Indeksācijā pensijas palielināsies vidēji par 16 līdz 20 eiro

PENSIJAS šogad palielinās atbilstoši patēriņa cenu un algu kāpumam, kas vienādi attiecas uz visiem senioriem, bet pensijas pielikumu ietekmēs katra cilvēka darba stāžs © Ilze Zvēra/F64

Kā liecina Labklājības ministrijas aprēķini, šī gada indeksācijā pensijas palielināsies vidēji par 16 līdz 20 eiro. Vienlaikus ar pensiju šogad rudenī palielinās arī pensiju piemaksu. Pensiju un atlīdzību indeksācija notiks šā gada 1. oktobrī, tiks palielinātas pensijas un atlīdzības vai to daļu apmērs, kas nepārsniedz 470 eiro.

Indeksēs pensiju vai tās daļu līdz 470 eiro

Labklājības ministrijā Neatkarīgā noskaidroja, ka šogad tiks indeksēts viss pensijas un atlīdzības apmērs, ja tas nepārsniedz 470 eiro. Savukārt tām pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 470 eiro, indeksēs tikai daļu no piešķirtās summas, tas ir, šos 470 eiro. Palielinājums būs atkarīgs gan no pensijas un atlīdzības apmēra, gan piemērojamā indeksa. Izņēmums ir politiski represētie, cilvēki ar pirmās grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem indeksēs visu pensijas apmēru.

Labklājības ministrs Gatis Eglītis, komentējot šāgada pensiju indeksāciju, norāda, ka viņa kā ministra prioritāte, inflācijai palielinoties, ir “rūpēties, lai nosargātu pensionāru pirktspēju”. Viņš arī sola, ka papildus pensiju indeksācijas mehānismam 2022. gada budžeta sarunās būs svarīgi panākt iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamā minimuma pensijām būtisku celšanu un citus pensionāru ienākumus vairojošus pasākumus.

Dažādi indeksi - atkarīgi no darba stāža

Šajā gadā izdienas, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijām un atlīdzībām tiks piemērots indekss - 1,0423. Tomēr

līdzīgi kā citus gadus, arī šogad vecuma pensiju indeksācijā tiks piemēroti dažādi indeksi, kas atkarīgi no cilvēka uzkrātā apdrošināšanas stāža.

Jo lielāks apdrošināšanas stāžs, jo lielāks indekss tiks piemērots un lielāku vecuma pensijas pieaugumu cilvēks var sagaidīt.

Ja apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, tad pensiju indeksācijā bez faktiskā patēriņa cenu indeksa ņems vērā arī 50 procentus no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem. Savukārt, ja darba stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem, kā arī, ja pensija piešķirta par darbu kaitīgos un smagos vai sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos, ņems vērā 60 procentus no algas pieauguma; ja darba stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem - 70 procentus, bet ja darba stāžs ir 45 gadi un vairāk, - 80 procentus. Pagājušajā gadā bija diskusijas, un tas bija arī viens no Latvijas Pensionāru federācijas priekšlikumiem, indeksācijā izmantot arī 100 procentus no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma, taču tas pagaidām nav guvis politisku atbalstu.

Labklājības ministrijas eksperti skaidro, ka tiem cilvēkiem, kuru apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, vecuma pensijas pārskatīšanā piemēros indeksu 1,0423; ja apdrošināšanas stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem - piemēros indeksu 1,0451; ja apdrošināšanas stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem - indekss būs 1,0479. Savukārt, ja apdrošināšanas stāžs ir 45 un vairāk gadu, piemēros indeksu 1,0507.

Jo lielāks darba stāžs, lielāks pielikums

Labklājības ministrija piedāvā iepazīties ar piemēru, kā varētu palielināties konkrēta apmēra pensija, tomēr jāatceras, ka katra pensionāra situācija ir atšķirīga. Piemēram, ja vecuma pensijas apmērs ir 380 eiro, tad senioram ar apdrošināšanas stāžu līdz 29 gadiem no šā gada oktobra pensijas apmērs būs 396,07 eiro (par 16,07 eiro lielāks), ja apdrošināšanas stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem - pensijas apmērs būs 397,14 eiro (par 17,14 eiro lielāks), ja apdrošināšanas stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem - pensijas apmērs būs 398,20 eiro (par 18,20 eiro lielāks). Savukārt, ja apdrošināšanas stāžs ir 45 gadi un vairāk, tad pensija palielināsies līdz 399,27 eiro (par 19,27 eiro lielāks).

Indeksēs pensiju piemaksas

Jāatgādina, ka arī šogad indeksēs piešķirtās piemaksas pie vecuma un invaliditātes pensijas par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, piemērojot faktisko patēriņa cenu indeksu un 50 procentus no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

Indeksējot piemaksu, 2021. gada 1. oktobrī indeksu piemēros piemaksai, kuras apmērs atšķiras līdz 1996. gadam un pēc tā. Piemaksa - 1,11 eiro - ir par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995. gada 31. decembrim, bet piemaksa - 1,67 eiro - ir par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995. gada 31. decembrim, ja vecuma pensija piešķirta līdz 1996. gada 31. decembrim vai arī invaliditātes pensija piešķirta un vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais vecums sasniegts līdz 1996. gada 31. decembrim.

Tas nozīmē, ka esošais piemaksas apmērs, kas šobrīd ir 1,11 eiro un 1,67 eiro par vienu stāža gadu, tiks pārskatīts, piemērojot indeksu 1,0423. Līdz ar to cilvēki, kas saņēma 1,11 eiro par katru stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada beigām, turpmāk saņems 1,16 eiro, bet tie, kas saņēma 1,67 eiro, - turpmāk saņems 1,74 eiro.

Piemēram, pensionārs, kurš saņem vecuma pensiju 400 eiro par kopējā apdrošināšanas stāža 45 gadiem un pie tās noteikto piemaksu 27,75 eiro (par 25 darba gadiem līdz 1995. gada beigām), no šā gada oktobra saņems vecuma pensiju 420,28 eiro un piemaksu pie pensijas 29 eiro.

Ieturēs arī nodokli, kas var samazināt pieaugumu

Ikgadējā indeksācijā tiek pārskatīts vecuma, invaliditātes, izdienas un apgādnieku zaudējuma pensiju un atlīdzību apmērs, kuras piešķirtas vai pārrēķinātas līdz 2021. gada 30. septembrim. Labklājības ministrija atgādina, ka pensiju indeksācijas mērķis ir nodrošināt piešķirto pensiju un atlīdzību aizsardzību pret pirktspējas krišanos un panākt to vērtības nezaudēšanu.

Tomēr jāņem vērā, ka no kopējā pensijas un piemaksas apmēra var tikt ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas samazina izmaksājamo summu. Šogad pensiju ar nodokli neapliekamais minimums ir 330 eiro.

Pensiju indeksāciju nodrošinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, un tā notiek automātiski, tāpēc pensionāriem nav jādodas uz iestādi pensiju pārrēķināt.

Izpēte

"Straujiem soļiem dodamies pretī XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem! Kopā ar skolu koru diriģentiem un svētku virsdiriģentiem izdziedājām noslēguma koncerta "Te aust" repertuāru. Nu laiks nodot apgūto tālāk skolēniem!" pēc notikušā skolu koru diriģentu semināra vēsta ieraksts sociālajā tīklā "Facebook". Par gatavošanos svētkiem un ar to saistītajām problēmām, no kurām galvenā ir koru neesamība pat dažās lielās skolās, "Neatkarīgajai" pastāstīja koncerta "Te aust" mākslinieciskais vadītājs Edgars Vītols.

Svarīgākais