\\Autori

Ilze Šteinfelde

5:30
Vēlamies to vai nē, bet no tik pierastajām kodu kartēm maksājumu apstiprināšanai internetbankā nāksies šķirties pavisam. To vietā varēs izmantot kodu kalkulatoru vai lietotni viedtelefonā. Lai motivētu klientus ātrāk atteikties no kodu kartēm, bankas jau kopš gada vidus sākušas uzlikt dažādus ierobežojumus maksājumiem ar kodu kartēm.
 
Vakar, 5:30
Arvien vairāk lielveikalu vairs neļauj pircējiem stundām ilgi bez maksas izmantot savas autostāvvietas. Taču arī tajā laikā, kas ir atvēlēts automašīnas novietošanai bez maksas, pircējiem ir vai nu netūļājoties jāreģistrē sava automašīna speciālā iekārtā, vai arī jānorāda apstāšanās laiks uz automašīnas pane]a. Neievērojot šos nosacījumus, draud sods. Pircēji visvairāk sūdzas par Cityparks Latvija, kas apsaimnieko daļu lielveikalu stāvvietu un visai bieži izraksta sodus.
 
12.nov
Šogad ar rudziem bija apsēta tikai viena desmitā daļa no tā apjoma, kāds Latvijā rudziem bija atvēlēts pirms 100 gadiem. Arī rudzu maizi ikdienā ēdam mazāk nekā iepriekšējā gadsimtā. Lai rudzu maizi liktu galdā arī nākamās paaudzes, rudzu audzētāji, miltu malēji, maiznieki un valsts institūcijas vienojušies apvienot spēkus šim kopīgajam mērķim.
 
8.nov
Latvijas vadošais tehnoloģiju un izklaides uzņēmums Lattelecom, jau pirms diviem gadiem izveidojot jaunu izklaides platformu Shortcut, radikāli mainīja TV vidi un skatīšanās paradumus, dodot iespēju vērot simtiem filmu un seriālu katram skatītājam ērtākajā vietā un laikā.
 
7.nov
Neskatoties uz ekonomikas pieaugumu Latvijā, jaunu apģērbu, apavus un autodegvielu pērk mazāk. Finanšu ministrija (FM) pieļauj, ka degvielas mazumtirdzniecības apjoma samazinājumu izraisījis straujais degvielas cenu kāpums.
 
6.nov
Ziņu, avīžu un žurnālu lasīšana tiešsaistē Latvijā ir populārāka nekā sociālie tīkli, liecina Centrālās statistikas dati. Ziņas un rakstus internetā lielākoties lasa 25 līdz 44 gadus veci Latvijas iedzīvotāji – pārsvarā vīrieši, savukārt sociālos tīklos iesaistās galvenokārt jaunietes vecumā līdz 24 gadiem.
 
1.nov
Uzņēmēju vēlme un spēja aizņemties ar katru gadu pieaug, savukārt banku spēja un vēlme kreditēt uzņēmumus šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir samazinājusies, liecina Finanšu nozares asociācijas indeksa jaunākie dati.
 
31.okt
Ar norakstītu vai dzēstu parādu problēmas vēl nebeidzas. Valsts kontroles (VK) ieskatā, iedzīvotājiem, kuriem tiek atlaists parāds vai kredīts, ir jāmaksā nodoklis. Visvairāk par to ir noraizējušies esošie vai bijušie studenti, kuriem ir dzēsts studiju vai studējošā kredīts. VK ieskatā, saskaņā ar pašreizējo likumdošanu, par šādu pretimnākšanu no valsts puses studentiem ir jāmaksā nodoklis.
 
30.okt
Neskatoties uz to, ka privatizācijas sertifikātiem nav derīguma termiņa un tos var glabāt kaut vai visu mūžu, Privatizācijas aģentūra (PA) ir sākusi iekasēt kontu apkalpošanas maksu. Lielā daļā gadījumu tā ir pat lielāka nekā kontā atlikušo sertifikātu vērtība.
 
29.okt
Latvijā salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm ir viszemākais pašnodrošinājums ar gaļu. Cūkgaļu saražojam labi ja 40 procentu apmērā no tā, ko patērējam. Āfrikas cūku mēris situāciju vēl pasliktina – pāris gadu laikā cūku skaits samazinājies par 35 tūkstošiem un vairākas cūku audzēšanas saimniecības vispār pārtraukušas savu darbu. Tai pašā laikā pieprasījums pēc gaļas ar katru gadu pieaug.
 
25.okt
Jau vairāk nekā 80% Lattelecom interaktīvās televīzijas skatītāju ir pievienojušies Helio interaktīvajai televīzijai jeb saīsinājumā Helio iTV – jauna līmeņa interaktīvai televīzijas videi, kas pielāgojas skatītāja vēlmēm. Tā kā Neatkarīgās lasītājiem ir liela interese par Helio iTV, esam apkopojuši lasītāju biežāk uzdotos jautājumus un Lattelecom atbildes uz tiem.
 
