\\Autori

Ilze Šteinfelde

27.feb
«YouTube» šova «Trojan» autors Ņikita Trojanskis līdz februāra sākumam strādāja Slimību kontroles un profilakses centrā (SPKC) par epidemiologu. Ņikita ir pēc izglītības ir biologs, absolvējis vienu no labākajām pasaules augstskolām – Kembridžas universitāti. Pirms pāris nedēļām viņš mainīja darba vietu un amatu, kļūstot par Vakcinācijas projekta biroja komunikācijas vadītājas asistentu.
 
27.feb
Former President Vaira Vīķe-Freiberga once pardoned every fifth convict who asked for pardon. So far, President Egils Levits has shown mercy to only 4% of the criminals who appealed to him for pardon. Are the presidents of our country becoming more and more coldhearted, or are the crimes becoming more serious?
 
27.feb
Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga savulaik apžēloja katru piekto notiesāto, kas viņai lūdza apžēlošanu. Valsts prezidents Egils Levits līdz šim izrādījis žēlsirdību vien 4% no noziedzniekiem, kas vērsās pie viņa ar apžēlošanas lūgumu. Vai nu valsts prezidenti mūsu valstī kļūst arvien cietsirdīgāki, vai arī noziegumi smagāki?
 
26.feb
Jau pēc pāris dienām – 1. martā – iedzīvotāji var sākt iesniegt ienākumu deklarācijas Valsts ieņēmumu dienestā (VID), cerot saņemt atpakaļ pārmaksāto ienākuma nodokli. Diemžēl jārēķinās, ka gaidītās maciņa papildināšanas vietā var nākties valstij vēl piemaksāt, jo nodokļu reformas brāķa dēļ Valsts ieņēmumu dienests ikvienu, kam pērn nodoklis ieturēts mazāk nekā vajadzētu, uzskatīs par nodokļa parādnieku.
 
25.feb
2020. gadā stājies spēkā 261 Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lēmums par valsts amatpersonu darbībā konstatētajiem likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonas darbībā” pārkāpumiem. Sodīto vai aizrādījumu saņēmušo amatpersonu vidū ir visdažādāko valsts un pašvaldības iestāžu amatpersonas, piemēram, Saeimas deputāti, ministri, pašvaldības domju priekšsēdētāji, deputāti, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonas, skolu direktori.
 
25.feb
Saskaņā ar Valsts kancelejas izstrādāto Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumprojektu, valsts augstākās amatpersonas sagaida būtisks algu kāpums, kas prasīs papildu izdevumus no valsts budžeta. Par iespējamām izmaiņām valsts amatpersonu atalgojumā Neatkarīgās saruna ar Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski.
 
24.feb
Latvija spēj sevi nodrošināt ar pašaudzētu putnu gaļu, olām, kartupeļiem, pašceptu maizi, pienu un citiem produktiem. Veikalos līdzās pašmāju produktiem ir atrodami arī ievestie labumi. Neatkarīgā pēta, cik daudz vietējās pārtikas atrodams abos lielākajos pārtikas lielveikalos – “Maxima” un “Rimi” – un vai vietējā pārtika būs atrodama arī “Lidl”, uz kura atvēršanu jāgaida līdz brīdim, kamēr Latvijā neuzlabosies epidemioloģiskā situācija.
 
24.feb
Pēc pagājušās nedēļas beigās saceltās ažiotāžas par iespēju pieteikties vakcinācijai pa tiešo kādā no vakcinācijas kabinetiem, tādējādi apejot rindu, šī prakse tika aizliegta. Seniorus vakcinācijai pieraksta vai nu kopējā rindā, vai pie ģimenes ārstiem. Tomēr tiem, kuriem palaimējās pierakstīties uz vakcināciju pa tiešo, pierakstu neanulēs. Viņi var doties uz vakcināciju bez bažām. Tiesa, vakcīnu gan vairs nevienam neļaušot izvēlēties.
 
22.feb
Čeku loterijā iedzīvotāji varēs reģistrēt ne tikai čekus, kvītis un biļetes, bet arī rēķinus, kas apmaksāti ar internetbankas starpniecību. Otrs izlozes jauninājums ļaus iedzīvotājiem piedalīties tematiskajās nozaru čeku izlozēs.
 
22.feb
Nākamajā mēnesī daudzas ģimenes saņems 500 eiro par katru bērnu, ko varēs izmantot pēc vajadzības. Lai šo naudu saņemtu, nekur nevajag pieteikties, reģistrēties vai rakstīt iesniegumu. Pabalsts ieskaitīsies kontā automātiski. Taču iesniegums ir jāraksta, lai pasargātu šo pabalstu no parādu piedziņas procesa, ja tāds ir uzsākts. Turklāt tas ir jādara, lieki nekavējoties, un drošāk arī naudu no konta noņemt drīz pēc ieskaitīšanas.
 
19.feb
Uzsākot senioru vakcināciju, Veselības ministrija aicina iedzīvotājus pieteikties vakcinācijai internetā www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989 vai arī zvanīt savam ģimenes ārstam. Daļa no tiem, kam nav pieejams internets vai prasmes nav pietiekami labas, krīt panikā – telefons vairākas dienas nav sazvanāms, bet ģimenes ārstiem pašiem ir vairāk jautājumu nekā atbilžu.
 
