\\Autori

Ilze Šteinfelde

6:15
Vakcinācijas loterijas atspoguļošanai LTV ir atvēlēti 299 995 eiro. Tā kā ir paredzēti 12 raidījumi, katrs 20 minūšu garumā, tad viena raidījuma izmaksas lēšamas aptuveni 25 tūkstošu eiro apmērā.
 
3.aug
At a time when the virus has significantly affected travel opportunities, it is unsafe to plan trips far ahead and to distant destinations. However, it is the right time to discover exciting and as yet unexplored places in the immediate neighborhood. There are many of them in Estonia, and Latvian is spoken and understood in several places and museums that are interesting for travelers.
 
2.aug
Centrālās statistikas pārvaldes paziņotie Iekšzemes kopprodukta (IKP) dati 2. ceturksnim valsts amatpersonām ir kā medusmaize: IKP kāpums 10,3% apmērā salīdzinājumā ar pagājušā gada 2. ceturksni amatpersonām ļauj spodrināt savu veikumu ekonomikas atlabšanā. Taču īstenībā IKP “izaugsme” ir bijusi uz pagājušā gada krīzes rēķina. Patiesībā IKP ir palielinājies visai pieticīgi.
 
30.jūl
Lai veicinātu iedzīvotāju vēlmi vakcinēties pret Covid-19, Veselības ministrija ir iecerējusi rīkot vakcinācijas loteriju, kurā varēs piedalīties visi, kas ir saņēmuši vismaz vienu poti. Šī loterija kopumā valstij izmaksās 1,2 miljonus eiro, no kuriem teju pusmiljons eiro ir paredzēts loterijas organizatoriskajām izmaksām un kārtējai reklāmas kampaņai.
 
27.jūl
Islande bija viena no pirmajām valstīm pasaulē, kas jau martā vairs neprasīja veikt Covid-19 testus vakcinētiem tūristiem un pirms mēneša atcēla visus Covid-19 ierobežojumus. No šodienas situācija atkal ir mainījusies. Atkal stājušies spēkā Covid-19 ierobežojumi, un Covid-19 tests ir jātaisa arī visiem vakcinētajiem.
 
26.jūl
2021. gada jūnijā Latvijā bija 72,6 tūkstoši bezdarbnieku, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) Darbaspēka apsekojuma (DSA) dati. Savukārt, pēc Nodarbinātības valsts aģentūras datiem, jūnijā Latvijā bija tikai aptuveni 20 tūkstoši brīvu darba vietu.
 
26.jūl
Latvijā ir viena no viszemākajām Covid-19 vakcinācijas aptverēm Eiropas Savienībā. Vieni pētnieki atklājuši tiešu saistību starp vakcinācijas noliegšanu un izglītības līmeni, citi saredz sakarību ar iekšzemes kopproduktu (IKP). Taču, iespējams, pie kūtras vakcinācijas ir vainojams iedzīvotāju zemais uzticības līmenis valdībai un vakcinācijas procesu vajājošās kļūdas komunikācijā. Lai gan pagaidām nevienam īsti nav skaidrs, kas tieši ir vainojams zemajā vakcinācijas apjomā un kā palielināt iedzīvotāju vēlmi potēties, nauda tiek tērēta reklāmas kampaņās.
 
25.jūl
Igaunijai ir sena jūrniecības vēsture, kurā ir, ar ko lepoties un par ko skumt. Šai vēsturei var pieskarties Igaunijas Jūras muzejā, kas ir izvietots Tallinas Hidroplānu ostā un Tallinas seno nocietinājumu tornī “Resnā Margarēta”.
 
23.jūl
Ārvalstu tūristu skaits maijā Latvijā bija 8 reizes mazāks nekā 2020. gada janvārī, kad par Covid-19 lielākā daļa pasaules lasīja tikai ārvalstu ziņās. Tomēr salīdzinot ar ienākošā tūrisma zemāko punktu – pagājušā gada aprīli, šogad maijā Latvijas tūrisma mītnēs nakšņojošo tūristu skaits ir bijis par 5,7 reizēm lielāks.
 
21.jūl
Pēc 28 gadu darbošanās Centrālā zemes komisija tika likvidēta šā gada 30. jūnijā. Darbiniekiem izmaksātas kompensācijas, atlaišanas pabalsti un prēmijas.
 
