\\Autori

Ilze Šteinfelde

27.nov
Pirms diviem gadiem īstenotas nodokļu reformas rezultātā vairāk nekā simt tūkstoši iedzīvotāju kļuva par nodokļu parādniekiem, pašiem to negribot. Līdz šim šo nodokļu parādu par 2018. un 2019. gadu vēl nav samaksājis 42 461 iedzīvotājs. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta aplēsēm, kopējā nenomaksātā nodokļu summa ir aptuveni 3 miljoni eiro. Lai vecinātu parāda nomaksu, Valsts ieņēmumu dienests 42 461 iedzīvotājam ir izsūtījis aicinājumu nodokli samaksāt līdz šī gada 1. decembrim, pretējā gadījumā draudot ar soda naudu.
 
25.nov
Valsts kanceleja izsludinājusi iepirkumu, kura ietvaros plānots pasūtīt deviņus galdus, oratora pulti un galasienas apdares paneļu komplektu valdības mājas sanāksmju telpai, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja vietnē publicētais sludinājums. Kopējā iepirkuma summa 41 999 eiro, kas nozīmē, ka tas kvalificējas kā mazais iepirkums.
 
24.nov
Neskatoties uz krīzi un sociālo spriedzi, Saeimas deputātu vairākums vakar, balsojot par grozījumu projektu Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, nolēma neiesaldēt premjera un ministru algu pieaugumu. Līdz ar to premjerministrs, ministri, tiesneši, ostu padomes locekļi un citas valsts amatpersonas nākamgad var rēķināties ar algas pielikumu. Ministru prezidenta alga nākamgad pārsniegs 5000 eiro mēnesī, bet Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) darbinieku maksimāli iespējamais atalgojums 2021. gadā būs 10 000 eiro mēnesī.
 
23.nov
Kosmētikas ražotājs “Dzintars” darbu pārtrauca pirms gada. Šobrīd ražošana atsākta testa režīmā, un pagaidām jaunā produkcija veikalos nav nopērkama. Jaunie uzņēmuma īpašnieki sola, ka ražošanas jauda tiks palielināta gada nogalē un produkcija veikalos nonāks pēc gadu mijas.
 
21.nov
Bijušajam vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP), kļūstot par Saeimas deputātu, alga uz papīra šogad samazināsies par 1607 eiro. Viņam nebūs vairs papildu piemaksa pie algas 1073 eiro apmērā reprezentācijas izdevumu segšanai un dienesta auto. Tomēr viņš, tāpat kā ikviens Saeimas deputāts varēs pretendēt uz kompensāciju par transportu un mājokļa īri, ja viņa deklarētā dzīvesvieta būs ārpus Rīgas. Turklāt, ja viņš Saeimā būs tikpat nodarbināts kā viņa iespējamais pēctecis, tagadējais Saeimas deputāts Artūrs Toms Plešs (AP), starpība algā, pieskaitot ministriem maksātos reprezentācijas izdevumus, būs tikai 500 eiro (uz papīra).
 
17.nov
Mūsdienās Sarkano samta kūku cep, izmantojot krāsvielas. Taču senatnē to gatavoja, kā krāsvielu izmantojot bietes. Izmēģināju aptuveni 7 dažādus variantus ( bietes un dzērvenes, bietes un brūklenes, svaigas bietes, vārītas bietes utt), mēģinot atrast vislabāko kombināciju, lai nevajadzētu izmantot krāsvielas. Šis ir pagaidām labākais variants - krāsai izmantot bietes un kazenes.
 
17.nov
Atzīmējot Latvijas Republikas proklamēšanas 102. gadadienu, valsts galvaspilsētā nenotiks publiski pasākumi, taču svētku noskaņu radīs tiešsaistē skatāmie koncerti, pilsētas noformējums un patriotiskās krāsās izgaismotais Brīvības piemineklis.
 
17.nov
Latvijā piecās administratīvajās teritorijās – Daugavpilī, Ludzā, Rēzeknē, Laucesas pagasta Mirnijā un Naujenes pagasta Vecstropos – atrodas 18. novembra ielas. Krāslavā ir 18. novembra laukums. Visas šīs vietas ir Latgalē.
 
15.nov
Rīta agrumā izcepta maize, tikko noplūkts ābols, dobē salasītas zemenes, Latvijā izaudzēti kartupeļi un vietējo gotiņu piens – tie ir produkti, ar ko labprāt mielotos daudzi Latvijas iedzīvotāji. Un 64% aptaujāto atzīst, ka viņiem ir svarīgi, lai iegādātā pārtika būtu ražota Latvijā. Taču tikai 26% cenšas pēc iespējas biežāk iegādāties pašmāju ražojumus. Galvenais, kas tos attur, ir salīdzinoši augstās vietējo pārtikas produktu cenas.
 
13.nov
Pandēmijas un ceļošanas ierobežojumu dēļ būtiski palielinājusies interese par atpūtu dabā. Diemžēl komplektā ar šo interesi nāk arī plastmasas pudeles, ietinamais papīrs un citi atkritumi, kas paliek dabā.
 
12.nov
Valdība atbalstījusi Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu Covid-19 krīzes dēļ dīkstāvē nonākušiem darbiniekiem izmaksāt pabalstus no 330 eiro līdz 1000 eiro mēnesī. Turklāt šis atbalsts pienākas arī uzņēmumiem ar nodokļa parādu. Tai pašā laikā attiecībā uz pašnodarbinātiem valsts ir daudz stingrāka, proti, dīkstāves pabalstu pašnodarbinātie nevarēs saņemt, ja nodokļu parāds būs lielāks nekā 1000 eiro.
 
11.nov
In a month and a half, on 1 January 2021, the EU's new relationship with the United Kingdom will enter into force. It will also affect cross-border shopping and postage. After this event, value added tax will be levied on purchases in British online stores if they exceed € 22, as well as personal items, such as gifts, if they are more expensive than € 45. Therefore, if you are planning a pricey purchase in one of the UK online stores, do not delay. After a few months, the purchase may become a fifth more expensive.
 
11.nov
Pēc pusotra mēneša – 2021. gada 1. janvārī – stāsies spēkā ES jaunās attiecības ar Apvienoto Karalisti. Tas ietekmēs arī pārrobežu iepirkumus un pasta sūtījumus. Pēc gadumijas ar pievienotās vērtības nodokli tiks aplikti pirkumi Lielbritānijas internetveikalos, ja tie pārsniegs 22 eiro, kā arī personiskie sūtījumi, piemēram, dāvanas, ja tās būs dārgākas nekā 45 eiro. Tāpēc, ja ieplānots kāds vērtīgs pirkums kādā no Lielbritānijas internetveikaliem, nekavējieties ar šīs ieceres realizēšanu. Pēc pāris mēnešiem pirkums var izmaksāt par piektdaļu dārgāk.
 
10.nov
Sācies novembra svētku laiks. Šodien vēl iespējams paspēt nosvinēt Mārtiņus, bet jau rīt atzīmējama Lāčplēša diena, bet pēc nedēļas klāt būs 18. novembris, tāpēc svētkos palutini sevi un sev mīļos ar marcipāna kūku.
 
5.nov
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) par 3,9 miljoniem eiro iegādājusies 6261 portatīvo datoru skolu un skolēnu vajadzībām cenu aptaujas rezultātā, nevis rīkojot atklātu konkursu. Tas vieš bažas, vai IZM tiešām ir izvēlējusies ekonomiski izdevīgāko variantu, lai ar portatīvajiem datoriem nodrošinātu pēc iespējas vairāk skolēnu. Lielākās skolas saņems katra pa 29 datoriem, bet daļa mazo lauku skoliņu vispār paliks bešā.
 
4.nov
Vienkārši un ātri pagatvojama vista. Ne velti šo metodi sauc par vecpuišu metodi.
 
3.nov
Pandēmijas diktēto sociālās distancēšanās pasākumu dēļ Latvijas Republikas proklamēšanas dienā 18. novembrī izpaliks tradicionālais svētku salūts. Līdz vakar vakaram vēl nebija arī skaidrs, vai šogad notiks gaismas ikgadējais festivāls „Staro Rīga”.
 
3.nov
Gaidāmā nodokļu reforma ne tikai bez žēlastības nogriezīs autoratlīdzības saņēmēju ienākumus, bet arī smagi skars pašnodarbinātos. Īpaši tos, kuri nopelna nedaudz. Piecu bērnu mamma Ilze Mežniece pēc konsultācijas ar Finanšu ministriju par gaidāmās nodokļu reformas ietekmi uz viņas ienākumiem saprata, ka par viņas vēlmi turpināt strādāt viņa tiks sodīta. Izklausās absurdi? Bet kā lai savādāk nosauc jauno kārtību, kas paredz, ka nodokļi pašnodarbinātajam būs jāmaksā pat tad, ja nebūs ieņēmumu. Ņemot vērā Covid-19 attīstību, iespēja kādus mēnešus palikt bez ienākumiem Ilzei ir reāla. Sarunā ar Neatkarīgo viņa atklāj, kas, viņasprāt, ir lielākas briesmas ‒ Covid-19 vai gaidāmā nodokļu reforma.
 
3.nov
The forthcoming tax reform will not only ruthlessly cut the income of royalty recipients, but will also hit the self-employed hard. Especially those who only earn a little. Mother of five, Ilze Mežniece, after consulting with the Ministry of Finance on the impact of the forthcoming tax reform on her income, realized that she would be punished for her desire to continue working. Sounds absurd? But how else to call the new procedure, which stipulates that the self-employed will have to pay taxes even if there is no income. Given the development of Covid-19, Ilze has a real chance to be without income for some months. In a conversation with Neatkarīgā, she reveals which she thinks is a greater danger - Covid-19 or the upcoming tax reform.
 
29.okt
Vai var pilnveidot zināšanas vai apgūt jaunas prasmes, kad skolas laiks ir sen aiz muguras? Var un noteikti vajag! Vecums nav šķērslis, lai mācītos vai pilnveidotos. Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) pieaugušo izglītības projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” piektajā mācību kārtā saņemti gandrīz 29 000 pieteikumu no teju 20 000 iedzīvotāju. Salīdzināšanai ‒ pērn uz mācību pieaugušajiem ceturto kārtu pieteicās vairāk nekā 14 000 iedzīvotāju.
 
29.okt
No 126 pašvaldībām – pilsētām un novadiem – bezdarba līmenis gada laikā ir samazinājies tikai 9 novados, un gandrīz tie visi atrodas Latgalē, izņemot divus Kurzemes novadus – Durbi un Vaiņodi. Savukārt visdramatiskāko bezdarba līmeņa pieaugumu piedzīvojusi kūrortpilsēta Jūrmala, galvaspilsēta Rīga un daļa Rīgas tuvumā esošo novadu, liecina Neatkarīgās pētījums.
 
27.okt
Šajā apkures sezonā lētākā apkure ir Aizkrauklē, kur par siltumu ir jāmaksā 35,45 eiro par megavatstundu. Tas ir teju divas reizes lētāk nekā Saulkrastos un Zvejniekciemā, kur apkures tarifs ir 69,98 eiro par megavatstundu.