\\Autori

Antra Gabre

19:12
Ne vienmēr viņiem ir, kur atgriezties pēc ieslodzījuma, un ne vienmēr viņi spēj savas problēmas risināt, sākot dzīvi skaidrā. Ne vienmēr viņi tiek pieņemti, jo sabiedrībā joprojām pastāv atstumto stigma: cietumnieks – tātad bīstams, alkoholiķis – tātad neuzticams, narkomāns – tātad neprognozējams.
 
18:30
Mopsis atgādina britu valstsvīru Vinstonu Čērčilu – tukls, nedaudz izlaidīgs dzīves baudītājs. Kaprīzs, histērisks. Harismātisks un neatlaidīgs. Ja suns varētu ķepā noturēt viskija glāzi, bet zobos cigāru – nudien dzīvnieku pasaules Čērčils! Ne velti Vinstona sieva Klementīne vīru dēvēja par mopsīti.
 
15.mar
Tā varētu sacīt. Ne tikai tāpēc, ka šis datums kalendārā parādās reizi četros gados (ar retiem izņēmumiem).
 
13.mar
Vispasaules sociālā darba diena tiek svinēta 19. martā. Jau šonedēļ Rīgas domes Labklājības departaments rīko atvērto durvju dienas, kuru laikā rīdziniekiem būs iespējams personīgi tikties ar sociālā darba speciālistiem, iepazīties ar Rīgas Sociālā dienesta darbu, uzdot jautājumus un saņemt atbildes.
 
12.mar
Turpinām apskatu par Rīgas daudzdzīvokļu māju apbūves īpatnībām. 464. sērijas mājas visvairāk tika būvētas Iļģuciemā, Ķengaragā, Purvciemā un Imantā. Šīs sērijas mājām ir tikai pieci stāvi un trīs dzīvokļi vienā stāvā katrā kāpņu telpā.
 
12.mar
Jūrmalas pilsētas domes noteiktā kapavietas noma šo strīdus lietu noveda līdz Satversmes tiesai. Tā lēma, ka kapavietas ikgadējā nomas maksa nav pieļaujama. Tiktāl skaidrs. Un visās citās kapsētās, kurās arī bija noteikta nomas maksa par kapavietu, tā ir jāatceļ. Jūrmalā šāds lēmums ir spēkā kopš 5. marta. Tomēr pašvaldībās nav skaidrs, kā rīkoties, teiksim, ar vienreizējo maksu par kapavietas piešķiršanu un ierādīšanu. Jelgavā tā nule ir atcelta. Rīgā vēl ne.
 
11.mar
2017. gadā Krievijas Augstākā tiesa atstāja spēkā lēmumu par Jehovas liecinieku aizliegšanu, atzīstot to par ekstrēmistisku organizāciju. Jehovas liecinieku 395 vietējās organizācijas tikušas slēgtas, to īpašumi nodoti valstij. Jehovieši būtībā tika piespiedu kārtā likvidēti – cilvēkus fiziski neiznīcināja, tomēr atlaida no darba un apgrūtināja darba meklējumus, pastiprināti kontrolē. Var sacīt, ka jau kopš 2012. gada Krievijā pret viņiem vērš dažādas represijas, pat ja tās nav saistītas ar dzīvības briesmām.
 
11.mar
Feminisma banalizētāji piedāvā primitīvus pretargumentus. Lai sievietes lauž asfaltu ar pneimatisko āmuru, tad, lūk, būs sasniegta vienlīdzība. Bet, ja sieviete strādā par tālbraucēju šoferi vai kalēju, viņas profesionalitāte, fiziskā kondīcija un sievišķība (kas tā vispār ir?) tiek apšaubīta. Kas ir feministes? Vīriešu nīdējas. Bet kas tādā gadījumā ir feministi? Arī vīriešu nīdēji?
 
8.mar
Šis tests pie­dā­vā pa­vēr­tēt mū­su at­tie­cī­bas ar nau­du, bal­sto­ties uz vē­la­ma­jām un ne­ga­tī­va­jām rak­stu­ra īpa­šī­bām. In­te­re­ses pēc var iz­mē­ģi­nāt ma­ģi­ju nau­das pie­sais­tei – vai tie­šām treš­die­na ir īs­tā die­na da­rī­ju­miem un kā mai­nās pel­ņa, pa­rak­stot do­ku­men­tus īpa­šā vei­dā.  
 
