\\Autori

ZSZenta Sokolova

1.apr
Kad pandēmija liek mainīt iepirkšanās paradumus un uz veikalu ieteicams doties pēc iespējas retāk, ir gluži normāli sapirkties lielākas pārtikas preču rezerves nekā ierasts. Rezultātā – pilns ledusskapis un pilna saldētava.
 
25.mar
Dzīvojot pandēmijas ēnā, reizēm rodas iespaids, ka citi veselības aspekti vairs nav aktuāli. Bet patiesībā ir gluži otrādi – par daudzām lietām ir apzinīgāk nekā citkārt jārūpējas pašiem, lai nerastos nopietnas problēmas. Viena no tām ir locītavu veselība. Daba vienam devusi stiprākas un vingrākas locītavas, citam tikušas vārgākas, bet jebkurā gadījumā locītavu veselību ir vieglāk saglabāt, nekā sabojāt un pēc tam pūlēties atgūt. Ja, pamostoties no rīta vai pieceļoties kājās pēc ilgāka darba ar datoru, locītavās jūtams stīvums, tas nozīmē, ka pienācis laiks tām palīdzēt un pievērst lielāku uzmanību, apspriest situāciju ar savu ārstu. Cilvēki ne vienmēr ieklausās locītavu sūtītajos signālos, kad sākas neliels diskomforts. Daudzi gluži automātiski pielāgojas situācijai: sāk mazāk staigāt, retāk kāpj pa kāpnēm, izvairās pietupties vai pieliekties, bet, raušoties laukā no mašīnas, slepus palūkojas apkārt, vai kāds neredz, cik stīvas un neveiklas kļuvušas kustības, jo sevišķi pēc ilgākas sēdēšanas. Šos signālus nevajadzētu ignorēt.
 
23.mar
Katrs piektais no aptaujātajiem 2000 britu skolēniem atzinis, ka cieš no sliktiem sapņiem un ēšanas traucējumiem, kuru pamatā ir bažas par klimata pārmaiņām – liecina aptauja, kurā uz jautājumiem atbildēja bērni 8–16 gadu vecumā, vēsta Examiner.
 
22.mar
Viens no biežākajiem ieteikumiem koronavīrusa pandēmijas laikā līdztekus roku mazgāšanai ir – neaizskart ar rokām seju. Ļoti jācenšas, bet tas nav viegli izdarāms.
 
22.mar
Pirmoreiz par māmiņu 74 gadu vecumā kļuvusi kāda Dienvidindijas iedzīvotāja – viņai piedzimušas dvīņu meitenītes, ziņo Prevention.
 
21.mar
Īstas skaidrības par viedtālruņu ietekmi uz galvassāpēm zinātniekiem pagaidām nav, taču zināma saistība pētījumos tomēr ir konstatēta.
 
21.mar
Kāpēc ārkārtas situācijā pandēmijas dēļ milzu daudzumos un lielā ātrumā jāizpērk tualetes papīrs un dažādas citas lietas? Amerikāņu psihologi šim fenomenam redz vairākus cēloņus. Cilvēki krīt panikā situācijās, kad saņem pretrunīgas ziņas.
 
19.mar
Pēdu svīšana, lai arī traucējoša, ir normāla parādība. Apavi, zeķes vai zeķbikses no pēdu viedokļa ir nedabiska vide, kas veicina intensīvāku siltuma atdevi un līdz ar to arī svīšanu. Sviedru iztvaikošana norisinās lēni, kājas apavos un zeķēs ir nedaudz mitras, rodas labvēlīga vide sēnītēm un baktērijām.
 
19.mar
Gādājot rezerves, kas vajadzīgas, lai pandēmijas laikā pēc iespējas retāk būtu jāiet iepirkties, noteikti nevajag aizmirst arī par roku krēmu un citiem roku ādas kopšanas līdzekļiem. Cenšoties pasargāt sevi no vīrusiem, rokas tiek mazgātas rūpīgāk un biežāk nekā parasti, tāpēc negribot nomazgājas nost arī dabiskais ādas tauku aizsargslānītis, līdz ar to āda zaudē mitrumu, barības vielas, elastību un var sākt plaisāt. Kad mediķi intervijās reizēm izsakās, ka rokas jāmazgā «jo biežāk, jo labāk», daži cilvēki to saprot pārāk burtiski, un roku mazgāšana viņiem kļūst par apsēstību, tās tiek nepārtraukti pakļautas ilgstošai mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļu ietekmei, rīvētas un berzētas, līdz parādās apsārtums un pat skrambas.
 
