\\Autori

Ilze Šteinfelde

15.nov
No visām Baltijas valstīm viszemākais nodokļu slogs iedzīvotāju ienākumiem ir Igaunijā, lai gan šajā valstī ienākumi ir visaugstākie. Latvijas iedzīvotājiem nodokļos ir jāsamaksā ievērojami lielāka daļa, līdz ar to pēc nodokļu nomaksas mājsaimniecības rīcībā paliek mazāk naudas.
 
12.nov
Elektroniska pārskaitījumu veikšana, viesnīcu rezervācija un lidmašīnu biļešu attālināta iegāde vairs nav nekas neparasts, taču elektroniskie maksājumi un e-pakalpojumi strauji ienāk arī citās dzīves jomās.
 
12.nov
Nozarē visstraujāk augošais uzņēmums Kesko Senukai Latvia atklājis inovatīvāko, modernāko, lielāko un plašākā sortimenta lielveikalu Latvijā – K Senukai Ozols. Tajā klientiem nodrošināta iespēju iepirkties vairāk nekā 20 000 kvadrātmetru plašā tirdzniecības zālē ar vairāk nekā 60 000 sadzīves, būvmateriālu un elektroprecēm no tūkstošiem Latvijas un pasaules vadošo ražotāju un piegādātāju.
 
12.nov
ASV noteiktais ierobežojums Savienoto Valstu uzņēmumiem sadarboties ar Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotāju Huawei šī uzņēmuma ietekmi Latvijā līdz šim nav būtiski mainījis. Teju katrs 4G rūteris un katrs trešais ceturtais mobilais telefons, kas tiek lietots Latvijā, ir šī uzņēmuma ražots. Tāpat arī Bites un Tele2 kopīgais 5G tīkls tiks attīstīs sadarbībā ar Huawei. Tajā pašā laikā atšķirībā no dažām citām Eiropas valstīm, kurās viss 5G tīkls būs Huawei būvēts, Latvijā daļa šī tīkla – LMT 5G – tiks veidota sadarbībā ar Somijas Nokia.
 
9.nov
Lai labi garšo!
 
7.nov
Jau sen aiz kalniem ir laiks, kad bankas Latvijā maksāja saviem klientiem par iespēju apgrozīt tām uzticēto naudu. Šobrīd no tā, ka nauda atrodas kontā, klienti negūst nekādu finansiālu ieguvumu, izņēmums ir vienīgi termiņnoguldījumi, bet arī ar ļoti niecīgu procentu likmi. Taču, sākot ar nākamo gadu, SEB bankas klientiem būs pat jāmaksā par to, ka uztic savu naudu bankai.
 
6.nov
Internetu avīžu, žurnālu un ziņu lasīšanai tiešsaistē izmanto 78,5 procenti iedzīvotāju, kuri lietojuši globālo tīmekli pēdējo trīs mēnešu laikā. Lielākoties tie ir bijusi vīrieši no 25 līdz 45 gadu vecumam.
 
5.nov
Arvien populārāki kļūst droni, kas spēj filmēt un fotografēt pasauli no putna lidojuma. Šobrīd tie tiek izmantoti pat mākslas filmu uzņemšanā. Pašreiz mazāko un vieglāko dronu, kas aprīkots ar ļoti augstas izšķirtspējas kameru, radījis pasaulē vadošais bezpilota lidaparātu ražotājs DJI. Tā jaunāko veikumu – dronu Mavic Mini –, sākot ar 11. novembri, varēs iegādāties Tet internetveikalā, bet pasūtīt var jau tagad tet.lv/veikals.
 
5.nov
Zaļā publiskā iepirkuma piemērošanas apjoms valsts un pašvaldības iestādēs pērn bijis 18,3 procenti no kopējiem iepirkumiem. Lielākoties šajā iepirkumā iegādāti būvniecības un ēdināšanas pakalpojumi, kā arī transportlīdzekļi un pārtikas produkti.
 
4.nov
Amatpersonas 2020. gada valsts budžetu sauc par sociāli atbildīgu, uzsverot, ka «iedzīvotājiem netiks celti nodokļi». Taču īstenībā iedzīvotājus, kas pērk degvielu, alkoholu vai tabaku, nākamgad tomēr gaida nodokļu kāpums.
 
3.nov
Viena no versijām vēsta, ka šīs tortes recepti izdomājis Napoleons pats un tas noticis, Žozefīnes greizsirdības dēļ. Reiz viņa pamanījusi, ka Napoleons kaut ko čukst ausī svešai dāmai un, protams, viņai tas nav paticis. Lai izbēgtu ķildas, imperators samelojis, ka stāstījis dāmai tortes recepti. Žozefīne nolēmusi pārbaudīt, cik teiktajā taisnības, un likusi izcept kūku pēc šīs receptes. Visiem par lielu pārsteigumu, tai skaitā pašam Napoleonam, torte izdevusies.
 
