\\Autori

Ilze Šteinfelde

Vakar, 16:05
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija februārī vērtēs iespējamos grozījumus Darba likumā, kas paredz iespēju par virsstundu darbu maksāt uz pusi mazāk, ja tiek slēgta ģenerālvienošanās nozarē par atalgojumu.
 
22.jan
Topošā valdība sola padarīt darbaspēka nodokļus un darbaspēka izmaksas Latvijā par konkurētspējīgākajām Baltijā, vienlaikus plānojot paaugstināt minimālo algu, kas uztrauc uzņēmējus.
 
21.jan
Ministrijas apmācībām pērn tērējušas vairāk nekā 180 tūkstošus eiro, apmācot savus darbiniekus IT gudrībās, pilnveidojot viņu svešvalodu prasmes, iepazīstinot ar stresa menedžmentu. Ķermeņa skenēšanas meditācijas, gumijlēkšanas vai spēles ar nakšņošanu viesu namā neesot bijis.
 
18.jan
Kūtī vai sprostos turētu vistu olu vai arī brīvi staigājošu vistu olu sastāvs būtiski neatšķiras, jo to sastāvā esošās minerālvielas un vitamīni ir teju vienlīdzīgā daudzumā, liecina Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Pārtikas tehnoloģijas fakultātes pētnieces Asnates Ķirses-Ozoliņas nesen veiktais pētījums.
 
17.jan
Degvielas cenu kāpums nav samazinājis dīzeļdegvielas patēriņu – pieprasījums pēc šī resursa turpina pieaugt. Lielie degvielas tirgotāji gan pieļauj, ka Latvijas tirgus visiem degvielas pārdevējiem ir kļuvis par šauru, tāpēc šā gada laikā gaidāma degvielas mazumtirdzniecības tirgus konsolidācija, kā rezultātā, iespējams, daļu no mazākajiem Latvijā esošajiem degvielas tirgotājiem daļēji vai pilnībā varētu pārņemt lielākie konkurenti.
 
16.jan
Eiro ieviešana Latvijā daudziem uzņēmējiem sagādāja papildu rūpes – bija jāmaina norēķinu valūta, jāpielāgo finanšu instrumenti, jākonvertē preču cenas, jāpārdrukā piedāvājumi utt. Šo piecu gadu laikā šīs rūpes ir aizmirsušās, un eiro ieviešanu pozitīvi vērtē gan vietējā tirgū strādājoši komersanti, gan eksportējoši uzņēmumi.
 
16.jan
Latvijas lielākās bankas kopš pagājušā gada ievieš dažādus pasākumus, lai klientus piespiestu pēc iespējas ātrāk atteikties no kodu kartēm un sākt izmantot modernākus risinājumus. Lielākā daļa klientu, sākot lietot kodu kalkulatoru vai viedtelefona lietotni, nevajadzīgo kodu karti iznīcina. Taču izrādās – tas bijis pārsteidzīgs solis. Par it kā nepietiekami drošām atzītās kodu kartes atsevišķos gadījumos joprojām ir nepieciešamas.
 
15.jan
Kultūras un atpūtas parks Mežaparks ir daudzu Rīgas pilsētas un Latvijas iedzīvotāju iemīļota atpūtas vieta. Tas ir mežs ar parka funkciju, kas apmeklētājiem nodrošina dažādu veidu atpūtas iespējas meža vidē. Taču nu ir pienācis laiks uzlabot un sakārtot arī Mežaparka meža daļu.
 
15.jan
Eiropas Komisijas (EK) tehniskās palīdzības neatkarīgie eksperti JASPERS Independent Quality Review snieguši pozitīvu atzinumu par a/s Latvijas dzelzceļš (LDz) projektu Latvijas dzelzceļa tīkla elektrifikācija. Īstenojot šo projektu, elektrificēti tiks teju 700 kilometru dzelzceļa līnijas.
 
11.jan
Lai izpildītu Eiropas Komisijas regulu attiecībā uz tehniskajiem standartiem par drošu lietotāja autentificēšanu, bankas veic dažādus pasākumus, lai klienti atteiktos no kodu kartēm, tā vietā izmantojot modernākus autentifikācijas rīkus. Diemžēl šo rīku izmantošana daļai senioru nav pa spēkam vai ir par sarežģītu. Bankas senioriem līdz šim nav sagatavojušas nevienu speciālu risinājumu, lai atvieglotu viņiem patstāvīgu darbošanos internetbankā.
 
