Lai pievērstu sabiedrības uzmanību ar miegu saistītām problēmām, vakar naktī viesnīcā "Elizabete" notika Latvijas Krākšanas čempionāts.
Čempionātā piedalījās seši dalībnieki, kuri ārstu-speciālistu un žūrijas uzraudzībā pavadīja nakti viesnīcā. Visas nakts garumā žūrija vērtēja čempionāta dalībnieku krākšanas skaļumu, miega kvalitāti, miega pozas un pidžamu oriģinalitāti.
Uzvarētāju apbalvošana Uffo vadībā notika šodien restorānā "Hospitālis" un Krākšanas čempionāta uzvarētājs ir Kaspars Grigalis.
Čempionāta dalībnieki balvā saņems kvalitatīvu matraci, kā arī viņiem tiks piedāvāta iespēja iziet ārstēšanās kursu, izmantojot īpašu terapijas iekārtu.
Čempionātu organizē "Veselības centrs 4" sadarbībā ar "Miega slimību centru". Tas sāksies plkst.20, kad notiks iepazīšanās ar čempionāta dalībniekiem, bet ap plkst.22 viņi dosies gulēt miega ekspertu uzraudzībā.
Latvijā varētu būt ap 70 000 cilvēku, kuri cieš no krākšanas un tās izraisītajām sekām, tāpēc šonedēļ noritēja Miega nedēļa, kuras laikā galvenā uzmanība tika pievērsta krākšanai un ar elpošanu saistītiem traucējumiem.
Pēc miega speciālista Jura Svažas teiktā, gulēšanas laikā elpceļi sašaurinās, jo muskuļi miega laikā zaudē tonusu. Ja elpceļi ir šauri un gulēšanas laikā sašaurinās vēl vairāk, tad miega laikā arī rodas krākšana.
Turklāt nopietnākos gadījumos cilvēkam uz laiku apstājas elpošana, kas var ilgt no dažām sekundēm pat līdz divām minūtēm. Sekas tam ir nemierīgs miegs, jo cilvēks pēc šīm epizodēm atmostas. Parasti tas notiek dziļā miega fāzē, bet pamošanās cilvēku "atsviež seklāka miega fāzē", tāpēc no rīta vai dienas garumā cilvēks var justies neizgulējies un noguris. Turklāt ar laiku biežas šādas elpošanas apstāšanās epizodes veicinot arī sirds un asinsvadu slimību attīstību.
Svaža uzsvēra: lai novērstu krākšanu, pats cilvēks var mēģināt novērst tās cēloņus, piemēram, samazinot ķermeņa svaru, jo liekais svars pastiprina krākšanas sindromu, pirms gulēšanas nelietot alkoholu, nesmēķēt un izvairīties no miegazāļu lietošanas.