18.mar
Kāds šodien ārā laiks un kāds tas varētu būt rīt – universāla, glābjoša sarunu tēma, kad īsti nav par ko runāt vai grūti uzreiz pāriet pie nopietnākām lietām. Turklāt svarīga arī pati par sevi, jo visi esam atkarīgi no laika apstākļiem
 
18.mar
Rūpēties par savu sirdi – tā ir laba apņemšanās. Mūsdienu kardioloģija spēj daudz, bet, ja cilvēks pats izturas pret sevi nolaidīgi, attīstās tik nopietnas problēmas, ka pat vismodernākās ārstēšanas metodes var nepalīdzēt. Un apkārtējiem atliek vien nobrīnīties: bija tik enerģisks cilvēks, tikko pāri piecdesmit, šķita pavisam vesels, bet še tev – infarkts.
 
11.mar
Ar bažām sekojot informācijai par jauno koronavīrusu, pret kuru pagaidām nav vakcīnas, kā arī cīnoties ar ikgadējo pavasara nogurumu, arvien labāk saprotam un novērtējam iedzimtās imunitātes nozīmi. Mēdz teikt, ka organisma imunitāte atgādina bateriju, kuru mēs nepārtraukti tukšojam vai arī uzlādējam, un tas notiek ik brīdi: strādājot, staigājot, pārdzīvojot stresu, uzņemot uzturvielas, guļot, ceļojot, saskaroties ar vīrusiem un baktērijām.
 
8.mar
Ir tik daudz situāciju, ko var izbojāt nelaikā sadumpojies vēders – diskomforts un bieža vajadzība skraidīt uz tualeti traucē strādāt, mācīties, sportot un kur nu vēl apmeklēt svinības vai kultūras pasākumus.
 
7.mar
Vīrs vai sieva, draugs vai draudzene ir savdabīgs dzīvesveida faktors, kurš ietekmē mūsu veselību un pašsajūtu. Cenšoties saprast, kādi apstākļi cilvēkam veicina dažādas kaites, jāņem vērā ne tikai viņa ēdienkarte, kustību daudzums, miega kvalitāte vai kaitīgie ieradumi, bet arī tas, kāds ir pastāvīgais partneris, ar kuru kopā šis cilvēks dzīvo.
 
4.mar
Tā nu sagadījies, ka jaunās vīrusu infekcijas draudu ēnā roku mazgāšanai tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība. Vairs nepietiek ar paviršu pirkstu galiņu noskalošanu zem krāna, kā daudzi to ieraduši darīt. Rokas jāmazgā ne vien biežāk, bet arī rūpīgāk, un atklājas jaunas nianses, kas agrāk pat neienāca prāta.
 
27.feb
Ja gadalaiku maiņa notiktu līgani un pakāpeniski, tas ļautu mums labāk adaptēties. Taču laika apstākļi ir svārstīgi un untumaini, un vēsā, mitrā un vējainā laikā elpceļu vīrusi jūtas labāk nekā cilvēki. Ja neuzmanāmies, rezultāts bieži vien ir akūtas augšējo elpceļu infekcijas, akūts bronhīts vai pat pneimonija. Un, neko darīt – ja esi saslimis, tad jāpaliek mājās un jāizslimo līdz galam.
 
26.feb
Ar normālu miegu ir tāpat kā ar daudz ko citu: kamēr viss kārtībā, mēs to bieži vien nenovērtējam, uztveram kā pašsaprotamu, un tikai tad, kad nākas saskarties ar miega problēmām, saprotam, cik tās var būt traucējošas.
 
23.feb
Var nosaukt vismaz sešus veselīgus iemeslus, kāpēc ir vērts regulāri nodarboties ar seksu.
 
23.feb
Ja cilvēkam ir laimējies atrast sev optimistisku otru pusīti, tad viņš ir mazāk pakļauts vecuma plānprātības attīstības riskam, vēsta Insider.
 
23.feb
Miega inerce ir stāvoklis, kad cilvēks no rīta nepamostas možs un kādu laiku nespēj atmiegoties. Ko darīt, lai to pārvarētu, stāsta Popsugar.
 
22.feb
Cīņā ar pirmsskolas vecuma bērnu aptaukošanos lielāku uzmanību vajadzētu pievērst miegam.
 
22.feb
Pēdējā laikā sociālajos tīklos darbojas influenceri, kas apgalvo, ka atteikušies no ūdens dzeršanas, un aicina sekot savam piemēram, vēsta Insider.