\\Autori

Ilze Šteinfelde

6:45
Gada laikā patēriņa cenas Latvijā palielinājušās par trim procentiem, kas saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) statistikas biroja Eurostat datiem bijis teju divas reizes lielāks sadārdzinājums nekā ES un eirozonā vidēji. Eksperti prognozē, ka cenas turpinās Latvijā kāpt un šogad vidējā gada inflācija varētu būt augstāka nekā pērn.
 
Vakar, 16:29
Aizvadītajā nedēļā Latvijā uzsākta ziemas miežu ražas novākšana, bet šajās dienās – arī agrāku ziemas rapša šķirņu pļauja. Lai arī precīzi dati par ziemas miežu ražību vēl nav pieejami, saimnieki sarunās atzīst, ka iekūlums ir tiešām labs, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopju apkopotā informācija.
 
16.jūl
Baltijā lielākā vides apsaimniekošanas uzņēmuma Eco Baltia grupa pieredze liecina, ka, mērķtiecīgi optimizējot procesus un atsakoties no liekām darbībām, gadā var ietaupīt pat vairāk nekā pusmiljonu eiro, turklāt nezaudējot piedāvātā pakalpojuma kvalitāti.
 
16.jūl
Diemžēl lielākoties cilvēki joprojām nav pietiekami piesardzīgi, tiešsaistē rīkojoties ar savu personīgo informāciju, īpaši finanšu datiem. Tas arī izskaidro faktu, kāpēc joprojām maksājumi internetā ir visbiežākais (33%) pikšķerēšanas uzbrukumu mērķis, kā liecina starptautiski zināmās Pretpikšķerēšanas darba grupas (APWG – Anti-Phishing Work Group) jaunākā pētījuma rezultāti.
 
16.jūl
Vēl pavasarī Saeimas deputātu vairākums neatbalstīja ZZS rosinājumu palielināt minimālo algu līdz 500 eiro, lai gan divas no koalīcijas partijām – JKP un Attīstībai/Par! – tieši to bija solījušas vēlētājiem. Šobrīd izskatās, ka koalīcijas domas mainījušās, jo Koalīcijas nodokļu politikas attīstības komitejas sēdē konceptuāli iezīmējies atbalsts virzībai uz minimālās algas celšanu līdz 500 eiro no 2020. gada. Taču pat ar šo paaugstinājumu Latvijā joprojām būs zemākā minimālā alga Baltijas valstu vidū.
 
11.jūl
Deviņus gadus ilgusī depozītu sistēmas izveides epopeja rudenī varētu beidzot noslēgties. Saeimas deputātiem vēl atlicis nobalsot par šīs sistēmas izveidi un ieviešanu, trešajā lasījumā apstiprinot grozījumus Iepakojuma likumā. Taču tirgotājiem radušās nopietnas bažas, ka sistēma tiek veidota steigā un pašreizējā sistēmas modelī izmaksu slogs tiek uzlikts uz iedzīvotāju pleciem, nepilnīgi ņemot vērā sabiedrības intereses. Lai tā nenotiktu, tirgotāji vēršas pie visām sistēmā iesaistītām pusēm un likumdevēja ar konkrētiem priekšlikumiem.
 
10.jūl
Čeku loterijā nedēļas laikā iesniegti 286 310 čeki, kvītis un biļetes. Ja interese par šo Valsts ieņēmumu dienesta (VID) organizēto pasākumu neatslābs līdz mēneša beigām, tad pirmā mēneša laikā izlozei tiks reģistrēti pat vairāk nekā viens miljons attaisnoto dokumentu, kas nozīmē, ka iespēja laimēt būs aptuveni vienam no divdesmit tūkstošiem.
 
5.jūl
Restorāns Sēnīte Vidzemes šosejas malā atrodas jau pusgadsimtu. Diemžēl pēdējos gados no kādreizējās prestižās vietas maz kas palicis pāri, ja nu vienīgi atmiņas. Tāpēc daudzi priecājās par SIA Liepkalni ieceri atjaunot kādreizējo Sēnīti un tās slavu. Taču nu izskatās, ka arī šis sapnis izsapņots – Lielpkalni savus plānus apturējuši, savukārt pašai Sēnītei atkal tika meklēti pircēji.
 
3.jūl
Luminor izveidota 2017. gada 1. oktobrī, apvienojot Nordea un DNB banku ar tās attiecīgi 350 000 un 930 000 klientu Baltijā. Šobrīd tiek veikta klientu datu apvienošana jeb migrācija uz vienotu platformu, kas daļai klientu nozīmē laika un naudas tēriņus maksājumu karšu, kodu kalkulatoru un bankas konta nomaiņā.
 
2.jūl
Ja vien neturpināsies karsts un sauss laiks, vasarāju raža šogad solās būt krietni vien labāka nekā pērn, pat neskatoties uz krusas postījumiem un līdzšinējo sausumu.
 
2.jūl
Latvijā cigaretes kopš vakardienas maksā dārgāk nekā iepriekš, savukārt Igaunijā alkoholiskie dzērieni, izņemot vīnus, palikuši lētāki. Iemesls tam ir akcīzes nodokļa likmju izmaiņas. Vakar arī Koalīcijas nodokļu politikas attīstības komitejas darba kārtībā bija jautājums par iespējamām akcīzes nodokļa likmju izmaiņām, sākot ar 2020. gadu.
 
