\\Autori

Antra Gabre

17.sep
Nav labuma bez ļaunuma – šķiet, tā varētu sacīt par atradumu Ilūkstes jezuītu baznīcas vietā. Pusotru gadu maisos uzglabātas cilvēku mirstīgās atliekas, citiem vārdiem sakot, kauli, galvaskausi – tas, kas paliek, kad miesa izzūd.
 
16.sep
Latvijā 2019. gadā vārdu mainījuši 209 cilvēki, bet pērn – 216 (Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta dati). Šoreiz atgādinām, kā un kāpēc Latvijā un pasaulē pazīstami cilvēki izvēlējušies saukties citā vārdā un dažos gadījumos – arī uzvārdā, kā arī piešķīruši bērnam ekscentrisku vārdu. Bet igauņi tramvajiem deva sieviešu vārdus...
 
10.sep
Dabas vērotājs Vilis Bukšs prognozē, ka nākamais gads būšot labs, «bez kovidiem un citām sērgām». To viņš secinājis, pārbaudot ozola «ābolu» – pangu, proti, «tajā atradu kāpuriņu. Ceru, ka arī citos tas pats, jo ticējums saka: ja pangābolā tārpiņš, tad nākošais gads būs labs». Vienlaikus laikazīmju vērotājs piebilst – ja pangābols tukšs, tad būs slimības. Ja pangābolā ir zirneklis, tad būs mēris... Ak, vai! Mēris Latviju nav plosījis kopš 18. gadsimta sākuma.
 
7.sep
Mēs novecojam kopā ar savām bērnības rotaļlietām. Bet varbūt nemaz savā garā nekļūstam vecāki, un arī rotaļlietas un multiplikācijas filmu mīļākos varoņus uztveram tāpat kā pirms daudziem desmitiem gadu. Varbūt tāpēc šķiet neparasti, ka Pekausim (Čeburaškam, arī tā viņu mēdz dēvēt latviski) – jau 55.
 
6.sep
Reizēm notiek tik dīvaini atgadījumi, ka grūti pat noticēt – tā nav fantāzija. Iepazīšanās stāsti nereti ir neiedomājami traģikomiski. Tāpēc – labi, ka tas nav noticis ar mums!
 
4.sep
Aizliegtais auglis ir salds – tas, šķiet, ierakstīts mūsu gēnos, ja var ticēt Bībeles stāstam par Ievu un Ādamu.
 
3.sep
Eiropas Savienības statistikas birojs «Eurostat» pirms dažiem gadiem apkopojis datus, un tie liecina, ka jaunieši nesteidz atstāt vecāku ligzdiņu, bet izvēlas dzīvot kopā ar viņiem. Līdzīgi dati iegūti arī dažādās aptaujās Latvijā.
 
1.sep
Šī vasara Līgai Krapānei bijusi karsta arī pārnestā nozīmē. Viņa atstāja darbu Valsts kontrolē un pievienojās Aināra Šlesera jaunajai partijai ar pretenciozu nosaukumu «Latvija pirmajā vietā».
 
29.aug
Litenes «Ainažos» pirmais pretī izskrien Ludis – rotveilera un vilciņa krustojums. Rīdzinieks. Paņemts no patversmes, kur atstāts un pirms tam noslānīts ar koku. Ludis pieklājības pēc uzrej, bet visādi citādi – laipns un viesmīlīgs suns. Dzirdot Luda skaļo balsi, no pagalma puses nāk neliela auguma, kalsna sieviete. Anna Zīle.
 
28.aug
Tieši tik ietekmīgu putnu izglābuši un uzaudzinājuši Kundziņsalas iedzīvotāji Juris un Ineta. Vārnai dots latviešiem vienkārši «sagremojams» vārds – Krišs Barons. Bet ne Ineta, ne Juris nezina, vai Barona jaunskungs ir meitenīte vai puisītis. Un vai tam ir kāda nozīme? Toties Baronam feisbukā ir vairāk nekā 130 draugu.
 
