\\Autori

Ilze Šteinfelde

Vakar, 12:00
Atbalstot sabiedrības iniciatīvu par automātisku pārmaksāto nodokļu atmaksu, Saeima uzdevusi Ministru kabinetam izstrādāt regulējumu, lai iedzīvotājiem automātiski varētu atmaksāt pārmaksātos nodokļus. Diemžēl līdz šīm pārmaiņām ir jāgaida vēl vismaz trīs gadi.
 
Vakar, 6:00
Latvijas lauksaimnieki kopā ar Lietuvas, Igaunijas un Polijas zemniekiem 18. oktobrī Briselē plāno protestēt pret nevienlīdzīgiem tiešmaksājumiem Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu starpā. Šāda iespēja tika pārrunāta vakar Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sapulcē.
 
19.sep
Pagājušā gada rudens un šā gada sliktie laika apstākļi Latvijas lauksaimniekiem ir radījuši aptuveni 400 miljonu eiro lielus zaudējumus. Situāciju nav glābusi arī sējumu un stādījumu apdrošināšana, jo pret sausuma radītām sekām Latvijā pagaidām neapdrošina.
 
18.sep
Eiropas Parlaments (EP) plenārsēdē apstiprināja Iekšējā tirgus un patērētāju komitejas ziņojumu par divējādas kvalitātes produktiem Eiropas Savienības vienotajā tirgū. Produkti, kuru iepakojums ir identisks, bet saturs un kvalitāte – atšķirīga, vairs nedrīkstēs atrasties veikalu plauktos. Tādā veidā tikšot panākts, ka Austrumeiropas valstīs novērotā preču kvalitātes atšķirība tiks izskausta. Tiesa, pagaidām nav iedarbīgu instrumentu šī mērķa sasniegšanai.
 
17.sep
Latvijas Banka (LB) tautsaimniecības attīstības vērtējumā saglabā piesardzīgu optimismu – iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu šim gadam prognozējot 3,9 procentu apmērā. Latvijas lielākās komercbankas un Finanšu ministrija savās prognozēs ir optimistiskākas, paredzot IKP pieaugumu četru līdz 4,3 procentu apmērā. Tomēr, pat neskatoties uz tautsaimniecības pozitīvo attīstību, kas ar uzviju pilda arī Valsts kasi, Latvija, pēc LB vērtējuma, nevar atļauties nekādus papildu izdevumus.
 
17.sep
Šogad un nākamgad lielāko daļu zemju un māju īpašnieku nodokļu pārsteigumi negaida – īpašumu kadastrālās vērtības, ko izmanto par pamatu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķināšanai, ir iesaldētas. Taču Rīgas plānošanas reģiona pašvaldības ir noraizējušās par iespējamu NĪN kāpumu, sākot ar 2020. gadu, ko izraisītu kadastrālo vērtību straujš kāpums. Atsevišķās pašvaldībās nodokļa kāpums varētu būt pat 60 procentu apmērā, bet valstī vidēji par 30–40 procentiem.
 
14.sep
Šogad kviešu kopraža varētu būt par aptuveni 40 procentiem mazāka nekā pērn, savukārt šo graudu cenas jau šobrīd ir par 25 procentiem augstākas. Šis cenu kāpums, visticamāk, ietekmēs graudaugu produktu – miltu, maizes, makaronu, dzīvnieku barības un citu produktu – cenu pieaugumu.
 
12.sep
Valsts policija ir uzsākusi kriminālprocesu par SIA Prieks tūre amatpersonu iespējamu naudas piesavināšanos, saņemot no klientiem naudu par tūrisma braucieniem, bet tos nenodrošinot. Aizdomās par minētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu šobrīd ir aizturēta viena persona.
 
11.sep
Divu gadu laikā, kopš stājusies spēkā jaunā autovadītāju apmācības sistēma, drošība uz ceļiem nav būtiski palielinājusies – ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) skaits uz Latvijas ceļiem ar katru gadu pieaug. Tiesa, arī automašīnu uz ceļiem ir vairāk nekā pirms trim gadiem. 
 
10.sep
Latvijas simtgades svinību ietvaros sestdien notikušais lielpasākums Lauki ienāk pilsētā pulcēja tūkstošiem pilsētnieku un tūristu. Lauksaimnieki, pārtikas ražotāji, mācību spēki, biedrības un valsts iestādes kopā veidoja dzīvu stāstu par Latvijas lauku vēsturi un mūsdienīgu saimniekošanu un dzīvi laukos, ļaujot interesentiem uzzināt, kas notiek laukos – kā rodas piens, kā top maize, kas nes medu, kā izskatās traktora kabīnē.
 
