Veselība

7.mar 2021
Izraēlā pret Covid-19 vakcinētie un ar Covid-19 pārslimojušie var apmeklēt kinoteātrus, teātrus, muzejus, sporta centrus, baseinus un apmesties viesnīcās, uzrādot tā dēvēto “zaļo pasi” un ievērojot piesardzības noteikumus. Latvijā pagaidām vakcinētajiem un “Covid-19” pārslimojušajiem nav nekādas priekšrocības salīdzinājumā ar nevakcinētajiem. Iespējams, nākotnē, tādas varētu būt, piemēram, saistībā ar ceļošanu. Tāpat vakcinētie varbūt tiks pie vienas papildus brīvdienas.
5.mar 2021
Veselības ministrija reformām veselības nozarē plāno piesaistīt vairāk nekā 200 miljonus eiro, kur lielākā daļa finansējuma paredzēta desmit ārstniecības iestāžu infrastruktūras attīstībai. Šis fakts dara bažīgus gan politiķus, gan ekspertus medicīnas jomā, jo neatbildēts paliek jautājums, ko no šī finansiāli iespaidīgā ieguldījuma iegūst pacienti?
3.mar 2021
Poti pret Covid-19 līdz vakardienai ir saņēmuši četri simtgadnieki un četri Latvijas iedzīvotāji, kuri šogad svinēs 100 gadu jubileju.
2.mar 2021
Valdības sēdē veselības ministrs Daniels Pavļuts šodien pieļāva, ka Latvijā varētu būt nepieciešams vakcinēt vēl reizi tos, kas jau ir vakcinēti un saņēmuši abas potes.
1.mar 2021
Zāļu valsts aģentūra un Veselības inspekcija aicina būt piesardzīgiem un iegādāties zāles tikai licencētās interneta vietnēs. Visām Latvijā likumīgi strādājošām tiešsaistes aptiekām ir vienota pazīšanas norāde – logotips, ar kura palīdzību tiek apstiprināts, ka attiecīgā interneta aptieka darbojas likumīgi.
27.feb 2021
Olimpiskajā centrā “Ventspils” veselības un labsajūtas uzlabošanai pieejams mūsdienīgs fizioterapijas centrs.
26.feb 2021
Visā pasaulē februāra pēdējā dienā atzīmē Reto slimību dienu. Latvijā ir reģistrēti 11 167 pacienti ar 1246 dažādām retām diagnozēm. Šogad Reto slimību alianse sagatavojusi video stāstu “Sapņi mūs vieno!”, kas ataino trīs reto slimību pacientu dzīves noskaņu, vienlaikus atgādinot, ka pašlaik Latvijā ir vismaz 100 000 šādu nezināmu un neizstāstītu stāstu, jo viena no reto slimību pacientu un visas Latvijas veselības aprūpes problēmām ir slimības atklāšana un diagnozes noteikšana.
24.feb 2021
Eiropas Savienības Atjaunošanas un noturības mehānisma ietvaros Latvijas veselības aprūpei paredzēti vairāk nekā 180 miljoni eiro. Naudu saņems vairākas ārstniecības iestādes Latvijā, taču – vai visas?
23.feb 2021
Vēl pirms pāris dienām Vakcinācijas projekta birojs vakcinācijas kabinetiem aizliedza veikt pašdarbību, potējot seniorus ārpus kopējās rindas. Taču šodien atkal tiek rekomendēts veidot gaidīšanas rindu gadījumiem, ja kāds no iepriekšējā pieraksta neierodas uz poti. Visnotaļ slavējama rekomendācija, taču kāpēc šī informācija ir gūstama tikai Twiterī?
21.feb 2021
Vakcinācijas projektu birojs vakar Twitter kontā ievietoja vakcinācijas kabinetu karti. Tajā atrodama informācija par 571 vietām (ārstniecības iestādēm un ģimenes ārstu praksēm) Latvijā, kurās iespējams veikt vakcināciju pret Covid-19.
19.feb 2021
Pavadīt augu dienu mājās, strādāt attālināti, pieskatīt bērnu skolas darbus, nepārtraukti būt gatavam dažādām izmaiņām un noteikumu grozīšanai – tas atņem pat vairāk spēku nekā ierastā dzīve un darbs līdz pandēmijai. Zinoši eksperti iesaka arī šajos apstākļos ievērot noteiktu dienas režīmu, katru dienu iziet svaigā gaisā, regulāri vingrot kaut vai turpat istabā un saprātīgi plānot mājassoli, tad pašsajūta būs labāka un varēs pievērsties arī tālākiem pasākumiem, lai justos moži un enerģiski. Viens no tādiem varētu būt koenzīma Q10 uzņemšana.
19.feb 2021
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Latvijas Onkoloģijas centrs ir uzsākta ķīmijterapijas zāļu jaucējrobotu darbības testēšana, un pašreizējie testu rezultāti liecina, ka programmatūra un robotu iekārtas darbojas korekti.
19.feb 2021
Uzsākot senioru vakcināciju, Veselības ministrija aicina iedzīvotājus pieteikties vakcinācijai internetā www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989 vai arī zvanīt savam ģimenes ārstam. Daļa no tiem, kam nav pieejams internets vai prasmes nav pietiekami labas, krīt panikā – telefons vairākas dienas nav sazvanāms, bet ģimenes ārstiem pašiem ir vairāk jautājumu nekā atbilžu.
