\\Autori

Aisma Orupe

12:00
Mežaparka Lielās estrādes skatuve šobrīd tiek demontēta, un pēc pāris mēnešiem plānots ierakt kapsulu jaunās būves vietā. Būvnieki ir apņēmušies pabeigt projekta pirmo daļu līdz 2020. gada skolēnu dziesmu svētkiem. Otrā daļa tiks turpināta pēc tam – pieliekot punktu 2023. gadā, kad Dziesmu un deju svētki atzīmēs 150. gadadienu.
 
Vakar, 16:00
Biedrības Latvijas Mazpulki vēlmi iegūt savā īpašumā Saulesdārzu, kas atrodas Rīgā, Ezermalas ielā, un līdz šim piederēja valstij, atbalsta Saeimas atbildīgā komisija. Tas ļaušot biedrībai sakārtot 6,5 hektārus lielo, bet nolaisto teritoriju un nojaukt vairākus graustus, kas bojā skatu, kā arī piesaistīt investorus un īstenot attīstības projektus, izveidojot tur Vides izglītības centru.
 
Vakar, 12:00
Strazdumuižas internātvidusskola – attīstības centrs vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem – ir Latvijā vienīgā izglītības iestāde, kas kopš 1997. gada, iegūstot attīstības centra statusu, sniedz konsultācijas visu vecumu bērniem ar redzes traucējumiem.
 
17.okt
Murjāņu Sporta ģimnāzijai ik gadu būtu vajadzīgs papildus pusmiljons eiro, ko ieguldīt attīstībā un aprīkojuma atjaunošanā. Šobrīd ar esošo valsts finansējumu, kas gadā ir teju divi miljoni eiro, nepietiek. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nule ir atradusi 75 000 eiro «ugunsgrēka dzēšanai», lielāku summu gan tā tuvākajā laikā nesola.
 
16.okt
Šobrīd daļa skolu jau ir saņēmušas algas. Neraugoties uz to, ka tās ir par 30 eiro lielākas nekā iepriekš, sasniedzot 710 eiro par likmi, ne visur tās ir kāpušas. Tam ir vairāki iemesli. Viens no tiem – šogad ir pirmais gads, kas liedz pašvaldībām pārdalīt mērķdotāciju starp izglītības iestādēm, līdz ar to mazajām skolām jāiztiek bez «piešprices». Ja vēl skolēnu skaits ir krities, tad algas pieaugums paliek vien uz papīra.
 
15.okt
Šobrīd jaunais pamatizglītības standarts, kas ir pirmais no lielajiem saturiskajiem dokumentiem, jau ir ieguvis tādu gatavības stadiju, lai nonāktu valdībā. Tas tiks ieviests no 2020. līdz 2023. gadam un paredz dažādas izmaiņas. Cita starpā arī lielāku brīvību skolām mācību procesa organizēšanā.
 
12.okt
Darba sludinājums, aicinot jaunos pedagogus strādāt skolā, šobrīd varētu izskatīties šādi: augstas prasības attiecībā uz izglītību un pieredzi, liela atbildība, taču pretī tiek piedāvāta «neskaidra slodze ar nezināmu algu, papildu pienākumiem un prēmijas piešķiršanas nosacījumiem». Šādi pēc desmit pašvaldību 32 skolu revīzijas, kurā tika pārbaudīta valsts piešķirtās mērķdotācijas sadale, secinājusi Valsts kontrole (VK).
 
11.okt
Līva Paleja pērn spēra drosmīgu soli, izlemjot mācīties vispārizglītojošā vidusskolā. Pirms tam viņa desmit gadu zinības apguva speciālā skolā kopā ar citiem bērniem, kuriem ir redzes problēmas. Šis gads Līvai ir īpaši atbildīgs – jāpabeidz vidusskola un arī saksofona klase mūzikas skolā.
 
11.okt
Rīgas Jēkaba laukuma pārdēvēšana par Neatkarības laukumu, ko rosina 4. maija deklarācijas klubs, jau pusgadu ir iestrēgusi Rīgas domē. Biedrība vērsusies Saeimā, lai steidzamības kārtā lemtu par jautājuma izskatīšanu.
 
10.okt
Rīgas Ekonomikas augstskolas un Rīgas Juridiskās augstskolas rektoru nepietiekamās latviešu valodas prasmes kā karstu kartupeli viļā jau kopš pērnā gada, kas bija par iemeslu, kāpēc viņi netika apstiprināti amatā. Nule likuma grozījumi, kas ietver arī atvieglotas valsts valodas prasības šo augstskolu vadībai, tiek skatīti parlamentā, un atbildīgā komisija tos virza pirmajā lasījumā.
 
9.okt
Latviešu jaunuzņēmums ENME ir izstrādājis personāla vadības rīku, kas ļauj vadītājiem izprast un uzlabot savu darbinieku iesaisti, lai sasniegtu augstākus biznesa rezultātus.
 