2.jūl
Latvijā jau divus gadus bankas Citadele klienti uz veikalu var doties bez skaidras naudas vai pat bez bankas kartes, jo viņi veikalos var norēķināties ar telefonu, pat ar podziņtelefonu. Taču drīzumā arī daļa Swedbank klientu veikalos varēs norēķināties ar viedtālruni.
 
27.jun
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) organizētajā čeku loterijā ik mēnesi naudas balvas no 100 eiro līdz 10 000 eiro saņems 54 laimētāji, gada izlozē, kurā lielākais laimests ir paredzēts 20 000 eiro, laime uzsmaidīs desmit čeku iesniedzējiem, kuri tiks izvēlēti pēc nejaušības principa. Kopumā divu gadu laikā šajās naudas balvās būtu jāizmaksā vairāk nekā pusmiljons eiro, kuru ar uzviju kompensēšot ēnu ekonomikas mazināšanās valstī.
 
26.jun
Maizes tirgus Latvijā gada laikā pieaudzis par 2,5 procentiem, lielākoties pateicoties jauniem maizes veidiem, ko sarūpējuši cepēji, piemēram, maizei ar samazinātu cukura daudzumu, bez rauga, gatavotu ar jogurtu, dārzeņiem, sēklām vai citiem labumiem. Latvija ir maizes ēdāju zeme, jo ikdienā vai vismaz pāris reizes nedēļā to ēd 91 procents Latvijas iedzīvotāju un tikai viens procents iedzīvotāju maizi neēd vispār.
 
25.jun
Lai mazinātu iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) parāda summu, Valsts ieņēmumu dienests (VID) mudina iesniegt čekus un dokumentus par attaisnotiem izdevumiem. Daļai iedzīvotāju tas tiešām palīdzēja mazināt vai pat vispār dzēst parāda summu. Tiesa, ja nebūtu parāda, atgūto nodokļa pārmaksu ģimene varētu izlietot citiem mērķiem, nevis parāda nomaksai, pie kura izveidošanās paši nav bijuši vainīgi. Taču daļa iedzīvotāju – ar nelielu algu un vairākiem apgādājamajiem – nemaz nevar saņemt atmaksu par attaisnotiem izdevumiem, lai gan tieši šai iedzīvotāju grupai tas būtu visvairāk vajadzīgs.
 
21.jun
Par spīti akcīzes nodokļa lielumam, alus joprojām ir populārākais Līgo svētku dzēriens. To svētkos malkos teju katrs otrais Latvijas iedzīvotājs. Daļa priekšroku dos mazajās alus darītavās tapušajiem aliem. Tajā pašā laikā, lemjot par iespējamo akcīzes nodokļa samazinājumu alkoholam, lai saglabātu pierobežas tirdzniecību, Saeimas deputāti alus akcīzi grozīt nevēlas. Akcīzes samazinājums plānots vien stiprajam alkoholam. Pētījumu centra SKDS un Rimi Latvia veiktajā aptaujā atklājās, ka 67 procenti aptaujāto Līgo svētkos bez alus neiztiks. Arī Maxima dati liecina, ka Jāņu laikā pieprasītāko dzērienu klāsta augšgalā ir alus.
 
20.jun
Konkurences padome (KP) rosina sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas (OCTA) polisēm uz laiku noteikt cenu griestus un samazināt pašreizējo tirgus caurskatāmību, kas apdrošināšanas kompānijām ļauj sekot līdzi konkurentu piedāvājumiem konkrētām personām.
 
20.jun
Reaģējot uz Igaunijas parlamenta lēmumu no 1. jūlija samazināt akcīzes nodokļa likmi alkoholiskajiem dzērieniem par 25 procentiem, arī Latvijas parlaments šodien plāno izskatīt iespēju par 15 procentiem samazināt akcīzes nodokli stiprajam alkoholam, bet alum un vīnam atstāt to nemainītu.
 
19.jun
Milti un miltu izstrādājumi, piena šokolāde, augļi un dārzeņi šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir ievērojami sadārdzinājušies. Būtiski samazinājušās tikai dažu citrusaugļu cenas, liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra rīcībā esošā informācija.
 
19.jun
Valsts kontrole (VK) pirms desmit gadiem Finanšu ministrijai norādīja uz nepieciešamību izvērtēt nodokļu atvieglojumu sistēmu kopumā un apzināt izmaksas, kas valstij rodas, administrējot tos. Šo desmit gadu laikā būtiski nekas nav mainījies – nodokļu atlaides joprojām tiek piešķirtas bez noteikta mērķa un neizvērtējot to efektivitāti. Valsts kontrole ir aprēķinājusi, ka valsts budžets šo atvieglojumu dēļ ik gadu neiegūst aptuveni 2,5 miljardus eiro.
 
17.jun
Igaunijas parlaments pieņēmis likumu, kas paredz no 1. jūlija par 25 procentiem samazināt akcīzes nodokli daļai alkoholisko dzērienu – alum, sidram un stiprajiem dzērieniem. Tas nozīmē, ka šie alkoholiskie dzērieni Igaunijā kļūs lētāki. Latvijā savukārt pašreizējā likumdošana paredz akcīzes nodokļa pieaugumu alkoholam.