Kā atcelšanas kultūra ietekmē mūsu dzīvi?

© *

Kas ir atcelšanas kultūra (cancel culture)?

Atcelšanas kultūra jeb cenzūra ir sabiedrības nosodījums kādai personai vai grupai par aizskarošiem vārdiem vai rīcību pret citiem.

Galvenais atcelšanas kultūras instruments ir boikots un agrāko nopelnu dzēšana. Visbiežāk tiek "atcelti" cilvēki, kuri pauž rasistiskus, seksistiskus uzskatus vai veic uzmākšanos vai vardarbību pret citiem.

Un, lai cik loģiski un labi tas izklausītos, patiešām ir daudz atcelšanas piemēru, kad cilvēki ir acīmredzami vainīgi, taču viss nav tik vienkārši. Ir daudz zvaigžņu, kuras tiek atceltas no nekurienes, pilnībā neizprotot situāciju.

Es esmu apkopojusi dažus atcelšanas gadījumus.

- "Atcelšanas kultūra" ir pastāvējusi vienmēr. Senajā Romā bija rituāls, ko sauca par "atmiņas lāstu", saskaņā ar kuru ar Senāta lēmumu visi politiķu attēli tika iznīcināti.

-Atcelšanas kultūra uzplauka Staļina valdīšanas laikā, kad "tautas ienaidnieki" pazuda no fotogrāfijām, mācību grāmatu lapām.

- 2022. gada pirmajā pusē, 50 gadus pēc Pablo Pikaso nāves, parādījās raksti par mākslinieka "atcelšanu" saistībā ar uzmākšanos sievietēm. Tika publicētas ģimenes locekļu un draugu liecības, kas stāstīja par mākslinieka šausminošo attieksmi pret sieviešu dzimumu. Viņš bija pilnīgs varmāka ar sadistiskām tieksmēm. Tāpat turpinās diskusijas par to, ko darīt ar mākslinieka darbiem.

Rodas pamatoti jautājumi: cik lielā mērā mākslas darbi ir nošķirami no mākslinieka un viņa privātās dzīves?

- Daudz ikonisku Holivudas filmu, kurās parādītas verdzības ainas kā tālaika ierasta prakse, tagad ir apdraudētas. Piemēram, HBO no savas platformas izņēma filmu "Vējiem līdzi" (1939) un pēc tam ieviesa izmaiņas izplatīšanā, ierosinot pirms filmas noskatīšanās demonstrēt video, kurā skaidrota afroamerikāņu vergu darba nepieņemamība.

- Cits atcelšanas gadījums bija saistīts ar Sakleru ģimenes sponsorēto naudu. OxyContin ir populārs ASV recepšu opioīdu pretsāpju līdzeklis, kas ir divreiz spēcīgāks par morfiju. Kopš 1996. gada, kad zāles nonāca pārdošanā, ASV no pārdozēšanas ir miruši vairāk nekā 200 000 cilvēku; daži pēc opioīdu lietošanas sākuma ir pārgājuši uz citām narkotikām, piemēram, heroīnu. Vienai no bagātākajām amerikāņu ģimenēm - Sakleriem, kuriem pieder Purdue Pharma, kas ražo to pašu OxyContin, ir izdevies panākt plašu opioīdu izmantošanu medicīnā.

Viņi, pārdodot šīs zāles, nopelnīja miljardiem dolāru, kurus pēc tam ziedoja muzejiem, galerijām un citām kultūras iestādēm.

Pēc skandāla Londonas Nacionālā galerija, Gugenheima muzejs, Metropolitēna mākslas muzejs, Luvra un Britu muzejs izņēma Saklera vārdu no mecenātu sarakstiem.

- Džonija Depa "atsaukšanas" iemesls bija viņa skandalozā šķiršanās no Amberas Hērdas, kura viņu apsūdzēja par iespējamo vardarbību ģimenē. Incidenta dēļ aktieris zaudēja lomas filmās "Karību jūras pirāti" un "Fantastiskās būtnes". Galu galā viņš uzvarēja tiesas prāvā, taču maz ticams, ka viņam izdosies atgūt kādreizējo popularitāti.

-2020. gada jūnija sākumā rakstniece Džoanna Roulinga, kura radīja Hariju Poteru, sociālajā tīklā Twitter pārpublicēja rakstu par humāno palīdzību COVID-19 pandēmijas skartajiem cilvēkiem. Rakstā bija teikts, ka sievietēm nabadzīgajos reģionos ir svarīgi, lai menstruāciju laikā tām būtu pieejami higiēnas līdzekļi. Tikai vārda "sievietes" vietā teksta autore lietoja izteicienu "menstruējoši cilvēki".

Savu pārpublicējumu Roulinga papildināja ar komentāru: "Menstruējošie cilvēki. Es esmu pārliecināta, ka kādreiz tam bija kāds vārds. Palīdziet man atcerēties. Sievutes? Sivetes? Sēvētes?"

Tas sadusmoja toleranto kopienu, kas tvītu uzskatīja par transfobisku. Visa fanu kopiena un daudzi Harija Potera filmu sērijas aktieri novērsās no sievietes. Cilvēki sāka aizkrāsot autores vārdu uz grāmatu vākiem. Tāpat arī Harija Potera grāmatu pārdošanas apjomi ASV strauji kritās.

- Victoria's Secret šovs beidzot ir noslēdzies. Sabiedrība uzskata, ka zīmola vadības uzskati par sievietes ķermeņa skaistumu ir novecojuši un tiem nav tiesību pastāvēt. Tā kā šovā nav iesaistītas pluss izmēra modeles vai transseksuāli cilvēki. Tagad zīmols aktīvi maina vadību un politiku.

Valentīna dienas kampaņas 2012. un 2023.

-Trevis Scott. Pagājušajā gadā zīmols Nike atcēla sadarbību ar Trevisu Skotu, jo festivālā Astroworld notika traģēdija. Toreiz masu grūstīšanās rezultātā gāja bojā 10 cilvēki un vairāk nekā 200 tika ievainoti. Sašutumu izraisīja tas, ka Treviss turpināja uzstāšanos, neskatoties uz pūļa kliedzieniem "Mēs mirstam!”.

Summa, ko no Trevisa un viņa partneriem pieprasa cietušo ģimenes par miesas bojājumu nodarīšanu un nāvi nolaidības dēļ, jau ir pārsniegusi 2 miljardus ASV dolāru.

Dzīvesstils

Sarkanzaļzilā (RGB) krāsu modelī tā ir viena no trim gaismas pamatkrāsām. Arī tēlotāja mākslā kopā ar zilo krāsu un dzelteno krāsu tā ir viena no pamatkrāsām. Sarkanā krāsa simbolizē vīrišķību, sauli, uguni, mīlestību, karalisko varu, drosmi, uzvaru un kaisli, kā arī asinis, tātad dzīvības un naida krāsa.

Svarīgākais