Svētdiena, 19.maijs

redeem Lita, Sibilla, Teika

arrow_downwardAisma Orupe / Autori

Mandalas un to radīšana ir viens no veidiem, kā izzināt sevi, sakārtot domas, emocijas un vēlmes un atvieglot gan garīgu, gan fizisku dziedināšanu. Tā ir lieliska iespēja būt klātesošam un apzinātam, jo prasa spēju koncentrēties, vienlaikus sniedzot radošu prieku.
20.okt 2020 Aisma Orupe
Sakarā ar ārkārtas situāciju augstskolās nenotiek ieplānotā studiju virzienu akreditācija. Augstskolu likuma grozījumi, kurus Saeima atbalstījusi galīgajā lasījumā, paredz par sešiem mēnešiem pagarināt tai paredzētos termiņus. Nozarē strādājošie, tostarp Rektoru padome, uzskata, ka šāds termiņš ir pārāk īss – gan no augstskolu sagatavošanās iespēju, gan drošības aspekta, līdz ar to būtu nepieciešams gads.
27.apr 2020 Aisma Orupe
Valdība šonedēļ atbalstīja jauno studiju un studējošā kredīta modeli, kas paredz no šā gada augusta piešķirt aizdevumu bez otrā galvotāja, kā arī noslēgt līgumu attālināti, vienkāršāk un bez kredīta griestiem.
23.apr 2020 Aisma Orupe
Vairākums vidusskolu apguvei augstākā līmenī plāno piedāvāt angļu valodu, bioloģiju un matemātiku, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas un organizācijas Skola2030 aptauja, kurā piedalījās 264 vidusskolas.
22.apr 2020 Aisma Orupe
Nākamajā mācību gadā jaunais mācību saturs ienāks arī skolās, tostarp 10. klasēs. Iepriekš Latvijas vidusskolās tika piedāvāti mācību virzieni, bet turpmāk tie būs padziļināti kursi, kas aizņems 30% no visa skolēnam apgūstamā mācību satura. Tāpēc šā gada devītajiem būtiski jau nākamo divu mēnešu laikā izsvērt, ko gribēs apgūt padziļināti un kur šāds piedāvājums ir. Kopumā Latvijas skolās ir pieejami 15 izvēļu grozi.
21.apr 2020 Aisma Orupe
Lielākā daļa Eiropas Savienības (ES) valstu pašlaik vēl nav pieņēmušas skaidru lēmumu, kā rīkoties attiecībā uz mācību procesa tālāko organizēšanu un valsts pārbaudes darbu norisi. Arī Latvija ir izstrādājusi trīs scenārijus, paredzot gan rīkot centralizētos eksāmenus, gan arī izlikt gala novērtējumu bez pārbaudījumiem.
20.apr 2020 Aisma Orupe
Pedagogi un nozares arodbiedrība pauž bažas par jauno Skolotāju profesijas standartu, norādot, ka tas var pazemināt pirmsskolas izglītības kvalitāti un arī pirmsskolas skolotāja profesijas prestižu. Proti, ir paredzēts, ka turpmāk nebūs iespējams iegūt bakalaura grādu pirmsskolas pedagoģijā, jo jaunā studiju programma paredz tikai kopīgu pirmsskolas un sākumskolas skolotāja kvalifikāciju.
15.apr 2020 Aisma Orupe
Tā kā daudziem studiju un studējošā kredīta ņēmējiem saistībā ar Covid-19 izplatību un valstī noteikto ārkārtējo stāvokli ir samazinājušies ikmēneša ienākumi, ir radušās arī grūtības atmaksāt valsts galvotos studiju un studējošā kredītus. Lai sniegtu atbalstu šiem cilvēkiem, valdība atļāvusi atlikt aizdevumu, kā arī tiem pielīdzināto stipendiju pamatsummas atmaksu uz termiņu līdz sešiem mēnešiem. Studiju un studējošā kredīta ņēmējiem tiek piedāvāta iespēja atlikt studiju, studējošo vai arī abus kredītus. Iespējams atlikt arī kredītam pielīdzināmās stipendijas pamatsummas atmaksu uz laiku līdz sešiem mēnešiem, informē Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).