18.feb
Today, the meeting of state secretaries will consider the changes in the regulations of the Cabinet of Ministers prepared by the Ministry of Culture (MoC), which defines a fee or, as the regulations say, a levy for data carriers to be charged for each smartphone sold and all types of computer hard drives. The MoC intends that the new procedure would enter into force on April 1.
 
18.feb
Šodien valsts sekretāru sanāksmē tiks skatītas Kultūras ministrijas (KM) sagatavotās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, kas paredz nodevu jeb, kā noteikumos teikts – datu nesēju atlīdzību – iekasēt arī par katru pārdoto viedtālruni un visu veidu datoru cietajiem diskiem. KM iecerējusi, ka jaunā kārtība stātos spēkā jau 1. aprīlī.
 
16.feb
Notekūdeņu monitoringam un notekūdeņu “biobankas” infrastruktūras izveidei Covid-19 vīrusa klātbūtnes noteikšanai un profilaksei 2021. gadā kopumā rezervēti 550 000 eiro.
 
16.feb
Lai gan Latvijā šobrīd ir pieejams tik daudz vakcīnu devu, lai ar pirmo poti pret Covid-19 jau būtu vakcinēti vairāk nekā 27 tūkstoši cilvēku, līdz svētdienas vakaram pirmā vakcīnas deva bija iepotēta tikai 20 861 cilvēkam, bet abas potes, kas pasargātu no saslimšanas ar Covid-19, bija saņēmuši 16 183 cilvēki. Izrādās, brīvdienās vakcīnu izvadāšana netiek organizēta. No piektdien Latvija piegādātajām vakcīnām uzreiz izvadāja tikai nelielu daudzumu, bet pārējo vakar un šodien. Līdz ar to, piemēram, svētdien pirmo poti saņēma tikai viens cilvēks. Vakcinācijas projekta birojs uzskata, ka nekāda apzināta kavēšanās ar vakcinēšanos nenotiek.
 
15.feb
Pašgatavotas konfektes, kurās var paslēpt dažādu pildījumu, piemēram, riekstus, kompota ķiršus, sukādes, rozīnes, rumā mērcētas plūmes, marmelādes gabaliņus. Tā kā konfektes top no gatavajiem vafeļu cepumiem, tad to gatavošana ir vienkārša un ātra.
 
15.feb
Over the last three years, researchers have discovered 42 previously unknown hillforts, which is much more than researchers managed to find between World War II and the present day. The number of new discoveries is likely to increase, as almost every week enthusiasts of ancient history receive information about possible, hitherto unknown hillforts in Latvia, which appear on laser terrain maps as earth surface changes that are similar to ancient fortifications.
 
13.feb
Pēdējo trīs gadu laikā pētnieki atklājuši 42 iepriekš nezināmus pilskalnus, kas ir daudz vairāk, nekā pētniekiem to izdevās izdarīt laikā no Otrā pasaules kara līdz mūsdienām. Jaunatklājumu skaits, visticamāk, vēl pieaugs, jo teju ik nedēļu no senvēstures entuziastiem pienāk ziņas par iespējamiem, līdz šim nezināmiem pilskalniem Latvijā, kas lāzerskenēšanas zemes reljefa kartēs parādās kā seniem nocietinājumiem līdzīgi zemes virsmas pārveidojumi.
 
12.feb
Valsts ieņēmumu dienests divu mēnešu laikā (no 2020. gada 1. decembra līdz 2021. gada 31. janvārim) dīkstāves un subsīdiju atbalstu atteicis 1022 gadījumos. Galvenais atteikuma iemesls lielākoties bijis tas, ka iesnieguma iesniedzējs nav varējis pierādīt apgrozījuma kritumu.
 
12.feb
Rīgas pilsētas pašvaldības 2021. gada budžetā Publiskās infrastruktūras attīstības pārvaldes izveidei un darbībai ir atvēlēti 229 008 eiro. No šī līdzekļu apjoma aptuveni 15 000 eiro ir paredzēti darba vietu iekārtošanai un nodrošināšanai. Tā kā jaunajā pārvaldē strādās pieci cilvēki, tad viena darba vietas iekārtošana izmaksās aptuveni 3000 eiro, tas ir, par aptuveni trešdaļu dārgāk nekā vienas darba vietas iekārtošana Vakcinācijas projekta birojā.
 
11.feb
“Velkot mūsdienās aktuālās paralēles ar veselību un bioloģiju, cilvēka ķermeņa temperatūra var celties divu iemeslu dēļ: kad viņam ir drudzis vai tāpēc, ka viņš ir izveseļojies un sācis kustēties. Cenu kāpums dažu turpmāko mēnešu laikā būs drīzāk kā slimnieka drudzis,” komentējot patēriņa cenu pārmaiņas, teic bankas “Luminor” ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
 
10.feb
Lai gan šobrīd Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzsācis administratīvā pārkāpuma procesu par Vakcinācijas projekta biroja vadītājas Evas Juhņēvičas laikus neiesniegtajām amatpersonas deklarācijām, veselības ministrs Daniels Pavļuts, kas uzraudzīja Vakcinācijas projekta biroja darbinieku atlasi, nesaskata reputācijas riskus.