VAKARA ZIŅAS. Latvijas politikas nelaime – pilnmēness

© Pixabay

Proklamējot Latvijas Republiku, toreizējie valstsvīri pakļāvās pilnmēness «noteikumiem», kad emocijas sit augstu vilni, un tā nu mūsu valsts oficiālā dzimšanas brīža debess spīdekļa stāvok-lis joprojām ietekmē notikumus Latvijas politiskajā dzīvē, uz-skata astrologi. Valstiski svarīgiem notikumiem jauši vai nejauši bieži vien tiek izvēlēts pilnmēness laiks, kas daudz ko saasina negatīvā virzienā.

Vēlēti pilnmēnesī

Pēdējos gados vairāki svarīgi notikumi Latvijā risinājušies piln-mēnesī, ko astroloģiski var vērtēt kā problēmas un sāpīgos jautā-jumus pastiprinošu.

2009. gada krīzes «pīķa stundā» akurāt pilnmēnesī Saeima ap-stiprināja pirmo Valda Dombrovska valdību, kuras horoskopa kartē kā galvenā misija, rūpes un problēma iezīmējās naudas tēma. Astroloģiskā karte uzrādīja, ka šīs valdības maciņš būs plāns. Tieši šī valdība bija tā, kas risināja līdz galam Ivara God-maņa valdības aizsāktās sarunas ar starptautiskajiem aizdevē-jiem. Pēc dažiem gadiem Latvijas ārējais parāds ir gandrīz pieci miljardi latu. Pirmās Valda Dombrovska valdības horoskopā bi-ja arī nestabilitātes moments, kas visspilgtāk izpaudās pēc pirmā darbības gada, kad no koalīcijas izstājās Tautas partija. Tieši pilnmēnesī tā paša gada nogalē Saeima pieņēma Valda Dom-brovska valdības izstrādāto 2010. gada krīzes budžetu, kas bija sāpīgs daudzām iedzīvotāju grupām un ko arodbiedrības nodēvēja par «antisociālu».

Pilnmēness aizgādībā notika arī Valsts prezidenta vēlēšanas 2007. gada maijā. Par valsts pirmo personu kļuva Valdis Zatlers, kas Latvijas vēsturē paliks kā pirmais prezidents, kas ierosinājis referendumu par Saeimas atlaišanu (un arī kā pirmais prezidents, kurš netiek ievēlēts atkārtoti). Viņa izdotais rīkojums nr. 2 radās drīz pēc balsojuma, ar kuru Saeima liedza veikt krimināl-procesā plānoto kratīšanu deputāta Aināra Šlesera dzīvesvietā.

Riska faktori

Pirms gandrīz 10 gadiem žurnālā «Praktiskā Astroloģija» tika intervēti sertificēti astrologi Andris Račs un Kristaps Baņķis, un abi bija vienisprātis, ka pilnmēnesī nav prāta darbs pieņemt val-stiski svarīgus lēmumus vai organizēt valstij izšķirīgus pasākumus, jo šajā laikā valda emocijas, kas nav labākais padomdevējs. «Kā var pieņemt prātīgus lēmumus, balstoties uz noskaņo-jumu?» retoriski jautāja Andris Račs.