25.okt
Kaut gan benzīna litrs gada laikā sadārdzinājies par aptuveni 18 centiem, bet dīzeļdegvielas – par 20 centiem litrā, turklāt daļu no šī cenu kāpuma izraisīja gada sākumā paaugstinātais akcīzes nodoklis degvielai, Finanšu ministrija neredz vajadzību samazināt šī nodokļa likmes. Gluži otrādi – akcīzes nodokli degvielai nākotnē plānots palielināt.
 
24.okt
Šogad ministrijas kopumā ietaupījušas 9,15 miljonus eiro, ko plānots sadalīt starp dažādiem pasākumiem, tai skaitā prēmijām un jaunu automašīnu iegādei, nevis pietaupīt sliktākiem laikiem.
 
23.okt
Atšķirībā no citiem mazumtirgotājiem, kas savus tīklus sāka būvēt pamazām, atverot vienu veikalu pēc otra, Vācijas zemo cenu veikalu tīkls Lidl Latvijā vienlaikus atklās uzreiz vismaz 10 veikalus. Lai gan pirmo veikalu atvēršana varētu būt aptuveni 2020. gada sākumā, Lidl Latvija jau ir sācis darbinieku meklēšanu.
 
19.okt
Lai veidotu labāko praksi personāla vadībā Latvijā, katru gadu Latvijas Personāla vadīšanas asociācija ( LPVA) piešķir Gada balvu labākajam personāla vadības projektam. Šogad galveno balvu ieguva Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme projekts Veiktspējas rādītāju matricas ieviešana un to sasaiste ar apmaksu.
 
19.okt
Daļa aviokompāniju, vēloties paātrināt pasažieru iekāpšanu lidmašīnā, no 1. novembra ievieš jaunu bagāžas pārvadāšanas kārtību. Diemžēl lielākoties tā ir pasažieriem neizdevīga, jo par somu, ko līdz šim varēja uzskatīt par standarta rokas bagāžu un kuru varēja ņemt līdzi ceļojumā bez maksas, piemēram, Ryanair un Wizz Air pasažieriem būs jāmaksā. Savukārt nacionālā aviokompānija airBaltic saviem pasažieriem joprojām ļauj salonā bez maksas ņemt līdzi standarta rokas bagāžu.
 
17.okt
Visintensīvāk pesticīdi Latvijā tiek lietoti lauku pupu, ziemas kviešu un ziemas rapša sējumos – attiecīgi 1,49 kilogrami, 1,45 kilogrami un 1,43 kilogrami uz vienu sējumu hektāru. Tiesa, tas ir nedaudz mazāk nekā 2012. gadā, kad Centrālā statistikas pārvalde (CSP) veica iepriekšējo pētījumu.
 
5.okt
Saeimai galīgajā lasījumā pieņemot grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, tie samazina noteiktās kopējās kredīta izmaksas patērētājam, ierobežo uz 30 dienām izsniegto kredītu apjomu.
 
4.okt
Latvija šobrīd ir pirmā no Baltijas valstīm, kas daļai pārtikas produktu – šajā gadījumā augļiem un dārzeņiem – ieviesusi samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi. Pozitīvie ieguvumi, ko devusi šī iniciatīva, vieš cerības, ka nākotnē samazināto PVN likmi varētu piemērot arī citiem pārtikas produktiem, piemēram, maizei, pienam, gaļai.
 
2.okt
Neskatoties uz elektronisko mediju popularitāti, drukāto mediju nozīme pieaug. 2019. gadam Latvijas pasts piedāvā abonēt kādu no 749 Latvijas vai ārvalstu preses izdevumiem, kas ir par 27 izdevumiem vairāk nekā pirms gada.
 
1.okt
Bažas par jaunu pārtikas cenu kāpuma vilni ir pārspīlētas. Lielākajai daļai pārtikas produktu, pēc Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra prognozēm, cena nekāps. Piens, gaļa, kartupeļi, cukurs, visticamāk, noturēsies esošajā cenu līmenī, taču pircējiem jārēķinās, ka dārgāki varētu kļūt, piemēram, milti un to izstrādājumi, olas un vistu gaļa.
 
30.sep
Solījumi samazināt vai pat vispār atcelt kādu nodokli ir labs priekšvēlēšanu mārketings. Ikviens iedzīvotājs vai uzņēmējs priecātos nodokļos maksāt mazāk. Tomēr tieši nodokļa izmaiņas ir viens no jūtīgākajiem jautājumiem, par ko deputātiem ievēlēšanas gadījumā būs jālemj. Un tad var izrādīties, ka saldie solījumi pārvērtušies skarbā realitātē.