\\Autori

Ilze Šteinfelde

10:30
Valsts ieņēmumu dienests līdz vakardienai dīkstāves pabalstus bija izmaksājis 329 uzņēmumiem – gan maziem krīzes skartiem komersantiem, gan arī miljonus pelnošiem.
 
6:00
Pretēji bažām par iespējamo pārtikas produktu cenu sadārdzinājumu Covid-19 pandēmijas dēļ, Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe prognozē, ka pārtikas cenas varētu pat samazināties. Iedzīvotāju pirktspējas krituma dēļ lielāks pieprasījums nākotnē varētu būt pēc lētākajiem piena produktu izstrādājumiem, tas ir, tādiem, kas ir ražoti no augu taukiem.
 
Vakar, 21:46
Omleti katrs var bagātināt kā vēlas, desas vietā izmantot no iepriekšējās ēdienreizes pāri palikušu vārītu vai ceptu gaļu. Tāpat var gatvot omleti ar dārzeņiem, piemēram, zaļajiem zirnīšiem. Maizes groziņus vēlams cept vidēji karstā cepeškrāsnī. Ja temperatūra būs par augstu, tad var gadīties, ka maizes maliņas sāks svilt, bet omlete viducī vēl nebūs izcepusies.
 
Vakar, 6:30
Koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 izmainīs mazumtirdzniecību ne tikai uz pāris mēnešiem, bet, visticamāk, arī ilgtermiņā. Kādam šīs pārmaiņas būs sāpīgas, kāds cits atklās jaunas biznesa iespējas. Skaidrs ir viens – mazumtirdzniecība, tāpat kā visa ekonomika, ir uz pārmaiņu sliekšņa, uzsver Neatkarīgās aptaujātie eksperti.
 
31.mar
Vīrusa skartajās valstīs interneta patēriņš pēdējās četrās nedēļās ir audzis par 20 līdz 40 procentiem, liecina tīkla infrastruktūras ražotāja Nokia dati. Savukārt Latvijā kopš ārkārtas situācijas izsludināšanas ir būtiski pieaugusi ne tikai datu pārraide, bet arī zvanu biežums un televīzijas skatīšanās ilgums. Turklāt mainījušies arī iedzīvotāju paradumi – šobrīd ievērojami vairāk nekā iepriekš dienas vidū tiek skatīta televīzija, bet internets lietots naktīs.
 
26.mar
No plaucētās mīklas var pagatvot dažādus gardumus, arī vēja kūkas, kas tradicionāli pildītas ar biezpiena krēmu. Vējakūkas var papildināt ar zemeņu krēmu vai pat pārvērst par zemeņu mušmirītēm.
 
26.mar
Pieprasījums pēc pārtikas un pirmo nepieciešamības preču piegādes mājās ir tik liels, ka lielajos pārtikas e-veikalos šis pakalpojums šobrīd nav pieejams. Visi pieejamie piegādes laiki ir rezervēti. Arī uz sakomplektētu pirkumu saņemšanu, pašiem aizbraucot pakaļ, šobrīd ir jāgaida vairākas dienas.
 
25.mar
Ar uzņēmumu un valsts atbalstu sarūpētās vairāk nekā 5000 viedierīces jau ir gatavas ceļam pie skolēniem. Primāri var pretendēt tās skolas, kuras piedalījās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) aptaujā. Ministrija pieļauj, ka skolēnu, kuriem mājās nav ne datora, ne viedtālruņa ar interneta pieslēgumu, ir vairāk nekā šobrīd sarūpēto viedierīču.
 
25.mar
Šogad gaidāma pirmo Lidl veiklu atvēršana, un maijā durvis jāver Rimi lielveikalam Aleja, kas ir uzbūvēts bijušās Rīgas robotu rūpnīcas vietā. Neatkarīgās aptaujātie tirgotāji koronavīrusa dēļ pagaidām nav mainījuši atvēršanas plānus.
 
20.mar
Portugāles galvaspilsētā Lisabonā man izdevās pabūt pāris dienas pagājušā gada oktobrī – krietnu laiku pirms pasauli sāka plosīt koronavīruss. Šobrīd Portugāle Covid-19 izplatības dēļ ir pilnībā slēgusi sauszemes robežu ar Spāniju. Lisabonas lidosta gan pagaidām vēl darbojas.
 
20.mar
Neskatoties uz pārtikas preču iegādes ažiotāžu, pagaidām veikalos pārtikas preču netrūkst, un, ja kāds produkts tiek izpirkts, to papildina ar jauniem krājumiem vai arī ir iespēja nopirkt alternatīvu. Tomēr, turpinoties problēmām ar izejvielu vai preču piegādēm no citām valstīm, iespējama situācija, ka veikalos uz laiku vairs nav pieejams kāds konkrēts produkts.
 
