\\Autori

Ilze Šteinfelde

5:30
Banku ekonomisti ir vienisprātis, ka patēriņa cenas Latvijā turpinās kāpt, un lielākais inflācijas lēciens vēl ir priekšā. Visstraujāk cenas varētu pieaugt pakalpojumiem, kas pandēmijas dēļ kādu laiku bija aizliegti vai ierobežoti, piemēram, maltītes kafejnīcās vai restorānos, ceļojumi ārpus Latvijas.
 
Vakar, 5:30
Kopš 1. aprīļa dārgāk par mobilajiem sakariem jāmaksā “Zelta zivtiņas” (“Tele2”) tarifu plāna “ZZ Seniori” un “Bezlimita sarunas” lietotājiem, bet kopš 1. maija – “Bite” klientiem, kas lieto skolēniem un jauniešiem paredzētos tarifus. SIA "Latvijas mobilais telefons" tarifus, kas skar pakalpojumu "Internets telefonā", mainīja šā gada 1. janvārī. Mobilo sakaru operatori tarifu izmaiņas skaidro ar rūpēm par saviem klientiem.
 
8.mai
Laikā, kad koronavīrusa dēļ ceļošana ārpus Latvijas joprojām ir apgrūtināta, ir lieliska iespēja apskatīt Latvijas skaistākās un mazāk zināmās vietas. Tādas ir arī Preiļu novadā.
 
7.mai
Par spīti tam, ka šis Saeimas lēmums tika saukts par “neuzticības dunci” vai “parlamentāro negadījumu”, no šodienas āra terases ir vaļā. Tiesa, jaunās epidemioloģiskās prasības bāru, kafejnīcu un restorānu īpašnieki uzzināja vien vakar pēcpusdienā.
 
6.mai
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija rosina būtiski paaugstināt Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) un Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) atalgojumu. Ja šis rosinājums iegūs likuma spēku, gadā abu šo institūciju priekšsēdētāju, vietnieku un locekļu atalgošana valstij izmaksās 521 562 eiro. Šodien šo priekšlikumu skatīs Saeima.
 
6.mai
Lai līdz augusta beigām būtu vakcinēti vismaz 70 procenti pieaugušo Latvijas iedzīvotāju, šobrīd būtu jāvakcinē aptuveni 18 tūkstoši dienā vai 126 tūkstoši nedēļā (ar pirmo vai otro poti). Diemžēl, pat neskatoties uz vakcīnu pietiekamību, lielo vakcinācijas centru atvēršanu un iespēju vakcinēties ikvienam, kas to vēlas, pirmdien poti saņēma vien 2513 cilvēki, otrdien – 5217 cilvēki. Tātad vidēji šīs nedēļas sākumā vien 3865 cilvēki dienā, kas ir 4,7 reizes mazāk, nekā vajadzētu. Kas tagad kavē vakcinācijas procesu?
 
6.mai
A pair of eagles have been staying in the white-tailed eagles' nest in Durbe since 2017, and the live stream viewers of the nest had given them the names Milda and Raimis. This nesting season has been dramatic. Even experienced ornithologists were surprised by some of the events. Unfortunately, it ended tragically. Some live stream viewers found the latest events too emotionally difficult to watch.
 
4.mai
Šis būs mazliet "grēcīgs" nasķis, ar kuru sevi palutināt pie rūgtas kafijas vai tējas tases.
 
4.mai
Šodien Latvija atzīmē Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu. Iepriekšējos gados šajā dienā tika svinēti Baltā galdauta svētki. Šogad, tāpat kā pērn, epidemiloģiskās situācijas dēļ, baltā galdauta svētkus drīkst svinēt vien ģimenes lokā. Taču šodien, ja vien laika apstākļi atļauj, var doties izbraucienā ar velosipēdu vai pastaigā ar kājām, izbraucot vai izstaigājot Latvijas kontūru savā pilsētā vai novadā. Neatkarīgā apkopojusi 10 šādus maršrutus Latvijā un ārpus tās.
 
3.mai
Mežs glabā daudz vērtīgu vēstures liecību, par to ikdienā pārliecinās AS “Latvijas valsts meži” (LVM) darbinieki, kuri, plānojot meža darbus, nereti atklāj ne vien dabas vērtības, bet arī kultūrvēsturisko mantojumu. Vairākas desmitgades senu vēstures liecību – dzelzceļa joslas robežstabiņu – netālu no Lubes uzgāja LVM Ziemeļkurzemes reģiona plānotājs Ingus Blumbergs.
 
3.mai
Lai gan sākot ar šodienu vakcīnu pret Covid-19 būtu jāvar saņemt ikvienam, kas to vēlas, šorīt to izdarīt varēja tikai prioritārajās grupās reģistrētie iedzīvotāji. Daudzi cilvēki, kuri šorīt vietnē manavakcina.lv centās pieteikties vakcinēšanai konkrētā vietā un laikā, to nevarēja izdarīt.
 