«Savulaik Valdi Zatleru nosaucu par «pilnmēness prezidentu», jo viņa ievēlēšana sakrita ar pilnmēnesi,» atminējās Kristaps Baņķis. «Viņš bija spilgts mūsu viedokļos sašķeltās un atsevišķos jautājumos polarizētās sabiedrības spoguļattēls. Kādi esam paši, tādu ieguvām arī savu prezidentu. Īsts pilnmēness prezi-dents, ko visspilgtāk izjutām ar šim Mēness stāvoklim tik tīka-mo pēkšņo šāvienu - rīkojumu nr. 2, starp citu, paustu aptumsu-ma laikā... Jāpiebilst, ka Saules un Mēness aptumsumi rāda ēnas puses, neļaujot izpausties šo spīdekļu harmonijas spēkam, bet at-stāj nosēdumus - vilšanos, nesapratni, klupienus, jo sanāca ne tā, kā gribējās... Kā tas, manuprāt, notika ar aptumsuma gaisotnē izsludinātā rīkojuma rezultātu,» atgādināja Kristaps Baņķis. «Pilnmēness vienmēr savu raksturu rāda, ja kaut kas ir sasāpējis, risināms, kad tautas un varas attiecībās izveidojies «kunkulis». Pilnmēnesī, uzspiežot uz jutīgiem punktiem (un tādu Latvijas horoskopā ir pārpārēm, turklāt bieži vien saslēdzas visi uzreiz), tas aktivizē notikumu, kas tobrīd ir nobriedis. No šāda aspekta raugoties, jo vairāk notikumu ir pilnmēnesī, jo nepārprotamāk, ka valsts attīstībā pienākuši izšķirīgi laiki, kad miera ceļā maz kas panākams. Vajadzīgs blīkšķis, enerģijas izlāde, ko spilgti varējām vērot 13. janvāra grautiņos. Jā, pilnmēness un aptumsumi ir Latvijas politikas kaite. Īpaši tas aktualizējās līdz ar 1991. gada barikāžu laiku, jo pirmskara Latvijā pilnmēness ietekme politikā nebija tik izteikta.»

Politiķi un tauta

«Latvija kā valsts ir piedzimusi 1918. gada 18. novembrī, kad bija pilnmēness, un politiskajā astroloģijā tas iemieso tautas un varas pretstāvi. Tāds stāvoklis kā magnēts šo enerģētiku var ie-vibrēt ikvienā kārtējā pilnmēnesī,» skaidroja astrologs Kristaps Baņķis. Līdz ar to pilnmēness laiks nozīmīgu sabiedriski politisku lēmumu pieņemšanai ir vēl jo nelabvēlīgāks. Līdzīgs viedoklis ir arī astrologam Andrim Račam - proti, jo tālāk Mēness atrodas no Saules, jo tā ietekme ir spēcīgāka, un, tā kā pilnmēness ir maksimāli attālināts no Saules, tad astroloģiski tas nozīmē, ka vara un tauta ir pretnostatītas jeb atrodas opozīcijā. Šo situāciju gan mazliet glābj tas, ka Latvija ir parlamentāra republika un varas un tautas mijiedarbība notiek starp Ministru kabinetu un par-lamentu no vienas puses, un Latvijas iedzīvotājiem - no otras puses. Tas nozīmē, ka varu pārstāv un lēmumus pieņem nevis viena persona, bet simts. Ja valsti pārvaldītu viens cilvēks, piemēram, prezidents, tad pilnmēness dažādus notikumus valstī ietekmētu vēl nelabvēlīgāk.

Kristaps Baņķis uzsvēra, ka pie varas esošajiem valstsvīriem (un sievām), kas lēmumus pieņem pilnmēnesī, ir tikai tik lielas pilnvaras, cik viņiem dod Satversme. «No varas koncentrācijas viedokļa demokrātiskā valstī atsevišķām personām nav tik liela nozīme kā prezidentālā republikā,» konstatēja astrologs. Taču Satversme tomēr nav akmenī iecirsta, un ik pa laikam atskanējuši aicinājumi un piedāvājumi to mainīt. Starp citu, Satversmē kopš tās spēkā stāšanās 1922. gada 7. novembrī izdarīti 15 grozījumi.

Pragmatisms un emocijas

Visuma līdzībās runājot, vara ir Saule jeb centrs, bet tauta - Mēness. Valsts pastāv kā konkrēti veidota sistēma, kas ietekmē mū-su dzīvi, taču līdztekus pastāv arī cilvēka prāts un griba. Savukārt prāta mainīgo stāvokli ietekmē astroloģiski un astronomiski procesi - Mēness kustība.