8.apr 2020 Aisma Orupe
Šobrīd rindā uz bērnudārzu gaida gandrīz 10 000 bērnu. Pašvaldībās, kur situācija ir visakūtākā, jaunas pirmsskolas izglītības iestādes būvniecībai, paplašināšanai vai rekonstrukcijai būs iespēja aizņemties finansējumu Valsts kasē. Šogad šim mērķim piešķirs vēl papildus septiņus miljonus eiro. Tā kā pieteikumu varētu būt vairāk nekā atvēlētā summa pieļauj, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) tos izvērtēs pēc noteiktiem kritērijiem.
7.apr 2020 Aisma Orupe
Lai veicinātu attālināto mācību pieejamību, kvalitatīva satura apgūšanu un sniegtu lielāku atbalstu vecākiem, īpaši sākumskolas posmā, izveidots jauns izglītojošs TV kanāls Tava klase. Valdība tam atvēlējusi 365 208 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.
6.apr 2020 Aisma Orupe
Latvijā vairākums pedagogu ar savu darbu ir apmierināti, liecina OECD pētījums. Tajā pašā laikā tikai ceturtā daļa skolotāju uzskata, ka viņu profesija ir sabiedrībā novērtēta. Arī ar darba samaksu apmierināti ir vien 22% skolotāju, kamēr skolu direktoru vidū šis rādītājs sasniedz 42 procentus.
31.mar 2020 Aisma Orupe
Šomēnes pilnā sparā vajadzēja risināties Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku atlases skatēm, konkursiem un kopmēģinājumiem. Ārkārtējās situācijas dēļ visi šie pasākumi nenotiek. Lai gan līdz šim svētku rīkotāji datumus nav pārcēluši, jau sākts modelēt scenārijus, ņemot vērā tālāko notikumu attīstību, tostarp – atlikt svētkus uz nākamo gadu. Lēmumu Izglītības un zinātnes ministrija paredzējusi pieņemt šonedēļ.
30.mar 2020 Aisma Orupe
Profesionālās ievirzes kultūrizglītību var iegūt 150 mākslas un mūzikas skolās. Šobrīd tās ir pārmaiņu priekšā: tās plānotas gan mācību programmu saturā, gan finansēšanas modelī, gan citos aspektos. Kultūras ministrijas veidotā darba grupa jau iepazīstināja ar tās ieteikumiem nozarē strādājošos. Nu tā apkopo priekšlikumus, soloties nesasteigt pārmaiņas un vajadzības gadījumā noteikt pārejas periodu.
26.mar 2020 Aisma Orupe
Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā, Mellužos, ko dēvē par Pēperkoku namiņu, tomēr izsolīta par gandrīz 50 000 eiro. Darījumu atbalstīja Jūrmalas domes deputātu vairākums, ļaujot izsoles uzvarētājam slēgt objekta pirkuma līgumu. Līdz ar to šā vēsturiskā vieta nokļūs privātpersonas rokās, no kuras būs atkarīgs, vai tā saglabās savu līdzšinējo veidolu. Jūrmalas Aizsardzības biedrība (JAB) gan šaubās, vai tas tiešām ir jaunā īpašnieka nolūks. Vēlmi iegādāties šo īpašumu bija izteikuši divi pretendenti. Objekta sākumcena bija 38 935 eiro ar izsoles soli – 2726 eiro. Pārdots tas tika par 49 839 eiro.
25.mar 2020 Aisma Orupe
Patlaban Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), ja ārkārtas situācija būs spēkā ilgāk par 14. aprīli, plāno attālināto mācību procesu visās izglītības iestādēs (tostarp speciālajās) pagarināt vēl par mēnesi. Tuvākās divās nedēļās gan paredzēts novērot, kā notiek zinību apguve un vai tajā «nav daudz pārrāvumu un tehnoloģisku problēmu». Ņemot vērā rezultātus, tiks pieņemts lēmums – turpināt mācības attālināti vai tomēr pārtraukt, nosakot papildu brīvlaiku un līdz ar to arī mācību gada pagarinājumu.