1.mai
Pirmdien, 3. maijā, vakcinēties varēs ikviens, kurš to vēlas. Tā kā vakcinācijas avīze kavējas un šobrīd nav precīzi zināms, kāda informācija tajā būs ietverta, Neatkarīgā skaidro, kā pieteikties vakcinēšanai, kā atrast piemērotāko vakcinācijas vietu un kā tikt pie tīkamākās vakcīnas.
 
1.mai
Jūras ērgļu ligzdā Durbē kopš 2017. gada uzturējās ērgļu pāris, kam ligzdas tiešraides vērotāji bija devuši vārdus Milda un Raimis. Šī ligzdošanas sezona ir bijusi dramatiska. Par dažiem notikumiem pārsteigti bija pat pieredzējuši ornitologi. Diemžēl viss beidzās traģiski. Ligzdas tiešraides vērotāji ar vājākiem nerviem pēdējos notikumus nespēja noskatīties.
 
29.apr
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš algā par premjera amata pildīšanu pērn saņēma 73 158 eiro. Tie ir bija viņa vienīgie ienākumi 2020. gadā, liecina K. Kariņa iesniegtā amatpersonas deklarācija. Tai pašā laikā 2020. gada laikā viņam izdevies palielināt iekrājumus par aptuveni 94 tūkstošiem ASV dolāru.
 
29.apr
Valsts prezidents Egils Levits līdzās prezidenta algai pērn saņēmis arī prāvu kompensāciju no Eiropas Savienības (ES) tiesas un ievērojamu mantojumu. Viņa kopējie ienākumi 2020. gadā sasnieguši 455 587 eiro, liecina viņa Valsts ieņēmumu dienestam iesniegtā amatpersonas deklarācija. Ņemot vērā E. Levita noguldījumus bankās, ieguldījumus dažādos fondos un piederošo nekustamo īpašumu, viņu var uzskatīt par miljonāru.
 
29.apr
In addition to the President's salary, President Egils Levits also received substantial compensation from the Court of Justice of the European Union (CJEU) and a significant inheritance last year. His total income in 2020 reached 455,587 euros, according to an official's declaration submitted to the State Revenue Service. Given Levits' bank deposits, investments in various funds and the real estate he owns, he can be considered a millionaire.
 
28.apr
Ārkārtas situācijas laikā (no 2020. gada novembra līdz 2021. gada martam), kad Saeimas plenārsēdes un komisiju sēdes lielākoties notiek attālināti, Saeimas deputāti kompensācijās par transportu kopumā saņēmuši 46 548 eiro. Saeimā izskatīšanai šobrīd ir iesniegta platformas “Mana balss” iniciatīva, kas paredz Saeimas deputātu transporta kompensācijas aizstāt ar sabiedriskā transporta biļešu kompensācijām. Kopš 25. februāra šis jautājums ir Saeimas Juridiskās komisijas izvērtēšanā.
 
27.apr
Sākot ar nākamo pirmdienu pie vakcīnas varēs tikt visi, kas vēlas, šodien vienojās Ministru Kabinets. Tas ir par nedēļu agrāk, nekā to piedāvāja veselības ministrs Daniels Pavļuts.
 
27.apr
No šī gada 1. jūlija spēkā stāsies izmaiņas Eiropas Savienības (ES) tiesību aktos par e-komercijas sūtījumiem piemērojamo pievienotās vērtības nodokli (PVN). Tie paredz, ka pilnīgi visām precēm, kuras privātpersona iegādāsies interneta veikalos ārpus ES, piemēram, Ķīnas, Amerikas, Lielbritānijas internetveikalos tiks piemērots PVN. Līdzšinējo lēto preču iegāde kļūs piņķerīgāka un dārgāka.
 
27.apr
Changes in the European Union (EU) legislation on value-added tax (VAT) applicable to e-commerce shipments will take effect on July 1 this year. They stipulate that absolutely all goods that an individual will buy in online stores outside the EU, for example in Chinese, American, British online stores, will be subject to VAT. Buying cheap goods will become more difficult and more expensive.
 
24.apr
2021. gadā ceļotājus Latgalē sagaidīs vairāk nekā 900 tūrisma objektu. Neskatoties uz pandēmiju, arī Latgales pusē būs vairāki interesanti jaunumi, tostarp Daugavpilī un tās apkārtnē.
 
24.apr
Šorīt, austot gaismai, jūras ērgļu ligzdā no olas izšķīlies otrs putnēns. Pirms pāris dienām izšķīlušais šī gada pirmais ērglēns jau ir itin ņiprs un kustīgs. Notikumiem jūras ērgļu ligzdā seko līdzi ne tikai Latvijas, bet arī vairāku citu valstu iedzīvotāji. Neapbšaubāmi, mūsu Milda ir šobrīd populārākais jūras ērglis pasaulē.