«Tam, ka Latvijas dibināšanā nozīmīgs ir pilnmēness, ir plusi un mīnusi,» sacīja Andris Račs. «Pluss - tauta kā kopums ir dzīvīga, bet problēmas rodas ar valsti. Tauta nenomirs badā, bet vai mīlēs valsti? Tas ir jautājums. Mēs Latvijā gribam politiķus, kurus varētu mīlēt. Savulaik ievēlēja Anatoliju Gorbunovu, kurš bija smuks... Tad nu sanāk, ka paši programmējam varu, lai tā nedomā ilgtermiņā, bet cīnās par tautas mīlestību.» Astrologs uzsvēra, ka pilnmēness un aptumsumi sašūpo prātus. Kas notiek ar gribasspēku, ja mainīgais prāts ņem virsroku pār atbildību un gribu? Cilvēks ļaujas izjūtām, turklāt tas var notikt masveidīgi. Ja krīzes laika budžets tiktu pieņemts nevis pilnmēnesī, bet citā laikā, tad, iespējams, cilvēku prāti to būtu uzņēmuši mierīgāk. Andris Račs uzsvēra: tie valstsvīri, kas neietekmējas no tautas noskaņojuma un vēlmēm, mēdz pieņemt tautā ilgstoši apspries-tus un netīkamus lēmumus. «Valdniekam ir jārespektē tauta, ta-ču vienlaikus jādomā pašam ar savu galvu. Nevis populistiski, bet paaudzēm uz priekšu! Un tas nozīmē, ka tauta viņu nemīlēs uzreiz,» brīdināja astrologs. Andris Račs novērojis, ka politikā ir maz cilvēku, kuru horoskopā ir izteikta un spēcīga Mēness ietekme. Lielākoties tie esot «Saules cilvēki». Viņš pievērš uzma-nību pasaules vēsturei - ievērojami valdnieki nav vēlējušies iet tautas pavadā, kļūstot par populistiem. (Paradoksāli, bet Latvijā tauta no politiķiem vēloties sagaidīt populismu.)

Skaidrs, ka cilvēki (tostarp politiķi) atrodas dažādos garīgajos līmeņos, kas, protams, arī ietekmē viņu darbību un lēmumus. Andris Račs skaidrojis, ka ar apzīmējumu «prāts» tiek domāts tāds līmenis, kas piemīt arī bērniem, dzīvniekiem, dzīvām būtnēm. Nākamā pakāpe ir «saprāts», kas ir tendēts uz garīgumu, uz lielu un skaistu ideju. Piemēram, Valdis Zatlers droši vien ticēja idejai, izdodot rīkojumu nr. 2, un no šā līmeņa ir iespējams aizraut tos, kas atrodas iepriekšējā, prāta līmenī, ļaujot cilvēkiem noti-cēt, ka ideja viņus padarīs laimīgus. «Šādā veidā pazūd materi-ālā realitāte. Kad mums solīja dzīvi komunismā, ejot parādēs, cilvēki smaidīja, jo ticēja kaut kam lielākam un skaistam. Kapitālismā, kurā dzīvojam pašlaik, idejas lomu aizpilda materiālā puse,» viņš piebilda.

Nākamais līmenis ir - intelekts. «Par piemēru varu minēt premjeru Valdi Dombrovski, viņš analizē objektīvo informāciju, ne-vis sava prāta stāvokli,» uzskata astrologs.

Kādus «valdniekus» vēlamies?

Kādu prezidentu ievēlētu tauta? Atbilde ir zināma - tādu, kuru tauta būtu gatava mīlēt. Un valstsvīriem būtu jāapzinās, ka tauta ir spējīga politiķi gan uznest savas mīlestības un dievināšanas Olimpā, gan gāzt no tā. Kāpēc Latvijas tauta sākotnēji izturas samērā noraidoši pret atjaunotās Latvijas valsts prezidentiem? Tāpēc, ka pati nav tos izvēlējusies.