16.feb 2021
Latvijā ir pieejamas trīs vakcīnas pret Covid-19 - “Pfizer-BioNTech” vakcīna “Comirnaty”, ražotāja “Moderna Biotech Spain, S.L.” vakcīna “Moderna” un “Astra Zeneca” vakcīna. Tā kā potējamais nevar izvēlēties un, visticamāk, arī nākotnē nevarēs izvēlēties, ar kādu vakcīnu potēties, tad ir jāpaļaujas uz likteni vai uz vakcīnu dalītājiem.
16.feb 2021
Pieaugot Covid-19 pacientu vecumam, pieaug arī nāves gadījumu īpatsvars, secinājis Slimību profilakses un kontroles centrs, apkopojot provizoriskos mirstības datus par 2020. gadu. Lai arī izskanējušas dažādas spekulācijas par mirstības pieauguma iemesliem pagājušajā gadā, kad visu pasauli pārņēma jaunais koronavīruss, epidemiologi uzskata, ka tomēr 2020. gadā novērotais nelielais mirstības pieaugums ir saistīts tieši ar Covid-19.
12.feb 2021
Prioritāri vakcinējamo Latvijas iedzīvotāju vidū ir “kritiskās amatpersonas valsts darbības nepārtrauktībai un drošībai” un daļa šo amatpersonu jau šonedēļ ir saņēmuši Covid-19 vakcīnu. Stradiņa slimnīcā vakcinēts arī Valsts prezidents Egils Levits un premjerministrs Krišjānis Kariņš. Taču pirmsskolas un vispārizglītojošo skolu pedagogiem sava rinda prioritāšu sarakstā gan vēl jāgaida, jo skolotāji, iespējams, varēs vakcinēties vien pavasara beigās.
5.feb 2021
Dienu pēc dienesta pārbaudes ziņojuma par Covid-19 vakcīnu iepirkumu, kurā Latvija pieteicās uz ievērojami mazāku viena konkrēta ražotāja “Pfizer-BioNTech” vakcīnu pievedumu, un veselības ministra lēmuma ierosināt disciplinārlietu pret divām amatpersonām, Latvija saņēmusi ziņu no Eiropas Komisijas. Ar savām vakcīnu devām piekritušas dalīties Eiropas Savienības dalībvalstis, bet pārdali organizē Zviedrija.
1.feb 2021
Epidemiologu aprēķinātais Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients, proti, tas, cik vīruss ir spējīgs vairoties un izplatīties, Latvijā ir pieaudzis. Turklāt slimnīcās arvien palielinās Covid-19 pacientu skaits, kuriem slimība ir smagā stāvoklī. Izvērtējot Latvijas lielāko slimnīcu darbību un prioritātes šim gadam, Veselības ministrija norāda, ka vissvarīgākais šāgada uzdevums universitāšu klīnikām būs gatavošanās Covid-19 trešajam vilnim.
30.jan 2021
Tūkstoš jaunu Covid-19 pacientu dienā, katram pacientam ir vairākas kontaktpersonas, kuras ir jāinformē un jāapzvana, lai izstāstītu, kādi drošības pasākumi jāievēro. Slimību profilakses un kontroles centrs ar saviem resursiem to vairs izdarīt nespēj, tāpēc valdība pieņēmusi lēmumu par aptuveni 400 000 eiro sameklēt kādu organizāciju un nopirkt šo pakalpojumu. Covid-19 inficēto skaits sāka palielināties ne jau vakar, kad Ministru kabinets izskatīja šo jautājumu, bet vairākus mēnešus iepriekš, tāpēc aktuāls ir jautājums, kāpēc šāds risinājums nāk tikai tagad?
28.jan 2021
Lai atbalstītu krūts vēža pacientes un veiktu krūšu rekonstrukciju, veselības budžetā papildus ir nepieciešami 47 488 eiro, liecina Nacionālā veselības dienesta aprēķini. Lai arī pēdējos gados valsts ir atsākusi apmaksāt pašu rekonstruējošo operāciju, krūšu atjaunošanai nepieciešamos implantus sievietēm jāpērk pašām. Šī summa būtu nepieciešama, lai segtu šo implantu izmaksas.
26.jan 2021
Labklājības ministrija izstrādājusi rīcības plānu Covid-19 izplatības ierobežošanai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās. Lai arī labklājības ministre Ramona Petraviča vairākas reizes pirmdien publiski uzsvēra, ka ministrija vaiga sviedros strādā jau kopš pagājušā gada pavasara, lai sociālās aprūpes centros ierobežotu Covid-19 izplatību, rīcības plāns tapis tikai tagad, tātad gadu pēc pandēmijas sākuma.
25.jan 2021
Rīgas 1. slimnīca janvāra beigās sāks uzņemt Covid-19 pacientus īpaši šim mērķim izveidotajā nodaļā. Tomēr slimnīcas vadība uzsver, ka ārstniecības iestāde turpinās sniegt ambulatoros un dienas stacionāra veselības aprūpes pakalpojumus citiem pacientiem.