\\Autori

Antra Gabre

21.jun
Mēdz sacīt, ka cilvēkam ir veca vai jauna dvēsele. Ka vecums nenozīmē gudrību un viedumu. Ka izskats neatbilst vecumam un pretēji. Tas viss neattiecas uz plastiskajām operācijām un «jaunības» injekcijām. Tas ir par ko citu – par to pieredzi, kas mums dota piedzimstot un ko nākas iegūt mūža garumā.
 
19.jun
Bitenieki bitītes uzrunā kā cilvēkus – viņas, nevis tās. Biškopība kā vaļasprieks Latvijā kļūst arvien izplatītāka. Urbānā biškopība vairs nav nezināma un biedējoša, drīzāk – moderna aizraušanās. Šogad uz Rīgas Latviešu biedrības nama jumta un balkoniem izvietoto stropu bišu saimes sākušas sacensību par gardākā medus un lielākās medus ražas titulu. Sacensībā piedalās Latvijas Biškopības biedrības, Latvijas Dabas fonda un Rīgas Latviešu biedrības bišu stropu skrejas. Trīs bišu stropi nonākuši arī uz Rīgas rātsnama 3. stāva āra terases. Rīga ir viena no viszaļākajām Eiropas galvaspilsētām, tāpēc bites šeit var justies gandrīz kā paradīzē.
 
18.jun
Esam pieraduši irgoties par dīvainajiem likumiem citās valstīs, bet arī Latvijas Civillikumā joprojām pastāv tāds jēdziens kā pūrs, un tas attiecas tikai uz sievieti. Vieglprātīgi pūru solīt nav ieteicams, jo solījums būs jāpilda, bet, lai pūru drīkstētu pieprasīt, jāsaņem pūra solītāja piekrišana laulībām. Nepatiks sievastēvam topošais znots, pūru viņš gan piesolīs, bet precēt meitu neļaus.
 
17.jun
Homoseksuālu cilvēku skaits ir 8 – 10 procenti no populācijas. Vai zinājāt, ka 1992. gadā atjaunotās neatkarīgās Latvijas likumdošana dekriminalizēja homoseksuālās attiecības, precīzāk, Kriminālkodeksā tika atcelts sods par pederastiju, un šie grozījumi stājās spēkā 1992. gada 1. martā? Kā par brīnumu, tas neizraisīja diskusijas. Līdz tam sods par homoseksuālām attiecībām bija līdz pieciem gadiem cietumā.
 
16.jun
Katastrofu, pandēmiju vai kara gadījumā Latvijas iedzīvotājiem vajadzētu būt gataviem paķert somu ar pirmās nepieciešamības lietām un doties izdzīvot. Aizsardzības ministrija sadarbībā ar citām institūcijām ir izstrādājusi bukletu «Kā rīkoties krīzes gadījumā». Pārskatot katram cilvēkam ieteikto lietu sarakstu, bija pat jāiesaucas: ko tikai neuzzini, ja laikus nenomirsti! Hei, ir nopērkami pat ūdensnecaurlaidīgi blociņi par itin pieņemamu cenu!
 
13.jun
Ieraksts Skrīveru pārtikas kombināta «Facebook» kontā vēsta: «Izcilajam un visu cienītam, mūsu iemīļotajam aktierim Uldim Dumpim speciāli tapušas ekskluzīvas konfektes!» Skatuves mākslinieks, saņemot viņam īpaši gatavoto pārsteiguma velti, bijis saviļņots. Viņš novērtējis to, ka saldo našķu iepakojums ir radīts tikai un vienīgi viņam. Konfektes «Gotiņa» var nopirkt daudzos veikalos, bet tādas kā Dumpim – nevienā.
 