Lai atceramies līdzību - tauta ir Mēness, tāpēc vēršas pret to, ko vara - Saule - tai piedāvā vai uzspiež. «Tautas attieksmi pret konkrēto «valdnieku» labi var redzēt pēc zvaigžņu stāvokļa attiecībā pret viņa horoskopa Mēnesi, un tad politiķis var tikt mīlēts kādā savas darbības posmā. Pat Einārs Repše ar savu (politiķim) neiedomājami «slikto» Mēnesi horoskopā ieguva tautas mīlestību! Viņam vienu laiku bija augstākā popularitāte. Taču, kad Repši pēc pirmās premjerēšanas no politiskās skatuves «novāca», tas apliecināja, ka vara neietekmējas no tautas mīlestības vai nemīlestības,» notikumus Latvijas politikas vēsturē analizējis astrologs Račs.

«Pilnmēness politikas» nolemtību var mainīt

Kristaps Baņķis uzsvēris, ka pilnmēnesim ir arī gaišā puse, proti, tas iznes uz āru to, kas bijis slēpts. Tātad tas var vienlaikus gan saasināt situācijas, gan atklāt vājās vietas, kas bieži vien ir ļoti noderīgi.

Vai varam cerēt, ka pilnmēness astroloģisko ietekmi ir iespējams samazināt? Andris Račs uz to raugās cerīgi, kaut arī brīdi-na, ka īsā laikā to nevar paveikt. Viņš, vērodams notikumus, konstatējis, ka izmisuma stāvoklī tauta vēršas pie valsts, pie varas. Piemēram, krīze tautai atvēra acis, un tobrīd populistiem kļuva grūtāk iekļūt Saeimā. Astrologs gan ironiski prognozēja, ka tas neturpināsies ilgstoši, jo cilvēkam ļoti gribas ļauties arī citām sajūtām, ne tikai loģikai un analīzei, un Latvijas iedzīvotāji kārtējās vēlēšanās atkal var uzkāpt uz vecajiem grābekļiem. «Tie cilvēki, kas palikuši Latvijā, mierīgi var «uztaisīt» stabilu un stipru valsti,» viņš ir pārliecināts. Ja vēlamies redzēt patiesās grūtības, nevis uzburt mānīgu idilli, tad «pilnmēness politikas» notikumu ķēdīti būs iespējams pārtraukt. Andris Račs piebilda - ja astroloģiski kāds notikums ir paredzēts, tad tas notiks, jautājums tikai - kad. Šo «kad» ir iespējams mainīt, mainot tautas prāta attieksmi pret valstiski svarīgiem jautājumiem.

Kā ir tagad?

Sertificēta astroloģe Guna Kārkliņa teic, ka Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa otrā valdība, kas Saeimā tika apstiprināta 2022. gada 14. decembrī, nav «dzimusi» nedz pilnmēness, nedz retrogrādā Merkura laikā, kas no astroloģiskā skatupunkta rada dažādas problēmas darboties. Taču svarīga ir jebkura veidojuma astroloģiskā karte tā rašanās jeb dzimšanas brīdī. Diemžēl šīs valdības horoskopā līdzīgi kā Latvijas valsts horoskopā iezīmējas problēma «tauta - vara». Partnerības (jeb šajā gadījumā koalīcijas) tēma nav ļoti stabila, un ir riski, ka tā pat var izjukt kādu premjera darbību dēļ. Šai valdībai ļoti uzmanīgi jārīkojas ar budžetu un var būt problēmas ar kredītsaistībām. Naudas tēma - svarīga.

Vakara Ziņas

«Kad, studējot uzņēmējdarbību, sapratu, ka daudz vairāk varētu sasniegt mūzikā, šī sajūta man nāca kā atvieglojums –, ka esmu atradis savu aicinājumu un ieguvis brīvību. Brīvību sapņot,» saka operdziedātājs Edgars Ošleja. Viņš kļuvis par Raimonda Paula jauno favorītu.