2.nov
Viesojoties Lisabonā, ir neispējami paiet garām ar maigu olu krēmu pildītajiem kārtainās mīklas groziņiem. Tos cep daudzās konditorejās un beķerejās, bet vislabākās un auteniskākās esot "Antigua Confeitaria de Belem" beķerejā Lisabonas rietumu pierobežā, kur tās jau kopš 1837. gada tiek pagatavotas pēc oriģinālas receptes.
 
30.okt
Nedrīkst par zemu novērtēt robotu sociālo ietekmi uz cilvēkiem un tās potenciālo bīstamību. Zinātnieku veiktajos pētījumos noskaidrots, ka roboti var efektīvi iegūt konfidenciālu informāciju no cilvēkiem, tāpat pārliecināt ļaudis veikt riskantas darbības, savukārt bērni notic pat robotu paustajām acīmredzamām aplamībām.
 
30.okt
SIA Valdeku properties iecere Ziepniekkalnā nocirst apmēram 150 koku, lai uzbūvētu divas tirdzniecības ēkas, izraisījusi sašutumu daudzos šajā rajonā dzīvojošos. Turklāt viena no šā uzņēmuma amatpersonām un patiesā labuma guvējiem – Džeims Gerijs Torpejs – savulaik vadīja SIA Homburg Zolitude. Šā uzņēmuma projekts Zolitūdē, Priedaines ielā izvērtās par lielāko traģēdiju neatkarīgās Latvijas jaunāko laiku vēsturē.
 
25.okt
Sākotnēji paredzēto 250 000 eiro vietā nākamgad čeku loterijas organizēšanai paredzēts tērēt 650 000 eiro. Lielākā daļa no šīs summas nepieciešama balvu izmaksai, taču būtiski pieaugušas arī šīs loterijas organizēšanas un reklamēšanas izmaksas. Papildu līdzekļi vismaz 100 000 eiro apmērā būs vajadzīgi arī 2021. gadā, pat ja loterija vairs netiks turpināta.
 
23.okt
Pasaule strauji dodas visaptverošas pakalpojumu digitalizācijas un mobilitātes virzienā, un daudzas nozares un mājsaimniecības jau šobrīd ir lielā mērā atkarīgas no automatizācijas un robotizēto sistēmu izmantošanas. Kaspersky ļaunprogrammatūru eksperts Aleksejs Malanovs intervijā Neatkarīgajai atklāj, kas pasauli gaida robotiem pilnā nākotnē.
 
23.okt
Lielākā daļa Latvijā nopērkamās un sabiedriskajā ēdināšanā sagatavotās putnu gaļas ir mērojusi ceļu no tuvākām un tālākām valstīm.
 
22.okt
Saskaņā ar CV-Online pētījumu, šogad vidējā alga varētu augt aptuveni 6 līdz 7 procentu apmērā. Nozarēs un amatos, kur vidējā alga jau ir salīdzinoši augsta, pieaugums varētu būt mērenāks. Arī ekonomisti paredz algu kāpumu nākotnē. Tiesa, vairs ne tik straujos tempos kā līdz šim.
 
21.okt
Valsts prezidenta kancelejas izdevumiem nākamgad plānots piešķirt par 818 tūkstošiem eiro vairāk nekā šogad, lielākoties, lai segtu atalgojuma pieaugumu darbiniekiem. Algas pieaugumu un lielākus reprezentācijas izdevumus, visticamāk, nākamgad tāpat saņems Valsts prezidents. Izdevumu pieaugums, nodrošinot Valsts prezidenta kancelejas darbu, gaidāms arī nākotnē, jo Ministru kabinets jau akceptējis šīs iestādes izdevumu pieaugumu par 0,5 miljoniem eiro gan 2021., gan 2022. gadā.
 
18.okt
Latvija aptuveni 70 procentu no patēriņam nepieciešamās putnu gaļas importē. Lielākie apjomi ienāk tieši no Polijas, kur viena vistu ferma ir 10 līdz 15 reižu lielāka nekā, piemēram, Putnufabrikas Ķekava komplekss.
 
16.okt
Baltijā, tajā skaitā Latvijā, ir vienas no mazākajām tirdzniecības platībām, rēķinot uz vienu iedzīvotāju. Šo potenciālu izmanto pārtikas veikalu tīkli, atverot arvien jaunus veikalus, notiek aktīva jaunu tirdzniecības centru būvniecība vai esošo paplašināšana.
 
15.okt
Šogad nav bijusi tā labākā ķiploku audzēšanas sezona. Ķiploku ražai šogad kaitējuši vairāki faktori, to vidū gan šai dārzeņu kultūrai nepiemērotie laika apstākļi, gan slimības. Lauksaimniecības eksperti pieļauj, ka šogad vietējā ķiploku raža veikalos varētu beigties ātrāk nekā citus gadus.
 

Rīgas namu pārvaldnieks