9.okt
Gudrās mājas, gudrās pilsētas, gudrie ķermeņa palīgi – daudz kas no tā drīzumā būs mūsu ikdiena, jo to nodrošinās arvien straujāka datu pārraides attīstība un lietu interneta tehnoloģijas. Ieskatu šo noslēpumu pasaulē dos 3. lietu interneta konference – izstāde RIGA COMM 2018, kas notiks 11. un 12. oktobrī Ķīpsalā.
 
9.okt
Karjeras nedēļa, kas ilgst no 8. līdz 12. oktobrim, notiek jau sesto reizi. Šogad dalībnieku skaits ir audzis un pasākumi paredzēti 47 pilsētās un novados: gan diskusijas ar dažādu profesiju pārstāvjiem, gan skolēnus apciemos īpaša K komanda un Karjeras autobuss ar izglītojošām spēlēm un iespēju palūkoties uz dažādām nodarbēm ar virtuālo tehnoloģiju palīdzību.
 
9.okt
Latgaliešu rakstu valodai ir jābūt stundu sarakstā, ir pārliecināta daļa latgaliešu, uzsverot, ka likumā ir paredzēta tās saglabāšana, aizsardzība un attīstība. Realitātē nekādu uzlabojumu nav, tikai atsevišķās šā reģiona skolās ir novadu mācība, bet ar to ir krietni par maz. Latgales skolu direktori gan ir piesardzīgi – viņi uzskata, ka tas jāatstāj fakultatīvo nodarbību vai pulciņu līmenī.
 
 
5.okt
Rīgas 64. vidusskolas sporta skolotāja Dace Upesleja šogad saņēma Rīgas pašvaldības balvu Zelta pildspalva par radošu un profesionālu darbu. Sportā viņa ir ar sirdi un dvēseli jau kopš trīsarpus gadu vecuma, kad mamma uzlikusi uz slidām. Daiļslidošanu nomainīja vieglatlētika un pedagoģija. Skolotājas audzēkņi labprāt sporto, dara pēc savām spējām, bet malā neviens nesēž.
 
4.okt
Grozījumi likumā, kas paredz visu pirmsskolas pedagogu algas izmaksāt no valsts budžeta (tam nepieciešami apmēram 50 miljoni eiro gadā), šobrīd Saeimā netiks virzīti tālāk. Arī skolotāju izdienas pensiju jautājums ir «pakāries gaisā». Lai gan politiķi konceptuāli atbalsta abus šos nozares arodbiedrības ierosinājumus, vispirms tiks gaidīts valdības atzinums.
 
3.okt
Novadpētniecības muzeji ir pietura, kuros noteikti vajag piestāt, jo tie glabā interesantas vēsturiskas liecības, leģendas, senus un ne tik senus priekšmetus. Arī Balvu novada Tilžā ir savs kultūrizpētes centrs – muzejs, kas ir labs šīs puses gids. Un tajā ir arī savas odziņas – pat vaļa zobs un spura.
 
3.okt
Līdz 2018. gadam Latvijas Futbola federācija (LFF) kopā ar pašvaldībām ir ieguldījusi 22 miljonus eiro sporta infrastruktūras attīstībā. Taču šobrīd liela daļa tās ir nolietojusies, un, lai atjaunotu, nepietiek ar LFF un vietvaru devumu, tāpēc tuvāko gadu laikā vajadzētu arī valsts atbalstu, vairāk nekā četrus miljonus. Tas nepieciešams, jo futbols ir lielākais sporta veids ar apmēram 14 000 dalībnieku un pieprasījums pēc laukumiem pārspēj piedāvājumu, uzsver LFF.
 
2.okt
Latvijas skolas soma ir viena no valsts simtgades finansiāli un saturiski apjomīgākajām programmām. Ik gadu tā ļaus ap 240 000 skolēnu baudīt plašu kultūras programmu. Kopumā piecu gadu garumā tās īstenošanai atvēlēti 13 miljonu eiro, kas ir 40% no jubilejas svinībām paredzētās papildu naudas. No minētās summas šogad plānots iztērēt 1,7 miljonus eiro.
 
30.sep
Deviņu lielāko partiju programmās izglītības joma skatīta lielākoties nekonkrēti, bieži vien apejot nozares aktuālākos un sāpīgākos jautājumus. Vārdus «kvalitāte» un «reforma» lieto kā ielāpus, lai piesegtu nozares nepārzināšanu. Jēgpilnu jaunu ideju nav. Ir dažas ar pagātnes elpu apdvestas vai šodienai pilnīgi neatbilstošas. Arī par pedagogu algām runājot, ir solījumi «celt», bet tikai viena partija min konkrētas summas.
 
27.sep
Turpmāk likums atļaus par pedagogu strādāt plašākam tiesāto lokam – arī par smagu vai sevišķi smagu noziegumu izdarīšanu. Izvērtēšanas process gan paliks iepriekšējais: iepriekš sodīto personu komisija pieņems lēmumu par atļaujas izsniegšanu vai tās atteikšanu. Līdz šā mācību gada sākumam kopumā izsniegti 164 šādi dokumenti, bet sešiem atteikts.
 
 
#{#}