9.jan
Rīgas Tūrisma attīstības biroja darbības laikā Rīgu apmeklējušo tūristu skaits ir pieckāršojies. Latvijas galvaspilsētu 2017. gadā apmeklēja aptuveni 3,3 miljoni tūristu, tas ir, 1,7 reizes vairāk nekā Latvijā pastāvīgo iedzīvotāju. Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētāja Vita Jermoloviča intervijā Neatkarīgajai atklāj, kas tūristus vilina uz Rīgu un ar ko pilsēta šogad pārsteigs savus viesus.
 
8.jan
Pretstatā minimālās algas saņēmējiem, ministri un deputāti šogad uz papīra saņems krietni lielāku algu nekā pērn. Četru gadu laikā ministru alga palielinājusies par 1722 eiro mēnesī jeb 66 procentiem, savukārt minimālā alga pieaugusi vien par 70 eiro mēnesī jeb 19 procentiem.
 
7.jan
Bezmaksas plastmasas maisiņu tirdzniecības aizliegums, kas stājās spēkā šā gada 1. janvāra dienā, būtiskas izmaiņas pircēju apkalpošanā nav radījis. Lielveikalos joprojām bez maksas ir pieejami mazie caurspīdīgie maisiņi, kur ielikt, piemēram, dārzeņus, augļus, ogas, cepumus, riekstus, konfektes.
 
2.jan
Neliela atalgojuma saņēmējiem šogad maciņu pildīs par pāris eiro lielāka alga uz rokas, tajā pašā laikā jārēķinās ar dārgāku alkoholu, tabaku un automašīnas uzturēšanu.
 
28.dec 2018
Dārgāka degviela, maize, olas, milti, atkritumu apsaimniekošana – tie ir tikai atsevišķi produkti un pakalpojumi, par ko šogad ir bijis jāmaksā dārgāk. Tomēr šā gada cenu kāpumu nevar salīdzināt ar treknajiem gadiem, kad atsevišķos mēnešos inflācija bija mērāma par ar divciparu skaitli. Gada laikā patēriņa cenas Latvijā ir palielinājušās par aptuveni 3 procentiem
 
27.dec 2018
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) par gada notikumu nosaukusi pievienotās vērtības nodokļa samazināšanu Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Savukārt sausuma radītās sekas – par gada neražu.
 
21.dec 2018
Lai pārliecinātos, kā ik gadu mainās produktu cenas, Neatkarīgā jau trīspadsmito gadu veic pētījumu, lūkojoties pēc identiskiem produktiem vienā un tajā pašā veikalā. Salīdzinot ar pagājušo gadu, Ziemassvētku mielasta izmaksās dramatisku izmaiņu nav. Daži produkti palikuši dārgāki, daži – lētāki.
 
19.dec 2018
Lielāku atalgojumu mazumtirdzniecībā var nopelnīt, strādājot elektronikas veikalā Rīgā, savukārt pārtikas lielveikalos reģionos darbinieku atalgojums ir visai knaps, liecina Neatkarīgās pētījums.
 
17.dec 2018
Sabiedriskās ēdināšanas nozarē gada laikā nodokļu parādi ir sasnieguši jau 33 miljonus eiro, desmitiem restorānu šogad ir izbeiguši savu darbību. Latvijas Restorānu biedrība uzskata, ka nākamais gads būs izšķirošais – būt vai nebūt Latvijas tūrisma vizītkartei – restorāniem.
 
14.dec 2018
Lai gan ekonomikas eksperti šo gadu finanšu jomā vērtē pozitīvi, Latvijas iedzīvotāji ir krietni piesardzīgāki, un viņu noskaņojums nav tik optimistisks. Teju puse jeb 42% iedzīvotāju uzskata, ka viņu finanšu situācija šajā laikā nav būtiski mainījusies, un tikai 28% izjutuši uzlabojumu. Savukārt 27 procentiem maciņš bijis plānāks nekā pērn.
 
13.dec 2018
Kaut arī Latvijā ir senākas saldumu gatavošanas tradīcijas nekā kaimiņvalstīs, Latvijā saldumi nav tik lielā cieņā kā, piemēram, Igaunijā. Turklāt Latvijā ik gadu tiek ievesti saldumi desmitiem miljonu eiro vērtībā no Lietuvas, Polijas, Somijas, Vācijas un citām valstīm.
 
12.dec 2018
Lai gan parasti dīzeļdegviela ir lētāka nekā benzīns, pēdējā mēneša laikā Latvijā dīzeļdegvielas cena degvielas uzpildes stacijās ir sasniegusi un atsevišķās dienās pat apsteigusi 95. markas benzīna cenu. Degvielas tirgotāji to skaidro ar ziemas laikā pieaugošo pieprasījumu pēc dīzeļdegvielas.