9.jun
Autogrāfu mednieki slavenību popularitātes zenītā var prognozēt, cik maksās autogrāfs, un, skarbi un ciniski, bet mirušas zvaigznes paraksts maksā vairāk. Gluži kaimiņu Jankas autogrāfu neviens starptautiskajā tirgū nepiedāvā, bet nekad nevar zināt, kas potenciālajiem pircējiem patiks un būs nepieciešams. Izsoļu vietnē «eBay» pārdošanā izlikti arī Latvijas valsts prezidentu autogrāfi.
 
4.jun
Latvijā vienīgais Horoskopu koku aplis atrodas Lēdurgas dendroparkā. Tas veidots no 22 kokiem. Ķeltu priesteri druīdi ticēja, ka katram kokam ir savs raksturs, labās un sliktās īpašības un ietekme ir arī apstākļiem, kādos koks aug. Dendroparka vadītāja Sarmīte Kauliņa ar prieku dalās piedzīvotajā – viņa tur izjūt meža terapiju. Laiks pazūd, nemierīgo prātu var apklusināt. Ne velti dendroparkā notiek Valpurģu nakts un parka takai piespiedies Mudurgas dižakmens.
 
4.jun
Parlamentā ievēlētās 100 gudrās galvas ir cilvēki ar miesu un asinīm un veiklu vai mazāk veiklu valodiņu. Vai viņi vienmēr runā tikai par lietu? Nē, protams! Mēs jums pastāstīsim, par ko parlamentārieši runā no tribīnes!
 
29.mai
«Covid-9» krīzes atslābuma posmā darbu sācis Nurmuižas pils restorāns. Šefpavārs Juris Latišenoks pat ievietojis sociālajā vietnē «Facebook» aicinājumu pavāriem un pavāra palīgam pieteikties darbā. Interese par jaunā restorāna piedāvājumu ir lielāka nekā vietu skaits visiem interesentiem. Bet restorāna atklāšanas dienā, 22. maijā, ikviena viesa ceļā bija noklāts sarkans paklājs.
 
9.mai
Uzņēmuma «Vincents grupa» valdes priekšsēdētājs un auto entuziasts Emīls Jakrins iegādājās armijas auto un brauca pie drauga palepoties ar jaunieguvumu. Un… gandrīz noslīcināja nepilnu pusgadsimtu seno spēkratu purvā. Kā pats lēš, šāda mašīna tik labā tehniskā stāvoklī varētu būt vienīgā Latvijā. Tagad viņš var atcerēties notikušo ar smaidu. 1973. gadā ražotā un 12,5 tonnas smagā armijas kravas mašīna KrAZ tika veiksmīgi izpestīta no akača.
 
29.apr
Valdība vakar apstiprināja finansējumu ‒ 34,592 miljonus eiro ‒ Jaunā Rīgas teātra (JRT) ēku pārbūvei (par laika periodu no 2013. līdz 2022. gadam). Jaunajām, pēc arhitektes Zaigas Gailes projekta pārbūvētajām ēkām Lāčplēša ielā jābūt gatavām līdz 2022. gada 31. augustam.
 
28.apr
Uz laiku lielākie komunālo pakalpojumu sniedzēji Rīgā ir gan samazinājuši tarifus, gan neaprēķina līgumsodu un nokavējuma procentus. Jāuzsver, ka šāda pretimnākšana ir paredzēta tikai uz laiku.
 
23.apr
Mēnesi pirms Rīgā stāsies spēkā jaunā atkritumu apsaimniekošanas kārtība, līgumus noslēgusi tikai aptuveni trešdaļa klientu. Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi jau laikus informēja par iespējām noslēgt līgumus un aicināja to darīt līdz aprīļa beigām, lai var pagūt izstrādāt maršrutus un aprēķināt nepieciešamo konteineru skaitu un tilpumu. Diemžēl pašreiz skaitļi liecina, ka cilvēki šo pienākumu atliek uz pēdējo brīdi.
 
