\\Autori

Aisma Orupe

15.aug 2019
Andreja Upīša memoriālā muzeja ekspozīcija ir aplūkojama divās vietās – viņa bijušajā Rīgas dzīvoklī un mājā Skrīveros. Ēka, kopš rakstnieks 1952. gadā to atdāvināja valstij, nav piedzīvojusi pārvērtības, savukārt pēdējās ekspozīcijas izmaiņas notikušas pirms vairākiem gadiem. Lai gan muzeja darbiniekiem ir labas idejas, kā atdzīvināt to, taču viss atduras pret finansējuma trūkumu. Arī Kultūras ministrijas programma Mantojums 2018, kas paredzēja uz Latvijas simtgadi sakārtot tās pārziņā esošos muzejus, tā arī palikusi kā laba iecere.
 
6.aug 2019
Priekuļu tehnikuma pārvērtības sākās jau pirms astoņiem gadiem, kad tam tika pievienota Jāņmuižas profesionālā vidusskola, bet pēc tam arī Ērgļu profesionālā vidusskola. Šis modelis gan nebija dzīvotspējīgs, un abas filiāles jau ir likvidētas. Nu ir pienākusi kārta Cēsu Tehnoloģiju un dizaina skolai, kura savienojumā ar Priekuļu tehnikumu no 1. augusta pārtapusi par Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu, kas būs valsts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) padotībā.
 
5.aug 2019
Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas ēkai šogad aprit piektais gadu desmits. Kopš uzbūvēšanas tālajā 1969. gadā tā nopietnu remontu nav piedzīvojusi. Šobrīd beidzot ir izkustējies Eiropas Savienības finansētais energoefektivitātes projekts, kas ļaus atjaunot skolas ārējo veidolu. Lai gan, protams, vajadzētu renovēt arī iekštelpas, taču tam līdz šim līdzekļi nav atradušies.
 
2.aug 2019
No 1. augusta izglītības iestādes nosaukumā vairs nevarēs būt vārds internātskola. Tas attiecas arī uz 49 speciālajām skolām.
 
1.aug 2019
Šajā skrejošajā un tehnoloģijām pārblīvētajā laikmetā, kurā cilvēki raduši lielākoties tikai ar acīm pārskriet ziņu virsrakstiem, zināms brīnums ir īstu grāmatu lasītāji, it īpaši, ja tie ir jaunieši. Un jo interesanti ir tas, ka viņi vēlas par tām pastāstīt un diskutēt ar citiem. Grāmatu klubs Totāls vāks apvieno šādus ļaudis – reiz mēnesī viņi pulcējas, lai runātu par grāmatām.
 
30.jūl 2019
Jaunais studiju kreditēšanas modelis, ko izstrādājusi Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), paredz, ka tajā nebūs nepieciešams otrs galvotājs vai cits papildu nodrošinājums. Šādas izmaiņas palielinās aizdevuma pieejamību, turklāt studējošais varēs izvēlēties vienu no vairākām kredītiestādēm (līdz šim bija tikai viena noteikta).
 
30.jūl 2019
Daugavpils Universitātes (DU) mācību bāze Ilgas ir iecienīts studiju un pētniecības centrs. Pirms septiņiem gadiem piedzīvojis brīnišķīgas metamorfozes, nu tas atkal ir ieguvis jaunu izrāvienu rentgenstaru mikrotomogrāfijas mikroskopa izskatā. Tas ļaus piesaistīt vēl plašāku zinātnieku loku, jo dos iespēju izpētīt veselu objekta mikrostruktūru trīs dimensijās – to negraizot un īpaši neapstrādājot.
 