19.mar 2020 Aisma Orupe
Saslimšana ar Covid-19 apstiprināta Piņķu bērnudārzā Saimīte – vakar informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Tiesa, bērns, kad parādījās saslimšanas simptomi, bērnudārzu neapmeklēja. Dārziņā noteikta karantīna. Kopumā šonedēļ pirmsskolas iestādes strādā dežūrrežīmā – uzņemot tikai tos audzēkņus, kuru vecākiem nav iespējams strādāt mājās un kuri var apliecināt, ka bērns ir vesels un nav bijis kontaktā ar koronvīrusa inficētajiem. Aptaujātajās pašvaldībās kopumā bērnudārzu grupiņas apmeklē ievērojami mazāks skaits audzēkņu (daudzviet tikai 10%), un ir iestādes, kurās nav neviena bērna.
18.mar 2020 Aisma Orupe
Nākamnedēļ skolas sāk attālināto mācību procesu. Patlaban izglītības iestādes apzina un apkopo datus par skolēnu nodrošinājumu ar datoriem, viedtālruņiem un interneta pieslēgumu. Ir skaidrs, ka izaicinājumi būs ne tikai tehnoloģiskajiem risinājumiem, bet arī skolēniem, skolotājiem un vecākiem.
17.mar 2020 Aisma Orupe
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) konceptuālais ziņojums par augstskolu iekšējās pārvaldības modeļa maiņu paredz arī jaunas vēsmas valsts zinātnisko institūtu (ZI) pārvaldībā. Taču pirms tam tiks sagaidīti zinātnisko institūciju starptautiskās izvērtēšanas rezultāti. Par to un citiem ZI svarīgiem jautājumiem saruna ar Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) direktoru Osvaldu Pugoviču.
17.mar 2020 Aisma Orupe
Bērnudārzi atšķirībā no citām izglītības iestādēm, kurās mācību process pēc brīvlaika notiks attālināti līdz pat 14. aprīlim, arī šonedēļ turpinās strādāt, nodrošinot dežūrgupu (bērni tajās būs dažāda vecuma) darbu, nolemts Krīzes vadības padomes un valdības kopsēdē. Vecākiem, kas izvēlas ārkārtas situācijas laikā sūtīt bērnus uz bērnudārzu, būs katru nedēļu jāiesniedz izglītības iestādei apliecinājums, ka viņi nav apmeklējuši ārvalstis vai kontaktējušies ar cilvēkiem, kuri varētu būt inficēti ar Covid-19.
16.mar 2020 Aisma Orupe
Pedagogu arodbiedrība rosina veidot Izglītības nozares attīstības padomi, kurā būtu iesaistītas dažādas nozari pārstāvošas institūcijas, lai nodrošinātu izdiskutētu un kvalitatīvu lēmumu pieņemšanu. Šai padomei būtu piešķirams nevis konsultatīvs, bet formāls statuss – lai tās atzinumi būtu juridiski saistoši ministrijām, uzskata nozarē strādājošie.
13.mar 2020 Aisma Orupe
photo_camera
Olaines Vēstures un mākslas muzejs šoruden svinēs 25. jubileju. Jau pērnā gada nogalē tas durvis vēra pēc rekonstrukcijas, ieguvis gan jaunas telpas, gan jaunas un mūsdienīgas ekspozīcijas. Tās iepazīstina ar šīs puses vēsturi, sākot no trešā gadu tūkstoša pirms mūsu ēras, līdz pat mūsdienām. Muzejā ir arī mākslas telpa, kura šobrīd piedāvā baudīt vietējās mākslinieces Jeļenas Kažokas gleznas.
11.mar 2020 Aisma Orupe
Šobrīd Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir saskaņojusi 17 izglītības iestāžu reorganizāciju vai slēgšanu. Visticamāk, saraksts būs garāks, jo ne visi pašvaldību lēmumi ir izskatīti. Bet vislielākās skolu tīkla izmaiņas vēl priekšā – tās notiks pēc administratīvi teritoriālās reformas.
10.mar 2020 Aisma Orupe