19.mar
Koronavīrusa dēļ daudzi uzņēmumi ir spiesti sašaurināties, jo katastrofāli krities pieprasījums pēc to sniegtajiem pakalpojumiem vai arī vispār nav iespējams veikt nekādu uzņēmējdarbību Covid-19 izplatību ierobežojošo pasākumu dēļ. Pieci uzņēmumi Nodarbinātības valsts aģentūrā līdz vakardienas pēcpusdienai jau bija iesnieguši pieteikumu par kolektīvo atlaišanu, kas nozīmē, ka darbinieki tiek atlaisti masveidā, nevis pa vienam vai diviem.
 
18.mar
Krīzē nonākušo uzņēmēju galveno prasību – nodrošināt darba nespējas lapu 100 procentu apmaksu no valsts budžeta – valdība ir apņēmusies īstenot, tāpat kā virkni citu atbalsta pasākumu, par kuriem valdība lems nākamajā valdības sēdē ceturtdien. Pirmie palīdzību saņems krīzē visvairāk cietušo nozaru uzņēmumi.
 
18.mar
Krīzē nonākušo uzņēmēju galveno prasību – nodrošināt darba nespējas lapu 100 procentu apmaksu no valsts budžeta – valdība ir apņēmusies īstenot, tāpat kā virkni citu atbalsta pasākumu, par kuriem valdība lems nākamajā valdības sēdē ceturtdien. Pirmie palīdzību saņems krīzē visvairāk cietušo nozaru uzņēmumi.
 
17.mar
Pēc pagājušajā gadā pārdzīvotā šoka, kad, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, daļa iedzīvotāju izrādījās palikuši valstij parādā, daudzi strādājošie lūdza savam darba devējam algas aprēķinā nepiemērot neapliekamo minimumu, lai nepaliktu valstij parādā. Rezultātā šogad, pirmajās 12 dienās, kopš var iesniegt gada ienākumu deklarācijas, parādnieku skaits ir mazāks nekā pērn tādā pašā laika posmā. Tiesa, vidējā parāda summa gan ir augstāka.
 
16.mar
Saistībā ar jaunā koronavīrusa Covid-19 izplatību Latvijā slimnīcas strādā paaugstinātas gatavības režīmā. Lai šādā situācijā atslogotu mediķus, Valsts operatīvā medicīniskā komisija pieņēmusi lēmumu samazināt atsevišķu plānveida veselības aprūpes pakalpojumu apjomu. Tās var būt plānveida operācijas vai izmeklējumi.
 
15.mar
Lai gan auzu pārslu putra bieži tiek ēsta brokastīs, zinātnieku pētījumi liecina, ka tā drīzāk ir piemērota vakariņām, jo tā organismam palīdz sagatavoties miegam, jo īpaši kombinācijā ar banāniem, pienu un magonēm.
 
13.mar
Nedaudz vairāk nekā ceturtā daļa mājsaimniecību savus ikdienas izdevumus sedz ar grūtībām vai ar lielām grūtībām. Tiesa, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem situācija ir nedaudz uzlabojusies, jo, piemēram, 2015. gadā šādas grūtības bija teju pusei Latvijas mājsaimniecību.
 
12.mar
Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie Tieslietu ministrijas izstrādātie grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā un likumā Par nekustamā īpašuma nodokli, saskaņā ar Tieslietu ministrijas pausto, paredz nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atcelšanu primārajam mājoklim. Tajā pašā laikā, lai kompensētu šo ieņēmumu kritumu, NĪN būtiski pieaugs ēkām un juridisko personu īpašumā esošiem īpašumiem. Šo izmaiņu rezultātā daļai pašvaldību ievērojami pieaugs ieņēmumi no NĪN, bet daļai – būtiski samazināsies.
 
10.mar
Pirmo reizi AS Sadales tīkls darbības laikā uzņēmumam ir izdevies samazināt sadales sistēmas pakalpojumu tarifus visiem klientiem. Tie stājās spēkā 1. janvārī un attiecas gan uz mājsaimniecībām, gan arī uz lielajiem, energoietilpīgajiem uzņēmumiem Latvijā. Tas sekmēs Latvijas ekonomisko attīstību un, iespējams, mudinās jaunas ražotnes veidot tieši Latvijā.
 
10.mar
Latvijā iegūtā saules enerģija energoefektivitātes ziņā neatpaliek no Vācijas, kur saules paneļi ir ļoti izplatīti. Turklāt līdz ar likuma izmaiņām tiek atvieglota saules paneļu uzstādīšanas kārtība Latvijā un saīsinās to atmaksāšanās laiks, intervijā Neatkarīgajai atklāj AS Latvenergo pārdošanas direktors Uldis Mucinieks.
 
10.mar
Lielākā daļa strādājošo jeb 83 procenti Latvijas iedzīvotāju pusdienojot cenšas iekļauties piecos eiro. Lai samazinātu ēdienreizes izmaksas, gandrīz puse uz darbu ņem līdzi mājās sagatavotu ēdienu. Savukārt svētku reizē lielākā daļa iedzīvotāju par maltīti ir gatavi tērēt no 10 līdz 15 eiro.