29.jūl 2019
Vecākā mazākumtautību skola Latvijā – Š. Dubnova Rīgas Ebreju vidusskola – 28. jūlijā svinēja 30 gadu jubileju. Tā no citām Latvijas skolām atšķiras ar to, ka te tiek papildus mācīta ebreju tautas vēsture un tradīcijas, ivrits un jūdaisma pamati, svinēti ebreju tautas svētki. Šīs skolas popularitāte aug, ko pierāda arī skolēnu skaita kāpums – nu jau tas krietni pārsniedzis 300, un šogad mācības 1. septembrī sāks vairāk nekā 60 pirmklasnieku.
 
23.jūl 2019
Daugavpils Saules skolai pirms diviem gadiem apritēja simt gadi. No sākotnējās sieviešu rokdarbu Kaucmindes tā nogājusi garu ceļu līdz modernai dizaina un mākslas vidusskolai, kas 2017. gadā ieguva profesionālās izglītības kompetences centra (PIKC) statusu. Skola šobrīd paplašinās un cer, ka ar laiku tā aizņems veselu mākslai veltītu kvartālu.
 
22.jūl 2019
Šonedēļ ar īpašiem atklāšanas koncertiem savu darbību sāks jaunā kultūras, mākslas un izglītības iestāde Ventspilī – koncertzāle Latvija. Tas ir pēdējo gadu vērienīgākais projekts, kas dos mājvietu Ventspils Mūzikas vidusskolai, Bērnu mūzikas skolai, Mūzikas bibliotēkai un skaņu ierakstu studijai, kā arī akustiskajai koncertzālei ar Mazo un Lielo zāli, kas var lepoties ar diviem unikāliem instrumentiem – manuālām akustiskām ērģelēm un vertikālām koncertklavierēm.
 
18.jūl 2019
Nule Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) filiālē Dauderi atvērta jauna ekspozīcija, kas tapusi ar mecenāta Gaida Graudiņa atbalstu 200 000 eiro apmērā. Tā hronoloģiski rāda ne tikai šā nama un tā iemītnieku, bet arī Sarkandaugavas un Latvijas vēsturi.
 
17.jūl 2019
Vēstures skolotājs Edgars Bērziņš ir daudzpusīgs un atraktīvs – ne tikai māca zinības Skrīveru vidusskolas un starptautiskās skolas Exupéry skolēniem, bet vada TV raidījumu Vēstures skolotājs un virkni citu projektu. Savu karjeras ceļu izvēlējies, izmēģinot dažādus darbus, līdz sapratis – būs skolotājs! Un nav nožēlojis savu izvēli, jo nekad nav ieslīdzis rutīnā.
 
16.jūl 2019
Indriķis Muižnieks vēl nav apstiprināts Latvijas Universitātes rektora amatā. Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska nesteidz šo jautājumu virzīt uz valdību, tā vietā uzdodot Izglītības kvalitātes valsts dienestam (IKVD) pārbaudīt, vai un kādi pārkāpumi pieļauti rektora pārvēlēšanas procedūrā. Ministre jau iepriekš pieļāvusi – lai kādi būtu IKVD secinājumi, notiks atkārtotas vēlēšanas. Nozares eksperti šādus I. Šuplinskas paziņojumus vērtē kā iejaukšanos augstskolas autonomijā un tās prestiža graušanu.
 
15.jūl 2019
Šobrīd Latvijā ir septiņi olimpiskie centri (OC), bet kopumā valstī ir 1229 sporta bāzes, kurās ir 3185 sporta objekti, tajā skaitā – valsts, pašvaldību un privātie. Valsts no savas puses pēdējos piecos gados sporta infrastruktūras attīstīšanā, arī OC, ieguldījusi apmēram 50 miljonus eiro. Arī šogad apmēram 7,4 miljoni eiro piešķirti valsts nozīmes sporta projektiem, bet nākamgad paredzēti vairāk par 5 miljoniem eiro. Turpmāk gan varētu mainīties nostādnes, kā valsts finansē sporta objektu būvi, taču Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) uzskata, ka jau iesāktie būtu jāpabeidz.
 
