\\Autori

Ilze Šteinfelde

23.mai
Starp profesijām Latvijā populārākā ir veikalu pārdevēji – šādu darba vietu ir aptuveni 42 tūkstoši, turklāt vienmēr šajā nozarē ir bijis darbaspēka trūkums. Rīkotājdirektoru un uzņēmumu vadītāju Latvijā ir aptuveni 38 tūkstoši – gandrīz tikpat daudz, cik pārdevēju, taču šajos amatos vakances aizpildās ļoti ātri.
 
22.mai
No jaunizveidotā Ķīnas – Latvijas pārrobežu e-komercijas centra nosūtīts pirmais kravas konteiners. Tajā bija Rīgas laku un krāsu rūpnīcas sūtījums ar krāsām, kas kuģim ir jānogādā uz Ninbo Ķīnā. Ar šo pirmo sūtījumu Baltijas kravu terminālī tika svinīgi atklāts Ķīnas (Ninbo) – Latvijas pārrobežu e-komercijas centrs.
 
22.mai
Ja tehnoloģiju milzis Huawei nākotnē vairs nedrīkstēs izmantot ASV tehnoloģijas, tajā skaitā Android operētājsistēmu, tas neattieksies uz jau pārdotajiem telefoniem. Tie tāpat kā līdz šim turpinās darboties, tiesa, visticamāk, bez Android operētājsistēmas atjaunošanas iespējām. Tomēr ir zināmas bažas, vai nākotnē no Huawei telefoniem varēs piekļūt Google lietotnēm, piemēram, Maps, Youtube, Google Analytics utt.
 
20.mai
Dārzkopju izmisīgās pūles maija pirmajā dekādē pasargāt augļu dārzus un ogulājus no sala ne visur devušas cerēto efektu, un augi krietni vien cietuši. Labāka situācija ir graudaugu sējumos – lai gan arī tos vietām skārusi salna, postījumu nav daudz.
 
16.mai
Valsts ieņēmumu dienests (VID) divarpus mēnešu laikā ir pieņēmis un akceptējis teju 710 tūkstošus iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju. Gandrīz 100 000 deklarācijas iesniedzēju ir izveidojies nodokļa parāds kopumā par 16,97 miljoniem eiro. Iepriekš VID prognozēja, ka parādnieku skaits varētu sasniegt 60 tūkstošus.
 
14.mai
Apdrošināšanas nozarē šā gada pirmajos trīs mēnešos parakstīto prēmiju apjoms, salīdzinot ar 2018. gada pirmo ceturksni, ir pieaudzis par 7,4%. Vienlaikus klientiem izmaksātās atlīdzības ir pieaugušas divreiz straujāk nekā parakstīto prēmiju apjoms – par 15,8%. Kopumā 2019. gada pirmajā ceturksnī parakstītas apdrošināšanas prēmijas par 143,9 miljoniem eiro, bet atlīdzībās izmaksāti 86,2 miljoni eiro, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) apkopotā informācija.
 
13.mai
Mazumtirdzniecībā joprojām akūti trūkst darbinieku, pat par spīti tam, ka veikala pārdevēju Latvijā ir vairāk nekā citu profesiju pārstāvju. Diemžēl darba samaksa mazumtirdzniecībā strādājošajiem (ar pāris izņēmumiem) ir visai pieticīga, pat neraugoties uz kāpumu. Atalgojuma straujāku izaugsmi šajā nozarē varbūt izraisīs gaidāmā Lidl veikalu tīkla ienākšana Latvijā.
 
10.mai
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) pēc pašu ministrijas darbinieku iniciatīvas atklāta Bērnu istaba.
 
9.mai
Pašreizējo daudz kritizēto īpašumu kadastrālās vērtības aprēķināšanas kārtību aizstās ar jaunu metodiku, kuru Tieslietu ministrija uzskata par daudz kvalitatīvāku un godīgāku. Cita starpā, tā paredz ņemt vērā ēkas būvniecības gadu un nolietojumu. Saskaņā ar šo projektu, vērtīgākās ir pēc 2000. gada būvētās daudzdzīvokļu mājas ar minimālu nolietojumu – tām piemēros pusotras reizes lielu paaugstinošu koeficientu.
 
8.mai
Kaut arī ekspertu aprēķini liecina, ka, saņemot visus informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) un mobilo sakaru pakalpojumus pie viena pakalpojumu sniedzēja, gada laikā var ietaupīt 20 līdz 30 procentu no izdevumiem, Latvijas uzņēmēji šo iespēju izmanto kūtri. Iespējams, daļa uzņēmēju priekšroku dod risku sadalīšanai, pat neskatoties uz lielākām izmaksām.
 