10.sep
Pretēji bažām par nodokļu ieņēmumu kritumu, Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem samazinot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi, šī nodokļa ieņēmumi pārspējuši visas cerības.
 
7.sep
Eiropas Centrālās bankas (ECB) eksperti prognozē, ka nākotnē gaidāma krīze un tā, visticamāk, varētu būt saistīta ar nekustamo īpašumu tirgu un hipotekāro kreditēšanu, savukārt Luminor uzskata, ka Latvijā divu trīs gadu laikā iestāsies zelta laikmets, ja vien pasauli nesatricinās kādi neparedzēti apstākļi.
 
5.sep
Līdzīgi kā Brīvības piemineklis Rīgā, Likteņdārzs Koknesē tiek veidots par ziedojumiem kā tautas dāvana Latvijai simtgadē – dāvana, par kuru jāturpina maksāt, jo apskatīt šo veidojumu var tikai par obligātiem ziedojumiem. Sabiedrības kritiku izpelnījās arī dārgās biļetes uz Likteņdārza desmitgades koncertu. Taču nupat valdība atbalstījusi Likteņdārzu pārstāvošā Kokneses fonda lūgumu atbrīvot to no nekustamā īpašuma nodokļa.
 
5.sep
Lai gan kredītkartes sola dažādus papildu labumus, piemēram, ceļojumu un pirkumu apdrošināšanu vai iespēju laiskoties lidostu biznesa zonā, no 2,2 miljoniem Latvijā izdoto maksājumu karšu tikai 13 procenti ir kredītkartes. Līdzīga situācija ir arī kaimiņvalstīs – kredītkartes arī tur ir mazāk populāras nekā debetkartes.
 
4.sep
Notikušais ar SIA Prieks tūre, kad klientiem gaidītās atpūtas vietā nākas cīnīties par samaksātās naudas atgriešanu, ir satraucis citu tūroperatoru klientus. Šobrīd aptuveni piektdaļai tūrisma kompāniju ir problēmas ar rēķinu vai nodokļu nomaksu.
 
3.sep
Savas pirmās skolas gaitas šogad uzsāks aptuveni 19 000 pirmklasnieku, to vidū arī pamatskolas Rīdze 1. klases skolniece Una Lidere un Rīgas Hanzas vidusskolas 1. klases skolnieks Krišjānis Kļaviņš.
 
31.aug
Tūrisma firma SIA Prieks tūre pārtraukusi darbu, paliekot parādā simtiem klientu par apmaksātiem, bet atceltiem ceļojumiem. Daudziem ceļotājiem gaidītās bezrūpīgās atpūtas vietā nākas liet asaras.
 
30.aug
Ja piepildītos visu partiju solījumi pirms 13. Saeimas vēlēšanām, vidējā alga Latvijā būtu 1500 eiro, ārsti uz rokas saņemtu 1700 eiro, pedagogi – 1000 eiro. Lielākas algas būtu arī zinātniekiem, turklāt viņus, tāpat kā tālu no Rīgas dzīvojošos, vispār atbrīvotu no nodokļiem.
 
29.aug
Lai gan pēdējo 30 gadu laikā globālie importa tarifi ir pastāvīgi mazinājušies, jārēķinās, ka tirdzniecības attiecību saspīlējums starp pasaules lielvalstīm saglabāsies. Tas ietekmēs arī Latviju, kuras uzņēmumiem būs grūtāk konkurēt noteiktos ārvalstu tirgos.
 
28.aug
IKEA veikals Rīgā, kas apmeklētājiem durvis vērs 30. augustā, ar 34 500 kvadrātmetriem un 8000 dažādu preču piedāvājumu būs lielākais Baltijas valstīs. Preču cenas būšot tādas pašas kā Viļņas IKEA.
 
27.aug
Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens vērsies Ģenerālprokuratūrā, lūdzot ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru uzsākt apstākļu pārbaudi par Ekonomikas ministrijas augstāko administratīvo amatpersonu rīcību, vērtējot tās atbilstību sabiedrības interesēm un valsts atbalsta mērķiem, un tās radītām tiesiskām un finansiālām sekām saistībā ar obligāto iepirkuma komponenti (OIK).
 
24.aug
Latvijā jau vairāk nekā pusgadu ir pieejami zibmaksājumi – starpbanku pārskaitījumi dažu sekunžu laikā bez brīvdienām jebkurā diennakts laikā. Tomēr joprojām ir situācijas, kad nauda no vienas bankas uz otru ar pārskaitījumu ceļo vairākas dienas.