12.jūl 2019
Kuršu kāpas ir unikāls dabas veidojums, kas ietverts UNESCO Pasaules dabas mantojuma sarakstā. Pietiekami tuvu Latvijai, lai ceļojumam uz turieni atvēlētu nedēļas nogali vai pat vienu brīvu dienu, kas gan nedos iespēju pamatīgāk aplūkot pussalas skaistākās vietas. Jo redzēt tur ir ko. Jūras muzejs, delfinārijs, Jodkrante un Raganu kalns, Nida, Pelēkā kāpa, Pārnida – tā ir tikai neliela daļa no iespējamām pieturas vietām.
 
10.jūl 2019
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) plānoja, ka gan pērn, gan šogad valsts sociālais pabalsts būtu vajadzīgs vidēji 75 pirmspensijas pedagogiem, kurus skārusi skolu tīkla optimizācija. Pa abiem gadiem tikai 11 skolotāji saņēmuši šādu atbalstu, lai gan reorganizētas vai slēgtas kopumā 110 izglītības iestādes.
 
9.jūl 2019
Lai realizētu dažādas idejas, radītu jaunus un inovatīvus produktus, liels palīgs ir mūsdienu tehnoloģijas, tostarp 3D skeneri un printeri. Viena no vietām, kur jau piecus gadus tiek strādāts ar tām, ir Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) struktūrvienība Dizaina fabrika, dodot iespēju studentiem, skolēniem un citiem interesentiem attīstīt savas inženierdizaina un inovāciju spējas.
 
8.jūl 2019
Vakara, neklātienes un tālmācības vispārējās izglītības programmās 1.–12. klasēs pērn kopumā mācījās 10 292 skolēni, kas ir aptuveni 4,99% no visa skolēnu skaita. Nule valdība apstiprināja prasības un kritērijus, kas būs jāievēro izglītības iestādēm, īstenojot neklātienes un tālmācību programmas. Līdz šim šāda tiesiskā regulējuma nebija, tāpēc ne vienmēr tika nodrošināta kvalitatīva izglītība šajā «formātā».
 
5.jūl 2019
Patlaban pilnā spēkā rit pieteikšanās studijām. Vakar to vienotajā elektroniskajā sistēmā, kurā ietilpst 12 augstskolas, bija izdarījuši gandrīz 4000 studētgribētāju. Vislielākā interese līdz šim ir par Latvijas Universitātes (LU) pamatstudiju programmām, tad seko Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), kas reflektantus uzņem atsevišķi. Saraksta augšgalā ir ar medicīnu, tiesībzinātnēm un datoriku saistītas programmas.
 
4.jūl 2019
Jaunās tehnoloģijas arvien straujāk ienāk arī muzeju ikdienā. Lai saglabātu artefaktus un ļautu tos izmantot interaktīvi, tiek izmantoti 3D modeļi. Tādi nule tapuši Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrikā, kopējot vairākus akmens laikmeta priekšmetus no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) krājumiem.
 
4.jūl 2019
Šovasar Eduarda Veidenbauma memoriālajā muzejā Kalāči aplūkojama ekspozīcija Eduards Veidenbaums. Neiespējamais dzejnieks, kas vispirms dienasgaismu ieraudzījusi Tartu Rakstniecības muzejā. Izstāde ir lakoniska, bet vizuāli ļoti izteiksmīga un labi iedzīvojusies muzeja telpās. To novērtējuši arī apmeklētāji, kuru skaits kopš maija, kad ekspozīcija tika atklāta, strauji audzis.
 
3.jūl 2019
Vairāk nekā trešdaļa jeb 37% skolēnu pēdējo sešu mēnešu laikā ir cietuši no emocionālās vai fiziskās vardarbības jeb mobinga klātienē. Turklāt dažādus pāridarījumus jaunieši piedzīvo ne tikai no klasesbiedriem un citiem skolēniem, bet arī no skolotājiem un pat vecākiem.