8.mai
Saldējuma ražotājiem Latvijā primārais ir vietējais tirgus, kurā, tiesa, ir jākonkurē arī ar importa saldētajiem našķiem. Lai ieinteresētu pircējus iegādāties tieši Latvijā gatavotu saldējumu, ražotāji ik gadu cenšas radīt jaunus produktus – ar eksotiskām garšām, neredzētām formām un neticamām krāsām. Šogad kārumniekus vietējie uzņēmumi lutina ar daudziem jauniem gardiem saldējumu veidiem – Pols melnā vafeļu glāzītē (Food Union), saldējums ar cukurvates garšu (Rūjienas saldējums), Druvas cidoniju saldējums (Tervete food).
 
7.mai
Izcepot makarūnus pēc četrām dažādām receptēm, secināju, ka nav sliktu recepšu. Visas ir labas, atšķiras vien garša, jo pēc tasty.co receptes makarūni iznāk saldāki, bet reizē arī gaisīgāki, pēc tasty.lv(delfi.lv) - mandeļaināki
 
5.mai
Pagatavo pats!
 
3.mai
Kad portugāļu jūrasbraucēji 15. gadsimtā atklāja Madeiras salu, tā viņiem nepavisam nepatika – salu no visām pusēm sargāja nepieejamas klintis, kas neļāva ērti piestāt, savukārt pati sala bija tik blīvi noaugusi ar mežiem, ka portugāļi neredzēja cita risinājuma, kā vienkārši salu nodedzināt. Pirms sešiem gadsimtiem nevienam neienāca prātā, ka sala varētu pievilināt miljoniem tūristu, kas nebeidz par to priecāties.
 
3.mai
Valsts kanceleja publiskojusi amatpersonu mēnešalgas nākamajam gadam. Salīdzinot ar šo gadu, amatpersonu atalgojums pieaugs par aptuveni 5,5 procentiem.
 
2.mai
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), pārbaudot 184 zaļos publiskos iepirkumus, neatbilstības konstatējis 100 uzņēmumos, tajā skaitā arī trijos no pārbaudītajiem sešiem vairumtirdzniecības uzņēmumiem.
 
30.apr
SIA Latvijas mobilais telefons (LMT) 2019. gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar tādu pašu laiku pērn, kāpinājis apgrozījumu par sešiem procentiem, sasniedzot 52,6 miljonus eiro. Savukārt Tele2 apgrozījums pirmajā ceturksnī pieaudzis līdz 30,5 miljoniem eiro, kas ir par četriem procentiem vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā laika periodā.
 
29.apr
Kūku milti ir smalki, balti milti ar zemu proteīna saturu, kas biskvīta tekstūru padara ļoti maigu. Šifons un eņģeļa kūka ir kūkas, kurās bez šiem miltiem neiztikt. Galvenā atšķirība starp kūku miltiem un universālajiem miltiem ir proteīna daudzums. Universālajos miltos tas ir aptuveni 10-12% , kūku miltos aptuveni 7-8%.
 
29.apr
Stājoties spēkā Saeimas apstiprinātajiem grozījumiem Ceļu satiksmes likumā, autovadītājiem vairs nebūs obligāti jāvadā līdzi transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība un vadītāja apliecība, ja vien līdzi būs personu apliecinošs dokuments. Taču tiesībām un automašīnas tehniskajai pasei ir jābūt kabatā, dodoties ar automašīnu ārpus valsts.
 
26.apr
Ēnu ekonomikas apjoms Latvijas būvniecības nozarē kopš 2015. gada samazinājies par 5,9 procentpunktiem, sarūkot līdz 34,1 procentpunktam no iekšzemes kopprodukta (IKP), liecina pētījuma Ēnu ekonomika Latvijas būvniecībā 2015–2018 rezultāti. Pētījumā secināts, ka to galvenokārt veicinājis aplokšņu algu samazinājums. No 36,3 procentpunktiem 2015. gadā tas 2018. gadā noslīdējis līdz 28,2 procentpunktiem.
 
24.apr
Latvija ir viena no valstīm, kurā datu pārraide, tajā skaitā arī internets mobilajās ierīcēs, tiek patērēta ļoti lielos apjomos. Visi trīs Latvijas mobilo sakaru operatori ir datu pārraides milžu pirmajā vienpadsmitniekā. Tajā pašā laikā Latvijā ir vietas, kurās nav mobilo tīklu pārklājuma.
 
17.apr
Līdz ar 2019. gada valsts budžeta stāšanos spēkā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa alga palielinājusies par 400 eiro, sasniedzot 5520 eiro pirms nodokļu nomaksas. Pieauguši arī reprezentācijai atvēlētie līdzekļi gan Valsts prezidentam, gan arī premjeram un ministriem, kā arī Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei.