Ziemā, kad satumst jau pulksten četros, liekas, ka diena ir daudz īsāka. "Ja ir tumšs, vienalga, kaut pulkstenis rāda tikai trīs dienā, cilvēks sāk gatavoties vakaram, un darba ražīgums samazinās.
Viņš grib ātrāk mājās pie miera, neko vairs negribas darīt, un tad jau ne tās gaišākās domas par dzīvi nāk prātā," uzskata psihologs un psihoterapeits Jānis Caics. Viņš dod vairākus padomus, kā sadzīvot ar drūmo laiku.
1. Vairāk atpūtas
No rītiem ir grūtāk piecelties, jo saule lec tikai astoņos. Arī mājdzīvnieki reaģē uz šo tumšo laiku un guļ ilgāk. Mākslīgi pagarinot dienas garumu, var paspēt izdarīt vairāk, tomēr ne vienmēr izdodas strādāt ražīgi, jo spuldžu gaisma neaizstāj sauli, kura cilvēkam ir vajadzīga enerģijai. "Ja nav saulītes, kas uzmundrina, cilvēks ir noguris un organisms ātrāk prasa pēc atpūtas. Jārēķinās, ka šajā laikā cilvēka aktivitāte samazinās," piebilst Jānis Caics.
2. Veselīgs uzturs
Jāēd daudz augļu un dārzeņu – pēc iespējas krāsaināk un vitamīniem bagātāk. Tā kā laiks ir pelēks un drūms, cilvēku var uzmundrināt spilgtas krāsas un daudzveidīgāka garšas buķete. Možumu un pozitīvu noskaņojumu palīdz radīt produkti – antidepresanti. Tie ir visi citrusaugļi, arī banāni. Visuzmundrinošākā ir šokolāde, taču tajā ir vairāk kaloriju. Lai būtu mazāk stresa, jādzer pēc iespējas tīrāks ūdens, kas stimulē vielmaiņu. Vakarā nav ieteicams dzert kafiju vai stipru tēju, jo būs sliktāks miegs un mazāk spēka nākamajā dienā.
3. Relaksēties ar filmu
Vakaros daudziem iecienīta nodarbe ir televizora skatīšanās. Šajā laikā tiek rādīti ziņu raidījumi, kas satur daudz negatīvās informācijas. Psihologs Jānis Caics uzskata, ka televizora skatīšanās palīdz cilvēkam nomierināties, atslēgt domas no problēmām darbā, bet to nedara ziņu pārraides. Lai relaksētos, labāk skatīties jautras filmas, komēdijas, patīkamus raidījumus, kas cilvēkus iedvesmo, dod spēku.
4. Atrodi vaļasprieku
"Svarīgi, lai nav tikai tā, ka cilvēks tikai strādā. Būt par darbaholiķi nav veselīgi, tāpēc vajag būt interesēm, lai tās spētu pārnest uzmanību no ikdienas rūpēm uz pozitīvo," norāda psihoterapeits.
Arī fiziskas aktivitātes palīdz uzņemt spēku, kas nepieciešams darba ražīgumam. "Ir veikts pētījums par to, ka valstīs, kur ir ļoti maz saules ziemas laikā, cilvēki vairāk uzņem lieko svaru. Lai tā nenotiktu, dzīvesveidam jākļūst aktīvākam," piebilst Jānis Caics.
5. Mainīt vidi
Cilvēkam nepietiek ar atpūtu tikai reizi gadā, kad ir atvaļinājums. Jācenšas arī ziemā izkļūt ārpus pilsētas, jo dabas ainavas mierina un dod daudz spēka. "Tā cilvēks maina dekorācijas ap sevi, nokļūst citā vidē, kas palīdz izrauties no ikdienas rutīnas un uzmundrina," skaidro psihologs. Vidi ap sevi var mainīt, apmeklējot kādu koncertu, izstādi vai teātra izrādi. Tur ir plaša publika, pirmkārt, var redzēt cilvēkus krāsainos apģērbos, ne tikai melnos mēteļos, un, otrkārt, tur ir komunikācija, kas sniedz spilgtas, pozitīvas emocijas. Gara pacēlumā ir iedvesma darbam.
6. Gaismas terapija
Tumšā laikā cilvēka organisms ilgojas pēc siltuma un saules gaismas. Lai ātrāk pamostos, telpā jāieslēdz pēc iespējas spožāka gaisma, savukārt spēkus palīdzēs atgūt gaismas terapija – var ieslēgt krāsainas lampiņas vai aizdedzināt svecīti krāsainā svečturī, kur mainās krāsas – dzeltena, oranža, sarkana.
7. Labi darba apstākļi
Darba videi ir liela nozīme, lai veicinātu ražīgumu. Sienām jābūt gaišām, jo drūmas nomāks. Jābūt logiem, lai telpā ienāk vismaz kāda dabīgā gaisma un ventilācija. Dzīvesprieku dos dzīvie augi ar zaļām lapām, košiem ziediem. Nogurumu var radīt arī slēgtie ielas apavi, caur kuriem pēdas nedabū elpot. Ieteicams darba vietā valkāt maiņas apavus, kā arī sēdēt ērtā krēslā, jo diskomforts ir viens no iemesliem, kādēļ grūti koncentrēties darbam.
8. Smejies
"Darba laikā vajadzētu organizēt arī mazas pauzītes – vai nu padzert tēju, vai paklausīties mūziku. Tas rada labu noskaņojumu un līdz ar to enerģiju," uzskata Jānis Caics. Saspringtā gaisotnē nav iespējams produktīvi strādāt, tāpēc ir labi atpūtas brīžos parunāties ar kolēģiem, pasmieties par kaut ko jauku. Smieklu terapija palīdz pārvarēt šo grūto laika posmu, tās ir zāles pret stresu. "Būdams pozitīvs, cilvēks šo labo enerģiju arī izstaro un veido labvēlīgu vidi sev apkārt," teic psihoterapeits.
Ja tomēr ir dusmas, tās nevajag nedz paturēt sevī, nedz izgāzt uz klātesošajiem. Tās var izlādēt, padauzot ar dūrēm dusmu spilvenu, jo neizpaustās dusmas var novest līdz depresijai.
9. Nevērtē par augstu
Stress var rasties arī no tā, ka cilvēks sev paceļ augstāku latiņu darba apjomā vai sarežģītībā, nekā ir spējīgs izpildīt. Jāizvērtē savi spēki un spējas, tās jāapzinās un jāapņemas izdarīt tik daudz, cik tas fiziski ir iespējams. "Cilvēks nevar būt ideāls, katram savi trūkumi, bet sevi jāpieņem tādu, kāds esi. Nevajag kritizēt, bet gan domāt gaišas domas, teikt labus vārdus," norāda Jānis Caics.
***
ATCERIES!
Cilvēka organismam nepieciešama saules gaisma – ja tās trūkst, tad trūkst arī darba spara
Pret drūmu noskaņojumu palīdzēs veselīgs uzturs un sarkanā vai zaļā tēja
Antidepresanti ir visi citrusaugļi, banāni un šokolāde
Lai būtu spēks strādāt, vajag relaksējošu atpūtu
Pret stresu palīdz smiekli, tāpēc ieteicams skatīties jautras filmas, nevis negāciju pilnus raidījumus
Neplāno vairāk nekā spēj izdarīt!