19.apr
Rīgas brīvpilsētas ārsta, astronoma un astrologa Zahārija Stopija vārds iemūžināts Stopiņu pagasta nosaukumā. Pateicoties viņam, Rīgai tika iespiests savs kalendārs. Viņš bija pirmais rīdzinieks, kurš novēroja debesu spīdekļus. Un viņš bija tik pašapzinīgs, ka paziņoja savus aprēķinus par… ne vairāk, ne mazāk – grēku plūdiem. Tolaik valstu un pilsētu robežas bija citas, tāpēc Stopijs tiklab ir piederīgs Stopiņiem kā Rīgai.
 
17.apr
Rīgas domes pagaidu administrācijas lēmums par atlaižu atcelšanu biļetēm Rīgas sabiedriskajā transportā Covid-19 izraisītās ārkārtas situācijas laikā nebūt neattiecas tikai uz pensionāriem, skolēniem, studentiem un invalīdiem, kā tiek uzsvērts, skaidrojot pilsētas sabiedriskā transporta izmantošanu. Dārgāk jāmaksā tikpat kā visiem, un Rīdzinieka karte rīdziniekus vienlīdzīgākus nepadara.
 
15.apr
Ir vai nav krīze valsts, darbavietas vai ģimenes maciņā, bet bērnu uzturēšanai ir vajadzīgi līdzekļi. Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) administrācija nav paredzējusi īpašas atlaides tiem vecākiem, kuriem uzlikts par pienākumu maksāt naudu savu bērnu uzturēšanai. Jāmaksā! Tā dēvēto alimentu nemaksātāju kopējais parāds valstij pārsniedz vismaz trīs simtus miljonu eiro.
 
14.apr
Ezoteriķi uzskata, ka iepriekšējās dzīves atstāj nospiedumu cilvēka pašreizējā mūžā. Numeroloģija piedāvā iespēju noskaidrot, kāda ir bijusi cilvēka darbošanās iepriekšējā dzīvē un kādu kļūdu vai panākumu karmu viņš sastrādājis, lai šajā dzīvē vai nu mocītos, vai līksmotu. Ciparu skaidrojums ļauj uzzināt, vai ir jāatstrādā karmiski parādi un cik saprātīgi esam bijuši, (ne)mācoties no savām kļūdām.
 
14.apr
NEBŪS. Rīgas domes Satiksmes departaments plāno likvidēt taksometru pieturvietas mikrorajonos. Līdzšinējās taksometru stāvvietās būs atļauts novietot iedzīvotāju automašīnas. Šādi pašvaldība plāno atslogot daudzdzīvokļu māju iekšpagalmus no tur novietotajām automašīnām. Taksometru pieturvietas tiks saglabātas tikai dažviet pilsētā.
 
14.apr
Ekonomikas ministrija (EM) ir izsludinājusi konkursu par pētījumu, kurā tiktu noskaidrota padomju laikā celto 467.a sērijas daudzdzīvokļu ēku stiprība un stabilitāte. Pētījuma autoram būs jāveic vismaz 10 šīs sērijas ēku konstrukciju padziļināta tehniskā stāvokļa izpēte.
 
14.apr
Rīgas pilsētas pašvaldības pagaidu administrācija 9. aprīlī apstiprināja pašvaldības budžetu 2020. gadam. Rīga ir vienīgā Latvijas pašvaldība, kas nav spējusi apstiprināt šā gada budžetu līdz pat aprīlim. Budžeta ieņēmumi plānoti 935 266 630 eiro, izdevumi – 1 040 571 696 eiro, visvairāk līdzekļu paredzot izglītības nozarei.
 
14.apr
Vēl nedaudz, un Sarkandaugavas dzelzceļa pārbrauktuve Tilta ielā nemocīs šoferus un pasažierus sastrēgumos. Rīgas domes pagaidu administrācija atbalstījusi aizņēmuma izmantošanu Skultes pārvada būvniecībai Sarkandaugavā. Plānotais aizņēmuma apjoms – līdz 20,99 miljoniem eiro uz 20 gadu termiņu. Būvdarbus paredzēts uzsākt tuvākajā laikā.