7.aug
Pliko kaķi kāroju sen, vismaz desmit un vairāk gadu. Tolaik šāda dzīvnieka cena man šķita nereāli dārga, tāpēc spriedu kā «Limuzīna» Mirttante: «Tādu naudu! Par to jau aunu var nopirkt!» Nolēmu gaidīt. Kurš gaida, tas sagaida. Pērnā gada janvāra pirmajās dienās kāds velniņš dīdīja ieskatīties dzīvnieku patversmes «Dzīvnieku draugs» mājaslapā. Zināju, ka no citām patversmēm dzīvnieku neņemšu. Turklāt bieži tur neielūkojos, varbūt reizi trijos četros gados. Un – še tev!
 
7.aug
Atceraties, skolā daudziem bija atmiņu klade, kurā tika rakstīti jautājumi, uz kuriem bija jāatbild klases un skolas biedriem vai citiem tuviem, interesantiem, mīļiem cilvēkiem. Šāda Atmiņu klade ir arī »Vakara Ziņām«. Šodien - pirmais ieraksts tajā.
 
6.aug
Elizabetes II iecienītākais dzēriens ir viskijs, bet viņai paticis iemalkot arī «Allažu ķimeli».
 
17.jūl
Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres (ETP) vadībā Vēstures atceres grupas deputāti ir nosūtījuši vēstuli Beļģijas pilsētas Zedelgemas pašvaldībai, aicinot saglabāt pieminekli «Latvijas stāvstrops brīvībai» latviešu karavīriem, kuri bija iesaukti leģionā un pēc Otrā pasaules kara ieslodzīti Zedelgemas karagūstekņu nometnē.
 
16.jūl
Dailes teātra aktieru pāra Harija Liepiņa un Mudītes Šneideres vienīgais dēls Āris Liepiņš nomira 23. aprīlī Skotijā. Pēkšņi. Sirds... Tikai 13. jūlijā viņš tika guldīts Raiņa kapos. 
 
13.jūl
Latvijas vidējā statistiskā iedzīvotāja parametru noteikšanā izmantojām Centrālās statistikas pārvaldes datus.
 
12.jūl
Ja gribat sev iestāstīt, ka atrodaties mistikas apdvestā vietā, tad šīm cerībām un gaidām piemērots ir priežu ieskautais Čertoks. Tas ir neliels ezers ar zilganzaļas krāsas ūdeni 12 kilometru attālumā no Aglonas. Valsts akciju sabiedrība «Latvijas valsts meži» to ceļrādī nodēvējusi par Velnezeru, bet īstenie zinātāji saka – tas nav nekāds Velnezers. Čertoks, un punkts.
 
10.jūl
Daudz cietusī un ilgi atjaunotā Nordeķu muiža Pārdaugavā ir atdzīvojusies. Tās saimnieks Valters Ozoliņš ir paveicis daudz, un muižiņa skatāma neticamā krāšņumā. No ārpuses – varbūt arī nekas īpašs, bet atjaunotās telpas gan žilbina. Šovasar muižiņu filmēšanai noskatījuši arī komēdijseriāla «Perfektās kāzas» veidotāji.
 
10.jūl
Stiliste Indra Salceviča sociālajā vietnē Instagram dalījusies ar iedvesmojošiem vārdiem sievietēm, aicinot nekaunēties pludmalēs.
 
9.jūl
Kas notiek Latvijā? Siltuma un aukstuma rekordi krīt, ziemas kļūs par 20 dienām īsākas, vasaras – par 10 dienām garākas, bet tropisko nakšu skaits palielināsies. Jāsāk gatavoties tam, kas varētu notikt pēc 20 gadiem, kad periods ar vidējo gaisa temperatūru virs +10 grādiem ilgšot no aprīļa beigām līdz oktobrim. Tāda prognoze tiek piedāvāta 2040. – 2069. gadam.
 
7.jūl
Aronas pilskalns Bērzaunes pagastā, Madonas–Pļaviņu šosejas malā, ir īpašs ne tikai ar savu vecumu – tas veidots vēlajā dzelzs laikmetā, bet arī tā īpašnieka Laura Galiņa neparastās attieksmes dēļ. Pilskalns pieejams ikvienam cilvēkam. Ieejas maksa netiek prasīta, apmeklētāji tiek lūgti atstāt ziedojumu. Arī gardais Ledavota ūdens netiek liegts nevienam, un ziemā tas veido nepārspējamu ledus skulptūru.
 
28.jun
Mēs neuzzināsim, kurš bija pasaulē un pat kosmosa mērogā pirmais zaglis, bet šis nelāgais niķis nav iznīdējams tūkstošiem gadu.