\\Autori

Ilze Šteinfelde

25.nov
Rīdzinieki drīzumā nedrīkstēs pudeles, papīru un sadzīves atkritumus visus mest vienā konteinerā. Atkritumu šķirošanu Rīgā ir plānots noteikt kā obligātu prasību, lai Rīga ar laiku kļūtu par bezatkritumu pilsētu.
 
24.nov
Līdz 6. decembrim plānots saglabāt visus Covid-19 dēļ ieviestos drošības pasākumus. Tas, vai pēc tam kāda no prasībām tiks mīkstināta, pagaidām nav zināms, taču jau vakar valdības sēdē tika spriests par iespēju no 6. decembra ieviest jaunas prasības. Viena no tām noteikti tiks realizēta, proti, klātienē strādājošo obligāta testēšana divas reizes nedēļā.
 
23.nov
Mazās lauku saimniecības Latvijā pamazām iznīkst. To apsaimniekoto zemi pārņem lielsaimniecības, kuru skaits 20 gadu laikā ir dubultojies.
 
22.nov
Lai gan Latvijā ir ārkārtīgi augsts mirušo Covid-19 slimnieku īpatsvars, monoklonālo antivielu kokteili (zāles Covid-19 slimnieku ārstēšanai) saskaņā ar valdības lēmumu plānots izmantot vien 100 pacientu ārstēšanai, jo tieši tik daudz devu Latvija ir pasūtījusi un jau saņēmusi.
 
18.nov
Šodien Latvija svin svētkus. Tos var svinēt arī doties izbraucienā ar velosipēdu vai pastaigā ar kājām, izbraucot vai izstaigājot Latvijas kontūru savā pilsētā vai novadā. Neatkarīgā apkopojusi 10 šādus maršrutus Latvijā un ārpus tās.
 
16.nov
Lai gan šā gada septembrī oficiālā Covid-19 statistika bija daudz biedējošāka nekā pirms gada, Latvijas tūristu mītnēs šā gada septembrī apkalpoti par 35,8% vairāk ārvalstu un vietējo viesu nekā 2020. gada septembrī.
 
16.nov
Although the official Covid-19 statistics in September this year were much more frightening than a year ago, 35.8% more foreign and local guests were served in Latvian tourist accommodation in September this year than in September 2020.
 
15.nov
Kopš 7. oktobra Latvijā darbojas 15 “Lidl” veikali, pie kuriem joprojām stāv pircēju rindas. Tās veidojas daļēji epidemioloģiskās drošības prasību dēļ, kas šobrīd veikalos liek ierobežot pircēju skaitu, gan arī pircēju intereses dēļ, kāda ir parasti, atveroties jaunam veikalu tīklam. “Lidl Latvija” ir iecerējis atvērt vēl vairākus jaunus veikalus. Daži no tiem jau ir pilnībā gatavi, bet citu būvēšana vēl nav sākta.
 
13.nov
Izglītības un zinātnes ministrija izsludinājusi vēl divas vakances augstskolu padomes locekļu amatiem - Liepājas universitātē un Daugavpils universitātē, algā solot attiecīgi 1056 eiro un 1401 eiro mēnesī.
 
12.nov
Lai gan jau pirmdien pārtikas veikaliem būs jāstrādā pēc jaunās kārtības, lielākā daļa tirgotāju joprojām ir nesaprašanā, vai savos veikalos tie drīkstēs ielaist visus pircējus vai tikai tos, kuri var uzrādīt Covid-19 sertifikātu. Starp Neatkarīgās aptaujātajiem pārtikas tirgotājiem vakar vienīgi “Maxima” un “Citro” varēja izstāstīt par iespējām iepirkties viņu veikalos pēc 15. novembra. “Rimi”, “Lidl” un “Top!” veikalu vadība neziņā raustīja plecus.
 
11.nov
Latvijas augstskolās drīzumā jāsāk strādāt jaunajai iekšējās pārvaldības institūcijai – augstskolas padomei. Atsevišķu augstskolu padomes locekļiem algā maksās no 2000 līdz 2500 eiro mēnesī, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas izsludinātās vakances šiem amatiem.
 
9.nov
Gaidāmā ziema nāk ar krietni augstākām pārtikas, medikamentu, degvielas un enerģijas cenām nekā pirms gada. “Jo zemāk kritīs temperatūra, jo augstāk kāps enerģijas cenas, piemetot sparu tālākam inflācijas kāpumam,“ prognozē SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.
 
