Cik "apaļam" jābūt, lai jau drīzumā saņemtu poti pret Covid-19?

© Pixabay

Turpinot vakcināciju pret Covid-19, šonedēļ ar Veselības ministrijas rīkojumu tiks atvērta nākošā prioritārā grupa - iedzīvotāji ar hroniskajām saslimšanām. Pie hroniskajām saslimšanām iekļauta arī aptaukošanās. Taču cik apaļam ir jābūt, lai poti saņemtu jau drīzumā?

Kopumā prioritāro grupu plānošanas dokumentā ir norādīti vairāk nekā 166 000 iedzīvotāji ar dažādām hroniskām saslimšanām (ļaundabīgiem audzējiem, hroniskām elpošanas ceļu slimībām, hroniskām sirds asinsvadu sistēmas slimībām, hroniskām nieru slimībām, hroniskām aknu slimībām, hroniskām nervu sistēmas slimībām, cukura diabētu, imūnsupresiju, aptaukošanos un smagām psihiskām slimībām). Vakcinācijas projekta birojs informē, ka šobrīd vietnē manavakcina.lv un pa bezmaksas tālruni 8989 pieteikušies vairāk nekā 23 000 iedzīvotāju, kuri norādījuši savu piederību iedzīvotāju grupai ar hroniskām saslimšanām. Līdz ar to Veselības ministrija aicina visus Latvijas iedzīvotājus, kuriem ir hroniskas saslimšanas, neatlikt pieteikšanos vakcinācijai pret Covid-19 un reģistrēties tagad vietnē manavakcina.lv, pa tālruni 8989 vai pie ģimenes ārsta.

Ja pieteikšanās vakcinācijai notikusi vietnē manavakcina.lv vai pa tālruni 8989, dati tiks salīdzināti ar informāciju vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā - pret pieejamajiem hronisko slimību reģistriem (Cukura diabēta pacientu reģistru, Onkoloģisko pacientu reģistru, Multiplās sklerozes pacientu reģistru, HIV pacientu reģistru, C-hepatīta pacientu reģistru) un izrakstītajiem kompensējamajiem medikamentiem. Ja pieteikšanās vakcinācijai notikusi pie ģimenes ārsta, ģimenes ārsts vadīsies atbilstoši SPKC rekomendācijām hroniski slimo pacientu vakcinācijai.

Veselības ministrijas informatīvajā ziņojumā “Par prioritāri vakcinējamām personu grupām” norādīts, ka prioritāri vakcinējamā grupā iekļaujamas personas, kuru ķermeņa masas indekss ir virs 30.

Kā aprēķināt ķermeņa masas indeksu?

Ķermeņa masas indeksa (ĶMI) novērtēšanai izmanto PVO 1995. gada klasifikāciju četrās kategorijās, liecina informācija e-veseliba.lv. Izmantojot ĶMI, tiek noteikta ķermeņa svara un auguma garuma proporcija. ĶMI aprēķināšanas formula: svars(kg) dalīts ar auguma garumu (m) kvadrātā.

Nepietiekama ķermeņa masa

ĶMI < 18,5

Normāla ķermeņa masa

ĶMI = 18,5 - 24,99

Lieka ķermeņa masa

ĶMI = 25 - 29,99

Aptaukošanās

ĶMI > 30

Piemēram: Cilvēka ķermeņa svars ir 65 kg un auguma garums 1,65 metri, tad aprēķina sekojoši: 65 kg/ 1,65x1,65 = 65 : 2,7225 = 23,875 (iegūtais indekss atbilst normālai ķermeņa masai).

Veselība

Arī Saeimas darba kārtībā nonācis jautājums par bērnu vakcināciju pret difteriju un citām infekcijas slimībām. Saskaņā ar Veselība ministrijas datiem, bērnu vakcinācijas līmenis ir apmierinošs, tomēr pieaugušie pret difteriju vakcinējas nepietiekami. Tikai puse Latvijas iedzīvotāju ir revakcinējušies pret difteriju, kas kopumā negatīvi ietekmē sabiedrības kopējo aizsardzību pret šo infekcijas slimību.