20.jūl
Kopš pagājušā gada sākuma desas veikalos sadārdzinājušās par aptuveni 4 līdz 6 procentiem. Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja asoc. prof., Dr. oec. Ingūna Gulbe uzskata, ka elektrības un gāzes cenu kāpuma dēļ turpmāk mūs sagaida nevis mērens pārtikas cenu pieaugums, bet gan salīdzinoši straujš un šokējošs.
 
18.jūl
Korejā populārais ielu ēdiens - Dalgona karamele - pēc būtības ir padomju laikos populārā cukurgailīša korejiešu versija.
 
17.jūl
Šobrīd, kad vīruss būtiski ietekmējis ceļošanas iespējas, plānot ceļojumus tālu uz priekšu un uz tāliem galamērķiem ir nedroši. Toties ir īstais laiks atklāt aizraujošas un vēl neizzinātas vietas tuvējās kaimiņvalstīs. Igaunijā tādu ir ne mazums, turklāt vairākās ceļotājiem interesantās vietās un muzejos runā un saprot latviski.
 
14.jūl
Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļā šobrīd strādā seši darbinieki, lai gan šai struktūrai ir atvēlētas 10 štata vietas. Starp Vakcinācijas projekta nodaļas darbiniekiem vairs nav redzams informācijas tehnoloģiju (IT) koordinators Māris Dreimanis, kura vadībā notika Covid-19 sertifikāta izstrāde un ieviešana.
 
13.jūl
People in Estonia are reminded about the existence of Covid-19 only by the hand disinfectants available in public places and the fact that museums and most beautiful places can for now be visited without crowds. Restaurants and cafes serve all guests, masks do not have to be worn in shops or on public transport. Concerts and events take place. Estonia has returned to life.
 
13.jūl
Par Covid-19 esamību Igaunijā šobrīd atgādina vien sabiedriskās vietās pieejamie roku dezinfekcijas līdzekļi un pagaidām vēl bez tūristu pūļiem apskatāmie muzeji un skaistākās vietas. Restorānos un kafejnīcās apkalpo visus viesus, maskas nav jānēsā ne veikalos, ne sabiedriskā transportā. Notiek koncerti un pasākumi. Igaunija atgriezusies dzīvē.
 
8.jūl
Dalgona kafija (Dalgona coffee) ir radusies Dienvidkorejā, karantīnas laikā, kad šo dzērienu fotogrāfijas pārņēma sociālos tīklus ar tādu pašu ātrumu kā Covid-19 pasauli.Tieši šī iemesla dēļ Dienvidkorejā to mēdz dēvēt arī par karantīnas dzērienu. Dalgona vārdu šim dzērienam piešķīris Dienvidkorejas aktieris Jungs Il-Woo, kurš šī dzēriena garšu salīdzinājis ar korejiešu salduma - dalgona - garšu. Dalgona ir konfektes ar karameļu garšu, ko Korejā pārdod uz ielas.
 
5.jūl
Neskatoties uz kritiku un pārmetumiem par neskaidrībām, 1. jūlijā stājusies spēkā nodokļu reforma, kas ievieš obligātās minimālās sociālās iemaksas. Lai gan likumprojekta autori un valdība uzsver, ka tas darīts, lai aizsargātu darba ņēmējus, nepilnu laiku strādājoši darbinieki uzņēmējiem ir kļuvuši neizdevīgi.
 
3.jūl
Melleņu vietā var izmantot citas ogas vai augļus, piena vietā - saldējumu, bet cukura vietā - medu.
 
2.jūl
Elektrības un gāzes sadārdzinājumu jutīs ne tikai mājsaimniecības, kad būs jāmaksā kārtējais rēķins. Uzņēmumiem, kuri savu produktu ražošanā vai pakalpojumu nodrošināšanā izmanto elektroenerģiju, pieaugs izmaksas, kas varētu izraisīt vispārēju cenu kāpumu.
 
1.jūl
Valsts maksātās algas lielo valsts uzņēmumu vadītājiem ir krietni dāsnākas nekā valsts amatpersonām. Valsts prezidents Egils Levits pērn algā par sava amata pildīšanu saņēma aptuveni 70 tūkstošus eiro, bet lielo valsts uzņēmumu vadītāji – no 57 tūkstošiem eiro līdz gandrīz miljonam eiro, ja šajā summā ieskaita arī atlaišanas pabalstu.
 
1.jūl
The salaries paid by the state to the managers of large state-owned companies are much more generous than to the officials of the state. Last year, President Egils Levits received about 70 thousand euros in salary for his position, but the heads of large state-owned companies - from 57 thousand euros to almost a million euros, if the severance pay is included in this amount.