Neēd brokastis? Riskē saslimt ar depresiju

© Pexels.com

Brokastu izlaišana ne tikai kaitē fiziskajai veselībai, bet tas var kļūt arī garīgi nogurdinoši, pat neapzinoties to, skaidro psihologs Marks Treverss kopā ar “Forbes”.

Kā atzīmēja psihologs, daudzi cilvēki neapzinās, ka tas, ko viņi ēd un kad viņi ēd, var ietekmēt arī viņu garīgo veselību. Eksperts norādīja, ka uzturam ir milzīga loma koncentrēšanās spēju un funkcionēšanas veidošanā visas dienas garumā.

Šogad veiktais pētījums aplūkoja šo ietekmi - pētniekus interesēja, kā ikdienas ēšanas paradumi, īpaši brokastu izlaišana, varētu ietekmēt garīgo veselību.

Zinātnieki secināja, ka brokastu izlaišana ietekmē cilvēku trīs veidos.

Pexels.com

Smagāki depresijas simptomi

Arvien vairāk pētījumu liecina, ka depresija ir saistīta ar bioloģiskiem faktoriem un dzīvesveidu. Miegs, fiziskās aktivitātes, uzturs un ikdienas režīms var ietekmēt smadzeņu darbību un garastāvokļa stabilitāti.

Pētnieki atklāja, ka jaunieši, kuri izlaida brokastis, biežāk ziņoja par smagākiem depresijas simptomiem nekā tie, kuri regulāri ēda brokastis.

Pētījuma dalībniekiem, kuri izlaida brokastis, bija lielāka iespēja būt negatīvi noskaņotam, justies skumjiem un izjust emocionālu stresu.

Grūtības koncentrēties un trauksmes sajūta

Pētot saikni starp brokastu izlaišanu un depresiju, pētnieki arī pētīja, kāpēc šī saikne varētu rasties.

Viens no galvenajiem faktoriem bija “uzmanības impulsivitāte”, kas attiecas uz cilvēka tieksmi viegli novērsties vai piedzīvot garīgu trauksmi. Pētnieki atklāja, ka jauniešiem, kuri izlaida brokastis, biežāk bija augstāks uzmanības impulsivitātes līmenis.

Šī impulsivitāte daļēji izskaidro saikni starp brokastu izlaišanu un depresijas simptomiem. Tā liecina, ka ēdienreižu izlaišana var ietekmēt smadzeņu spēju pašregulēties un pievērst uzmanību, kas savukārt var ietekmēt garastāvokli.

“Ja bieži jūtat, ka jūsu smadzenes ir miglainas vai emocionāli pārslogotas, iespējams, ir vērts pārdomāt savus ēšanas paradumus,” iesaka psihologs.

Pexels.com

Samazina paškontroli un emocionālo regulāciju

Pētījums parādīja vēl vienu interesantu rezultātu - jauniešiem, kuri izlaida brokastis, bija lielāka iespēja iegūt augstāku rezultātu skalā, ko sauc par “paškontroli un impulsivitāti”.

Paškontrole un impulsivitāte ir saistītas ar grūtībām atlikt apmierinājumu, pretoties tieksmēm vai pārvaldīt emocionālas reakcijas. Būtībā tā ir spēja apstāties pirms reaģēšanas.

Biežāka brokastu izlaišana ir saistīta arī ar garīgās veselības problēmām, piemēram, trauksmi, aizkaitināmību un sliktu lēmumu pieņemšanu. Enerģijas trūkums dienas sākumā var ietekmēt arī spēju kontrolēt tieksmi pēc ēdiena un saglabāt emocionālo stabilitāti, kas var negatīvi ietekmēt pacietību un paškontroli.

“Ja bieži jūtaties viegli pārslogots, cīnāties ar pašdisciplīnu vai esat pārņemts ar emocijām, iespējams, vēlēsieties padomāt par savu domāšanas veidu, taču neaizmirstiet pievērst uzmanību arī savam ķermenim. Kaut kas tik vienkāršs kā brokastu ēšana var palīdzēt stabilizēt ne tikai jūsu enerģiju, bet arī iekšējo kontroles sajūtu,” iesaka Treverss.

Dzīvesstils

Dermatologi atgādina, ka kompetenta ādas kopšana sākas ar šo vienkāršo pamatnoteikumu. Ādas jaunību ietekmē daudzi faktori: ģenētika, cik bieži atrodaties saulē bez saules aizsargkrēma, dzīvesveids un uzturs. Protams, arī kompetenta kopšana var mainīt situāciju.