka tam ir attaisnojums – senlietu krātuve joprojām top. Staigājam, runājam, un Laila mudina – nu tad ejam uz īsto telpu. Īsto?! Un kas ir šī? Noliktava, viņa smejas. «Īstajā» telpā mantu ir tik daudz, ka žurnālā publicētās fotogrāfijas nekādi nenokaus intrigu.
 
31.okt 2021
Septembra beigās autostāvvietā tika sabojāts aktiera un spēkavīra Aleksandra Radzeviča auto – uz tā uzkrita radiostacijas «SuperHits EHR» gaismas reklāmas kaste. Aleksandrs atzina, ka faktiski palicis bez pārvietošanās iespējām, jo dzīvo Penkulē, bet dažādi pasākumi jāvada un citi darbi veicami Rīgā.
 
30.okt 2021
Šogad Latvijas budžets uz Saeimu tika nests koka zārciņā, atvainojiet, koferītī. Asprāši jau paguvuši to apsaukāt gan par elegantu zārku kaķim, gan par silīti. Taču 2022. gada budžets ir pirmais, kurš iegūlis jauna dizaina portfelī un ar to paliks zināms vēsturē. Iepriekšējais budžeta portfelis ir aizsūtīts pensijā pēc 23 gadu kalpošanas.
 
30.okt 2021
Var patikt, var nepatikt kāds cilvēks vai notikums, tik un tā nesanāks to izsvītrot no vēstures. Tas ir fakts, ka pēc daudziem gadu desmitiem viens un tas pats notikums tiek vērtēts citādi. Mūsdienās šķiet visai uzjautrinošs fakts, ka Padomju Savienības vadītājs Ņikita Hruščovs pabija Raunā un kā tas viss izvērties. Protams, Latvijā un latviešu mutēs tas ir apaudzēts ar nostāstiem un leģendām, bet vai tāpēc lai to neatcerētos?
 
23.okt 2021
2001. gada 15. oktobrī pulksten 18.02 policija saņēma informāciju, ka Rīgā, Lāčplēša ielas 29. nama vārtu arkā, ar vairākiem šāvieniem nogalināts vīrietis. Tas bija tiesnesis Jānis Laukroze, kuru nogalināja viņa mājas pagalmā. Ir pagājuši 20 gadi, un šī slepkavība aizvien nav atklāta. Bet 2016. gadā ar šautu brūci miris tika atrasts Andris Laukroze, Zigrīdas un Jāņa Laukrožu dēls.
 
16.okt 2021
Ļoti daudzi cilvēki pieļauj, ka sētnieks ir zemu atalgota profesija, kurā zobi jākar vadzī. Turklāt sētnieku trūkst. Par to liecina daudzie sludinājumi, kuros tiek piedāvāts darbs sētniekam vai apkopējai. Tiesa, prasības šī amata pretendentiem ir ļoti atšķirīgas.
 
9.okt 2021
Bokseris Mairis Briedis jau ir saticies ar savu nākamo pretinieku, Vācijas pārstāvi Arturu Mannu. Briedis 16. oktobrī «Arēnā Rīga» cīnīsies ar Mannu par Briedim piederošo Starptautiskās Boksa federācijas čempiona jostu pirmajā smagajā svara kategorijā. Mūsu bokserim tā būs pirmā cīņa pēc vairāk nekā gada pārtraukuma.
 
9.okt 2021
Skolotāju dienas priekšvakarā sarunājāmies ar Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas direktoru, pedagoģijas zinātņu doktors Romanu Alijevu.