8.mar
Astotais marts – datums, par kuru notiek gandrīz tikpat vērienīga šķēpu laušana kā par vasaras un tā dēvēto ziemas laiku. Gados jaunākajā sabiedrības daļā šā datuma jēga vairs netiek reducēta tikai līdz pavasara ziedu pasniegšanai sievietēm. Nu tiek atgādināts ne tikai par sieviešu, bet arī vīriešu vienlīdzību un līdztiesību.
 
7.mar
Gandrīz četrus gadus pēc tam, kopš kādreizējās rūpnīcas Radiotehnika augstceltne veiksmīgi svila, svila, kamēr tā bija jānojauc, nelegālais atkritumu poligons vairāku hektāru platībā ir turpinājis savu dzīvi. Ja īpašnieki tuvākajos pāris mēnešos nesāks izvest vairāku stāvu augstumā sakrātās lupatu, mēslu, ķieģeļu, zemes un betona kluču kaudzes, šī zeme Imantas mikrorajonā kļūs par dārgāko Rīgā. Piespriesto soda naudu dēļ.
 
5.mar
Pateicoties kādam būvinženierim, ēka Rīgā, Elizabetes ielā 51, ir ieguvusi kadastrālo vērtību 0 (nulle) eiro. Ēkas sākotnējā kadastrālā vērtība bija 2 266 950 eiro. Kas ar šo pilsētas centra namu ir noticis, lai tas, saskaņā ar būvinženiera vērtējumu, būtu tik nolietots, ka atzīstams par graustu? Turklāt viņš līdzīgā veidā ir novērtējis vēl 10 citus namus Rīgā un Jūrmalā, tiesa, ar mazākām novirzēm no ēku faktiskā nolietojuma. Kopumā šādu aizdomīgu gadījumu esot vairāk nekā 100.
 
4.mar
Latvijas Nacionālā teātra simtgades sezona uzsākta ar turpmākajai attīstībai labām ziņām. Pagājušā gada izskaņā Rīgas pašvaldības deputāti lēma par pašreizējo tenisa kortu aiz Latvijas Nacionālā teātra pārņemšanu Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā ar perspektīvu – paplašināt Latvijas Nacionālā teātra telpas. Šogad plānots izsludināt metu konkursu, un Nacionālā teātra jauno piebūvi varētu sākt būvēt ap 2022. gadu.
 
26.feb
Vie­ni plē­šas kā suns ar ka­ķi, to­mēr pa­liek ko­pā. Ci­ti sa­tie­kas, un starp vi­ņiem jū­tas uz­lies­mo pēk­šņi, kā zi­bens spē­riens. Vē­lāk pa­ši brī­nās – nez kas tas bi­ja? Ir cil­vē­ki, ku­rus sais­ta kais­līgs sekss, tāds, ku­rā pa­zūd ve­se­lais sa­prāts, bet vis­ap­kārt glu­ži vai sprakšķ fi­zis­ka vil­kme. Kā­pēc tā no­tiek?
 
26.feb
Daudzdzīvokļu mājas sāka būvēt pagājušā gadsimta 50. gadu beigās, un to būvniecība ilga līdz 80. gadiem. Ir nekustamā īpašuma apsaimniekotāji, kuri uzskata, ka īstās hruščovkas ir galvenokārt četru piecu stāvu silikātķieģeļu ēkas. Ir tādi, kuri šajā klasifikācijā iedala arī lielpaneļu ēkas, kas būvētas līdz 60. gadu vidum.
 
25.feb
Rīgas skolas šogad piedzīvos to pašu, ko citas Latvijas skolas – optimizēšanu. Aizvadītajā nedēļā Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas deputāti atbalstīja galvaspilsētas izglītības iestāžu tīkla pilnveidošanas pasākumu plānu 2019. gadam. Tajā paredzēts slēgt vienu skolu, apvienot astoņas vispārizglītojošās skolas, kā arī apvienot pirmsskolas, vairākus interešu izglītības centrus un divas sporta skolas.
 
