Perevoščikovs prognozē, kad beidzot Latvijā varētu tikt mazināti ierobežošanas pasākumi

© Ekrānšāviņš

Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs šodien valdības sēdē izteica prognozi, ka, saslimšanas tempiem turpinot samazināties esošajos tempos, no 11. līdz 21. aprīlim Latvijā 14 dienu kumulatīvo gadījumu skaits uz 10 000 iedzīvotāju varētu samazināties līdz 200 gadījumiem. Tas ir saslimstības līmenis, kad valdība ir apņēmusies mazināt ierobežošanas pasākumus.

Vienlaikus premjers Krišjanis Kariņš atzina, ka nākamnedēļ Ministru kabinets varētu diskutēt par valstī ieviesto ierobežojumu pārskatīšanu. Tiesa, tas gan nenozīmē, ka ierobežošanas pasākumi tiks mīkstināti. Iespējams, tie tiks tikai pārskatīti. Aizsardzības ministrs Artis Pabriks aicināja izmantot patlaban doto atelpas brīdi, lai "sakārtotu lietas" un sabiedrība sagatavotos pavasarim. A. Pabriks uzsvēra, ka viņš nerunā par atvieglojumu ieviešanu, bet gan aicināja sakārtot jautājumu ar aizliegto preču sarakstiem veikalos.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts gan brīdināja būt piesardzīgiem, projicējot lineāro saslimšanas līkni, balstoties uz līdzšinējiem saslimšanas gadījumiem. Viņš šīs bažas saista ar īpaši lipīgo vīrusa celmu izplatību, kas vienā mirklī lejupejošo līkni var pārvērst augšupejošā līknē.

Pirmdien Latvijā reģistrēti 643 jauni Covid-19 gadījumi un saņemta informācija par astoņu ar jauno koronavīrusu sasirgušu personu nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.

Latvijā reģistrēto Covid-19 gadījumu skaits līdz šim sasniedzis 94 602, bet mirušo Covid-19 pacientu skaits - 1777.

Aizvadītajā nedēļā fiksēti kopumā 3450 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, bet saslimstība samazinājusies par 16,8% un atklāti vidēji 493 jauni inficēšanās gadījumi dienā.

Vienlaikus pagājušajā nedēļā pieaudzis veikto testu skaits, kas kopumā bija 90 921, bet vidējais pozitīvo testu īpatsvars ir bijis 3,8%. Pirms septiņām dienām kopumā tika veikti 81 179 testi, bet pozitīvo testu īpatsvars bija 5,1%. Veikto testu skaita dinamika nedēļas laikā pieaugusi par 12,1%, veicot vidēji 12 989 testus dienā.

Kāpēc Latvijai it tik svarīgi, lai 14 dienu kumulatīvais saslimšanas gadījumu skaits uz 10 000 iedzīvotāju nebūtu lielāks par 200?

Ministru kabinets februāra sākumā atbalstīja Veselības ministrijas izstrādāto plānu Covid-19 drošības pasākumu mazināšanai pēc tā dēvētā luksofora principa. "Luksofora princips" sastāv no četrām riska pakāpēm:

  • 1. "tumši sarkanās gaismas" - ļoti augsta riska situācijas, kurā esam šobrīd, jo 14 dienās reģistrēti vairāk nekā 200 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju (precīzs rādītājs - 563,2);
  • 2. "sarkanās gaismas" - augsta riska situācijas, kurā 14 dienās reģistrē ne vairāk kā 200 jaunus saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Tikai tad varēsim pakāpeniski drošības pasākumus sākt mazināt;
  • 3. "dzeltenās gaismas" - vidēja riska situācijas, kurā 14 dienās reģistrē ne vairāk kā 100 jaunus saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju;
  • 4. "zaļās gaismas" - zema riska situācijas, kurā 14 dienās reģistrē 20 jaunus saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Tas ļaus atgriezties pie ikdienas dzīves bez būtiskiem ierobežojumiem.



Veselība

Arī Saeimas darba kārtībā nonācis jautājums par bērnu vakcināciju pret difteriju un citām infekcijas slimībām. Saskaņā ar Veselība ministrijas datiem, bērnu vakcinācijas līmenis ir apmierinošs, tomēr pieaugušie pret difteriju vakcinējas nepietiekami. Tikai puse Latvijas iedzīvotāju ir revakcinējušies pret difteriju, kas kopumā negatīvi ietekmē sabiedrības kopējo aizsardzību pret šo infekcijas slimību.

Svarīgākais