8.nov
Sievietēm Latvijā ir izredzes nodzīvot vidēji 79,5 gadus, savukārt vīriešiem vidējais paredzamais mūža ilgums Latvijā ir vien 70,4 gadi. Tas ir viens no viszemākajiem Eiropas Savienībā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) izdotais statistikas krājums “Demogrāfija, 2021”. Taču arī Latvijā vidējais paredzamais dzīves ilgums atšķiras starp reģioniem.
 
5.nov
Kopš oktobra beigām Daugavā peld jau dzeltēt sācis vides objekts – Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vēstījums sabiedrībai. Daļa sabiedrības, kurai, lūkojoties uz šo objektu, vajadzētu apjaust korupcijas negatīvās sekas, ironizē, nosaucot šo objektu par “peldošu butaforiju un absurda teātri”.
 
3.nov
Latvijas pircējiem iemīļotie produkti ne vienmēr ir atrodami ikvienā veikalā. Katram mazumtirgotājam ir sava taktika preču sortimenta izvēlē, proti, kas ir noteicošais – cena, kvalitāte, ražotājvalsts, produkta popularitāte vai gluži otrādi – unikalitāte utt. Visi Neatkarīgās aptaujātie mazumtirgotāji uzsvēra, ka vietējās pārtikas sortiments veikalu plauktos ir svarīgs un pircējiem nozīmīgs. Tiesa, to apjoms veikalu plauktos krietni atšķiras.
 
2.nov
Pandēmijas dēļ daļa uzņēmumu strauji ieviesa modernos informācijas tehnoloģijas rīkus. Speciālisti lēš, ka Baltija, tajā skaitā Latvija, gada laikā sasniegusi tādu e-komercijas līmeni, kādu bez Covid-19 apkarošanas radītajām neērtībām valstis būtu sasniegušas vien 2026. gadā.
 
2.nov
Due to the pandemic, some companies rapidly introduced modern information technology tools. Experts estimate that the Baltics, including Latvia, have reached the level of e-commerce during the year, which would have been achieved only in 2026 if not for the inconveniences caused by the fight against Covid-19.
 
1.nov
Stabiņi Rīgas ielās parādījās jau pērn, taču rīdzinieki tos tā pa īstam pamanīja, kad tos uzstādīja Rīgas centrā un sāka mazgāt. Nepilnu četru mēnešu laikā stabiņu apkopei jau ir iztērēti aptuveni 24 tūkstoši eiro.
 
28.okt
Dienā, kad Latvijā tika ieviests “lokdauns”, veselības ministrs Daniels Pavļuts, televīzijas kameru pavadīts, devās līdzi vakcinācijas brigādei uz Vecmīlgrāvi un ciemojās pie pensionāriem, kuriem tika veikta vakcinācija. Tā kā tobrīd Latvijā jau bija stājušies spēkā grozījumi MK rīkojumā “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, kas aizliedz ciemošanos, radušās bažas, vai veselības ministrs nav pārkāpis šīs prasības.
 
27.okt
Kopš pandēmijas sākuma 2020. gada martā visā pasaulē, tostarp Latvijā, dezinformācija ir kļuvusi par būtisku izaicinājumu cīņā ar Covid-19. Reaģējot uz maldinošas informācijas izplatīšanos, Kembridžas universitāte ir izstrādājusi tiešsaistes spēli "Go Viral!", kuras mērķis ir veicināt spēles spēlētāju un visas sabiedrības izturētspēju pret dezinformāciju un maldinošu informāciju. Spēle ir pieejama arī latviešu valodā.
 
27.okt
Godinot Jāni Poruku 150 gadu jubilejā, radīts pirmais latviešu literatūrai veltītais virtuālais asistents. Kopā ar Cibiņu ikviens interneta lietotājs var ne tikai apgūt un pārbaudīt zināšanas par stāstu “Kauja pie Knipskas”, bet arī aprunāties un izteikt savu viedokli.
 
27.okt
Digitālās prasmes vairs nav nepieciešamas tikai noteiktām nozarēm. Tās ir ienākušas ikdienas dzīvē kā obligāts priekšnosacījums, lai atrastu darbu, veidotu karjeru. Pētījumi liecina, ka arī pacienti priekšroku dod tādām medicīnas iestādēm, kuru rīcībā ir modernas iekārtas un speciālisti, kuri tās prot izmantot.