22.feb
Uz Barselonu vasaras vidū var braukt vai nu karstuma mīlētājs, vai impulsīvs cilvēks. Bet viena īsa nedēļas nogale, divarpus sienas, Barselonā ir izturama pat cilvēkam, kuram svelme, tveice un nežēlīgi karsta saule nav tīkamākais pārbaudījums. Par laimi, lēto aviokompāniju mājaslapās bija brīdinājums, ka izlidošana parasti kavējas. Jo īpaši vasarā. Melots nebija. Gan lidojot no Rīgas uz Barselonu, gan atpakaļ, gaisa kuģi kavēja. Mulsinoši bija, ka taksometrā jāpiemaksā par pasažieru skaitu. Jo vairāk cilvēku vienā mašīnā, jo vairāk jāmaksā.
 
21.feb
Izklaides tests piedāvā iepazīt savu slepeno, dzimšanas brīdī iegūto vārdu, ko veido dzimšanas datuma un dzimšanas mēness salikums un par kuru atbild Mēness. Dzimšanas datumu raksturojumā savs patiesības grauds slēpjas, bet dažu mēnešu apzīmējumi raisa smaidu. Ja nu kādam viņa slepenais vārds ir Asiņainais Mīlnieks? Brr! Nu ko, mēģinām?
 
21.feb
Uzvaras parka infrastruktūras atjaunošanai tiek prasīti 3,8 miljoni eiro. Daļa parka celiņu nav atjaunoti kopš pagājušā gadsimta 60. gadu vidus, diemžēl šā Rīgas parka politizētais fons liedz uz tā tehnisko stāvokli paskatīties ar vēsu prātu. Būsim godīgi. Tas, pret ko vēršas Latvijas sabiedrības latviskā daļa, notiek vienu dienu gadā. 9. maijā. Ja Otrā pasaules kara beigas Rīgā tiktu atzīmētas 8. maijā, tāpat kā daudzās Eiropas valstīs, eskalācija būtu mazāka. Vai tāpēc parks ir pelnījis būt nesakārtots?
 
18.feb
Pretrunīgi vērtētā lidotāja, Brīvības cīņu dalībnieka un žurnālista Herberta Cukura vaina ebreju iznīcināšanā nav pierādīta. Ģenerālprokuratūra ir kriminālprocesu izbeigusi. Pirms vairākiem gadiem H. Cukura bērni lūdza atļauju tēvu pārapbedīt Brāļu kapos. Tolaik bija vairāk nekā skaidrs, ka atļauju viņi nesaņems. Neatkarīgā uzklausīja izvairīgas atbildes. Kā būs tagad?
 
15.feb
«Čekas maisiem» gals ir vaļā. Ir publiskota aģentu un konspiratīvo dzīvokļu turētāju kartotēka, vismaz tas, kas no tās saglabājies Latvijā. Maijā varēsim iepazīties ar aģentu ziņojumiem. Daļa cilvēku piedzīvo nepatīkamu pārsteigumu, ieraugot kartotēkā sev tuvu cilvēku uzvārdus. Viņiem gribas gandrīz hrestomātiski iekliegties: arī tu, Brut?! Citiem tas ir vienaldzīgi. Viņi saka: es pagātnē vairs nedzīvoju.
 
15.feb
Viens no Lietuvas kultūrvēsturiskajiem novadiem ir Dzūkija ar neoficiālo galvaspilsētu Alītu. Ja gribas baudīt dabu un kā eremītam izvairīties no cilvēku biežņas, tad Dzūkija jeb Dainava ir piemērotākā atpūtas (arī aktīvās) vieta. Ceļojumu var sašaurināt līdz Dzūkijas nacionālā parka teritorijai. Starp citu, lielākais nacionālais parks Lietuvā! Kāpēc Dzūkija? Daudzi Latvijas iedzīvotāji brauc uz Druskininkiem. Lūk, no šīs iecienītās kūrortpilsētas Dzūkijas nacionālo parku var ar roku aizsniegt.